کنکور

انصراف از تحصیل دانشجویان روزانه

انصراف از تحصیل دانشجویان روزانه

انصراف از تحصیل دانشجویان روزانه : در طول دوره تحصیل در دوره های روزانه برای برخی از دانشجویان اتفاق می افتد که تمایل به انصراف از تحصیل دوره روزانه داشته باشند. با این انصراف نیز به دنبال شرکت مجدد در کنکور سراسری می باشند. برای این دسته از داوطلبان شرایط خاصی در نظر گرفته شده است که بایستی این شرایط را رعایت نماید تا بتواند مجددا در کنکور سراسری شرکت کنند.

با توجه به اینکه برای بسیاری از داوطلبان و دانشجویان امکان دسترسی به این اطلاعات وجود ندارد در این مقاله به دنبال بررسی شرایط انصراف از تحصیل دانشجویان روزانه و تحصیل مجدد آنها و شرکت مجدد در کنکور سراسری خواهیم بود. به همین جهت در صورتی که دانشجوی دوره روزانه بوده و تمایل به انصراف و شرکت مجدد در کنکور سراسری داشته باشید مطالب که در ادامه مقاله نگاشته شده است می‌تواند برای شما مفید باشد.

انصراف از تحصیل دانشجویان روزانه

نحوه انصراف از تحصیل دانشجویان روزانه و شرکت مجدد در کنکور سراسری

همانگونه که بیان شد به طور کلی دانشجویانی که مشغول به تحصیل در دوره روزانه می باشند برای شرکت در مجدد در کنکور سراسری بایستی قبل از ثبت نام در آزمون سراسری اقدام به انصراف نمایند.

این دسته از دانشجویان بایستی براساس شرایط مندرج در آیین نامه های انضباطی برای انصراف خود را قبل از ۳۰ بهمن اقدام کنند. با توجه به این توضیحات تمامی دانشجویانی که در مقاطع مختلف تحصیلی در دوره روزانه مشغول به تحصیل می باشند بایستی قبل از ۳۰ بهمن اقدام به ثبت انصراف خود کنند.

این دسته از دانشجویان بایستی فرم شماره ۳ انصراف را تکمیل نمایند. البته تکمیل این فرم و تحویل آن به دانشگاه لازم نیست حتما قبل از ۳۰ بهمن صورت گیرد بلکه تنها انصراف قطعی از دانشگاه برای این دسته از دانشجویان کافی می باشد.

نحوه انصراف از تحصیل دانشجویان روزانه برای شرکت مجدد در کنکور کارشناسی ارشد سراسری

برای دانشجویان که مشغول به تحصیل در دوره‌های روزانه مقطع کارشناسی ارشد و دکتری می باشند و تمایل به شرکت مجدد در کنکور کارشناسی ارشد سراسری نیز دارند شرایط برای انصراف قرار داده شده است.

البته شرایط انصراف از تحصیل دانشجویان روزانه برای شرکت مجدد در کنکور کارشناسی ارشد تنها برای آن دسته از داوطلبان می باشد که تمایل به تحصیل در دوره‌های مختلف دانشگاه سراسری ( روزانه ، شبانه ، غیرانتفاعی ، پردیس های خودگردان ، دانشگاه پیام نور و مجازی) را دارند حتماً بایستی قبل از ثبت نام آزمون ارشد اقدام به انصراف نمایند.

با وجود این که کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه های سراسری و دانشگاه آزاد ادغام گردیده اما شرایط انصارف دانشگاه آزاد متفاوت می باشد. از این رو دانشجویانی که تمایل به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد را داشته باشند نیاز به انصراف از تحصیل ندارند.  این دسته از داوطلبان می توانند بدون انصراف از تحصیل اقدام به ثبت نام و شرکت در کنکور کارشناسی ارشد نمایند.

نحوه انصراف از تحصیل دانشجویان روزانه و شرکت در کنکور دکتری سراسری

شرایط انصراف از تحصیل دانشجویان روزانه برای شرکت در کنکور دکتری سراسری تا حدودی با شرایط مقطع کارشناسی ارشد یکی می باشد. به این صورت که دانشجویان در تمامی دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ( دانشگاه های دولتی ، پردیس های خودگردان ، پیام نور ، غیرانتفاعی ، دانشگاه آزاد ) بایستی قبل از ثبت نام اقدام به انصراف نمایند. ا

لازم به ذکر می باشد با وجود اینکه آزمون دکتری دانشگاه آزاد با سایر دانشگاه ها به صورت مشترک برگزار می شود اما در صورتی که هدف شما از شرکت در آزمون دکتری تنها قبولی و تحصیل در دانشگاه آزاد بوده باشد نیازی به انصراف از تحصیل نمی باشد.

جریمه انصراف از تحصیل دانشجویان روزانه

برای انصراف از تحصیل در تمامی دانشگاه ها جریمه های خاصی در نظر گرفته شده است. دانشجویانی که اقدام به انصراف نمودن بایستی متناسب با آیین نامه های دانشگاه خود اقدام به پرداخت این جریمه ها نمایند. از این رو تمامی دانشگاه ها در این زمینه شرایط خاص خود را دارد. با توجه به این توضیحات جریمه انصراف از تحصیل دانشجویان روزانه به صورت زیر می باشد :

در صورتی که اقدام به انصراف از تحصیل دوره‌ های روزانه نمایید و پس از آن در دانشگاه روزانه دیگری تحصیل کنید از پرداخت جریمه معاف می گردید. البته این دسته از دانشجویان دانشجوی دوره شبانه خواهد بود و موظف به پرداخت شهریه می باشند.

برای دوره شبانه در دانشگاه های سراسری نیز جریمه انصارف از تحصیل یک و نیم برابر شهریه ثابت دوره می باشد.

جریمه انصراف از تحصیل سایر دانشگاه ها

برای دانشجویانی که در دانشگاه های پیام‌نور و غیرانتفاعی اقدام به تحصیل می پردازند جریمه انصراف از تحصیل یک نیم برابر شهریه ثابت می باشد.

دانشجویانی که در دانشگاه آزاد اقدام به تحصیل می پردازند در صورت انصراف بایستی آنها نیز کنیم یک و نیم برابر شهریه ثابت را پرداخت کنند. البته در صورتی که پس از انصراف از دانشگاه آزاد در واحد دیگر واحد دانشگاه آزاد به تحصییل خود ادامه دهند از پرداخت جریمه معاف می گردند.

میزان جریمه انصراف از تحصیل دانشگاه های پردیس های خودگردان برابر با پرداخت شهریه دوره های باقیمانده می‌ باشد. در این صورت اگر دانشجویی از پردیس های خود گردان دانشگاه های دولتی انصارف دهد بایستی شهریه کل دوره تحصیل خود را به عنوان جریمه انصراف پرداخت کنند. این میزان جریمه با توجه به میزان شهریه پردیس های خود گردان مبلغ قابل توجه ی می باشد. به همین جهت در زیمنه انصاف از تحصیل پردیس های خود گردان دقت نمایید.

لازم به ذکر می باشد در مطلب شهریه کارشناسی پردیس های خود گردان ، شهریه کارشناسی ارشد پردیس های خود گردان و مطلب شهریه دکتری پردیس های خود گردان به طور کامل در زمینه میزان شهریه این مقاطع در پردیس های خود گردان توضیحات لازم ارائه گردیده ایم. از این رو در صورتی که در زمینه میزان شهریه این مقاطع سوال و یا ابهامی داشته باشید به لینک های مورد نظر مراجعه نمایید.

برای تماس و مشاوره تحصیلی با مشاوران مجرب سبز مشاور با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره سراسر کشور : 75-13-907-909

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره از استان تهران: 84-57-230-909

تماس از طریق همراه اول: 06-11-22-99

برچسب ها

نویسنده سبز مشاور

با سلام خدمت تمامی دوستان عزیزی که به سایت سبز مشاور آمده اند. امیدوارم بتوانیم لحظات خوبی را درکنار هم داشته باشیم و تمامی سوالات تحصیلی شما را پاسخ دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 + ده =