کنکور

کارنامه نهایی یا کارنامه سبز کنکور سراسری

کارنامه نهایی یا کارنامه سبز کنکور سراسری

کارنامه نهایی یا کارنامه سبز کنکور سراسری : پس از اعلام نتایج کنکور سراسری و مشخص شدن نتیجه انتخاب رشته ، برای داوطلبان ممکن است در زمینه رتبه آنان در هر کدام از انتخاب هایشان مطرح گردد. برای پاسخگویی به این پرسش و ابهام همه ساله کارنامه نهایی یا کارنامه سبز کنکور سراسری در بازه زمانی مشخصی انتشار می یابد.

از این رو در کارنامه نهایی یا کارنامه سبز کنکور سراسری در واقع رتبه داوطلبان و وضعیت آنان در هر کدام از اولویت های انتخابی مشخص می گردد. با توجه به این توضیحات اولیه در ادامه این مطلب به بررسی و توضیح در زمینه کارنامه نهایی یا کارنامه سبز کنکور سراسری خواهیم پرداخت.

کارنامه نهایی یا کارنامه سبز کنکور سراسری

 

زمان انتشار کارنامه نهایی یا کارنامه سبز کنکور سراسری

کارنامه نهایی یا کارنامه سبز کنکور سراسری معمولا یک الی دو هفته پس از اعلام نتایج انتخاب رشته کنکور سراسری انتشار می یابد. از این رو می توان زمان تقریبی انتشار کارنامه نهایی یا کارنامه سبز کنکور سراسری را اوایل مهر ماه در نظر گرفت.

نحوه دریافت کارنامه نهایی یا کارنامه سبز کنکور سراسری

کارنامه نهایی یا کارنامه سبز کنکور سراسری به مانند دیگر مراحل کنکور سراسری از طریق سامانه سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org در اختیار داوطلبان شرکت کننده در انتخاب رشته کنکور سراسری قرار می گیرد. در ادامه این مطلب به صورت مرحله به مرحله به بیان نحوه دریافت و همچنین استفاده از  کارنامه نهایی یا کارنامه سبز کنکور سراسری خواهیم پرداخت.

ورود به سایت سنجش

در ابتدا برای دریافت کارنامه نهایی یا کارنامه سبز کنکور سراسری داوطلبان بایستی وارد سایت سازمان سنجش و آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org شوند. داوطلبان عزیز می توانند در تصویر زیر صفحه اصلی این سایت را مشاهده نماینذ.

کارنامه سبز کنکور سراسری

 

ورود به بخش سراسری سایت سنجش

پس از ورود به سایت سازمان سنجش داوطلبان بایستی برای دریافت کارنامه نهایی یا کارنامه سبز کنکور سراسری وارد بخش سراسری این سایت شوند. برای این منظور نیز از طریق نوارابزار رنگی که در قسمت راست سایت بایستی استفاده نمود. در این بخش لینک های ورود به مقاطع مختلف و دانشگاه ها قرار دارند که بایستی مطابق با تصویر زیر بر روی لینک سراسری کلیک نمایند.

کارنامه نهایی کنکور سراسری

کلیک بر روی لینک دریافت کارنامه نهایی

پس از این که وارد بخش سراسری در سایت سازمان سنجش شدید برای دریافت کارنامه نهایی یا کارنامه سبز کنکور سراسری بر روی لینک مشاهده کارنامه نهایی آزمون سراسری کلیک نمایید. داوطلبان عزیز می توانند لینک دریافت کارنامه نهایی یا کارنامه سبز کنکور سراسری را تصویر زیر مشاهده نمایند.

کارنامه نهایی

ورود اطلاعات داوطلبی و دریافت کارنامه نهایی یا کارنامه سبز کنکور سراسری

پس از کلیک بر روی لینک مشاهده کارنامه نهایی داوطلب وارد بخش ورود اطلاعات داوطلبی می گردد. همانگونه که در تصویر زیر می توان مشاهده نمود در این مرحله داوطلب می تواند با دو روش برای دریافت کارنامه نهایی یا کارنامه سبز کنکور سراسری اقدام نماید.

کارنامه سبز

در روش اول شماره پرونده ، شماره شناسنامه و سال تولد خود را وارد نمایید. پس از ورود این اطلاعات بر روی آیکون جستجو کلیک نمود و منتظر بمانید. بنا به هر دلیلی اگر امکان دریافت کارنامه نهایی یا کارنامه سبز کنکور سراسری در این روش فراهم نبود از روش دوم استفاده نمایید

در روش دوم شماره داوطلبی ، شماره شناسنامه و سال تولد خود را وارد نمایید. پس از ورود این اطلاعات و کد امنیتی بر روی دکمه جستجو کلیک نمود و منتظر دریافت کارنامه نهایی بمانید.

توضیحات اختصاصی کارنامه نهایی

همانگونه که در تصویر زیر می توان مشاهده نمود داوطلبان در کارنامه نهایی یا کارنامه سبز کنکور سراسری با چهار ستون مواجه می باشند. ستوان اول اختصاص به کد رشته های انتخابی ،ستون دوم به رتبه داوطلب در کد رشته مورد نظر ، ستون سوم به آخرین رتبه قبولی در کد رشته مورد نظر و در نهایت ستون چهارم اختصاص به اعلام نتیجه دارد. حال اگر رتبه داوطلب در هر کدام از کد رشته های انتخابی از آخرین رتبه قبولی کمتر باشد در این صورت احتمال قبولی در آن کد رشته وجود دارد. همچنین در ستون چهارم ممکن است برخی اعداد و یا علامت ها وجود داشته باشد. که در ادامه در مورد آنها توضیح خواهیم داد.

کارنامه سبز یا کارنامه نهایی

همانگونه که اشاره شد داوطلبان در بخش توضیحات کارنامه سبز یا کارنامه نهایی و در روبه روی هر کدام از رشته محل های انتخابی ممکن است با اعداد و علامت های خاصی مواجه باشند. هر کدام از این اعداد و یا علامت ها بیانگر مفهوم خاصی می باشد. در ادامه به توضیح در مورد هر کدام از این موارد می پردازیم.

 1. علامت ستاره (*)  بدین معناست که داوطلب مورد نظر در این کد رشته قبول شده است.
 2. عدد ۱ (یک) بمنزله نداشتن شرایط اختصاصی موجود در دفترچه‌ های راهنما و برگ راهنمای انتخاب رشته‌ های تحصیلی آزمون سراسری برای انتخاب رشته مربوط می‌باشد (نظیر تکرار کد رشته انتخابی، عدم رعایت جنسیت پذیرش، عدم توجه به ضوابط رشته‌های دارای شرایط خاص برای رشته مذکور و…)
 3. عدد ۲ (دو) در ستون نتیجه بدین معنی است که شما در زمان اعلام نتیجه نهایی حداقل در یک کد رشته محل جهت انجام مصاحبه به یکی از دانشگاه‌ هایی که دارای مصاحبه حضوری هست ، معرفی شده اید.
 4. عدد ۳ (سه)  در قسمت نتیجه اولویت قبولی نشانگر آن است که داوطلب با توجه به داشتن نمره در رشته محل انتخابی، در سهمیه مجاز دیگری به جز سهمیه نهایی و یا جنسیت دیگر پذیرفته شده است.
 5. عدد ۴ (چهار)  مندرج در ستون نتیجه به منزله آن است که وضعیت علمی و عمومی شما در رشته مورد نظر توسط وزارت آموزش و پرورش در دست بررسی می باشد.
 6. عدد ۵ (پنج) این عدد بدین معناست که داوطلب مورد نظر با توچه به شرایط و ضوابط خاص گزینش دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجائی  امتیازات لازم  برای پذیرش در این دانشگاه ها را کسب نکرده است و در اولویت جذب قرار نگرفته است این داوطلبان فرصت دارنددرخواست بررسی مجدد پرونده را به هسته گزینش آموزش و پرورش استان محل اقامت خود ارائه نمایند بدیهی است به درخواست هایی که پس از تاریخ فوق ارسال شود ترتیب اثر داده نخواهدشد.
 7. عدد ۷ (هفت) مندرج در ستون نتیجه به منزله عدم کسب حد نصاب امتیاز در مصاحبه تخصصی و یا عدم احراز شرایط “سن، معدل، ویژگی های جسمانی، … و غیبت در مصاحبه می باشد.
 8. عدد ۸ (هشت)  مندرج در ستون نتیجه به منزله پذیرش در رشته های چند گروهی تک ظرفیتی دانشگاه فرهنگیان ویژه داوطلبان آزاد(تربیت معلم سابق) می باشد که در آن رشته ها پذیرش از گروه آزمایشی که داوطلب آن دارای نمره کل بیشتری بوده است صورت گرفته یا اینکه داوطلب ضوابط انتخاب این رشته را نداشته است.
 9. عدد ۹ (نه)  مندرج در ستون نتیجه به منزله آن است که وضعیت علمی و عمومی شما در دانشگاه شاهد، پردیس خودگردان دانشگاه صنعتی شریف، بیمه اکو دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه غیرانتفاعی رفاه، داروسازی دانشگاه بقیه الله (عج) و دانشگاه شهید مطهری در دست بررسی است.

شرایط استفاده از کارنامه نهایی یا کارنامه سبز کنکور سراسری

در همین ابتدا بایستی بیان شود که سازمان سنجش هیچ تضمینی برای امکان جابجایی در یکی از اولویت های بعدی نداده است. به همین جهت ممکن است هیچ جابجایی میان اولویت های انتخابی صورت نگیرد.

همچنین لازم به ذکر می باشد که کارنامه نهایی یا کارنامه سبز کنکور سراسری تنها برای داوطلبانی می تواند مورد استفاده قرار گیرد که در یکی از اولویت های انتخابی خود قبول شده باشند. چرا که در صورت قبولی در یک اولویت احتمال قبولی در اولویت های بعدی مشخص می گردد.

در ادامه به بیان روش های مختلف استفاده از کارنامه نهایی یا کارنامه سبز کنکور سراسری خواهیم پرداخت.

روش اول استفاده از کارنامه نهایی یا کارنامه سبز کنکور سراسری

در روش اول پیشنهاد می شود داوطلبان پس از مشاهده کارنامه نهایی یا کارنامه سبز کنکور سراسری و در صورتی در اولویت های بعدی رتبه قبولی کسب نموده باشند و تمایل به تحصیل در آن کد رشته را داشته باشند از سیستم اشتباه در انتخاب رشته استفاده نمایند. بدین صورت که با مراجعه به سیستم پاسخگویی سایت سنجش درخواست بررسی اولویت بعدی را بدهند. در این روش احتمال این که در اولویت بعدی پذیرش صورت گیرد وجود خواهد داشت.

روش دوم استفاده از کارنامه نهایی یا کارنامه سبز کنکور سراسری

در روش دوم داوطلبان بایستی پس از ثبت نام در اولویت پذیرفته شده در کارنامه انتخاب رشته اقدام به انتخاب واحد ترم اول خود نماید. حال اگر در اولویت بعدی نیز رتبه لازم را کسب نموده باشد در این صورت با در دست داشتن کارنامه نهایی به دانشگاه مقصد یا همان واحد دانشگاهی کد رشته قبول شده بعدی خود مراجعه نمایند.

در این مراجعه درخواست انتقالی در ترم بعدی را به این واحد ارائه نمایند و در صورت داشتن ظرفیت احتمال پذیرش این درخواست وجود خواهد داشت. لازم به ذکر است در این روش احتمال پذیرش در اولویت بعدی بالا می باشد.

روش سوم در استفاده از کارنامه نهایی یا کارنامه سبز کنکور سراسری

در حالتی ممکن است داوطلب تمایلی به تحصیل در رشته محل قبول شده اصلی خود نداشته باشد. حال با توجه به کارنامه نهایی یا کارنامه سبز کنکور سراسری ندر اولویت بعدی نیز رتبه قبولی را کسب نموده است ، در این صورت می تواند با مراجعه به این واحد دانشگاهی درخواست ثبت نام نماید. در این روش البته در صورت عدم پذیرش برای ثبت نام داوطلب از سوی دانشگاه مورد نظر ، داوطلب بایستی برای تکمیل ظرفیت و یا کنکور سال آیند اقدام نماید. که این امر خود یک ریسک به حساب می آید.

 

 

برای تماس و مشاوره تحصیلی با مشاوران مجرب سبز مشاور با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره سراسر کشور : 75-13-907-909

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره از استان تهران: 84-57-230-909

تماس از طریق همراه اول: 06-11-22-99

برچسب ها

نویسنده سبز مشاور

با سلام خدمت تمامی دوستان عزیزی که به سایت سبز مشاور آمده اند. امیدوارم بتوانیم لحظات خوبی را درکنار هم داشته باشیم و تمامی سوالات تحصیلی شما را پاسخ دهیم.

‫29 نظرها

 1. سلام اینکه رشته های نیمه متمرکز سبز رنگ هستن معنیش چیه؟ایا معنیش اینه که ممکنه قبول شن به شرط مصاحبه؟یا اینکه همه ی نیمه متمرکز ها این رنگی ان؟

 2. سلام – میشه بگید این کارنامه سبز یا بقول شما کارنامه محرمانه کنکور ۹۷ کی قراره بیاد؟؟ من اصلا از این دانشگاهی که قبول شدم راضی نیستم!!!

  1. ملیجه عزیز کارنامه سبز معمولا یک تا دو ماه بعد از اعلام نتایج انتخاب رشته اعلام می شود.

 3. سلام ، شما اعلام نمودید کارنامه سبز کنکور ۹۷ مهرماه منتشر میشه ولی الان آبان ماه هم داره تموم میشه. پس اینا تو سازمان سنجش کی قراره کارنامه نهایی کنکور رو بدن؟؟ واقعا ک

  1. محمد علی عزیز متاسفانه امسال کمی تاخیر وجود داشته به محض اعلام کارنامه سبز در این مطلب اطلاع رسانی خواهیم کرد.

 4. سبز مشاور سلام
  من میخوام کارنامه سبز کنکور رو دریافت کنم ولی نمیدونم کدوم قسمت سایت سنجش برم.ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. افشین عزیز برای دریافت کارنامه سبز بعد از ورود به سایت سازمان سنجش در منو سمت راست بر روی لینک سراسری کلیک کنید. البته الان که این پاسخ را می دهم فعلا کارنامه سبز اعلام نشده است.

 5. سلام
  ممنون از توضیحات کاملتون از کارنامه سبز کنکور. ایشالا زودتر کارنامه رو سنجش اعلام کنه

 6. سلام خسته نباشید. اول اینکه کارنامه سبز پس کی قراره منتشر بشه؟؟ دوما اگه پس از دریافت کارنامه سبز کنکور در رشته بهتری قبول شده باشیم امکان انتقالی هست>؟مرسی

  1. رزیتا قربانی عزیز کارنامه به زودی اعلام می گردد و زمان دقیق فعلا اعلام نشده است. در صورت قبولی در اولویت پایین تر می توانید طبق توضیحاتی که در مقاله داده شد اقدام نمایید.

 7. سلام وقت بخیر. آیا کارنامه سبز کنکور سراسری با کارنامه سبز دانشگاه آزاد یکی می باشد؟ممنون

  1. آرش عزیز خیر یکی نمی باشد و دانشگاه سراسری در سایت sanjesh.org و دانشگاه آزاد در سایت azmoon.org منتشر می شود.

 8. سلام وقتتون بخیر – برای دریافت کارنامه سبز کنکور اگه شماره داوطلبی و شماره پرونده نداشته باشیم چجوری میتونیم دریافتش کنیم؟ممنون

  1. نرگس عزیز از طریق اطلاعات شناسنامه ای نیز می توانید کارنامه سبز را دریافت نمایید.

 9. سلام خسته نباشید. در سایتتون زمان تقریبی انتشار کارنامه نهایی یا کارنامه سبز کنکور سراسری رو مهرماه اعلام کردید ولی الان اواخر آبان هستش هنوز منتشر نشده!!!کی میدین پس؟؟

  1. روژین عزیز متاسفانه کارنامه سبز امسال کمی تاخیر داشته است و به احتمال خیلی قوی تا آخ آبان ماه اعلام می گردد.

  1. شهابی عزیز برای دریافت کارنامه سبز بعد از ورود به سایت سازمان سنجش در منوی سمت راست روی گزینه سراسری کلیک نمایید کارنامه در این بخش قرار می گیرد.

  1. خسروی عزیز منظور شما از انتقالی چیست؟ تغییر رشته می توانید انجام دهید ولی انتقالی از طریق کارنامه سبز خیر امکانپذیر نیست.

 10. سلام- کارنامه سبز کنکور ۹۷ هنوز منتشر نشده آیا؟؟ میشه از طریق کارنامه سبز تغییر رشته داد؟متشکر

  1. غلامپور عزیز خیر کارنامه سبز هنوز منتشر نشده است. بله از طریق کارنامه سبز می توانید تغییر رشته دهید.

 11. سلام. من کارنامه سبز کنکور رو که گرفتم جلو یکی از انتخابام عدد هفت ۷ رو زده بود. میشه بگید وجود عدد ۷ یعنی جی؟ممنون

  1. نمازی عزیز عدد هفت نشاندهنده این است که شما در مصاحیه نمره لازم را کسب نکرده اید یا شرایط تعیین شده مانند سن ، معدل و غیره زا برای ورود به آن رشته نداشته اید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.