نظام وظیفه

معافیت ایثارگران

معافیت ایثارگران

معافیت ایثارگران : معافیت ایثارگران شکل دیگری از معافیت های خدمت سربازی می باشد که در آن این معافیت برای فرزندان و دیگر اعضای خانواده محترم شهدا ، جانبازان و ایثارگران تعلق می گیرد.

مشمولانی که در سن خدمت سربازی می باشند و دارای شرایط ذکر شده در ادامه مطلب هستند می‌ توانند با استفاده از معافیت ایثارگری از شرکت در دوره خدمت سربازی معاف شوند.

معافیت ایثارگران

معافیت ایثارگران

در ادامه مباحث مرتبط با معافیت خدمت سربازی در این بخش به بررسی و اراِئه توضیحاتی در رابطه با معافیت ایثارگران خواهیم پرداخت.

در مطالب قبلی در زمینه معافیت تحصیلی ، معافیت کفایت و معافیت پزشکی توضیحات لازم بیان شد. در آن مطالب شرایط و فرآیند دریافت معافیت با استفاده از موارد بیان شده به طور کامل توضیح داده شداست.

در ادامه نیز این مطلب به بررسی و ارائه توضیحاتی در زمینه شرایط برخورداری از معافیت ایثارگران و دیگر موارد مرتبط با آن خواهیم پرداخت به همین جهت توصیه می گردد به ادامه مطلب توجه نمایید.

انواع معافیت ایثارگری

معافیت ایثارگران انواع مختلفی دارد که در مجموع انواع معافیت ایثارگری را می توان در شش دسته تقسیم بندی نمود. این شش مورد شامل موارد زیر می باشد:

 1. معافیت فرزندان شهدا و مفقود الاثران
 2. معافیت یکی از برادران شهدا و مفقود الاثران ، آزادگان یا جانبازان در صورتی که فاقد فرزند پسر بوده باشند
 3. معافیت فرزندان ایثارگران با استفاده از جمع نمودن امتیازات جانبازی و ایثارگری جهت معافیت
 4. معافیت جانبازان ۱۰ درصد و بالاتر
 5. معافیت فرزند خوانده قانونی جانبازان
 6. معافیت مشمولانی که با بانوان جانباز ۲۵ درصد و بالاتر از آن ازدواج کرده باشند.

شرایط برخورداری از معافیت ایثارگران

در رابطه با شرایط برخورداری از معافیت ایثارگران در انواع مختلف آن که در شش دسته تقسیم بندی می شود موارد متعددی را می توان ذکر نمود.

 • از جمله شرایط برخورداری از معافیت ایثارگری در بند مربوط به معافیت فرزندان شهدا و مفقود الاثران این مورد را بیان نمود که کلیه فرزندان شهدا و مفقودالاثران که به سن مشمولیت رسیده باشند از خدمت دوره سربازی معاف می گردد.
 • همچنین در رابطه با بند مربوط به برادر شهدا و مفقودالاثر می توان بیان نمود که در صورتی که شهید یا مفقودالاثر فاقد فرزند پسر بوده باشد با درخواست به بنیاد شهید تنها یکی از برادران آنان می تواند از معافیت سربازی استفاده نماید.
 • در رابطه با معافیت فرزندان ایثارگران از طریق امتیاز بندی نیز می توان بیان نمود که به ازای هر ۲۴ ماه اسارت یکی از فرزندان آنان از خدمت دوره ضرورت معاف می‌شود.
 • همچنین به ازای هر ۲۵ درصد جانبازی یکی از فرزندان از خدمت سربازی معاف می شود. به ازای هر ۳۰ ماه سابقه حضور در جبهه یکی از فرزندان از خدمت دوره ضرورت معاف می گردند.
 • لازم به ذکر است استفاده فرزندان و ایثارگران از امتیازات هیچ محدودیتی ندارد.
 • در مورد معافیت مشمولانی که با بانوان بالای ۲۵ درصد جانبازی ازدواج نمودن نیز بایستی بیان نماییم این مشمولان تا پنج سال پس از ازدواج از معافیت موقت برخوردار می گردند. البته در صورتی که ازدواج آنان بیش از ۵ سال استمرار داشته باشد با تایید بنیاد شهید و امور ایثارگران فرد مورد نظر از معافیت دائم برخوردار می گردد.

در این بخش لازم به ذکر است شرایط دیگری نیز در این رابطه ممکن است وجود داشته بشد. از این رو توصیه می گردد دفترچه راهنمای دوره خدمت سربازی به دقت مطالعه شود.

فرایند دریافت معافیت ایثارگری

برای ثبت درخواست معافیت ایثارگری نیز بایستی فرایندی طی گردد. می توان این فرایند را به شکل زیر بیان نمود :

 1. مشمولان پس از اینکه نسخه اولیه برگه شماره ۱ ایثارگران را از بنیاد شهید وامور ایثارگران تهیه نمودن و تکمیل کردن به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی مراجعه نموده و با دریافت دفترچه راهنمای خدمت وظیفه عمومی نسبت به تکمیل بخش های مربوط به ایثارگران و فرم های مربوطه اقدام نمایند و این فرم ها را در یکی از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی محل سکونت خود تحویل دهد.
 2. حداکثر پس از یک هفته از تاریخ ثبت درخواست با به همراه داشتن مدارک مورد نیاز نسبت به مراجعه به وظیفه عمومی محل سکونت خود اقدام نماید.
 3. دفتر خدمات الکترونیک انتظامی ملزم هستند مدارک مورد نیاز را دریافت نموده و با اصل آن مطابقت نمایند. سپس با ضرب مهر بر روی کپی مدارک آنان را تایید کرده و در اولین فرصت به وظیفه عمومی محل سکونت تحویل دهد.
 4. سازمان وظیفه عمومی موظف می باشد پس از دریافت مدارک از دفتر خدمات الکترونیک انتظامی ، از طریق سامانه گزارش گیری از شناسنامه فرد مورد نظر استعلام کنند. سپس این مدارک را به وسیله خود مشمول یا به‌ صورت اداری به اداره ثبت احوال ارسال کند.
 5. سازمان نظام وظیفه عمومی پس از رسیدگی ، رویت ، ثبت و تایید مدارک مورد نظر موظف می باشد مشمول را جهت آموزش مقدماتی نظامی به یکی از مراکز آموزشی معرفی کند. پس از طی دوره آموزشی کارت معافیت دائم صادر و به درب منزل مشمول ارسال نماید.

مدارک مورد نیاز جهت درخواست معافیت ایثارگری

به دلیل محدودیت های موجود در این بخش به صورت جداگانه به بیان مدارک مورد نیاز جهت برخورداری از معافیت ایثارگری نمی توانیم بپردازیم. از این رو توصیه می گردد مشمولان محترم متناسب با انواع معافیت های ایثارگری با مراجعه به سایت نظام وظیفه عمومی نسبت به مشاهده و اطلاع از مدارک مورد نیاز جهت ثبت درخواست معافیت اقدام نمایند.

همچنین در صورتی که در رابطه با سایر معافیت خدمت سربازی اطلاعات نیاز داشته باشید می توانید به مطالب منتشر شده در این رابطه به بخش نظام وظیف مراجعه کنید.

برای تماس و مشاوره تحصیلی با مشاوران مجرب سبز مشاور با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره سراسر کشور : 75-13-907-909

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره از استان تهران: 84-57-230-909

تماس از طریق همراه اول: 06-11-22-99

نویسنده سبز مشاور

با سلام خدمت تمامی دوستان عزیزی که به سایت سبز مشاور آمده اند. امیدوارم بتوانیم لحظات خوبی را درکنار هم داشته باشیم و تمامی سوالات تحصیلی شما را پاسخ دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × دو =