نظام وظیفه

معافیت خدمت سربازی

معافیت خدمت سربازی

معافیت خدمت سربازی : معافیت دوره از خدمت به شرایطی اطلاق می گردد که در آن افراد دارای برخی محدودیت ها و برخی شرایط خاص بر اساس قوانین موجود از رفتن به خدمت سربازی معاف می گردند.

به همین جهت در رابطه با معافیت از دوره سربازی اطلاع دقیق از قوانین و ضوابط ویژه که با استفاده از آن ها امکان کسب معافیت از دوره خدمت ضروری فراهم می گردد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

هرکدام از موارد معافیت شرایط خاص خود را دارند. که این شرایط متفاوت با یک دیگر می باشد.

معافیت خدمت سربازی

معافیت خدمت سربازی

در رابطه با معافیت از دوره سربازی شرایط و ضوابط خاص و متفاوت وجود دارد. چرا که معافیت دوره سربازی انواع مختلفی دارد که هر کدام از آنها ضوابط مختص به خود را دارد به صورت جداگانه بایستی مورد استفاده داوطلبان مشمول قرار گیرد.

معافیت از دوره سربازی در هر کدام از این موراد زمانبندی خاص خود را دارد و مشمول آن باعث با توجه به این زمان بندی برای بهره مندی از معافیت خدمت سربازی اقدام نمایند.

اهمیت زمان بندی انواع معافیت ها از این رو بالا می باشد که در صورت دارا بودن شرایط اگر مشمول در زمانبندی تعیین شده برای استفاده از این معافیت اقدام نکند شانس خود را برای کسب معافیت دوره سربازی از دست خواهید داد.

انواع معافیت دوره خدمت سربازی

در ابتدا بیان کردیم که معافیت دوره سربازی موارد متعددی را شامل می گردد که هر کدام از این موارد شرایط و ضوابط خاص خود را دارد. از جمله انواع بسیار مهم معافیت دوره خدمت سربازی می توان به موارد زیر اشاره نمود :

در ادامه به ارائه توضیحاتی کوتاه در رابطه با هر کدام از انواع معافیت دوره خدمت سربازی به صورت چداگانه ای خواهیم پرداخت.

معافیت خدمت سربازی بر اساس بند کفالت

معافیت از دوره سربازی بر اساس بند کفالت به حالتی اطلاق می گردد که در آن مشمول به عنوان کفیل پدر یا مادر پیر و از کار افتاده و یا خواهر خود شناخته شود.

جهت استفاده از این بند برای معافیت از دوره سربازی افراد یاد شده بایستی سن مشخصی داشته باشند و فرد دیگری از خانواده عهده دار کفالت این افراد نبوده باشد. البته برای معافیت کفایت موراد دیگری نیز ذکر شده است. به همین جهت توصیه می شود به مطلبی که در این رابطه نگاشته شده است توجه نمایید.

معافیت دوره خدمت سربازی بر اساس بند پزشکی

در رابطه با معافیت خدمت سربازی بر اساس بند پزشکی موارد متعددی وجود دارد. البته به طور کلی باعث بیان نماییم که معافیت پزشکی دوره سربازی به موارد اطلاق می گردد که در آن مشغول به دلیل برخی محدودیت های جسمی ، روانی و پزشکی امکان گذراندن دوره خدمت ضرورت را ندارد.

البته بایستی بیان نماییم تمامی این محدودیت پزشکی بایستی مورد تایید پزشک معتمد سازمان نظام وظیفه عمومی قرار گیرد. این دسته از مشمولان جهت کسب معافیت پزشکی بایستی در بازهر زمانی اعلام شده با به همراه داشتن مدارک مورد نیاز به پزشک معنمد نظام وظیفه جهت بررسی مراجعه نماید.

از جمله مواردی که در آن مشمول می تواند معافیت پزشکی خدمت سربازی را کسب نماید می توان به بیماری های زیر اشاره نمود :

  • بیماری های داخلی مغز و اعصاب
  • بیماری‌ های اعصاب و روان
  • بیماری های قلب و عروق
  • بیماری های عمومی
  • بیماری های عفونی
  • بیماری های گوش ، حلق و بینی
  • بیماری های روانپزشکی
  • بیماری های فک ، دهان و دندان
  • جراحی مغز و اعصاب

معافیت تحصیلی خدمت سربازی

معافیت تحصیلی در دوره سربازی دسته دیگر از معافیت های دوره سربازی می باشد که معمولا مرد استفاده اکثر مشمولان قرار می گیرد.

به این صورت که مشمولین در طول دوره تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاهی از گذراندن دوره خدمت سربازی معاف می گردند. هر کدام از مقاطع تحصیلی دوره معافیت تحصیلی خاص خود را دارد و دانشجویان تا اتمام زمان تحصیل خود از شرکت در دوره خدمت سربازی معاف می گردند.

معافیت خدمت سربازی بر اساس بند ایثارگری

بر اساس قانون پنج ساله ششم توسعه کشور ماده ۸۸ بند د هر ساله در نهایت به تعداد ۲۰ هزار نفر از فرزندان ایثارگران که دارای بیشترین میزان جانبازی ، سال های حضور در جبهه و دوره اسارت را داشته باشند با رعایت برخی شرایط و ضوابط معافیت از دوره خدمت سربازی تعلق میگیرد.

معافیت از دوره سربازی بر اساس بند ایثارگری برای فرزندانی که دارای میزان مشخصی از ایثارگری باشند تعلق میگیرد. به همین جهت از جمله مدارک لازم جهت استفاده از معافیت ایثارگری در خدمت سربازی ارائه مدارک مربوط به میزان ایثارگری یا مدت حضور در جبهه می باشد.

مشمولان بایستی پس از ارسال دفترچه خدمت وظیفه عمومی و با تکمیل فرم های مربوطه و ارائه مدارک مورد نیاز نسبت به استفاده از معافیت دوره خدمت سربازی ایثارگری اقدام نمایند.

فرایند رسیدگی به درخواست معافیت دوره خدمت سربازی

به دلیل اینکه هر کدام از بندهای مربوط به معافیت از دوره سربازی شرایط جداگانه برای خود دارد از این رو فرایند درخواست ممکن است متفاوت باشد.

اما به طور کلی می توان فرایند رسیدگی به درخواست معافیت دوره خدمت سربازی را این گونه بیان نمود که در اولین مرحله مشمولین بایستی پس از دریافت دفترچه خدمت سربازی فرم های مربوط به نوع معافیت خود را که در دفترچه خدمت سربازی گنجانده شده است به ترتیب تکمیل نمایند.

در این مرحله توصیه می گردد مشمولین دفترچه راهنمای خدمت نظام وظیفه عمومی را با دقت مطالعه کنند. چرا که ممکن است بند ها و تبصر های متعددی برای هرکدام از انواع معافیت ها وجود داشته باشد.

پس از تکمیل این فرم ها بایستی برای ثبت درخواست خود به دفاتر خدمات الکترونیکی مراجعه کنید. با ثبت درخواست و بر اساس زمانبندی اعلام شده با به همراه داشتن مدارد مورد نیاز به بخش اعلام شده در نظام وظیفه عمومی مراجعه نمایید.

برای تماس و مشاوره تحصیلی با مشاوران مجرب سبز مشاور با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره سراسر کشور : 75-13-907-909

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره از استان تهران: 84-57-230-909

تماس از طریق همراه اول: 06-11-22-99

برچسب ها

نویسنده سبز مشاور

با سلام خدمت تمامی دوستان عزیزی که به سایت سبز مشاور آمده اند. امیدوارم بتوانیم لحظات خوبی را درکنار هم داشته باشیم و تمامی سوالات تحصیلی شما را پاسخ دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفت − 6 =