معرفی رشته های کارشناسی گروه صنعت علمی کاربردی

رشته مهندسی فناوری لجستیک و زنجیره تامین خودرو دانشگاه علمی کاربردی

رشته مهندسی فناوری لجستیک و زنجیره تامین خودرو دانشگاه علمی کاربردی

در این مطلب به معرفی رشته مهندسی فناوری لجستیک و زنجیره تامین خودرو دانشگاه علمی کاربردی می پردازیم. مواردی که در این مطلب قرار داده ایم به این صورت می باشد که به ترتیب در زیر توضیح داده شده است:

 • مقدمه
 • تعرف و هدف برگزاری
 • ضرورت و اهمیت برگزاری رشته مهندسی فناوری لجستیک و زنجیره تامین خودرو
 • قابلیت ها و مهارت های مشترک فارغ التحصیلان رشته مهندسی فناوری لجستیک و زنجیره تامین خودرو
 • قابلیت ها و توانمندی های فنی فارغ التحصیلان رشته مهندسی فناوری لجستیک و زنجیره تامین خودرو
 • مشاغل قابل احراز
 • ضوابط و شرایط پذیرش دانشجو
 • طول و ساختار دوره
 • جدول دروس عمومی
 • جدول دروس مهارت های مشترک مهندسی فناوری لجستیک و زنجیره تامین خودرو دانشگاه علمی کاربردی
 • جدول دروس پایه رشته مهندسی فناوری لجستیک و زنجیره تامین خودرو دانشگاه علمی کاربردی
 • جدول دروس اصلی
 • جدول دروس تخصصی مهندسی فناوری لجستیک و زنجیره تامین خودرو دانشگاه علمی کاربردی
 • جدول دروس آموزش در محیط کار
 • ترم بندی و دروس هر ترم رشته

مقدمه

در عصر حاضر زنجیره های تامین بین المللی و جهانی و عملیاتهای لجستیکی آنها نقش بسیار مهمی در معادلات جهانی و توسعه صنعتی بسیاری از کشورها ایفا می نماید بگونه ای که همینک اقتصاد جهانی و اقتصاد بسیاری از کشورها بر مبنای زنجیره های تامین قدرتمند شکل گرفته است. در حال حاضر عرصه لجستیک و زنجیره تامین یکی از مقوله های پر اهمیت و زیر بنایی پیشرفت صنعتی یک کشور و یکی از شاخصهای مهم ارزیابی اقتصاد آن می باشد و بسیاری از کشورها با تکیه بر زنجیره های تامین و توانمندیهای لجستیکی خود توانسته اند خود را در بازارهای جهانی بخوبی مطرح نمایند. فعالیتهای لجستیکی که به صورت مؤثر و کارا اجرا شوند، نقش حیاتی در اقتصاد کشورها ایفا می کنند. اثرات اقتصادی فعالیت های لجستیکی را میتوان علاوه بر ایجاد ارزش افزوده و نقش آن در GDP کشورها، از طرق مختلفی مشاهده کرد.

در صورت وجود سیستم لجستیکی کارا در سطح کشور، تولید کنندگان، راحت تر و سریع تر به بازار ها دسترسی خواهند داشت. به طور مثال، تولید کنندگان محصولات کشاورزی در کشور به علت نبود سیستم لجستیک کارا، امکان ارسال اقتصادی محصولات خود به مشتریان را نداشته و هر ساله مقدار قابل توجهی از محصولات خود را از دست می دهند. از دیگر مقدار محصولاتی نیز که به بازار های مصرف وارد می شود به دلیل هزینه های لجستیکی بالا ، بسیار گرانتر از بهای واقعی آن به دست مصرف کننده خواهد رسید.

در شاخه صنعت نیز بعنوان مثال در حال حاضر بخش عمده ای از نارضایتی مشتریان صنعت خودرو در کشور، به طور مستقیم یا غیرمستقیم به نبود یک سیستم لجستیک مناسب درون کارخانه ای و برون کارخانه ای ارتباط پیدا می کند. مشکلاتی همچون ضایعات ناشی از جابه جایی و حمل قطعات، مجموعه ها و خودرو، افزایش حجم موجودی در جریان ساخت و مواد اولیه و موارد بسیاری از این قبیل از مسائلی است که با بهبود سیستم لجستیک قابل رفع است. با توجه به تحقیقات انجام پذیرفته می توان ادعا نمود که بین ۲۰ تا ۵۰ درصد از هزینه های نهایی تولید را هزینه های لجستیکی تشکیل میدهند . فعالیتهای لجستیکی با توجه به ماهیت و ویژگیهای ذاتی خود، از به هدر رفتن منابع جلوگیری می کنند.

اجرای این فعالیت ها، با تحویل به موقع و در زمان مناسب کالا و خدمات، باعث کاهش ضایعات و افزایش رضایت مندی مشتری میشود. لذا با توجه به نقش مهم و اثر گذار لجستیک و زنجیره تامین سرمایه گذاریهای انبوهی که امروزه در دنیا و ایران در این زمینه صورت می گیرد ایجاب می نماید با یک رویکرد هدفمند و کارا نسبت به تربیت نیروی انسانی ماهر و کارآمد اقدام گردد. بی شک بدون داشتن چنین متخصصانی امکان بهره گیری مناسب و بهره ورانه از تمامی عرصه های فوق میسور نمی باشد.

یکی از مشکلات حال حاضر کشور در عرصه صنعت خودرو فقدان نیروی انسانی متخصص، ماهر و کارآزموده و پرورش یافته در جوار صنعت در این حوزه می باشد. در صورتی که در حال حاضر در اکثر کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه دنیا این رشته در مقاطع مختلف تحصیلی برگزار می گردد. داشتن متخصصین توانا در این زمینه یکی از نیازهای حیاتی حال حاضر کشور و آینده با توجه به توسعه های پیش روی می باشد. لذا امید می رود با تربیت متخصصین در این عرصه بتوان زمینه را برای توسعه توانمندیهای لجستیکی کشور و شکل گیری زنجیره های تامین جهانی و به تبع آن حضور شایسته در بازارهای جهانی هموار نمود.

تعریف و هدف برگزاری رشته مهندسی فناوری لجستیک و زنجیره تامین خودرو

در حالت کلی زنجیره تامین از دو یا چند سازمان تشکیل می شود که رسما از یکدیگر جدا هستند و به وسیله جریان های مواد، اطلاعات و جریان های مالی به یکدیگر مربوط می شوند. این سازمان ها می توانند بنگاه هایی باشند که مواد اولیه، قطعات، محصول نهایی و یا خدماتی چون توزیع، انبارش، عمده فروشی و خرده فروشی تولید می کنند. لجستیک بخشی از فرایند زنجیره تامین است به طوریکه جریان مؤثر و کارای انبارش کالاها، خدمات و اطلاعات وابسته به آنها را از نقطه شروع تا نقطه مصرف به منظور برآورده نمودن نیازمندیهای مشتری برنامه ریزی، اجراء و کنترل می نماید ” .

لجستیک یکی از مهم ترین پروسه ها در زنجیره تامین است که با هدف ایجاد رضایت مشتری، کار برنامه ریزی، اجرا و کنترل موثرفعالیت های حمل و ذخیره سازی کالا، خدمات و اطلاعات را از مبدا تا مقصد به عهده دارد. حیطه عملکرد لجستیک از نخستین لایه های تامین کنندگان آغاز شده است و تا آخرین لایه مشتریان ادامه دارد. دوره کارشناسی ناپیوسته مهندسی لجستیک و زنجیره تامین با گرایش خودرو با هدف تربیت نیروی انسانی ماهری که در زمینه طراحی و بهسازی زنجیره تامین و سیستمها و فعالیتهای لجستیکی خودرو مشغول به کار شود و بتواند مسائل و مشکلات موجود در این زمینه را حل نماید طراحی گردیده شده است تا ضمن ارائه آموزشهای تخصصی، منجر به کسب مهارتهای لازم، خلاقیت و ابتکار و نوآوری در این زمینه گردد و امکان رشد و توسعه این بخش را نیز فراهم آورد.

افراد دانش آموخته در این رشته ضمن آشنایی با ساختار و معماری زنجیره تامین خودرو و عناصر آن بر تمام فرایندهای لجستیکی زنجیره مسلط خواهند شد بگونه ای که در سطوح تاکتیکی و عملیاتی توانایی بهبود و بهینه سازی زنجیره و فرایندهای لجستیکی آن را دارا خواهند شد عملیاتی که این افراد در این زمینه می توانند انجام دهند شامل تجزیه و تحلیل، طراحی، پیاده سازی و اجرا، مشاوره و پشتیبانی خواهد بود.

ضرورت و اهمیت برگزاری رشته مهندسی فناوری لجستیک و زنجیره تامین خودرو دانشگاه علمی کاربردی

در رقابت های جهانی موجود در عصر حاضر، باید محصولات متنوع را با توجه به درخواست مشتری، در دسترس وی قرار داد. خواست مشتری بر کیفیت بالا و خدمت رسانی سریع، موجب افزایش فشارهایی شده است که قبلا وجود نداشته است، در نتیجه شرکتها بیش از این نمی توانند به تنهایی از عهده تمامی کارها برآیند. در بازار رقابتی موجود، بنگاه های تولیدی و اقتصادی علاوه بر پرداختن به سازمان و منابع داخلی، خود را به مدیریت و نظارت بر منابع و ارکان مرتبط خارج از سازمان نیازمند یافته اند. علت این امر در واقع دستیابی به مزیت یا مزایای رقابتی با هدف کسب سهم بیشتری از بازار است.

بر این اساس، فعالیت هایی نظیر برنامه ریزی عرضه و تقاضا، تهیه مواد، تولید و برنامه ریزی محصول، نگهداری کالا، کنترل موجودی، توزیع، تحویل و خدمت به مشتری که قبلا همگی در سطح شرکت انجام می شده اینک به سطح زنجیره تامین انتقال پیدا کرده است. مسئله کلیدی در یک زنجیره تامین، مدیریت و کنترل هماهنگ تمامی این فعالیت ها است. در هر زنجیره تامین نیز از آنجا که هزینه های لجستیک سهم قابل توجهی از قیمت تمام شده کالا را به خود اختصاص میدهد، هر گونه بهینه سازی در فعالیتهای لجستیکی بسیار ارزشمند بوده و راهکاری مناسب جهت کاهش هزینه های کل زنجیره تامین آن محصول می باشد. معمولا تولید کنندگان از یک سو نگران امور طراحی و تولید هستند و از سویی دیگر دغدغه چگونگی تامین مواد و توزیع محصولات خود را دارند. عدم توسعه و استفاده از شیوه های نوین لجستیکی باعث می شود محصولات با کیفیت مورد نظر و در زمان مورد نظر مشتری تولید نگردد و پس از تولید نیز با مشکلات فراوان بدست مصرف کنندگان برسد.

اصلاح سیستم های لجستیکی موجب می شود که صاحبان صنایع با مشکلات کمتری مواجه شده و با دلگرمی بیشتری به کار اصلی خود ( تولید ) بپردازند. صاحبان صنایع بویژه در عرصه صنعت خودرو و قطعه سازی با بهره گیری از سیستم های لجستیکی که نقش عمده ای در کاهش هزینه و افزایش سرعت پاسخگویی دارند می توانند نه تنها در گسترش بازار محصولات خود در داخل موفقیت های چشمگیری حاصل کنند بلکه می توانند قدرت رقابت پذیری خود را در صادرات منطقه ای و بین المللی افزایش دهند.

لذا به منظور افزایش توانمندیهای شرکتهای فعال در حوزه صنعت خودرو کشور در عرصه فعالیتهای لجستیکی خود و فعالیت هدفمند و کارا در چارچوب یک زنجیره تامین قدرتمند و نیز جبران کمبود نیروی انسانی ماهر مورد نیاز در شناخت و طراحی سیستم های لجستیکی و رفع نیازهای آتی کشور در این زمینه و توسعه سیستم های مربوط در این زمینه در بخشهای صنعت و بازرگانی کشور در حال حاضر و آینده، ایجاد دوره مذکور از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. برنامه ریزی موثر و هدفمند در جهت بهره مندی و ارتقاء و کاربرد فناوریهای لجستیکی در فرایندهای تولید و بازرگانی نیازمند توجه هر چه بیشتر به امر آموزش و تحقیق و توسعه می باشد در این ارتباط لزوم تدوین برنامه های آموزشی تخصصی به منظور افزایش آگاهی های دانشی، فنی، تخصصی و مهارتی امری اجتناب ناپذیر است.

از آنجا که چنین رشته ای تاکنون در کشور طراحی و اجرا نشده است در حال حاضر اغلب افراد شاغل در این حوزه فاقد دانش و توانمندیهای مهارتی مورد نیاز برای عملکرد مناسب و کارا در این عرصه می باشند. با توجه به ماهیت لجستیک و زنجیره تامین و نقش موثر آن در کاهش هزینه های تولید خودرو و ارائه محصول کسب دانش و مهارتهای عملیاتی مورد نیاز جهت فعالیت اثربخش در حوزه لجستیک و زنجیره تامین خودرو ضروری می نماید.

دوره کارشناسی ناپیوسته مهندسی فناوری لجستیک و زنجیره تامین خودرو جهت تامین بخشی از نیروهای متخصص و کارشناس فنی این واحدها و به منظور افزایش بهره ورانه عملکرد زنجیره های تامین خودرو در عرصه اقتصاد ملی و جهانی طراحی و تدوین شده است.

قابلیت ها و مهارت های مشترک فارغ التحصیلان رشته مهندسی فناوری لجستیک و زنجیره تامین خودرو

 • الف – تجزیه و تحلیل رخدادها و ارائه راه حل بهینه
 • ب – برنامه ریزی انجام کار و هدایت کار گروهی
 • پ – مدیریت و آموزش افراد تحت سرپرستی و انتقال اطلاعات فنی
 • ت – بهبود و مستندسازی فرایندهای انجام کار و ارائه گزارش نتایج فعالیت ها
 • ث – کارآفرینی، خلق و راه اندازی عرصه های جدید کسب و کار
 • ج – برقراری ارتباط موثر در محیط کار
 • چ – برنامه ریزی به منظور رعایت الزامات بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE)
 • ح – برنامه ریزی به منظور رعایت اخلاق حرفه ای
 • خ – تصمیم سازی و تصمیم گیری بخردانه
 • د – تفکر نقادانه و اقتضایی
 • ذ- خلاقیت و نوآوری

قابلیت ها و توانمندی های فنی فارغ التحصیلان رشته مهندسی فناوری لجستیک و زنجیره تامین خودرو دانشگاه علمی کاربردی

 • – تجزیه و تحلیل و طراحی سیستم های لجستیکی جهت خطوط تولید شرکتهای خودرو ساز و قطعه ساز
 • – تجزیه و تحلیل و طراحی انبار و عملیاتهای انبارداری، سیستم های توزیع و حمل و نقل خودرو و سیستم های جابجایی مواد جهت خطوط تولید خودرو و قطعه سازان خودرو .
 • – تجزیه و تحلیل و طراحی زنجیره تامین برای شرکتهای خودرو ساز و شرکتهای قطعه ساز با مقیاس های مختلف و حوزه های عملیاتی متفاوت
 • – شناخت و تجزیه و تحلیل ماهیت و وضعیت تقاضا و طراحی و پیکره بندی فرایند های لجستیک و ساختار و معماری زنجیره تامین خودرو بر مبنای آن
 • – تجزیه و تحلیل اطلاعات در جریان در طول زنجیره تامین خودرو و توانایی طراحی سیستم های اطلاعاتی مورد نیاز برای زنجیره تامین مورد نظر
 • – مدیریت و نظارت بر بکارگیری صحیح تجهیزات و تسهیلات و فرایندهای لجستیکی و استفاده بهره ورانه از آنها در طول زنجیره تامین خودرو

مشاغل قابل احراز رشته مهندسی فناوری لجستیک و زنجیره تامین خودرو دانشگاه علمی کاربردی

 • – کارشناس و مسئول لجستیک خطوط تولید
 • – کارشناس و مسئول برنامه ریزی حمل و نقل
 • – کارشناس و مسئول مهندسی لجستیک
 • – کارشناس و مسئول انبارها و دریافت کالا
 • – کارشناس و مسئول سیستم های اطلاعاتی و نرم افزاری لجستیکی

ضوابط و شرایط پذیرش دانشجو در رشته مهندسی فناوری لجستیک و زنجیره تامین خودرو دانشگاه علمی کاربردی

 • – دارا بودن مدرک کاردانی در رشته های برنامه ریزی و کنترل تولید و لجستیک خودرو ” و “لجستیک گرایش زنجیره تامین
 • – دارندگان سایر مدارک کاردانی به شرط گذراندن دروس جبرانی

طول و ساختار دوره رشته مهندسی فناوری لجستیک و زنجیره تامین خودرو دانشگاه علمی کاربردی

دوره مهندسی فناوری مبتنی بر نظام واحدی و متشکل از مجموعه ای از دروس نظری و مهارتی است و با توجه به قابلیت ها و مهارت های عمومی و فنی به ۲ بخش آموزش در مرکز مجری» و « آموزش در محیط کار» تقسیم میشود. مجموع واحدهای هر دوره بین ۶۵ تا ۷۰ واحد و مجموع ساعات آن ۱۲۰۰ تا ۲۰۰۰ ساعت می باشد که در طول حداقل ۲ و حداکثر ۳ سال قابل اجرا است. این دوره به دو روش نیمسالی و پودمانی اجرا می شود.

آموزش در مرکز مجری : بخش آموزش در مرکز مجری شامل ۶۰ تا ۶۵ واحد، معادل ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ ساعت است. هر واحد نظری معادل ۱۶ ساعت، هر واحد آزمایشگاهی معادل ۳۲ ساعت، هر واحد کارگاهی و پروژه معادل ۴۸ ساعت است. در موارد خاص دروس آزمایشگاهی و کارگاهی یک واحدی را می توان به ترتیب ۴۸ و ۶۴ ساعت در نظر گرفت.|

آموزش در محیط کار : این بخش از آموزش عبارت است از مجموعه فعالیت هایی که دانشجو به منظور تسلط عملی و درک کاربردی از آموخته های خود در آغاز، حین و پایان دوره تحصیلی، در محیط کار واقعی انجام می دهد. این بخش شامل یک درس کاربینی و ۲ درس کارورزی در مجموع به میزان ۵ واحد، معادل ۵۱۲ ساعت است. هر واحد کاربینی معادل ۳۲ ساعت و هر واحد کارورزی معادل ۱۲۰ ساعت می باشد.

جدول دروس عمومی رشته مهندسی فناوری لجستیک و زنجیره تامین خودرو دانشگاه علمی کاربردی

دروس عمومی رشته مهندسی فناوری لجستیک و زنجیره تامین خودرو
دروس عمومی رشته مهندسی فناوری لجستیک و زنجیره تامین خودرو

جدول دروس مهارت های مشترک رشته مهندسی فناوری لجستیک و زنجیره تامین خودرو دانشگاه علمی کاربردی

دروس مهارت های مشترک رشته مهندسی فناوری لجستیک و زنجیره تامین خودرو
دروس مهارت های مشترک رشته مهندسی فناوری لجستیک و زنجیره تامین خودرو

جدول دروس پایه رشته مهندسی فناوری لجستیک و زنجیره تامین خودرو دانشگاه علمی کاربردی

دروس پایه رشته مهندسی فناوری لجستیک و زنجیره تامین خودرو
دروس پایه رشته مهندسی فناوری لجستیک و زنجیره تامین خودرو

جدول دروس اصلی رشته مهندسی فناوری لجستیک و زنجیره تامین خودرو دانشگاه علمی کاربردی

دروس اصلی رشته مهندسی فناوری لجستیک و زنجیره تامین خودرو
دروس اصلی رشته مهندسی فناوری لجستیک و زنجیره تامین خودرو

جدول دروس تخصصی رشته مهندسی فناوری لجستیک و زنجیره تامین خودرو دانشگاه علمی کاربردی

دروس تخصصی ۱ رشته مهندسی فناوری لجستیک و زنجیره تامین خودرو

دروس تخصصی رشته مهندسی فناوری لجستیک و زنجیره تامین خودرو
دروس تخصصی رشته مهندسی فناوری لجستیک و زنجیره تامین خودرو

جدول دروس آموزش در محیط کار رشته مهندسی فناوری لجستیک و زنجیره تامین خودرو دانشگاه علمی کاربردی

دروس آموزش در محیط کار رشته مهندسی فناوری لجستیک و زنجیره تامین خودرو
دروس آموزش در محیط کار رشته مهندسی فناوری لجستیک و زنجیره تامین خودرو

دروس ترم اول رشته مهندسی فناوری لجستیک و زنجیره تامین خودرو دانشگاه علمی کاربردی

دروس ترم اول رشته مهندسی فناوری لجستیک و زنجیره تامین خودرو
دروس ترم اول رشته مهندسی فناوری لجستیک و زنجیره تامین خودرو

دروس ترم دوم رشته مهندسی فناوری لجستیک و زنجیره تامین خودرو دانشگاه علمی کاربردی

دروس ترم دوم رشته مهندسی فناوری لجستیک و زنجیره تامین خودرو
دروس ترم دوم رشته مهندسی فناوری لجستیک و زنجیره تامین خودرو

دروس ترم سوم رشته مهندسی فناوری لجستیک و زنجیره تامین خودرو دانشگاه علمی کاربردی

دروس ترم سوم رشته مهندسی فناوری لجستیک و زنجیره تامین خودرو
دروس ترم سوم رشته مهندسی فناوری لجستیک و زنجیره تامین خودرو

دروس ترم چهارم رشته مهندسی فناوری لجستیک و زنجیره تامین خودرو دانشگاه علمی کاربردی

دروس ترم چهارم رشته مهندسی فناوری لجستیک و زنجیره تامین خودرو
دروس ترم چهارم رشته مهندسی فناوری لجستیک و زنجیره تامین خودرو

امیدوارم توانسته باشیم تمامی اطلاعات مورد نیاز شما عزیزان برای رشته مهندسی فناوری لجستیک و زنجیره تامین خودرو را قرار داده باشیم در آخر در صورتی که نیاز به مشاوره تحصیلی درباره دانشگاه علمی کاربردی یا سایر زمینه ها و رشته داشته باشید می توانید از مشاوران ما در سبز مشاور کمک بگیرید.

مطالب پیشنهادی ما که می تواند مفید باشد:

 رشته های بدون کنکور کارشناسی دانشگاه علمی کاربردی

ثبت نام بدون کنکور کارشناسی دانشگاه علمی کاربردی

شهریه کارشناسی دانشگاه علمی کاربردی

تکمیل ظرفیت کارشناسی دانشگاه علمی کاربردی

اعلام نتایج کارشناسی دانشگاه علمی کاربردی

برای تماس و مشاوره تحصیلی با مشاوران مجرب سبز مشاور با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره سراسر کشور : 75-13-907-909

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره از استان تهران: 84-57-230-909

تماس از طریق همراه اول: 06-11-22-99

نویسنده سبز مشاور

با سلام خدمت تمامی دوستان عزیزی که به سایت سبز مشاور آمده اند. امیدوارم بتوانیم لحظات خوبی را درکنار هم داشته باشیم و تمامی سوالات تحصیلی شما را پاسخ دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 + نوزده =