تیزهوشان و نمونه دولتی

۴ دلیل که نباید در مدارس تیزهوشان ثبت نام نماییم

4 دلیل که نباید در مدارس تیزهوشان ثبت نام نماییم

مقاله ۴ دلیل که نباید در مدارس تیزهوشان ثبت نام نماییم نتیجه سال ها تجربه و کار در زمینه مدارس تیزهوشان می باشد و دانش آموزان و والدین گرامی در صورتی که می خواهید ثبت نام مدارس تیزهوشان را انجام دهید حتما و حتما این مطلب را تا آخر بخوانید زیرا که می توانید تاثیر بسیار زیادی در انتخاب شما داشته باشد تا با دید بازتری به این مدارس نگاه نمایید.

مدارس تیزهوشان به دلیل داشتن امکانات و سطح علمی نسبتا بالایی که نسبت به مدارس دیگر دارند و همچنین داشتن آمار قبولی خوب در کنکور سراسری داوطلبان بسیاری را به سوی خود جذب می نمایند و دانش آموزان بسیار دوست دارند وارد این مدارس شوند.

در کنار امکانات و ویژگی های بسیار خوبی که این مدارس دارند ، ۴ دلیل را در زیر بیان می کنیم که شاید بهتر باشد قبل از انجام ثبت نام مدارس تیزهوشان ، بهتر باشد دانش آموزان و والدین عزیز به این مسائل توجه نمایند.

اولین دلیل از ۴ دلیل که نباید در مدارس تیزهوشان ثبت نام نماییم:

در صورت نیاز به مشاوره تحصیلی درباره مدارس تیزهوشان با شماره های زیر در ارتباط باشید.

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۳۷۵ تماس بگیرید

تماس از طریق تلفن ثابت در استان تهران با شماره ۹۰۹۲۳۰۵۷۸۴

تماس از طریق موبایل همراه اول با شماره ۹۹۲۲۱۱۰۶

پاسخگویی همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

واقعا هدف از ورود به مدارس تیزهوشان چیست؟

خب ابتدا بگم منظورم از این عنوان خطاب به والدین عزیز می باشد نه دانش آموزان و اگر بخواهم منظورم را خیلی ساده بیان نمایم باید بگویم ” آیا واقعا هدف شما از ورود فرزندتان به مدارس تیزهوشان ، داشتن هوش یا استعداد تحصیلی بالا می باشد یا وسیله ای است برای خود نمایی والدین پیش والدین دیگر؟ “

خب صد در صد ۹۹ درصد والدینی که این مطلب را می خوانند خواهند گفت نه فرزند من باهوش و درس خوان است و برای آینده خودش می خواهیم وارد مدارس تیزهوشان شود.

اما در چندین سالی که ما در این حوضه مشاوره تحصیلی برای دانش آموزان تیزهوشان ارائه می دهیم ، حقیقت چیز دیگری بوده است. ببین والدین عزیز ابتدا خیلی صریح می گویم مدارس تیزهوشان هیچ تضمینی برای آینده بهتر فرزندان شما نمی باشد و فکر نکنید اگر فرزند شما وارد مدارس تیزهوشان نشد دنیا به آخر رسیده است و آینده اش خراب شده و دیگر نمی تواند پروفسور سمیعی گردد.

در اینجا بخ صراحت می گویم ۷۰ تا ۸۰ درصد دانش آموزانی که ثبت نام مدارس تیزهوشان را انجام می دهند به اصرار والدین می باشد و هدف آن ها هم چشم تو هم چشمی می باشد. شما اگر فرزند خود را دوست دارید نباید بخاطر خودتان فرزندتان را تحت فشار قرار دهید و شبانه روز به زور بخواهید درس بخواند و کودکی خود را برای خودنمایی شما هدر دهد.

ابتدا باید از باهوش بودن فرزند خود اطمینان حاصل نمایید که با تست های هوش بسیار زیادی که وجود دارد می توان به این موضوع پی برد و صرفا نباید نمرات مدرسه را ملاک باهوش بودن قرار داد.

پس یک جمع بندی از این مطالب میکنم به طور خلاصه: ابتدا از علاقه فرزند خود به درس خواندن اطمینان حاصل کنید ( زورکی نباشد ) سپس از ضریب هوشی فرزند خود اطمینان حاصل کنید ( با تست های سنجش هوش نه نمرات مدرسه ) سپس از اصرار کنید که در ثبت نام مدارس تیزهوشان شرکت نماید و بدون شناخت و برای خودنمایی خودتان فرزندتان را قربانی نکنید. در ادامه دلیل این حرفایی که زدم را توضیح خواهم داد.

4 دلیل که نباید در مدارس تیزهوشان ثبت نام نماییم

دومین دلیل از ۴ دلیل که نباید در مدارس تیزهوشان ثبت نام نماییم:

مشکلاتی که بعد از ورود به مدارس تیزهوشان به وجود می آید؟

خب حتما می پرسید چه مشکلی مگه می خواهد پیش بیاید ، مدرسه خوب ، سطح علمی خوب ، خیال آسوده ، چی از این بهتر؟

خب مساله همینجاست ، در این مدارس فشاری که بر روی دانش آموزان برای درس خواندن وارد می شود بسیار زیاد بوده و تمرین ها و حس رقابتی که در کلاس برای این دانش آموزان بوجود می آید بسیار بیش تر از مدارس دیگر می باشد خب این خوب است یا بد؟

جواب این سوال هم خوب است و هم بد ، چرا؟ خوب است برای دانش آموزی که علاقه بسیار زیادی به درس خواندن دارد و هوش و استعداد واقعی دارد ، و بد است برای دانش آموزی که به زور وارد مدارس تیزهوشان شده و علاقه زیادی به درس ندارد و به زور و فشار والدین درس خوانده و وارد این مدارس شده است.

شاید شنیدن این حرف برایتان تعجب آور باشد ولی موارد بسیاری داشته ایم که دانش آموز با نمرات بسیار خوب در مدارس وارد این مدارس شده اند و بعد از یک سال چنان از درس زده شده اند که حتی پس از خروج از این مدارس هم دیگر درس نخوانده اند.

و همچنین حس رقابت و حسادتی که در بین دانش آموزان ایجاد می شود فشار روحی و روانی بسیار زیادی به دانش آموز وارد می نماید که می تواند آرامش را از او صلب کرده و حتی در مواقعی اعتماد به نفس دانش آموز را هم از او می گیرد.

حتی در مواقعی بسیاری از والدین اعلام کرده اند در زمان تحویل کارنامه ، کارنامه های دانش آموزانی که نمره بالایی کسب کرده اند را از بقیه جدا می کنند و مثلا هر کدام را بصورت جداگانه در یک اتاق دیگر می دهند که این کار اعتماد بنفس دانش آموزی که نمره پایین گرفته را واقعا نابود می کند.

پس والدین و دانش موزان عزیز ورود به مدرس تیزهوشان آخرین مرحله سختی کشیدن شما نیست بلکه تازه شروع یک راه سخت می باشد و خصوصا از والدین عزیز خواهش می کنم بخاطر چشم تو هم چشمی و خودنمایی فرزندان خود را فدا نکنید و فکر نکنید بدون مدارس تیزهوشان فرزندتان آینده ای ندارد.

سومین دلیل از ۴ دلیل که نباید در مدارس تیزهوشان ثبت نام نماییم:

فدا شدن کودکی و نوجوانی دانش آموزان به چه بهایی؟

خب بزارید این مساله را با این جمله معروف شروع کنم که ” در هر کاری افراط و تفریط باعث آسیب دیدن می شود و بهترین راه ، راه میانه می باشد “

خب حالا فرض کنید بچه شما کل کودکی و نوجوانی خود را صرف درس خواندن شبانه روزی کرد که واقعا نیازی به این کار نیست ، بعد از اینکه بزرگ شد حسرت کودکی و نوجوانی خود را تا آخر خود خواهد خورد و شما مقصر خواهد دانست که اصطلاحا نگذاشته اید بچگی کند. و یا خود دانش آموزان که خودشان تصمیم به ورود به مدارس تیزوشان گرفته اند ، آیا در آینده حسرت کودکی و نوجوانی خود را نخواهید خورد؟

آیا واقعا به دنیا آمده ایم صبح تا شب درس بخوانیم؟ آنهم برای گرفتن نیم نمره بیش تر از دوستمان یا همکلاسیمان؟ واقعا ارزش این را دارد که آزامش فکر و روحی خود و فرزندانمان را برای گرفتن نیم نمره بیش تر بهم بریزیم؟

و در یک کلام درس خواندن بسیار کار خوب و پسندیده ای می باشد ولی به اندازه و برای لذت بردن نه بخاطر حس رقابت و خودنمایی.

چهارمین دلیل از ۴ دلیل که نباید در مدارس تیزهوشان ثبت نام نماییم:

همه دروس و پایه ها در کنکور تاثیر گذار نیستند

همانطور که می دانید سوالات کنکور از دروس مقطع دبیرستان طرح می شود بنابراین در بقیه مقاطع و پایه ها چه نمره ۲۰ بگیره چه ۱۹ هیچ فرقی به حال دانش آموز نمی کند. بنابراین به والدین و دانش آموزان توصیه می شود که در مدارس تیزهوشان پایه نهم به دهم را انجام داده و وارد مدارس تیزهوشان شوند. زیرا مدارس تیزهوشان ششم به هفتم عملا در کنکور و آینده دانش آموز هیچ تاثیری ندارد.

خب شاید بپرسید باید از پایه دانش آموز باید قوی بالا بیاید که بتواند در کنکور هم قوی باشد. خب پاسخ سوال این است لزومی نیست در همه دروس پایه خیلی قوی داشته باشد بلکه اگر فقط در درس ریاضی و زبان انگلیسی پایه قوی داشته باشد کافی می باشد. و منظور از پایه قوی هم حتما نمره ۲۰ نیست بلکه منظور این است که خیلی ضعیف نباشد.

و یک دلیل دیگر که توصیه می شود در پایه نهم به دهم وارد مدارس تیزهوشان شوند و نه در پایه ششم به هفتم این است که ممکن است در پایه های پایین تر ، بخاطر دروس غیر ضروری فشار زیادی به دانش آموز وارد شود که باعث شود در مقطع دبیرستان از درس زده شده و بازدهی لازم را در مقاطع تعیین کننده نداشته باشد.

در آخر در صورتی که می خواهید در مدارس تیزهوشان حتما ثبت نام نمایید می توانید وارد سایت ثبت نام تیزهوشان ششم به هفتم ( hoosh.medu.ir ) و سایت ثبت نام تیزهوشان نهم به دهم ( azmoon.medu.ir ) شوید.

برای تماس و مشاوره تحصیلی با مشاوران مجرب سبز مشاور با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره سراسر کشور : 75-13-907-909

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره از استان تهران: 84-57-230-909

تماس از طریق همراه اول: 06-11-22-99

برچسب ها

نویسنده سبز مشاور

با سلام خدمت تمامی دوستان عزیزی که به سایت سبز مشاور آمده اند. امیدوارم بتوانیم لحظات خوبی را درکنار هم داشته باشیم و تمامی سوالات تحصیلی شما را پاسخ دهیم.

یک نظر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 4 =