کنکور

نحوه شرکت اتباع خارجی در کنکور کارشناسی ارشد

نحوه ثبت نام اتباع خارجی در کنکور کارشناسی ارشد

داوطلبان شرکت کننده اتباع غیرایرانی در کنکور کارشناسی ارشد، باید علاوه بر شرایط عمومی و اختصاصی کنکور کارشناسی ارشد، دارای شرایط ذیل بوده و بند مربوط را در تقاضانامه ثبت نام اینترنتی آزمون ارشد ، علامتگذاری نمایند.

قصد داریم در این مقاله به راهنمای پذیرش و ثبت نام اتباع خارجی در آزمون کارشناسی ارشد بپردازیم. با ما همراه باشید. تمامی نکات مهم مربوط به ثبت نام اتباع سایر کشورها در کنکور ارشد در این مقاله شرح و بسط داده خواهد شد.

داوطلبان شرکت کننده در کنکور کارشناسی ارشد سال تحصیلی 1401-1400 از 16 آذر تا 23 آذرماه 99 فرصت دارند در این آزمون ثبت نام کنند.

برای دریافت مشاوره در زمینه شرایط و نحوه ثبت نام اتباع خارجی در آزمون کارشناسی ارشد سال 1400

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۳۷۵ تماس بگیرید

تماس از طریق موبایل همراه اول با شماره ۹۹۲۲۱۱۰۶

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

شرایط و ضوابط ثبت نام اتباع خارجی در آزمون کارشناسی ارشد

1- فقط اتباع غیرایرانی مقیم جمهوری اسلامی ایران و دارای اقامت قانونی مجاز به شرکت در آزمون دوره های کارشناسی ارشد ناپیوسته بوده و در صورت شرکت اتباع غیرایرانی مقیم سایر کشورها، پذیرش آنان « کان لم یکن »تلقی میگردد.

2- کلیه متقاضیان تحصیل دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در رشته ها و مقاطع و دوره های مختلف تحصیلی مشمول شرایط و ضوابط شیوه نامه شماره 4/37036 سازمان امور دانشجویان، می باشند.

3- حداکثر مدت تحصیل مجاز در مقطع کارشناسی ارشد برای آن دسته از متقاضیان تحصیل که در چهارچوب ضوابط و مقررات سازمان سنجش آموزش کشور در دوره های تحصیلات تکمیلی پذیرفته شده اند، 3 سال می باشد.

4- متقاضیان تحصیل ملزم به مطالعه دقیق مندرجات دفترچه راهنمای آزمون کارشناسی ارشد و اطلاعیه های بعدی و رعایت مقررات و شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد بوده و هیچ عذری مبنی بر عدم اطلاع از مفاد دفترچه ها و قوانین پذیرفته نیست.

5- متقاضیان تحصیل غیرایرانی، مجاز به انتخاب رشته در مناطق غیرمجاز تردد و اسکان اتباع غیرایرانی نمی باشند و در صورت قبولی در کدرشته مناطق غیرمجاز، قبولی و پذیرش آنان در آزمون ورودی همان سال « کان لم یکن » تلقی می گردد و دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی از پذیرش این دسته از متقاضیان معذور خواهند بود. توضیح و فهرست مناطق ممنوعه تردد و اسکان برای این داوطلبان، در ادامه این مقاله درج شده است.

تبصره: آن دسته از اتباع غیرایرانی که دارای « دفترچه مخصوص مدرک اقامت ویژه » صادره از سوی پلیس مهاجرت و گذرنامه نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران می باشند، محدودیتی برای تردد و یا سکونت در هیچیک از شهرها و یا مناطق کشور ندارند.

6- در صورت مغایرت شرایط پذیرش و ثبت نام متقاضیان تحصیل با مقررات و ضوابط شیوه نامه شماره 37036 سازمان امور دانشجویان، در هر مرحله از ثبت نام و تحصیل با تایید و تشخیص اداره کل از ادامه پذیرش و تحصیل متقاضی جلوگیری به عمل می آید.

7- پذیرش متقاضیان تحصیل در رشته هایی که منجر به ایجاد تعهداتی برای جمهوری اسلامی ایران شود (از جمله تعهدات استخدامی ) و رشته های خاص و غیرمجاز ممنوع می باشد. توضیح و فهرست این رشته ها، در سایت اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور درج شده است.

8- جمهوری اسلامی ایران هیچگونه تعهدی در خصوص صدور مجوز اقامت برای خانواده متقاضیان تحصیل به استثناء همسر و فرزندان دانشجویان ندارد.

9- متقاضیان تحصیل همانند پذیرش شدگان ایرانی تابع ضوابط و مقررات آموزشی و دانشجویی مؤسسه آموزش عالی محل قبولی خود خواهند بود.

10- کلیه متقاضیان تحصیل پذیرفته شده دوره های روزانه موظف به پرداخت شهریه تحصیلی طبق مصوبات هیات امنای دانشگاه های تحت پوشش وزارت علوم حداکثر تا 80 % شهریه دور ه های نوبت دوم می باشند.

11- چنانچه پذیرفته شدگان در هنگام ثبت نام اولیه آزمون ، گزینه اتباع غیرایرانی را در بند 16 تقاضانامه ثبت نام علامت نزده باشند، پذیرش آنان لغو می گردد.

12- جهت ثبت نام داوطلبان غیرایرانی در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته، شرط معدل حذف شده است.
13- متقاضیان تحصیل غیرایرانی در هر مقطع تحصیلی فقط یک بار مجاز به تحصیل بوده و تکرار مقطع تحصیلی در دوره های روزانه، شبانه، پیام نور فراگیر، جامع علمی کاربردی، بدون آزمون و دانشگاه آزاد اسلامی و سایر موسسات آموزش عالی جمهوری اسلامی ایران ممنوع می باشد و چنانچه در حین تحصیل متقاضیان تحصیل ورودی آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته محرز گردد که دانشجو دارای یک مدرک کارشناسی ارشد بوده و با گواهی مدرک مقطع تحصیلی قبلی مجدداً با شرکت در آزمون مربوطه در مقطع تحصیلی تکراری پذیرفته شده است، از تحصیل ایشان ممانعت بعمل آمده و اخراج محسوب می گردد . دانشگاه محل تحصیل در این خصوص ملزم به اخذ تعهد از دانشجو در مرحله پذیرش و ثبت نام اولیه می باشد.

14- تحصیل متقاضیان در موسسات آموزش عالی و یا مراکز جامعه المصطفی(ص) العالمیه و دانشگاه بین المللی اهل بیت(ع) بصورت همزمان ممنوع است.

15- دانشجویان غیرایرانی به دلیل تابعیت غیرایرانی مشمول قانون نظام وظیفه نمی باشند.

16- ثبت نام اتباع مذکور در این آزمون منوط به داشتن یکی از مدارک اقامتی یا شناسایی معتبر زیر می باشد:

  • گذرنامه دارای حداقل شش ماه مجوز اقامت.
  • دفترچه پناهندگی سیاسی صادره از طرف نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران.
  • کارت هویت ویژه اتباع غیرایرانی دارای اعتبار در همان سال براساس اعلام اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور.
  • آخرین کارت آمایش معتبر براساس اعلام اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور.

تبصره: پذیرش و ثبت نام اولیه متقاضیان تحصیل فرزندان طلاب مرکز جامعه المصطفی(ص) العالمیه بر اساس گذرنامه و اقامت صادره آن مرکز بلامانع بوده و ثبت نام قطعی و ادامه تحصیل آنان منوط به اخذ گذرنامه و روادید تحصیلی و اقامت قانونی می باشد.

17- کلیه اتباع خارجی متقاضی ثبت نام آزمون ورودی کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1399 ، در صورت دارا بودن شرایط و ضوابط اعلام شده، لازم است در زمان ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد با مراجعه به سایت اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org و ورود به لینک مربوطه نسبت به تکمیل اطلاعات درخواستی اقدام نمایند؛ که پس از تکمیل اطلاعات مورد درخواست در سایت، به این دسته از داوطلبان یک شماره پیگیری 13 رقمی داده خواهد شد که داوطلب می بایست این کد را دقیقاً در محل مخصوصی که در بند 16 تقاضانامه ثبت نام اینترنتی، پیش بینی شده است درج نمایند.

استان های ممنوعه جهت اقامت اتباع خارجی افغانی و ایرانی به تفکیک شهرستان

ردیف استان شهرستان های ممنوعه
1آذربایجانشرقی اقامت اتباع افغانی در سطح استان ممنوع می‌باشد.
2آذربایجان غربی اقامت اتباع افغانی درسطح استان وکلیه اتباع غیر ایرانی درشهرهای مرزی استان ممنوع می‌باشد.
3اردبیل اقامت اتباع افغانی در سطح استان و اقامت اتباع عراقی در شهرستان‌های پارس آباد، بیله سوار، گرمی، مشکین شهر و نمین ممنوع می‌باشد.
4اصفهاناقامت اتباع افغانی در شهرستان‌های نطنز، فریدن، فریدون شهر، سمیرم، چادگان، خوانسار، بخش مرازی اصفهان، دهاقان، نائین، گلپایگان، خور، بیابانک، اردستان، ابوزید از شهرستان آران و بید گل ممنوع می‌باشد.
5ایلام اقامت اتباع افغانی در سطح استان و اقامت کلیه اتباع خارجی در شهرستان‌های مهران و دهلران و شهرهای مرزی ممنوع می‌باشد.
6البرز فاقد ممنوعیت.
7بوشهر اقامت اتباع افغانی در شهرستان‌های دیلم و گناوه ممنوع می‌باشد.
8تهران فاقد ممنوعیت به استثنای منطقه خجیر در منطقه 13شهرداری تهران برای اتباع افغانی.
9چهارمحال بختیاری اقامت اتباع افغانی در سطح استان ممنوع می‌باشد.
10خراسان جنوبیاقامت کلیه اتباع خارجی در شهرستان‌های مرزی نهبندان، سربیشه، درمیان، قاین، زیرکوه، فردوس و سرایان و طبس ممنوع می‌باشد. اقامت اتباع افغانی در شهرستان‌های بیرجند و خوسف مجاز است. اقامت اتباع عراقی در سطح استان ممنوع است .
11خراسان شمالی اقامت اتباع افغانی و عراقی در سطح استان ممنوع می‌باشد.
12خراسان رضوی اقامت اتباع افغانی در شهرستان های مرزی: تربت جام،قوچان، تایباد،خواف،سرخس،ککلات نادری و درگز ممنوع است .
13خوزستاناقامت اتباع افغانی درسطح استان به استثناء شهرستان گتوند ممنوع می‌باشد. اقامت و تردد اتباع خارجی در شهرستان‌های آبادان، خرمشهر، دشت آزادگان ممنوع می‌باشد. تبصره : اقامت اتباع خارجی دارای گذرنامه و اقامت معتبر در شهرستان‌های آبادان و خرمشهر بلامانع می‌باشد.
14زنجان اقامت اتباع افغانی در سطح استان ممنوع می‌باشد. صرفاً شهرستان‌های زنجان و خدابنده برای اقامت اتباع عراقی مجاز می‌باشد.
15سیستان و بلوچستاناقامت اتباع افغانی و عراقی در کل استان ممنوع می‌باشد. اقامت و تردد اتباع خارجی در شهرستان‌های زابل، هیرمند، زهک و بخشهای مرزی شهرستان‌های خاش، ایرانشهر، سراوان، چابهار ممنوع می‌باشد.
16سمنانتردد و اقامت اتباع خارجی در منطقه گرمسار و ورودی قصر بهرام، مرکز آزمایش معراج یک، منطقه دامغان از جاده جندق بطرف مرکز آزمایش سراج ممنوع می‌باشد. اقامت اتباع افغانی در شهرستان‌های شاهرود و دامغان ممنوع است.
17فارس اقامت اتباع افغانی در شهرستان‌های فیروز آباد ، فراشبند، داراب، ارسنجان، فسا، مهر، رستم، نیریز و خنج ممنوع می‌باشد.
18قزوین به استثناء شهرستان قزوین، سایر شهرهای استان برای اقامت اتباع افغانی ممنوع می‌باشد.
19قم فاقد ممنوعیت.
21کرمان اقامت اتباع افغانی در شهرستان‌های منوجان، بافت، عنبرآباد، قلعه گنج، ریگان، بم، فهرج رودبار، فاریاب، نرماشیر، کهنوج، جیرفت، انار و اتباع عراقی در سطح استان ممنوع می‌باشد.
22کردستان اقامت اتباع افغانی در سطح استان و اقامت کلیه اتباع خارجی در بخش مرکزی شهرستان سقز و شهرستان‌های بانه و مریوان و شهرهای مرزی استان ممنوع می‌باشد.( به استثنا مهمانشهرها)
23کهگیلویه و بویراحمد اقامت اتباع افغانی در سطح استان ممنوع می‌باشد.
24گیلان اقامت اتباع افغانی در سطح استان ممنوع می‌باشد.
25گلستان صرفاً شهرستان‌های گرگان و گنبد برای اقامت اتباع افغانی مجاز می‌باشد.
26لرستان اقامت اتباع افغانی در سطح استان ممنوع می‌باشد.
27مازندران اقامت اتباع افغانی در کل استان ممنوع می‌باشد.
28مرکزی اقامت اتباع افغانی در شهرستان‌های آشتیان، تفرش، فراهان، فرمهین،خمین، شازند، محلات، زرندیه، امیجان و بخش خنداب از توابع اراک ممنوع می‌باشد.
29همدان اقامت اتباع افغانی در سطح استان ممنوع می‌باشد.
31هرمزگان اقامت اتباع عراقی در شهرستان‌های کیش، حاجی آباد، قشم، ابوموسی، جاسک ممنوع میباشد. اقامت اتباع افغانی در کل استان ممنوع می‌باشد.
31یزد اقامت اتباع افغانی در شهرستان‌های خاتم و بافق ممنوع می‌باشد.

در نهایت مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی سبز مشاور آماده اند تا از طریق خدمات مشاوره تحصیلی تلفنی به تمامی سوالات شما پیرامون کنکور کارشناسی ارشد پاسخ دهند .

برای تماس و مشاوره تحصیلی با مشاوران مجرب سبز مشاور با شماره زیر تماس بگیرید

تماس از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره

909-907-1375

پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل

نویسنده سبز مشاور

با سلام خدمت تمامی دوستان عزیزی که به سایت سبز مشاور آمده اند. امیدوارم بتوانیم لحظات خوبی را درکنار هم داشته باشیم و تمامی سوالات تحصیلی شما را پاسخ دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.