کنکور

انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد

انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد

انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد : داوطلبان پس اقدام به شرکت در کنکور کارشناسی ارشد با اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد بایستی برای انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد شرکت نمایند.

این دست از داوطلبان با توجه به اینکه مقطع کارشناسی را گذرانده اند از این رو در رابطه با انتخاب رشته تجربه مناسبی را دارد. البته این دلیل نمی شود که ما به بررسی انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد نپردازیم. از این رو در این مقاله به بررسی موارد مرتبط با انتخاب رشته کارشناسی ارشد خواهیم پرداخت.

انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد

انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد

با وجود اینکه کنکور کارشناسی ارشد برای دانشگاه سراسری و دانشگاه آزاد به صورت مشترک برگزار می شود اما فرایند انتخاب رشته برای این دانشگاه ها جداگانه و از طریق دو سایت متفاوت انجام می‌گیرد.

به این صورت که داوطلبان تحصیل در دانشگاه های سراسری بایستی از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی اینترنتی www.sanjesh.org برای انتخاب رشته خود اقدام نمایند. داوطلبانی که تمایل به تحصیل در دانشگاه آزاد را دارند نیز بایستی از طریق سایت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد به نشانی اینترنتی www.azmoon.org اقدام نمایند.

انتخاب رشته ای که طریق سایت سازمان سنجش صورت می‌گیرد برای دوره های روزانه ، شبانه ، پیام نور ، غیرانتفاعی و پردیس های خودگردان می باشد. هرکدام از داوطلبان در صورتی که مجاز به انتخاب رشته در هر یک از این دوره ها بوده باشند بایستی از میان رشته محل های موجود و مرتبط با دوره مورد نظر اقدام به انتخاب نمایند.

لازم به ذکر است تمامی داوطلبان در انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد حداکثر حق انتخاب ۱۰۰ رشته محل را خواهند داشت.

 

نحوه انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد

همانگونه که در بخش قبل بیان شد داوطلبان در فرایند انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد حداکثر می‌توانند ۱۰۰ انتخاب را داشته باشند. این تعداد انتخاب بایستی از میان گرایش مورد نظر داوطلبان باشد.

لازم به ذکر است داوطلبان در هر کدام از رشته های مورد آزمون خود تعدادی گرایش را خواهند داشت ، هر کدام از این گرایش نیز رتبه و ضریب مخصوص به خود را دارد. به همین جهت توصیه میگردد داوطلبان در گرایش‌های که رتبه مناسب را کسب نموده و بدان علاقه بیشتری دارند اقدام به انتخاب نمایند.

در انتخاب رشته محل ها نیز موارد متعددی می تواند موثر باشد که از جمله این موارد می توان به اصل علاقمندی به رشته محل ، آینده شغلی رشته محل ها اشاره نمود. با توجه به اینکه کارشناسی ارشد سکوی پرش برای ورود به مقطع دکتری می باشد به همین جهت انتخاب محل های دانشگاهی دقت نمایید.

توصیه میگردد دانشگاهی را انتخاب نمایید که از لحاظ سطح دانشگاهی در سطح مناسب برخوردار باشد. همچنین تا حد امکان واحد دانشگاهی مورد نظر امکان ادامه تحصیل در مقطع دکتری نیز داشته باشد. چرا که یکی از امتیازات مناسب در زمینه سطح دانشگاه ها برخورداری از امکانات دانشگاه برای تحصیل در مقطع دکتری می باشد.

 

انتخاب رشته کارشناسی ارشد

مراحل انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد

پس از اینکه اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org صورت گرفت داوطلب مجاز بایستی برای انتخاب رشته خود اقدام نمایند. آن گونه که بیان شد انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد برای دانشگاه های سراسری از طریق سایت سازمان سنجش صورت می‌گیرد.

در ابتدا داوطلبان بایستی با مراجعه به سایت سازمان سنجش اقدام به دانلود دفترچه انتخاب رشته نمایید. داوطلبانی که در زمان ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد علاقه مندی به نسبت به تحصیل در دانشگاه های پیام نور ، غیرانتفاعی و پردیس های خودگردان را نکرده باشند در صورت مجاز بودن به انتخاب رشته در این دانشگاه ها می توانند با خرید کارت انتخاب رشته دانشگاه مورد نظر اقدام به انتخاب رشته در این دانشگاه ها نمایند.

لازم به ذکر می باشد برای داوطلبانی که در هر کدام از این دوره ها اقدام به انتخاب رشته نمایند در صورت پذیرش ملزم به پرداخت شهریه می باشند. از این رو توصیه می گردد قبل از هر ادقامی با مطالعه مطالب  شهریه کارشناسی ارشد پردیس های خود گردان ، شهریه کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور ، شهریه کارشناسی ارشد دانشگاه غیر انتفاعی نسبت به میزان شهریه این دوره ها اطلاعات دقیقی را کسب نمایند.

پس از مطالعه دفترچه انتخاب رشته و یادداشت برداری از کد رشته های گرایش مورد نظر خود با تکمیل فرم انتخاب رشته فرایند انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد را تکمیل نمایید. با پایان این فرایند و تایید اطلاعات ثبت شده رسیده انتخاب رشته خود را دریافت نموده و تا زمان اعلام نتایج این رسید را به همراه داشته باشد.

انتخاب رشته کارشناسی ارشد سراسری

توضیحات پایانی در زمینه انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد

از مباحثی در زمینه انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد داوطلبان با آن مواجه می شوند در زمینه شیوه های آموزشی می باشد. به طور کلی در مقطع کارشناسی ارشد داوطلبان با دو شیوه آموزشی روبرو خواهند بود. این دو شیوه آموزشی ، شیوه آموزشی و پژوهشی و شیوه آموزش محور می باشد.

تفاوت این دو شیوه در زمینه پایان نامه می باشد به این صورت داوطلبانی که در رشته های آموزشی و پژوهشی به تحصیل می پردازند واحد پایان نامه برای رشته آنها تعریف شده است. از این رو این دسته از دانشجویان در انتهای دوره تحصیلی و در ترم آخر ۴ واحد پایان نامه را بایستی اخذ نمایند.

در شیوه آموزش محور بر خلاف شیوه آموزشی و پژوهشی داوطلبان رشته هایی را پیش رو خواهند داشت که واحد پایان نامه برای رشته آنها تعریف نشده است. این دسته از دانشجویان به جای واحد پایان نامه بایستی حداقل ۲ الی ۴ واحد سمینار را اخذ نمایند. واحد سمینار در واقع همانند واحد پایان نامه می باشد با این تفاوت که در سمینار داوطلبان در مورد موضوع خاصی اقدام به چاپ یک مقاله خواهند نمود.

این مورد تنها تفاوت موجود میان این دو شیوه آموزشی می باشد.

برای تماس و مشاوره تحصیلی با مشاوران مجرب سبز مشاور با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره سراسر کشور : 75-13-907-909

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره از استان تهران: 84-57-230-909

تماس از طریق همراه اول: 06-11-22-99

برچسب ها

نویسنده سبز مشاور

با سلام خدمت تمامی دوستان عزیزی که به سایت سبز مشاور آمده اند. امیدوارم بتوانیم لحظات خوبی را درکنار هم داشته باشیم و تمامی سوالات تحصیلی شما را پاسخ دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده + 8 =