کنکور

شرایط ثبت نام آزمون دکتری

شرایط ثبت نام آزمون دکتری

شرایط ثبت نام آزمون دکتری : ثبت نام آزمون دکتری به مانند دیگر آزمون ها برخی شرایط را برای داوطلبان خود لحاظ نموده است. این شرایط که از سوی سازمان سنجش و آموزش کشور با عنوان شرایط ثبت نام آزمون دکتری شناخته شده است از طریق دفترچه ثبت نام آزمون دکتری اطلاع رسانی می گردد. داوطلبان در صورت دارا بودن این شرایط امکان ثبت نام در آزمون دکتری را خواهند داشت.

شرایط ثبت نام آزمون دکتری

شرایط ثبت نام آزمون دکتری

برای ثبت نام آزمون دکتری داوطلبان بایستی در ابتدا از شرایط این ثبت نام اطلاع حاصل نمایند. به همین جهت اقدام نخست این دسته از داوطلبان دانلود و مطالعه دفترچه ثبت نام آزمون دکتری از سایت سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org می باشد. با مطالعه این دفترچه داوطلبان می توانند از شرایط ثبت نام آزمون دکتری اطلاعات دقیقی را کسب کنند.

با توجه به اینکه اولین مرحله در فرایند ثبت نام این آزمون اطلاع از شرایط ثبت نام آزمون می باشد به همین جهت در این مطلب به بررسی شرایط ثبت نام آزمون دکتری خواهیم پرداخت.

لازم به ذکر است شرایط ثبت نام آزمون دکتری به طور کلی به دو دسته شرایط عمومی و شرایط اختصاصی تقسیم بندی می شود. از این رو در این مطلب اقدام به بررسی شرایط ثبت نام آزمون دکتری در دو بخش شرایط عمومی و شرایط اختصاصی می پردازیم.

شرایط ثبت نام آزمون دکتری در بخش عمومی

در اولین بخش از بررسی شرایط ثبت نام آزمون دکتری به بررسی و بیان شرایط عمومی ثبت نام آزمون دکتری خواهیم پرداخت. به طور کلی شرایط ثبت نام آزمون دکتری در بخش عمومی با سایر آزمون ها تقریباً یکی می باشد. از این رو این بخش از شرایط با عنوان شرایط عمومی ثبت نام آزمون دکتری شناخته می شود. از جمله این شرایط می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. اعتقاد به دین اسلام بر دیگر ادیان مولتی ۱۰ و اشاره شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
 2. عدم احراز ملتزم نبودن نسبت به احکام عملی اسلام (انجام دادن واجبات و پرهیز کردن محرمات)
 3. مشخص نشدن عناد و دشمنی نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران تبصره در صورتی که داوطلب سابقه این امر داشته باشد بایستی تغییر نظر و دیدگاه او مشخص شود.
 4. نداشتن هیچگونه سابقه عضویت و فعالیت در گروه های مخالف همچون ساواک ، گروه های فراماسونری به سایر گروه ها
 5. عدم احراز فساد اخلاقی
 6. عدم اشتهار به ارتکاب اعمال خلاف شئون شغلی و تحصیلی در طول تحصیل و یا زمان اشتغال.

شرایط ثبت نام آزمون دکتری در بخش اختصاصی

شرایط اختصاصی ثبت نام آزمون دکتری به آن دسته از شرایط اطلاق می گردد که مختص به ثبت نام آزمون دکتری می باشد.

این شرایط شامل موارد متعددی می گردد که داوطلبان بایستی متناسب با شرایط خاص خود اقدام به مطالعه دقیق این شرایط نمایند. از جمله شرایط ثبت نام آزمون دکتری در بخش اختصاصی که میتوان بدان اشاره نمود موارد زیر است :

 1. دارا بودن مدرک کارشناسی ارشد یا دکترای حرفه ای برای تمامی داوطلبان لازم به ذکر است دانشجویان سال آخر مقطع کارشناسی ارشد نیز امکان ثبت‌نام در این آزمون را دارند.
 2. مدارک ذکر شده برای ثبت نام آزمون دکتری بایستی مورد تایید وزارت علوم تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشکی باشند
 3. آن دسته از داوطلبان ثبت نام در آزمون دکتری که در وزارتخانه‌ ها سازمان‌ ها و سایر نهاد های دولتی شاغل می باشند بایستی قبل از ثبت نام موافقت محل کار خود را مبنی بر ادامه تحصیل دریافت نمایند.
 4. رشته امتحانی تمامی داوطلبان متناسب با رشته مقطع کارشناسی ارشد و دکترای حرفه ای آنان بایستی باشد برای مشاهده این رشته ها به جدول شماره ۳ تا ۹ دفترچه ثبت نام مراجعه نمایید.

شرایط اختصاصی ثبت نام آزمون دکتری

دیگر شرایط اختصاصی ثبت نام آزمون دکتری

از دیگر شرایط اختصاصی ثبت نام آزمون دکتری می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. داوطلبانی که دارای مدرک معادل ضمن خدمت فرهنگیان در طی سالهای ۷۷ تا ۸۱ را می باشند مشکلی برای ادامه تحصیل در مقطع بالاتر را نخواهند داشت. اما سایر داوطلبان بایستی دارای شرایط مندرج در آیین نامه شرکت دارندگان مدارک معادل و غیررسمی در آزمون های ورودی مقاطع بالاتر باشند.
 2. آن دست از د‌اوطلبانی که تا قبل از اتمام مهلت ثبت نام همچنان شاغل به تحصیل در مقطع دکترای تخصصی می باشند و انصراف خود را اعلام نکرده اند امکان ثبت نام و شرکت مجدد در آزمون دکتری را نخواهند داشت.
 3. نمامی داوطلبان بایستی مدرک کارشناسی ارشد خود را حداکثر تا قبل از ۳۱ شهریور ماه دریافت نموده و یا قبل از این بازه زمانی فارغ التحصیل شده باشد.
 4. این دسته از دانشجویان می توانند در بازه زمانی ویرایش ثبت نام نسبت به درج معدل و ویرایش این بخش اقدام نمایند
 5. آن دسته از دانشجویان سال آخر و یا فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکترای حرفه ای که معدل آنان کمتر از ۱۴ می باشد حق ثبت نام و شرکت در این آزمون را ندارند ( البته فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد پیوسته ، دکترای عمومی دامپزشکی و دکترای پزشکی از این قاعده مستثنی باشند)

توضیحات پایانی در زمینه شرایط ثبت نام آزمون دکتری

در زمینه شرایط اختصاصی ثبت نام آزمون دکتری موارد دیگر نیز مطرح می باشد که با توجه به محدودیت‌های موجود در این مطلب به بیان تمامی این موارد نتوانستیم بپردازیم. به همین جهت داوطلبان عزیز برای اطلاع کامل در زمینه شرایط ثبت نام آزمون دکتری بایستی به صفحات ابتدایی دفترچه ثبت نام آزمون دکتری مراجعه نمایند و از این شرایط اطلاع دقیقی حاصل کنند.

در پایان لازم به ذکر است در صورتی که داوطلب بدون توجه به شرایط اختصاصی مندرج در دفترچه اقدام به ثبت نام در آزمون دکتری نماید در تمامی فرآیند ثبت نام ، پذیرش و یا حتی تحصیل مشخص گردد شرایط اختصاصی ثبت نام را رعایت نکرده است از ادامه تحصیل داوطلب ممانعت به عمل می آید. به همین جهت توصیه می گردد در این موارد دقت نمایید تا در فرایند پذیرش و تحصیل داوطلب مشکلی به وجود می آید..

برای تماس و مشاوره تحصیلی با مشاوران مجرب سبز مشاور با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره سراسر کشور : 75-13-907-909

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره از استان تهران: 84-57-230-909

تماس از طریق همراه اول: 06-11-22-99

برچسب ها

نویسنده سبز مشاور

با سلام خدمت تمامی دوستان عزیزی که به سایت سبز مشاور آمده اند. امیدوارم بتوانیم لحظات خوبی را درکنار هم داشته باشیم و تمامی سوالات تحصیلی شما را پاسخ دهیم.

‫4 نظرها

 1. سلام ، من پارسال آزمون دکتری شرکت کرده و در واحد پردیس خودگردان دانشگاه علامه قبول شدم . میخواستم ببینم امکانش هست در آزمون دکتری سال ۹۸ شرکت کرده و در صورت قبولی در دانشگاه روزانه از دانشگاه فعلی انصراف دهم. سپاس

  1. علیپور عزیز بله می توانید انصراف داده و در دانشگاه روزانه مشغول به تحصیل شوید به شرطی که مشکل نظام وظیفه نداشته باشید.

 2. سلام ، من دانشجوی سال آخر کارشناسی ارشد هستم و احتمالا تا پایان دی ماه ۹۸ دفاع خواهم کرد ، آیا میتونم در کنکور دکتری ۹۸ شرکت کنم؟ ممنون

  1. حمید عزیز خیر متاسفانه امکانپذیر نمی باشد و باید تا آخر شهریور ۹۷ فازغ التحصیل شوید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست + 12 =