معرفی رشته های کارشناسی گروه صنعت علمی کاربردی

رشته مهندسی فناوری هواشناسی دانشگاه علمی کاربردی

رشته مهندسی فناوری هواشناسی دانشگاه علمی کاربردی

در این مطلب به معرفی رشته مهندسی فناوری هواشناسی دانشگاه علمی کاربردی می پردازیم. مواردی که در این مطلب قرار داده ایم به این صورت می باشد که به ترتیب در زیر توضیح داده شده است:

 • مقدمه
 • تعرف و هدف برگزاری
 • ضرورت و اهمیت برگزاری رشته مهندسی فناوری هواشناسی
 • قابلیت ها و مهارت های مشترک فارغ التحصیلان رشته مهندسی فناوری هواشناسی
 • قابلیت ها و توانمندی های فنی فارغ التحصیلان رشته مهندسی فناوری هواشناسی
 • مشاغل قابل احراز
 • ضوابط و شرایط پذیرش دانشجو
 • طول و ساختار دوره
 • جدول دروس عمومی
 • جدول دروس مهارت های مشترک مهندسی فناوری هواشناسی دانشگاه علمی کاربردی
 • جدول دروس پایه رشته مهندسی فناوری هواشناسی دانشگاه علمی کاربردی
 • جدول دروس اصلی
 • جدول دروس تخصصی مهندسی فناوری هواشناسی دانشگاه علمی کاربردی
 • جدول دروس آموزش در محیط کار
 • ترم بندی و دروس هر ترم رشته

مقدمه

سازمان هواشناسی کشور در سال ۱۳۳۷ شمسی با تصویب مجلس شورای ملی (سابق) تاسیس و در سال ۱۳۴۰ شمسی آموزشگاه هواشناسی با مجوز وزارت فرهنگ جهت برگزاری اولین دوره فوق دیپلم هواشناسی دایر گردید که این آموزشگاه در سال ۱۳۵۷ تا سطح دانشکده هواشناسی و علوم جو وابسته به دانشگاه تهران جهت آموزش های تخصصی هواشناسی تا مقطع کارشناسی ارتقا یافت.

با طرح ادغام دانشکده در سال ۱۳۵۸، تربیت نیروی انسانی مورد نیاز سازمان با مجوزهای سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور (امور استخدامی سابق) به عهده سازمان گذاشته شده – سازمان هواشناسی کشور از بدو تاسیس تاکنون روند رو به رشد چشمگیری پیموده است. این سازمان کار خود را با تعداد محدودی ایستگاه جهت جمع آوری داده های اولیه هواشناسی در چند مرکز استان شروع نمود و فعالیت اصلی سازمان صرفا خدمات دهی به امر ناوبری هوایی بود اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با فرهنگ سازی مناسب و آشکار نمودن اهمیت و نقش هواشناسی در کلیه برنامه های توسعه ای کشور اعم از حمل و نقل هوایی، دریایی، جاده ای، نظامی، کشاورزی، آب، انرژی، عمرانی، صنعتی، زیستی، و … گسترش هواشناسی در گرایش های مختلف کاربردی را ایجاب و با تکنولوژی ارتباطی جدید مجهز شدن سازمان را به دستگاه های مخابراتی و الکترونیکی پیشرفته ناگزیر نمود بطوریکه امروزه در مجموع بیش از هفت هزار دستگاه هواشناسی از انواع مختلف در سطح کشور کار جمع آوری داده های هواشناسی را بعهده دارند و اکثر آن ها مجهز به دستگاه های بسیار پیشرفته الکترونیکی و کامپیوتری می باشند و سه ایستگاه رادار نیز در مرحله بهره برداری و سه ایستگاه رادار دیگر در حال راه اندازی می باشد.

ده مرکز تحقیقاتی در گرایش های مختلف هواشناسی با مجوزهای وزارت علوم تحقیقات و فن آوری و سازمان مدیریت و برنامه ریزی در تهران و مراکز استان ها جهت کاربردی نمودن و بهره گیری از داده های هواشناسی در بخش های مختلف کشور تاسیس شده است و هفده مرکز نیز در حال ساخت می باشند. – جایگاه معاون اول سازمان جهانی هواشناسی که صرفا یک سازمان تخصصی وابسته به سازمان ملل متحد می باشد توسط رئیس سازمان هواشناسی کشور کسب شده است.

صدها ایستگاه مجهز جمع آوری داده های هواشناسی به عنوان آزمایشگاه ها و آموزشگاه های واقعی در علوم کاربردی هواشناسی در این سازمان موجود می باشید مرکز آموزش سازمان هواشناسی، به لحاظ منحصر به فرد بودن آموزش هایش در زمینه هواشناسی کاربردی در سطح کشور، نیاز مبرم سازمان به ارتقاء دانش کارکنان خود و نیاز سازمان های دولتی اعم از نظامی و غیر نظامی به کاربردهای هواشناسی، از سال ۱۳۶۲ تاکنون هر ساله تعداد زیادی دوره آموزش تخصصی در گرایش های مختلف هواشناسی برگزار نموده استاء بطوریکه امروزه بخشی از نیروی متخصص سازمان در کلیه بخش ها، شامل آموزش گیرندگان این مرکز می باشند.

که این نیروها در مقاطع رده ۱ (معادل کارشناس ارشد)، رده ۲ (معادل کارشناسی و رده ۳ (معادل کاردانی) آموزش می بینند. – بر اساس این توانمندی های آموزشی، مرکز آموزش سازمان از سال ۱۳۷۴ به عنوان مرکز آموزش منطقه ای هواشناسی (RTC) از سوی سازمان جهانی هواشناسی پذیرفته و شناخته شده است. ۲۱ مرکز فعال RTC در کل جهان وجود دارد و این مطلب نشان دهنده جایگاه ایران در امر آموزش هواشناسی در جهان می باشد. مرکز RTC در ایران در طول سالیان اخیر پذیرای دانشجویان متعددی از کشورهای افغانستان، عراق، تاجیکستان ، لیبی، سودان، اتیوپی، نیجریه و … بوده است.

– با پیگیری های مرکز آموزش، دوره کاردانی هواشناسی علمی – کاربردی در تاریخ ۷۵ /۹/ ۱۱ به تصویب شورای عالی برنامه ریزی رسید و از سال ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۸ این دوره با جذب تعداد ۲۲۴ دانشجو اجرا شده است. – دوره کارشناسی ناپیوسته علمی – کاربردی هواشناسی ( مهندسی تکنولوژی هواشناسی) در جلسه ۷۳ مورخ ۱۳۸۵ /۶ / ۱۱ شورای برنامه ریزی درسی علمی – کاربردی به تصویب رسید و از سال ۱۳۸۵ تا سال ۱۳۹۰ با جذب تعداد ۲۰۸ دانشجو اجرا شده است.

 شایان ذکر است این سازمان همواره، ارتباطی برنامه ریزی شده و مستمر با مراکز علمی و دانشگاهی کشور برقرار نموده و این همکاری با بیش از یکصد نفر از اعضاء هیأت علمی در ۲۷ دانشگاه سراسر کشور همچنان ادامه دارد.  مجموعه حاضر با هدف بازنگری دوره کارشناسی ناپیوسته علمی – کاربردی هواشناسی مهندسی تکنولوژی هواشناسی) تحت عنوان مشخصات کلی، برنامه و سرفصل دروس دوره مهندسی فناوری هواشناسی به روش های اجرای نیمسالی تدوین گردیده است.

تعریف و هدف برگزاری رشته مهندسی فناوری هواشناسی

علم پایش، تحلیل و مطالعه پدیده های مختلف جوی، هواشناسی همدیدی نامیده می شود. دامنه این علم علل علمی شکل گیری هر پدیده جوی، روشهای کمی کردن آن و اثرات آن بر روی فعالیت های انسانی از جمله کشاورزی، آب، محیط زیست، آلودگی هوا، دریا و اقیانوس را در برمی گیرد.

هدف برنامه آموزش کارشناس هواشناسی همدیدی است که براساس آن فارغ التحصیلان این رشته قادر خواهند بود مهارتهای علمی و عملی لازم را به گونه ای کسب نمایند که بتوانند پدیده های مختلف جوی را بوسیله وسایل تخصصی مربوطه اندازه گیری، تحلیل و تفسیر نمایند و سپس با بکارگیری ابزارهای موجود اوضاع جوی را برای روزهای آینده پیش بینی کنند. در این رابطه علل ایجاد پدیده های مختلف جوی، اثرات هر یک از پدیده ها در فعالیت های مختلف انسان برای هر منطقه از دیگر مهارتهای این کارشناسان می باشد. ایجاد مهارت برای بررسی عوامل محدود کننده اقلیمی و تغییر اقلیم و مطالعه منطقه ای و میدانی موردنیاز بر هر یک از عوامل جوی از دیگر اهداف مهم این برنامه خواهد بود.

ضرورت و اهمیت برگزاری رشته مهندسی فناوری هواشناسی دانشگاه علمی کاربردی

با توجه به وجود تغییرات آب و هوایی گسترده در سطح کشور و اهمیت داده های هواشناسی و پیش بینی پدیده های جوی برای امور زیربنایی از جمله راهسازی ، بندرسازی ، فرودگاهی ، سدسازی ، شهرسازی ، صنایع بنیادی و … توسعه و گسترش داده های هواشناسی و پیش بینی پدیده های جوی در کشور از مهمترین ضرورتهای با اهمیت به حساب می آید. توسعه شبکه ایستگاههای هواشناسی تربیت نیروی انسانی کارشناسی به منظور انجام امور ” هواشناسی همدیدی ” را ضروری و با اهمیت می سازد.

قابلیت ها و مهارت های مشترک فارغ التحصیلان رشته مهندسی فناوری هواشناسی

 • الف – تجزیه و تحلیل رخدادها و ارائه راه حل بهینه
 • ب – برنامه ریزی انجام کار و هدایت کار گروهی
 • پ – مدیریت و آموزش افراد تحت سرپرستی و انتقال اطلاعات فنی
 • ت – بهبود و مستندسازی فرایندهای انجام کار و ارائه گزارش نتایج فعالیتها
 • ث – کارآفرینی، خلق و راه اندازی عرصه های جدید کسب و کار
 • ج – برقراری ارتباط موثر در محیط کار
 • چ – برنامه ریزی به منظور رعایت الزامات بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE)
 • ح – برنامه ریزی به منظور رعایت اخلاق حرفه ای
 • خ – تصمیم سازی و تصمیم گیری بخردانه
 • د – تفکر نقادانه و اقتضایی
 • ذ- خلاقیت و نو آوری

قابلیت ها و توانمندی های فنی فارغ التحصیلان رشته مهندسی فناوری هواشناسی دانشگاه علمی کاربردی

فارغ التحصیلان دوره کارشناسی رشته هواشناسی می توانند در سازمان هواشناسی کشور و ادارات کل هواشناسی استانها، ، وزارت جهاد کشاورزی ، وزارت نیرو، وزارت نفت ، سازمان بنادر و کشتیرانی ، سپاه پاسداران ، نیروهای مسلح ، سازمان محیط زیست و شرکت های مهندسی مشاور خدمت نمایند و قادر به انجام وظایف زیر خواهند بود.

 1. انجام امور دیدبانی هواشناسی مطابق استانداردهای جهانی
 2. – آشنایی با ادوات مکانیکی و الکترونیکی اندازه گیری متغیرهای جوی
 3. آگاهی از سکوی (Platform) هواشناسی و چگونگی قرار گیری هر یک از ادوات در آن
 4. – انجام کنترل های کیفی داده های هواشناسی
 5. تهیه گزارش های سینوپ ، متار، Climate و Temp
 6. – آگاهی از چگونگی رهاسازی رادیوسوند و تهیه گزارشهای مربوط به اطلاعات جو بالا
 7. – تهیه نمودار تغییرات عوامل مختلف جوی بصورت نقطه ای و میدانی
 8. – انجام تحلیل های داده های هواشناسی و اقلیمی
 9. – بررسی و تحلیل یافته های جوی، انواع نقشه های هواشناسی، تصاویر ماهواره و رادارهای هواشناسی
 10. – بهره گیری و استنتاج از اوضاع جوی موجود و مقایسه آن با اوضاع جوی گذشته
 11. – آشنایی با پدیده های مخرب جوی مانند بارشهای سیل آسا، گرما و سرمای زودرس، آلودگی هوا، گردوخاک، توفان، تگرگ، صاعقه و …
 12. – آشنایی با تهیه پیش بینی های عمومی، کشاورزی، فرودگاهی، دریائی و اقلیمی

مشاغل قابل احراز رشته مهندسی فناوری هواشناسی دانشگاه علمی کاربردی

 • کارشناس هواشناسی همدیدی
 • – کارشناس شبکه سینوپتیک
 • کارشناس شبکه جو بالا
 • – کارشناس طرح و توسعه ایستگاه های اقلیم شناسی و باران سنجی
 • – کارشناس ایستگاههای ویژه هواشناسی
 • – پیش بین هواشناسی (پیش بین هواشناسی هوانوردی، پیش بین هواشناسی دریایی، پیش بین هواشناسی کشاورزی و محیطی، پیش بین خدمات عامه هواشناسی، پیش بین هواشناسی بلندمدت و فصلی

همچنین فارغ التحصیلان این دوره می توانند در وزارتخانه های نیرو، جهاد کشاورزی و بخش های ترابری هوایی، دریایی و زمینی نیروهای مسلح و شرکت های خصوصی مشغول به کار شوند.

ضوابط و شرایط پذیرش دانشجو در رشته مهندسی فناوری هواشناسی دانشگاه علمی کاربردی

 •  – مدرک کاردانی هواشناسی
 • – کاردانی در رشته های علوم پایه (ریاضی، تجربی، شیمی)، کامپیوتر(نرم افزار)، کشاورزی، آمار، آب های زیر زمینی و آب های سطحی پس از گذراندن دروس جبرانی
 • – قبولی در مصاحبه علمی
 • – داشتن سلامت جسمی در حد توانایی انجام دروس کارگاهی و آزمایشگاهی

طول و ساختار دوره رشته مهندسی فناوری هواشناسی دانشگاه علمی کاربردی

دوره مهندسی فناوری مبتنی بر نظام واحدی و متشکل از مجموعه ای از دروس نظری و مهارتی است و با توجه به قابلیت ها و مهارت های مشترک و فنی به ۲ بخش «آموزش در مرکز مجری» و « آموزش در محیط کار» تقسیم می شود. مجموع واحدهای هر دوره بین ۶۵ تا ۷۰ واحد و مجموع ساعات آن ۱۲۰۰ تا ۲۰۰۰ ساعت می باشد که در طول حداقل ۲ و حداکثر ۳ سال قابل اجرا است. این دوره به دو روش نیمسالی و پودمانی اجرا می شود.

آموزش در مرکز مجری : بخش آموزش در مرکز مجری شامل ۶۰ تا ۶۵ واحد، معادل ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ ساعت است. هر واحد نظری معادل ۱۶ ساعت، هر واحد آزمایشگاهی معادل ۳۲ ساعت، هر واحد کارگاهی و پروژه معادل ۴۸ ساعت است. در موارد خاص دروس آزمایشگاهی و کارگاهی یک واحدی را میتوان به ترتیب ۴۸ و ۶۴ ساعت در نظر گرفت.

 آموزش در محیط کار: این بخش از آموزش عبارت است از مجموعه فعالیت هایی که دانشجو به منظور تسلط عملی و درک کاربردی از آموخته های خود در آغاز، حین و پایان دوره تحصیلی، در محیط کار واقعی انجام می دهد. این بخش شامل یک درس کاربینی و ۲ درس کارورزی در مجموع به میزان ۵ واحد، معادل ۵۱۲ ساعت است. هر واحد کاربینی معادل ۳۲ ساعت و هر واحد کارورزی معادل ۱۲۰ ساعت می باشد.

جدول دروس عمومی رشته مهندسی فناوری هواشناسی دانشگاه علمی کاربردی

دروس عمومی رشته مهندسی فناوری هواشناسی
دروس عمومی رشته مهندسی فناوری هواشناسی

جدول دروس مهارت های مشترک رشته مهندسی فناوری هواشناسی دانشگاه علمی کاربردی

دروس مهارت های مشترک رشته مهندسی فناوری هواشناسی
دروس مهارت های مشترک رشته مهندسی فناوری هواشناسی

جدول دروس پایه رشته مهندسی فناوری هواشناسی دانشگاه علمی کاربردی

دروس پایه رشته مهندسی فناوری هواشناسی
دروس پایه رشته مهندسی فناوری هواشناسی

جدول دروس اصلی رشته مهندسی فناوری هواشناسی دانشگاه علمی کاربردی

دروس اصلی رشته مهندسی فناوری هواشناسی
دروس اصلی رشته مهندسی فناوری هواشناسی

جدول دروس تخصصی رشته مهندسی فناوری هواشناسی دانشگاه علمی کاربردی

دروس تخصصی رشته مهندسی فناوری هواشناسی
دروس تخصصی رشته مهندسی فناوری هواشناسی

جدول دروس آموزش در محیط کار رشته مهندسی فناوری هواشناسی دانشگاه علمی کاربردی

دروس آموزش در محیط کار رشته مهندسی فناوری هواشناسی
دروس آموزش در محیط کار رشته مهندسی فناوری هواشناسی

دروس ترم اول رشته مهندسی فناوری هواشناسی دانشگاه علمی کاربردی

دروس ترم اول رشته مهندسی فناوری هواشناسی
دروس ترم اول رشته مهندسی فناوری هواشناسی

دروس ترم دوم رشته مهندسی فناوری هواشناسی دانشگاه علمی کاربردی

دروس ترم دوم رشته مهندسی فناوری هواشناسی
دروس ترم دوم رشته مهندسی فناوری هواشناسی

دروس ترم سوم رشته مهندسی فناوری هواشناسی دانشگاه علمی کاربردی

دروس ترم سوم رشته مهندسی فناوری هواشناسی
دروس ترم سوم رشته مهندسی فناوری هواشناسی

دروس ترم چهارم رشته مهندسی فناوری هواشناسی دانشگاه علمی کاربردی

دروس ترم چهارم رشته مهندسی فناوری هواشناسی
دروس ترم چهارم رشته مهندسی فناوری هواشناسی

امیدوارم توانسته باشیم تمامی اطلاعات مورد نیاز شما عزیزان برای رشته مهندسی فناوری هواشناسی را قرار داده باشیم در آخر در صورتی که نیاز به مشاوره تحصیلی درباره دانشگاه علمی کاربردی یا سایر زمینه ها و رشته داشته باشید می توانید از مشاوران ما در سبز مشاور کمک بگیرید.

مطالب پیشنهادی ما که می تواند مفید باشد:

 رشته های بدون کنکور کارشناسی دانشگاه علمی کاربردی

ثبت نام بدون کنکور کارشناسی دانشگاه علمی کاربردی

شهریه کارشناسی دانشگاه علمی کاربردی

تکمیل ظرفیت کارشناسی دانشگاه علمی کاربردی

اعلام نتایج کارشناسی دانشگاه علمی کاربردی

برای تماس و مشاوره تحصیلی با مشاوران مجرب سبز مشاور با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره سراسر کشور : 75-13-907-909

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره از استان تهران: 84-57-230-909

تماس از طریق همراه اول: 06-11-22-99

نویسنده سبز مشاور

با سلام خدمت تمامی دوستان عزیزی که به سایت سبز مشاور آمده اند. امیدوارم بتوانیم لحظات خوبی را درکنار هم داشته باشیم و تمامی سوالات تحصیلی شما را پاسخ دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 + بیست =