کنکور

انتخاب رشته دکتری کنکور سراسری

انتخاب رشته دکتری کنکور سراسری

انتخاب رشته دکتری کنکور سراسری : انتخاب رشته دکتری کنکور سراسری پس از اعلام نتایج کنکور سراسری دکتری از روز شنبه 31 فروردین ماه لغایت روز سه شنبه 2 اردیبهشت ماه برای داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته شده باشند شروع می گردد.

داوطلبان بایستی با توجه به بازه زمانی اعلام شده با مراجعه به سایت سازمان سنجش www.sanjesh.org نسبت به ثبت کد رشته‌ محل‌های انتخابی خود (حداکثر 50 کدرشته محل درصورت وجود) با توجه به رشته امتحانی که در آن آزمون داده‌اند، اقدام نمایند.

برای دریافت مشاوره انتخاب رشته دکتری کنکور سراسری 98

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره 9099071375 تماس بگیرید

تماس از طریق تلفن ثابت در استان تهران با شماره 9092305784

تماس از طریق موبایل همراه اول با شماره 99221106

پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل

انتخاب رشته دکتری کنکور سراسری

انتخاب رشته دکتری کنکور سراسری

در چند سال اخیر آزمون دکتری دانشگاه سراسری و دانشگاه آزاد ادغام گردید که این امر باعث بروز سوالات متعددی در رابطه با انتخاب رشته دکتری کنکور سراسری برای داوطلبان شرکت کننده در این آزمون گردید.

در همین ابتدا بایستی برای شود که با وجود برگزاری آزمون مشترک برای دکتری دانشگاه آزاد و سراسری  انتخاب رشته دکتری کنکور دانشگاه سراسری و دانشگاه آزاد متفاوت از هم انجام می گیرد.

به همین جهت داوطلبانی که تمایل به تحصیل در دانشگاه های سراسری و دوره های مختلف آن از جمله دوره روزانه ، شبانه ، دانشگاه پیام نور ، غیرانتفاعی و پردیس های خودگردان را دارند بایستی از طریق سایت سازمان سنجش اقدام نمایند.

اما در صورتی که تمایل به تحصیل در مقطع دکتری دانشگاه آزاد را داشته باشید بایستی به سایت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد به نشانی اینترنتی www.azmoon.org مراجعه نمایند.

البته بایستی بیان کرد که تمامی مراحل ثبت نام آزمون دکتری ، شرکت در آزمون و اعلام نتایج آزمون دکتری به صورت مشترک می باشد. اما پس از اعلام نتایج مسیر داوطلبان دانشگاه سراسری و دانشگاه آزاد از یکدیگر جدا میگردد. به همین سبب به صورت جداگانه به بررسی انتخاب رشته دکتری در دانشگاه سراسری و آزاد خواهیم پرداخت در ادامه این مطلب نیز به بررسی انتخاب رشته دکتری کنکور سراسری می‌پردازیم.

شرایط شرکت در انتخاب رشته دکتری کنکور سراسری

بایستی بیان نماییم آن‌ دسته از داوطلبانی که پس از اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری و براساس مندرجات کارنامه اولیه مجاز به انتخاب رشته‌ های تحصیلی گردیده‌اند، می‌ بایست در بازه زمانی اعلام شده، نسبت به ثبت کدرشته‌ محل‌ های انتخابی خود (حداکثر 50 کدرشته محل در صورت وجود) با توجه به رشته امتحانی که در آن آزمون داده‌ اند، در سایت سنجش اقدام نمایند.

به این‌ دسته از داوطلبان توصیه می‌شود؛ ابتدا نسبت به مطالعه دقیق دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌ های تحصیلی و اطلاعیه‌ های مرتبط با آن اقدام نموده، سپس کدرشته‌ محل‌های مورد علاقه خود را، از کدرشته‌ محل‌های مربوط به رشته امتحانی انتخاب و اولویت‌ ها را به ترتیب علاقه، مرتب نموده و پس از آن نسبت به ثبت انتخاب های خود اقدام نمایند.

از این رو در کارنامه انتشار داده شده توسط سایت سازمان سنجش برای این دسته از داوطلبان در بخش وضعیت مجاز به انتخاب رشته کارنامه آنها بایستی حداقل یکی از دوره ها و دانشگاه ها مجاز به انتخاب رشته شده باشد. البته ممکن است داوطلبی در تمامی دوره ها و دانشگاه ها مجاز به انتخاب رشته باشد که این هم هیچ مغایرتی با شزایط دیگر داوطلبان ندارد.

لازم به ذکر است داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد می باشند بایستی کد دسترسی انتخاب رشته دانشگاه آزاد در اختیار داشته باشند. تنها با دسترسی به این کد امکان انتخاب رشته در یکی از رشته محل های دانشگاه آزاد برای آنها وجود خواهد داشت.  چرا که بدون دسترسی به این رسید امکان انتخاب رشته دانشگاه آزاد برای داوطلبان وجود نخواهد داشت.

نحوه انتخاب رشته دکتری کنکور سراسری

برای داوطلبانی که در یکی از دوره های دانشگاه سراسری مجاز به انتخاب رشته دکتری کنکور سراسری شده اند بایستی در ابتدا اقدام به دانلود و مطالعه دفترچه انتخاب رشته دکتری کنکور سراسری نمایند. برای دانلود این دفترچه بایستی به بخش دکترای تخصصی سایت سنجش مراجعه نمایید. با ورود به این بخش بر روی لینک دریافت دفترچه انتخاب رشته دکتری کنکور سراسری کلیک نمایید.

پس از دانلود و مطالعه دفترچه و اطلاع از شرایط و ضوابط اولیه برای شرکت در انتخاب رشته دکتری کنکور سراسری این امکان برای این دسته از داوطلبان فراهم می گردد.

لازم به ذکر است داوطلبان در مقطع دکتری امکان انتخاب حداکثر ۵۰ کد رشته محل را دارند. با توجه به اینکه تعداد مناسبی برای حق انتخاب برای داوطلبان در نظر گرفته شده است از این رو در انتخاب های خود به اصل علاقه مندی ، کیفیت دانشگاهی و محل دانشگاهی توجه نمایید. لازم به ذکر است تنها دوره های روزانه برای تحصیل از دانشجویان خود شهریه دریافت نمی نمایند و همین جهت داوطلبان در صورت تمایل به تحصیل در سایر دوره ها بایستی برای اطلاع دقیق از میزان شهریه هر کدام از دوره ها اقدام نمایند.

در مطالب شهریه دکتری دانشگاه پیام نور ، شهریه دکتری دانشگاه غیرانتفاعی و شهریه دکتری پردیس های خودگردان اطلاعات مفیدی در این رابطه در میزان شهریه این دوره ها قرار دادیم. با مراجعه به لینک های مربوطه می‌توانید نسبت به میزان دقیق شهریه هر کدام از گروه های آموزشی اطلاعات مناسبی را کسب نمایید.

انتخاب رشته آزمون سراسری دکتری

مراحل پس از انتخاب رشته دکتری کنکور سراسری

پس از اتمام فرایند انتخاب رشته دکتری کنکور سراسری داوطلبان رسید انتخاب رشته خود را می توانند دریافت نمایند. در این رسید یک کد ۱۵ رقمی قرار داده شده است که در مراحل بعدی پذیرش و اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری کنکور سراسری مورد استفاده داوطلبان قرار می‌گیرد.

پس از اتمام فرایند انتخاب رشته دکتری کنکور سراسری داوطلبانی که حد نصاب لازم را کسب نموده اند دعوت به مصاحبه می شوند. این دسته از داوطلبان بایستی با توجه به زمان بندی که توسط سایت دانشگاه مورد نظر اعلام می گردد با در دست داشتن مدارک مورد نیاز برای برای مصاحبه حضوری اقدام نمایند. لازم به ذکر است داوطلبانی که دعوت به مصاحبه شدند بایستی ابتدا با مراجعه به سایت سازمان سنجش اقدام به تکمیل فرم بررسی صلاحیت عمومی دکتری نمایند.

نکته : نتایج انتخاب رشته آزمون دکتری و اسامی معرفی شدگان دارای حدنصاب به منظور شرکت در مرحله دوم (مصاحبه، بررسی سوابق علمی و پژوهشی و …) همراه با برنامه زمانی مراجعه به دانشگاه های مجری در دهه آخر اردیبهشت ماه 98 از طریق پایگاه اطلاع‌ رسانی سازمان سنجش منتشر خواهد شد.

مورد دیگری که در زمینه مصاحبه دکتری بایستی بدان اشاره نمود این است که ممکن است برخی از دانشگاه ها علاوه بر مصاحبه شفاهی اقدام به برگزاری آزمون کتبی نیز نمایند. البته این امر توسط خود دانشگاه به اطلاع داوطلبان می رسد. به همین جهت داوطلبان خود را برای آزمون احتمالی آماده نمایند.

همچنین ممکن است با توجه به تعداد انتخاب های خود برای چندین محل دانشگاهی دعوت به مصاحبه شده باشند. از این رو در صورت نبوده وقت مناسب و یا شرایط مطلوب برای حضور در جلسه مصاحبه با توجه به علاقه مندی و دیگر فاکتور هایی که در رابطه با انتخاب محل دانشگاه وجود دارد اقدام به حضور در مرحله دانشگاه جهت مصاحبه حضوری نمایید.

برای تماس و مشاوره تحصیلی با مشاوران مجرب سبز مشاور با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره سراسر کشور : 75-13-907-909

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره از استان تهران: 84-57-230-909

تماس از طریق همراه اول: 06-11-22-99

برچسب ها

نویسنده سبز مشاور

با سلام خدمت تمامی دوستان عزیزی که به سایت سبز مشاور آمده اند. امیدوارم بتوانیم لحظات خوبی را درکنار هم داشته باشیم و تمامی سوالات تحصیلی شما را پاسخ دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت − سه =