نظام وظیفه

معافیت تحصیلی

معافیت تحصیلی

معافیت تحصیلی : معافیت تحصیلی مختص آن دسته از دانش آموزان و دانشجویان مرد می باشد که در حین تحصیل و در این بازی زمانی به سن مشمولیت رسیده اند.

این دسته از دانش آموزان و دانشجویان با توجه به اینکه مشغول به تحصیل می باشند از اعزام به دوره خدمت ضروری معاف می باشند امکان ادامه تحصیل برای آنان وجود دارد. البته این دسته از داوطلبان بایستی در این رابطه به برخی موارد توجه نمایند.

معافیت تحصیلی

معافیت تحصیلی

تمامی دانش آموزان و دانشجویان مرد بایستی در سن ۱۸ سالگی خدمت نظام وظیفه خود را شروع نمایند. اما این دسته از دانش آموزان و دانشجویان در صورتی که مشغول به تحصیل باشند می توانند از معافیت تحصیلی خود استفاده کنند. این دسته از داوطلبان تا زمان اتمام دوره تحصیل خود از اعزام به دوره خدمت ضروری معاف می باشند.

البته برخی شرایط و ضوابط در رابطه با معافیت تحصیلی وجود دارد که اطلاع از این شرایط و ضوابط برای دانشجویان و دانش آموزان مرد ضروری می‌باشد.

به همین جهت در این مطلب به بررسی و بیان شرایط و ضوابط استفاده از معافیت تحصیلی خواهیم پرداخت. از این رو توصیه می گردد به موارد بیان شده در ادامه مطلب توجه نمایید.

مدت مجاز تحصیل دانشجویان در مقاطع مختلف جهت استفاده از معافیت تحصیلی

آنگونه که در ابتدا بیان کردیم دانشجویان در صورتی که مشغول به تحصیل بوده باشند و به سن مشمولیت رسیده باشند امکان استفاده از معافیت تحصیلی را خواهند داشت. اما برای استفاده از معافیت تحصیلی در هر کدام از مقاطع تحصیلی سقف مجاز تعیین شده ای وجود دارد که در صورت گذراندن این سقف مجاز دانشجوی موردنظر مشمول به حساب می‌ آید و بایستی خود را برای اعزام به دوره ضروری خدمت معرفی نماید.

سقف مجاز استفاده از معافیت تحصیلی برای هر کدام از مقاطع تحصیلی به صورت متفاوتی تعریف شده است. این سقف مجاز در هر کدام از مقاطع تحصیلی در دانشگاه ها به صورت زیر می باشد :

  • سقف مجاز تحصیل در دوره های کاردانی ، کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی ارشد ناپیوسته ۳ سال می باشد. اما سقف قابل افزایش توسط کمیسیون موارد خاص در این مقاطع تحصیلی یک نیمسال تحصیلی است. از این رو در مجموع دانشجویان در این مقاطع تحصیلی در نهایت مجاز به تحصیل در سه سال و نیم می باشند.
  • سقف مجاز تحصیل در دوره دکتری ناپیوسته پنج سال می باشد. همچنین سقف قابل افزایش توسط کمیسیون موارد دانشگاه در دوره دکتری ناپیوسته دو نیمسال می باشد.
  • سقف مجاز تحصیل در دوره کارشناسی پیوسته شش ساله می باشد و این سقف مجاز قابل افزایش توسط کمیسیون موارد خاص تا دو نیمسال دیگر نیز می باشد.
  • سقف مجاز تعیین شده برای دوره کارشناسی ارشد پیوسته ۸ ساله می باشد. لازم به ذکر است این سقف مجاز تحصیل تا دو نیمسال دیگر توسط کمیسیون موارد دانشگاه قابل افزایش می باشد.
  • در نهایت سقف مجاز به تحصیل در دوره دکتری پزشکی پیوسته ۸ ساله می باشد و این ۸ سال تحصیلی توسط کمیسیون موارد دانشگاه تا دو نیمسال تحصیلی قابل افزایش می باشد.

تمامی دانشجویان مشغول به تحصیل در این مقاطع پس از اتمام سقف مجاز تحصیل و سقف قابل افزایش توسط کمیسیون موارد دانشگاه بایستی خود را جهت اعزام به دوره خدمت ضروری معرفی نمایند.

شرایط معافیت تحصیلی

شرایط ثبت نام مشمولان در دانشگاه ها

مشمولان با توجه به برخی شرایط و ضوابط امکان تحصیل در دانشگاه ها را خواهند داشت. این دسته از دانشجویان در صورت قبولی در آزمون های ورودی دانشگاه ها مجاز به ادامه تحصیل خواهند بود. از جمله این شرایط می‌توان به موارد زیر اشاره نمود :

  • سربازانی که در حین خدمت در آزمون شرکت نموده به شرط نداشتن غیبت قبل از اعزام با ارائه نامه ترخیص از خدمت از سوی دانشگاه امکان ادامه تحصیل را خواهند داشت.
  • طلاب حوزه های علمیه با توجه به برخورداری از معافیت تحصیلی حوزوی در صورت موافقت کتبی شورای مدیریت حوزه علمیه قم یا نمایندگان شورا در دیگر شهر ها امکان تحصیل در دانشگاه را در کنار تحصیل حوزوی خود خواهند داشت.
  • لازم به ذکر است در صورتی که معافیت تحصیلی حوزوی این دسته از داوطلبان به اتمام رسید مشمول واجد شرایط جهت ادامه تحصیل در دانشگاه نخواهد بود.
  • فارغ تحصیلان دوره های کاردانی ، کارشناسی و کارشناسی ارشد که در مهلت ۶ ماهه پس از فارغ التحصیلی در مقطع بالاتر پذیرفته شده اند در صورت نداشتن غیبت امکان دامه تحصیل و ثبت نام را خواهند داشت.
  • سربازانی که در حین خدمت تا قبل از شروع فرآیند ثبت نام دوره خدمت آنان به اتمام رسیده است با ارائه گواهی از سوی یگان خدمتی و به شرط ارائه کارت پایان خدمت امکان ثبت نام و ادامه تحصیل را خواهند داشت.

توضیحات پایانی در زمینه معافیت تحصیلی

در زمینه معافیت تحصیلی و امکان استفاده از آن و شرایط ثبت نام و شروع به تحصیل مشمولان شرایط و ضوابط گوناگون دیگری نیز وجود دارد.

تمامی شرایط در دفترچه‌ های ثبت نام در بخش مقررات نظام وظیفه گنجانده شده است. به همین جهت توصیه می گردد داوطلبان مشمول قبل از اقدام جهت ثبت نام به طور کامل موارد مطرح شده در دفترچه ثبت نام و بخش نظام وظیفه آن را به دقت مطالعه نمایند. چرا که کوچکترین اشتباه در این رابطه باعث می گردد از ادامه تحصیل داوطلب ممانعت به عمل آید.

برای تماس و مشاوره تحصیلی با مشاوران مجرب سبز مشاور با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره سراسر کشور : 75-13-907-909

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره از استان تهران: 84-57-230-909

تماس از طریق همراه اول: 06-11-22-99

نویسنده سبز مشاور

با سلام خدمت تمامی دوستان عزیزی که به سایت سبز مشاور آمده اند. امیدوارم بتوانیم لحظات خوبی را درکنار هم داشته باشیم و تمامی سوالات تحصیلی شما را پاسخ دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 3 =