کنکور

تکمیل ظرفیت کنکور سراسری

تکمیل ظرفیت کنکور سراسری

تکمیل ظرفیت کنکور سراسری: کنکور سراسری از شروع ثبت نام تا پذیرش در دانشگاه دارای مراحل متعددی می باشد. هر کدام از این مراحل در بازه زمانی مشخص و با شرایط و ضوابط خاصی انجام می گیرد.

تکمیل ظرفیت کنکور سراسری از جمله یکی از همین مراحل می باشد که می توان آن را جزء آخرین فرصت های داوطلبان برای کسب پذیرش در دانشگاه سراسری دانست. در ادامه این مطلب توضیحاتی در زمینه تکمیل ظرفیت دانشگاه سراسری و موارد مطرح در این موضوع خواهیم پرداخت.

تکمیل ظرفیت کنکور سراسری

زمان شروع تکمیل ظرفیت کنکور سراسری

تکمیل ظرفیت کنکور سراسری در واقع پس از اعلام نتایج کنکور سراسری و اعلام اسامی پذیرفته شدگان نهایی هر کدام از رشته محل ها بایستی شروع گردد. چرا که تکمیل ظرفیت در حالتی شروع می گردد که ظرفیت های خالی هر کدام از رشته محل ها مشخص شود. از این رو می توان اواخر مهر ماه و یا اواسط آبان ماه را برای شروع تکمیل ظرفیت دانشگاه سراسری تخمین زد.

شرایط شرکت در تکمیل ظرفیت کنکور سراسری

تکمیل ظرفیت کنکور سراسری و شرکت در آن دارای شرایط و ضوابط خاصی می باشد که داوطلبان در صورت داشتن این شرایط و ضوابط امکان شرکت در این مرحله را خواهند داشت. در زیر می توان برخی از این شرایط و ضوابط تکمیل ظرفیت کنکور سراسری را مشاهده نمود.

  1. داوطلبان بایستی در کنکور سراسری شرکت نموده باشند.
  2. برای داوطلبان کارنامه صادر گردیده باشد و داوطلبان مجاز به انتخاب رشته شده باشند.
  3. در صورت شرکت در تکمیل ظرفیت کنکور سراسری و قبولی در یکی از اولویت های انتخابی پذیرش قبلی حذف می گردد.

لازم به ذکر می باشد که برای رشته های بدون آزمون نیز تکمیل ظرفیت برگزار می گردد که در آن تکمیل ظرفیت بر اساس سوابق تحصیلی می باشد و معدل داوطلبان بیشتر ملاک پذیرش می باشد. همچنین در تکمیل ظرفیت بر اساس سوابق تحصیلی رشته های دانشگاه پیام نور و غیر انتفاعی بیشتر قرار داده شده است.

نحوه شرکت در تکمیل ظرفیت کنکور سراسری

تکمیل ظرفیت کنکور سراسری نیز همچون دیگر بخش های کنکور سراسری دارای مراحل می باشد که بایستی برای اتمام آن این مراحل را طی نمود. در این بخش به صورت تیتر وار به بیان این مراحل می پردازیم تا در ادامه به توضیح هر کدام به صورت جداگانه بپردازیم.

  1. ورود به بخش سراسری سایت سنجش
  2. دانلود و مطالعه دفترچه تکمیل ظرفیت دانشگاه سراسری
  3. کلیک بر روی لینک تکمیل ظرفیت کنکور سراسری و ورود کد رشته های انتخابی

ورود به بخش سراسری سایت سنجی

تکمیل ظرفیت کنکور سراسری از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org صورت می گیرد. از این رو داوطلبان در اولین اقدام پس از شروع فرایند تکمیل ظرفیت دانشگاه سراسری بایستی وارد این سایت شوند. پس از ورود با توجه به تصویر زیر بر روی لینک سراسری که در سمت راست صفحه اصلی سایت قرار داده شده است کلیک نمایید.

تکمیل ظرفیت سراسری

دانلود دفترچه دفترچه تکمیل ظرفیت کنکور سراسری

پس از ورود به بخش سراسری سایت سازمان سنجش داوطلبان در اولین اقدام بایستی دفترچه تکمیل ظرفیت کنکور سراسری را دانلود و مطالعه نمایند. با مطالعه این دفترچه ، داوطلبان می توانند از لیست رشته های موجود برای تکمیل ظرفیت کنکور سراسری اطلاعا حاصل نمایند. همچنین بخش هایی از دفترچه نیز اختصاص به بیان برخی از شرایط و ضوابط این ثبت نام اشاره دارد که مطالعه آن برای داوطلبان می تواند بسیار مفید واقع گردد.

کلیک بر روی لینک دفترچه تکمیل ظرفیت کنکور سراسری و ورود کد رشته های انتخابی

پس از این که دفترچه تکمیل ظرفیت کنکور سراسری را دانلود و مطالعه نمودید بایستی از میان رشته های موجود اقدام به انتخاب نمایید. در این مرحله با مراجعه به بخش سراسری بر روی لینک تکمیل ظرفیت کنکور سراسری کلیک نمایید تا بتوانید کد رشته های مورد نظر خود را ثبت نمایید. این مرحله در واقع آخرین مرحله در فرایند دفترچه تکمیل ظرفیت سراسری به حساب می آید.

لازم به ذکر است در صورتی داوطلب در انتخاب رشته اصلی در یکی از رشته محل های دوره روزانه قبول شده باشد و دوباره اقدام به انتخاب رشته در تکمیل ظرفیت نماید در این صورت بایستی به برخی موارد توجه نماید. از جمله این که در صورت قبولی انتخاب رشته قبلی و نتیجه آن برای داوطلب کنسل می گردد.

همچنین با توجه به این که قبولی در دوره روزانه و عدم ثبت نام داوطلب از ثبت نام در دوره روزانه سال بعد محروم می شود. به همین جهت در انتخاب کد رشته های دوره روزانه دقت نمایید.

داوطلبان عزیز توجه نمایند پس از اتمام فرایند تکمیل ظرفیت کنکور سراسری رسید انتخاب رشته خود را دریافت نمایید. در این رسی شماره پروند و شماره داوطلبی درج گردیده است که رد زمان دریافت نتایج تکمیل ظرفیت مورد استفاده قرار می گیرد.

اعلام نتایج تکمیل ظرفیت کنکور سراسری

پس از اتمام زمان تکمیل ظرفیت دانشگاه سراسری داوطلبان بایستی منتظر اعلام نتایج تکمیل ظرفیت کنکور سراسری بمانند. اعلام نتایج تکمیل ظرفیت نیز معمولا یک ماه پس از اتمام زمان شرکت در تکمیل ظرفیت از طریق سامانه سازمان سنجش در اختیار داوطلبان شرکت کننده قرار می یرد.

تکمیل ظرفیت

همانگونه که در تصویر بالا مشخص می باشد برای دریافت نتایج تکمیل ظرفیت بایستی پس از ورود به بخش سراسری سایت سازمان سنجش بزر روی لینک نتایج تکمیل ظرفیت کلیک نموده و نسبت به دریافت نتیجه آن اقدام نمایید.

برای تماس و مشاوره تحصیلی با مشاوران مجرب سبز مشاور با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره سراسر کشور : 75-13-907-909

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره از استان تهران: 84-57-230-909

تماس از طریق همراه اول: 06-11-22-99

برچسب ها

نویسنده سبز مشاور

با سلام خدمت تمامی دوستان عزیزی که به سایت سبز مشاور آمده اند. امیدوارم بتوانیم لحظات خوبی را درکنار هم داشته باشیم و تمامی سوالات تحصیلی شما را پاسخ دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه − شش =