کنکور

آزمون لیسانس به پزشکی

آزمون لیسانس به پزشکی

آزمون لیسانس به پزشکی : آزمون لیسانس به پزشکی از جمله آزمون های می باشد که برای ورود داوطلبان دارای مدرک لیسانس به پزشکی صورت می گیرد.

با توجه به اینکه اطلاع‌ رسانی‌ های که در زمینه این ثبت نام صورت می گیرد ضعیف می باشد به همین جهت اکثر داوطلبان اطلاع چندانی در زمینه ثبت نام آزمون لیسانس به پزشکی و شرایط آن ندارند. با توجه به این توضیحات در این مطلب به بررسی شرایط و ضوابط آزمون لیسانس به پزشکی خواهیم پرداخت.

آزمون لیسانس به پزشکی

آزمون لیسانس به پزشکی

آزمون لیسانس به پزشکی همانگونه که بیان کردیم آزمون می باشد که در آن داوطلبان دارای مدرک کارشناسی امکان ثبت نام را خواهند داشت. این آزمون مختص داوطلبان می باشد که دارای مدرک کارشناسی یا لیسانس غیر پزشکی می باشند. و تمایل به تحصیل در رشته‌ های پزشکی را دارند.

از این رو دانشگاه علوم پزشکی تهران با برگزاری این آزمون امکان تحصیل این دسته از داوطلبان را در رشته های پزشکی فراهم می سازد. با توجه به این توضیحات ورود به این رشته های پزشکی بدون آزمون نبوده و با شرکت در آزمون ورودی و قبولی در این آزمون مکان تحصیل داوطلبان در رشته های پزشکی فراهم می باشد.

زمان و نحوه ثبت نام آزمون لیسانس به پزشکی

بر اساس سنوات گذشته ثبت نام آزمون لیسانس به پزشکی که توسط دانشگاه علوم پزشکی تهران صورت میگیرد از اواخر دی ماه تا اواخر بهمن ماه به طول می انجامد.

در زمینه نحوه ثبت نام نیز بایستی بیان نمود که این ثبت نام به صورت اینترنتی می باشد. از این رو داوطلبان بایستی در این بازه زمانی با مراجعه به سایت معاونت آموزشی دانشگاه تهران اقدام به ثبت نام نمایند.

برای ثبت نام پس از ورود به سایت معاونت آموزشی دانشگاه تهران داوطلبان در ابتدا بایستی فرم ثبت نام قرار داده شده در این سایت را تکمیل نمایند. همچنین بایستی اقدام به آپلود عکسی از خود نمایند. در کنار این موارد بایستی داوطلبان اقدام به اسکن مدارک تحصیلی و شناسایی خود در بخش های تعیین شده نیز نمایند.

منابع آزمون لیسانس به پزشکی

شرایط ثبت نام آزمون لیسانس به پزشکی

برای ثبت نام آزمون لیسانس به پزشکی داوطلبان بایستی در ابتدا شرایط شرکت در این آزمون را داشته باشد. به همین جهت قبل از اقدام به ثبت نام از این شرایط اطلاع حاصل نمایید. از جمله این شرایط می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. دارا بودن داوطلبان از شرایط عمومی تحصیل
 2. دارا بودن مدرک کارشناسی پیوسته یا ناپیوسته در در گروه های آموزشی علوم ریاضی و فنی ، علوم تجربی و رشته های گروه علوم پزشکی.
 3. نداشتن هیچ گونه منعی از نظر نظام وظیفه برای ادامه تحصیل داوطلبان.
 4. داوطلبان بایستی حداکثر ۲۵ سال را داشته باشند. لازم به ذکر است مدت زمان سربازی و طرح نیروی انسانی به این ۲۵ سال اضافه می گردد.
 5. فارغ تحصیلان و دانشجویان مقاطع بالاتر یعنی کارشناسی ارشد ، دکتری از دانشگاه سراسری آزاد و غیره حق شرکت ثبت نام در آزمون لیسانس به پزشکی را ندارند.
 6. داوطلبان بایستی دارای معدل کل دیپلم بالای ۱۷ بوده باشند.
 7. داوطلبان بایستی دارای مدرک کارشناسی با معدل بالای ۱۶ باشند.
 8. دارا بودن مدارک زبان انگلیسی تعیین شده با حد نصاب ذکر شده ( TOEFL (500) ،  IELTS ( 6 ) ، MSRT ( 50 ) ، MHLE 50 )

برای کسب اطلاعات تکمیلی می توانید با مشاورین گروه سبز مشاور در ارتباط باشید.

زمان برگزاری آزمون لیسانس به پزشکی

بر اساس سنوات گذشته آزمون لیسانس به پزشکی که توسط دانشگاه پزشکی تهران برگزار می شود در اوایل اسفند ماه شروع می‌گردد. همچنین لازم به ذکر می باشد که کارت ورود به جلسه این آزمون نیز همانند سایر آزمون های دانشگاهی تنها چند روز قبل از برگزاری آزمون از طریق سایت دانشگاه تهران در اختیار داوطلبان قرار می گیرد. در نهایت اعلام نتایج آزمون لیسانس به پزشکی نیز به احتمال بسیار زیاد در فروردین ماه سال بعد صورت خواهدگرفت.

ثبت نام آزمون لیسانس به پزشکی

منابع امتحانی آزمون لیسانس به پزشکی

داوطلبان بایستی قبل از هر اقدامی با منابعی که برای آزمون لیسانس به پزشکی تعیین شده است آشنا شوند. به همین جهت در این بخش به بیان منابع این آزمون می پردازیم. از جمله این منابع می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 1. میکروب شناسی (ضریب ۳) شامل باکتری شناسی ، ویروس شناسی، انگل شناسی
 2. پزشکی آناتومی (ضریب ۳)
 3. فیزیولوژی (ضریب ۳)
 4. بیوشیمی (ضریب ۳)
 5. ایمونولوژی (ضریب ۲)
 6. بافت شناسی و جنین شناسی (ضریب ۲)
 7. زبان عمومی (ضریب ۲)
 8. ژنتیک (ضریب ۱)
 9. تغذیه (ضریب ۱)
 10. روانشناسی (ضریب ۱)
 11. فیزیک پزشکی (ضریب ۱)
 12. اصول اپیدمیولوژی و مبارزه با بیماریها و آمار مقدماتی (ضریب ۱)
 13. اصول خدمات بهداشتی و بهداشت و تنظیم خانواده (ضریب ۱)

شبکه مورد نیاز جهت ثبت نام آزمون لیسانس به پزشکی

همانگونه که مشخص می باشد برای ثبت نام آزمون لیسانس به پزشکی داوطلبان بایستی دارای مدارک ذکر شده باشند. از جمله مدارکی که در هنگام ثبت نام این آزمون داوطلبان نیاز است به همراه داشته باشند می توان به موارد زیر اشاشره نمود:

 1. فرم تکمیل شده ثبت نام به همراه عکس ۳ * ۴ سال جاری داوطلب
 2. مدرک دیپلم داوطلب که مورد تایید آموزش و پرورش بوده باشد و معدل داوطلب در آن ذکر شده باشد.
 3. مدرک مورد تایید کارشناسی داوطلب که معدل داوطلب در دوره کارشناسی در آن ذکر شده باشد
 4. مدرک زبان انگلیسی با حد نصاب تعیین شده
 5. مدرک پایان طرح نیروی انسانی و یا معافیت طرح برای داوطلبانی که رشته کارشناسی آنها دارای طراحی نیروی انسانی می باشند
 6.   اصل شناسنامه و کارت ملی به همراه کپی آنها
 7. عکس سه در چهار
 8. کارت پایان خدمت نظام وظیفه عمومی یا کارت معافیت دائم برای داوطلبان مرد
 9. پرداخت هزینه ثبت نام مبلغ ۵۰ هزار تومان که بایستی به حساب درآمد های غیر درمانی دانشگاه علوم پزشکی تهران در بانک ملت پرداخت گردد.

برای تماس و مشاوره تحصیلی با مشاوران مجرب سبز مشاور با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره سراسر کشور : 75-13-907-909

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره از استان تهران: 84-57-230-909

تماس از طریق همراه اول: 06-11-22-99

برچسب ها

نویسنده سبز مشاور

با سلام خدمت تمامی دوستان عزیزی که به سایت سبز مشاور آمده اند. امیدوارم بتوانیم لحظات خوبی را درکنار هم داشته باشیم و تمامی سوالات تحصیلی شما را پاسخ دهیم.

‫11 نظرها

 1. سلام خسته نباشید. من فارغ التحصیل کارشناسی ارشد روانشناسی هستم میخواستم بدونم میشه منم تو آزمون لیسانس به پزشکی شرکت کنم؟خیلی ممنون

  1. خلیلی عزیز نه متاسفانه فقط فارغ التحصیلان کارشناسی می توانند شرکت نمایند و شرط سنی ۲۵ سال دارد.

 2. باسلام و خسته نباشید

  من لیسانس رشته علوم قران و حدیثم واین رشته رو از دفترچه گروه تجربی انتخاب کردم دیپلمم هم تجربیه بنظرتون میتونم شرکت کنم ازمون لیسانس به پزشکی رو راهنمایییم کنین سپاسگزارم

 3. با سلام
  در ارتباط با آزمون لیسانس به پزشکی دوتا سوال داشتم
  1.آیا میشه در این آزمون پذیرفته شد ولی بجای پزشکی در رشته دندانپزشکی یا داروسازی مشغول به تحصیل شد؟
  2.آیا در صورت پذیرفته شدن در آزمون,فقط باید در دانشگاه علوم پزشکی تهران تحصیل کرد یا امکان نحصیل در سایر دانشگاه های علوم پزشکی وحود داره؟

  1. علی اسلامی عزیز در پاسخ به سوال اول شما خیر متاسفانه امکان تغییر رشته به رشته های دندانپزشکی و داروسازی وجود ندارد و در پاسخ به سوال دوم شما نیز متاسفانه پاسخ منفی است و این آزمون کمختص دانشگاه علوم پزشکی تهران بوده و نمی توانید وارد دانشگاه دیگر شوید.

 4. ایا در مصاحبه ازمون لیسانس به پزشکی معدل تاثیر مثبت دارد؟
  منظورم شرط معدل نیست بلکه تفاوت معدل 17 یا 18 یا 19 است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 + بیست =