کنکور

ثبت نام کنکور سراسری

ثبت نام کنکور سراسری

ثبت نام کنکور سراسری : کنکور سراسری مهم ترین آزمون ورودی برای دانشگاه های کشور به حساب می‌آید که هر ساله توسط سازمان سنجش برگزار می گردد. این آزمون در گروه‌های علوم انسانی ، علوم تجربی ، ریاضی فیزیک ، هنر و زبان های خارجی برگزار می گردد. برای شرکت در این آزمون داوطلبان بایستی در گام نخست اقدام به ثبت نام کنکور سراسری نمایند. از این رو اطلاع از شرایط و ضوابط ثبت نام زمان شروع این ثبت نام و موارد دیگر آن برای داوطلبان از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. توصیه میگردد قبل از هر اقدامی با مطالعه این مطلب نسبت به شرایط و ضوابط و دیگر موارد مرتبط با ثبت نام کنکور سراسری اطلاعات لازم را کسب نمایید.

ثبت نام کنکور سراسری

زمان شروع ثبت نام کنکور سراسری

در ابتدا بیان کردیم که آزمون سراسری همه ساله توسط سازمان سنجش برگزار می گردد. از این رو ثبت نام کنکور سراسری هر ساله در بازه زمانی خاصی شروع می گردد. که با توجه به سنوات گذشته امسال نیز این ثبت نام از یک بهمن شروع شده و تا ۸ بهمن به طول می انجامد. البته معمولاً زمان ثبت نام کنکور سراسری توسط سازمان سنجش تمدید می شود. از این رو می توان تمدید زمان ثبت‌نام را همانند سال گذشته تا ۱۱ بهمن تخمین زد. لازم به ذکر است ثبت نام کنکور سراسری مهلت مجدد خواهد داشت که این مهلت مجدد برای امسال از ۱۳ اسفند تا ۱۶ اسفند به طول خواهد انجامید. البته تاکید می شود داوطلبان در همان بازه زمانی اصلی که اوایل بهمن ماه می باشد نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند.

 

نحوه ثبت نام کنکور سراسری

ثبت نام کنکور سراسری به مانند دیگر ثبت نام های دانشگاهی به صورت اینترنتی و از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی اینترنتی www.sanjesh.org انجام می گیرد. از این رو داوطلبان برای ثبت نام کنکور سراسری بایستی در بازه زمانی شروع ثبت نام به سایت سازمان سنجش و بخش سراسری سایت سنجش آن مراجعه نمایند. پس از ورود به این سایت در اقدام نخست دفترچه ثبت نام را دانلود و مطالعه نمایید. در این دفترچه شرایط و ضوابط ثبت نام و تمامی موارد که در زمینه ثبت نام داوطلبان بایستی رعایت نمایند توضیح داده شده است. در انتهای این دفترچه نیز فرم پیش نویس ثبت نام قرار داده شده است. با مطالعه این فرم داوطلبان با تمامی اطلاعاتی که در فرایند ثبت نام نیاز است آشنا می شوند.

پس از دانلود و مطالعه دفترچه ثبت نام کنکور سراسری بایستی اقدام به خرید کارت اعتباری ثبت‌ نام نمایید. برای خرید کارت اعتباری ثبت نام نیز از صفحه اصلی سایت و بخش خرید کارت اعتباری بایستی اقدام نمود. لازم به ذکر است برای خرید کارت اعتباری نیاز به کارت بانکی دارای رمز دوم می باشد که بتوان به صورت اینترنتی اقدام به پرداخت وجه مورد نظر نمود.
پس از خرید کارت اعتباری ثبت نام و دریافت شماره کارت در آخرین اقدام با تکمیل فرم  ثبت نام و ورود اطلاعات مورد نظر برای این فرآیند ثبت نام خود را تکمیل نموده و رسید ثبت نام را دریافت نمایید. در این رسید اطلاعاتی همچون شماره پرونده و شماره داوطلبی قرار داده شده است که تمامی فرآیند کنکور سراسری مورد استفاده قرار میگیرد. به همین جهت در حفظ و نگهداری رسید ثبت نام دقت نمایید.

ثبت نام آزمون سراسری

شرایط ثبت نام کنکور سراسری

در تمامی ثبت نام های دانشگاهی برخی شرایط و ضوابط قرار داده شده است که داوطلبان با دارا بودن شرایط امکان ثبت نام را خواهند داشت. برای ثبت نام کنکور سراسری نیز برخی شرایط دفترچه ثبت نام قرار داده شده است که داوطلبان در صورت دارا بودن شرایط امکان ثبت نام در کنکور سراسری را خواهند داشت. در این بخش به بیان برخی از این شرایط خواهیم پرداخت تا داوطلبان قبل از هر اقدامی با اطلاع از این شرایط برای فرایند ثبت نام کنکور سراسری آماده شوند.

  1.  عدم اعتیاد داوطلب به مواد مخدر و دارا بودن سلامت جسمانی کامل متناسب با رشته مورد نظر.
  2. عدم  اعمال خلاف شئونات اسلامی ، شغلی و تحصیلی توسط داوطلب .
  3.  داوطلبان عناد و دشمنی با نظام جمهوری اسلامی ایران نداشته باشد .
  4.  داوطلب باید معتقد به دین اسلام یا یکی از ادیان قید شده در قانون اساسی باشد .
  5. درار بودن مدرک دیپلم ۴ ساله نظام قدیم ، مدرک کاردانی و یا مدرک پیش دانشگاهی.
  6. تمامی داوطلبان بایستی مدرک پیش دانشگاهی خود را قبل از ۳۱ شهریور سال جاری دریافت نموده باشند.
  7. آن دسته از داوطلبانی که در دوره روزانه در مقاطع مختلف تحصیلی مشغول به تحصیل می باشند نمی توانند اقدام به ثبت نام کنکور سراسری نمایند مگر این که تا ۳۰ بهمن ماه سال جاری اقدام به انصراف از دانشگاه خود نمایند.
  8. دانشجویانی که در دیگر دوره های تحصیلی ( شبانه ، پیام نور ، غیر انتفاعی و… ) مشغول به تحصیلی بوده باشند مشکلی برای این ثبت نام ندارد. این دسته از داوطلبان می توانند پس از شرکت در کنکور سراسری و قبولی اقدام به انصراف نمایند.

 

زمان دریافت کارت ورود به جلسه کنکور سراسری

کارت ورود به جلسه آزمون سراسری به مانند دیگر آزمون های سراسری معمولا یک هفته قبل از برگزاری آزمون سراسری در اختیار داوطلبان قرار می گیرد. به همین جهت زمان دریافت کارت ورود به جلسه اوایل تیر ماه خواهد بود. برای دریافت این کارت نیز با ورود به بخش سراسری سایت سازمان سنجش بر روی لینک دریافت کارت ورود به جلسه کلیک نموده و با ورود اطلاعات داوطلبی خود که در رسید ثبت نام قرار داده شده است نسبت به دریافت کارت ورود به جلسه اقدام نمایید.

 

زمان برگزاری و اعلام نتایج آزمون سراسری

آزمون سراسری بر اساس سنوات گذشته در اوایل تیرماه برگزار می گردد. از این رو می توان زمان شروع آزمون سراسری را از هفت تیر ۸ تیر به مدت دو روز تخمین زد. داوطلبان در این بازه زمانی با توجه به گروه های آزمایشی خود و در دو نوبت صبح و عصر بایستی در این کنکور سراسری شرکت نمایند. زمان اعلام نتایج اولیه آزمون سراسری نیز همچون روال گذشته در اواسط مرداد ماه خواهد بود. در این بازه زمانی نتایج اولیه این آزمون به صورت کارنامه در اختیار داوطلبان قرار می گیرد که در آن مجاز یا عدم مجاز بودن داوطلب برای شرکت در انتخاب رشته مشخص می‌گردد.  اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری نیز مانند روال سال‌های اخیر در اواخر شهریور ماه صورت می گیرد. در این مرحله نیز پذیرش یا عدم پذیرش داوطلبان در رشته های مشخص می گردد.

برای تماس و مشاوره تحصیلی با مشاوران مجرب سبز مشاور با شماره زیر تماس بگیرید

تماس از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره

909-907-1375

پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل

برچسب ها

نویسنده سبز مشاور

با سلام خدمت تمامی دوستان عزیزی که به سایت سبز مشاور آمده اند. امیدوارم بتوانیم لحظات خوبی را درکنار هم داشته باشیم و تمامی سوالات تحصیلی شما را پاسخ دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.