دانشگاه آزاد

جریمه انصراف از دانشگاه آزاد

جریمه انصراف از دانشگاه آزاد

جریمه انصراف از دانشگاه آزاد : از جمله مواردی در رابطه با انصراف از دانشگاه آزاد برای این دسته از داوطلبان مطرح می باشد میزان جریمه انصراف از دانشگاه آزاد می باشد. چرا که دانشگاه آزاد نیز به مانند سایر دانشگاه ها برای دانشجویانی که اقدام به انصراف از دانشگاه می نمایند جریمه های خاصی بر اساس مقاطع تحصیلی و سایر موارد در نظر گرفته است.

برای این دسته از داوطلبان پس از کسب اطلاعات کامل در زمینه نحوه انصراف از دانشگاه اطلاع از جریمه انصراف از دانشگاه آزاد نیز مطرح می باشد. به همین جهت در این مقاله به بررسی جریمه انصراف از دانشگاه آزاد در مقاطع مختلف تحصیلی خواهیم پرداخت.

جریمه انصراف از دانشگاه آزاد

جریمه انصراف از دانشگاه آزاد

به طور کلی جریمه انصراف از دانشگاه میزان مبلغی می باشد که دانشجویان در صورت انصراف از دانشگاه بایستی پرداخت نمایند. میزان و نحوه پرداخت این جریمه بر عهده دانشگاه می باشد.

به همین جهت میزان جریمه انصراف از دانشگاه برای هر دانشگاهی متفاوت است. در مطلبی با عنوان انصراف از تحصیل دانشجویان روزانه توضیحاتی در زمینه انصراف این دسته از دانشجویان ارائه کردیم. در این مطلب نیز به بررسی میزان جریمه انصراف از دانشگاه آزاد خواهیم پرداخت بر اساس مقاطع تحصیلی مبالغ متفاوتی خواهد دید.

گروه اول برای محاسبه جریمه انصراف از دانشگاه آزاد

گروه اول برای محاسبه جریمه انصراف دانشگاه آزاد مربوط به مقاطعی می باشد که در ۴ ترم به طول می انجاد. این مقاطع عبارتند از مقاطع کاردانی ، کارشناسی ناپیوسته ، کارشناسی ارشد ناپیوسته. برای این مقاطع طریقه محاسبه جریمه انصراف از دانشگاه آزاد به صورت زیر می باشد:

(نصف شهریه پایه) . ( تعداد نیم سال های ثبت نام شده – ۴)

گروه دوم برای محاسبه جریمه انصراف از دانشگاه آزاد

گروه دوم برای محاسبه جریمه انصراف دانشگاه آزاد مقطع تحصیلی کارشناسی پیوسته می باشد. با توجه به اینکه تعداد نیمسال های تحصیلی در مقطع کارشناسی پیوسته ۸ نیمسال می باشد ، به همین جهت طریقه محاسبه جریمه انصراف از دانشگاه آزاد در مقطع کارشناسی پیوسته متفاوت با مقاطع قبلی است ، که طریقه محاسبه آن به صورت زیر می باشد:

( نصف شهریه پایه). ( تعداد نیم سال های ثبت نام شده – ۸)

گروه سوم برای محاسبه جریمه انصراف از دانشگاه آزاد

گروه سومی که بررسی نحوه محاسبه جریمه انصراف از تحصیل دانشگاه آزاد آن خواهیم پرداخت مقطع دکترای حرفه ای ( دامپزشکی ) می باشد. نحوه محاسبه جریمه انصراف از دانشگاه آزاد در این مقطع تحصیلی به صورت زیر است :

( نصف شهریه پایه). ( تعداد نیم سال های ثبت نام شده – ۱۲ )

میزان جریمه انصراف از دانشگاه آزاد

گروه چهارم برای محاسبه جریمه انصراف از دانشگاه آزاد

در این بخش به بررسی طریقه محاسبه جریمه انصراف از تحصیل دانشگاه آزاد در مقطع تحصیلی دکتری حرفه ای ( گروه پزشکی ) می پردازیم.

نحوه محابسه جریمه انصراف در این مقطع تحصیلی به این صورت می باشد که داوطلبان بایستی تمامی شهریه پایه ترم های باقی مانده را به عنوان جریمه پرداخت نمایند.

گروه پنجم برای محاسبه جریمه انصراف از دانشگاه آزاد

برای دانشجویانی که در مقطع دکترای تخصصی در دانشگاه آزاد به تحصیل می‌پردازند نیز در صورت انصراف از دانشگاه میزان جریمه انصراف از دانشگاه آزاد در این دسته از دانشجویان به طریقه زیر محاسبه می گردد.

( نصف شهریه پایه). ( تعداد نیم سال های ثبت نام شده – ۷ )

گروه ششم برای محاسبه جریمه انصراف از دانشگاه آزاد

برای دانشجویان دکترای تخصصی ورودی پایه ۹۴ به بعد طریقه محاسبه جریمه انصراف از دانشگاه متفاوت می باشد. به همین جهت به صورت جداگانه به بررسی و بیان طریقه محاسبه جریمه انصراف از دانشگاه آزاد در این ورودی ها می پردازد که به صورت زیر است:

( نصف شهریه پایه). ( تعداد نیم سال های ثبت نام شده – ۶ )

 

گروه ششم برای محاسبه جریمه انصراف از دانشگاه آزاد

برای دانشجویان دوره دستیاری تخصصی نیز طریقه محاسبه جریمه انصراف از دانشگاه به این صورت می باشد که بایستی کلیه شهریه تحصیلی باقی مانده تا اتمام دوره تحصیلی خود را عنوان جریمه بایستی پرداخت نمایند.

توضیحات پایانی در زمینه جریمه انصراف از دانشگاه آزاد

برخی از دانشجویان با رعایت بعضی موارد می‌تواند از پرداخت جریمه انصراف از دانشگاه آزاد معاف باشند. از جمله شرایطی که در صورت دارا بودن آن داوطلبان از پرداخت جریمه انصراف از دانشگاه معاف می گردند می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 1. دانشجویانی که به دلایلی انضباطی و یا آموزشی از دانشگاه محل تحصیل خود در دانشگاه آزاد اخراج شده‌ اند مشمول پرداخت جریمه انصراف از دانشگاه آزاد نمی‌باشند. البته این دسته از دانشجویان بایستی قب از اخراج بدهی مربوط به نیمسال های قبلی خود را پرداخت نمایند.
 2. دانشجویانی که با مجوز سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اقدام به تغییر رشته و گرایش داده‌ اند مشمول پرداخت جریمه انصراف از دانشگاه آزاد می باشند.
 3. دانشجو ( به جز دانشجویان دکتری حرفه ای گروه پزشکی ) در ابتدای ورود به دانشگاه تا قبل از ۳۰ مهر برای نیم سال اول تحصیلی و تا قبل از ۳۰ بهمن برای ورودی نیم سال دوم در صورت درخواست انصراف ، مشمول پرداخت جریمه انصراف از دانشگاه آزاد نمی باشند.
 4. آن دسته از دانشجویانی که در صورت ثبت درخواست انصراف از دانشگاه آزاد دوباره در همان واحد یا واحد دیگری از دانشگاه آزاد اقدام به ثبت نام و تحصیل نمایند از پرداخت جریمه انصراف از تحصیل دانشگاه آزاد معاف باشند.
 5. دانشجویانی که در ترم اول اقدام به مرخصی تحصیلی نموده باشند و قبل از شروع ترم جدید فرم انصراف را تکمیل  نمایند از پرداخت جریمه انصراف از دانشگاه معاف می گردند.

لازم به ذکر است در صورتی دانشجو بدون ترک تحصیل و یا تکمیل فرم انصراف در یک نیمسال تحصیلی به دانشگاه مربوطه مراجعه نکنند این عدم مراجعه به منزله انصراف از تحصیل محسوب می شود و دانشجویی ما مورد نظر امکان ادامه تحصیل را نخواهد داشت.

همچنین دانشجویانی که تا قبل از سه ماه از تکمیل فرم انصراف با مراجعه به واحد مربوطه انصراف خود را پس بگیرند امکان ادامه تحصیل را خواهند داشت.

برای تماس و مشاوره تحصیلی با مشاوران مجرب سبز مشاور با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره سراسر کشور : 75-13-907-909

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره از استان تهران: 84-57-230-909

تماس از طریق همراه اول: 06-11-22-99

برچسب ها

نویسنده سبز مشاور

با سلام خدمت تمامی دوستان عزیزی که به سایت سبز مشاور آمده اند. امیدوارم بتوانیم لحظات خوبی را درکنار هم داشته باشیم و تمامی سوالات تحصیلی شما را پاسخ دهیم.

‫5 نظرها

 1. سلام ، من سال ۹۳ در مقطع کاردانی کامپیوتر دانشگاه آزاد سما قبول شدم ولی پس از یک ترم دیگه نرفتم و مدارکم هنوز اونجاست. تصمیم دارم امسال در رشته دیگری در دانشگاه علمی کاربردی ثبت نام کنم. آیا جریمه انصراف از دانشگاه آزاد شامل بنده خواهد بود؟؟ مرسی

  1. فریبا عزیز بله متاسفانه برای دریافت مدارک از شما جریمه انصراف از دانشگاه آزاد گرفته خواهد شد زیرا به هر حا جای یک دانشجودر آن دانشگاه را گرفته اید.

 2. سلام وقت بخیر ، من که دانشجوی اخراجی دانشگاه آزاد هستم آیا برای گرفتن مدارکم از دانشگاه مشمول جریمه خواهم بود؟ممنون

 3. سلام
  من دانشجوی دکتری تخصصی هستم
  میخواستم انصراف بدم
  شرایط مالیم برای ادامه تحصیل مناسب نیست
  میشه راهنماییم کنین؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 + چهار =