دانشگاه پیام نور

ثبت نام فراگیر دانشگاه پیام نور

ثبت نام فراگیر دانشگاه پیام نور

ثبت نام فراگیر دانشگاه پیام نور : دانشگاه پیام نور در فرایند ثبت نام های خود در مقاطع مختلف تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد به صورت فراگیر اقدام به پذیرش دانشجو می نماید.

ثبت نام فراگیر دانشگاه پیام نور در مقطع کارشناسی ارشد از ثبت نام های با متقاضی بالایی می باشد که همه ساله در بازه زمانی خاصی انجام می گیرد. در این مطلب به بیان این ثبت نام و موارد مرتبط با آن خواهیم پرداخت. از این رو در صورتی که در زمینه ثبت نام فراگیر دانشگاه پیام نور دارای ابهام و یا سوالی باشید توصیه می گردد به ادامه این مطلب مراجعه نمایید.

در ابتدا توضیح مختصری در زمینه آزمون فراگیر کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور ارائه خواهیم نمود. از جمله این که داوطلبان در این شیوه پذیرش بایستی در آزمون مشخصی شرکت نمایند که منابع این آزمون توسط خود دانشگاه پیام نور اعلام می گردد. به این صورت که در داخل دفترچه ثبت نام فراگیر دانشگاه پیام نور منابع هر کدام از رشته ها و گرایش ها به صورت جداگانه بیان گردیده است.

داوطلبان با مطالعه این منابع در آزمون فراگیر کارشناسی ارشد پیام نور شرکت می نمایند و در صورت کسب حد نصاب تعیین شده امکان ادامه تحصیل برای آنها فراهم می گردد.

همچنین به تعداد واحد هایی که با عنوان منبع آزمون در نظر گرفته شده است واحد های پاس شده برای داوطلب در نظر گرفته می شود.

فراگیر کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور

شرایط اختصاصی ثبت نام فراگیر دانشگاه پیام نور

ثبت نام فراگیر دانشگاه پیام نور در مقطع کارشناسی ارشد دارای برخی شرایط و ضوابط خاصی می باشد که داوطلبان در صورت دارا بودن این شرایط امکان ثبت نام و شرکت در آزمون فراگیر را خواهند داشت. در این بخش به بیان برخی از این شرایط و ضوابط خواهی پرداخت.

 1. داشتن مدرک کارشناسی یا معادل آن
 2. داوطلبان مرد مشکلی از لحاظ نظام وظیفه نداشته باشند
 3. مرتبط بودن رشته کارشناسی و رشته انتخابی ضرورتی ندارد و داوطلبان می توانند هر کدام از رشته ها را انتخاب نمایند ( بجر رشته مهندسی معماری و طراحی شهری)

زمان شروع ثبت نام فراگیر دانشگاه پیام نور

ثبت نام فراگیر دانشگاه پیام نور همه ساله معمولا در بهمن ماه انجام می گرفت اما با تغییراتی که در سال گذشته در این زمینه اعمل گردید زمان ثبت نام فراگیر دانشگاه پیام نور به مهر ماه تغییر پیدا نمود. از این رو احتمالا امسال نیز ثبت نام این آزمون در اواخر مهر ماه و برگزاری آزمون در دی ماه خواهد بود.

نحوه ثبت نام فراگیر دانشگاه پیام نور

ثبت نام فراگیر دانشگاه پیام نور به مانند دیگر ثبت نام های دانشگاهی دارای مراحلی می باشد که بایستی داوطلبان این مراحل را طی نمایند. در ادامه این مطلب به بیان و توضیح این مراحل خواهیم پرداخت. در این بخش به صورت تیتر وار به بیان این مراحل می پردازیم تا در ادامه به توضیح در مورد هر کدام به صورت جداگانه بپردازیم.

 1. ورود به سایت سازمان سنجش
 2. ورود به بخش پیام نور سایت سازمان سنجش
 3. دریافت و مطالعه دفترچه ثبت نام فراگیر دانشگاه پیام نور
 4. خرید کارت ثبت نام
 5. کلیک بر روی لینک ثبت نام و تکمیل فرایند ثبت نام
 6. دریافت رشید ثبت نام

ورود به سایت سازمان سنجش

همچون دیگر ثبت نام های دانشگاه پیام نور اولین اقدام برای داوطلبان ورود به سایت سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org می باشد. چرا که تمامی فرایند ثبت نام تا اعلام نتایج آزمون فراگیر کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور از طریق سایت سازمان سنجش انجام می گیرد. پس از ورود به این سایت با تصویر زیر روبه رو می شوید.

ثبت نام فراگیر دانشگاه پیام نور

ورود به بخش پیام نور سایت سازمان سنجش

پس از این که داوطلبان وارد سایت سازمان سنجش شدند بایستی وارد بخش اختصاصی دانشگاه پیام نور در این سایت شوند. از این رو از طریق کادر رنگی که در سمت راست سایت می توان مشاهده نمود بر روی پیان نور کلیک نمایید تا وارد این بخش شوید.

ثبت نام فراگیر ارشد پیام نور

دریافت و مطالعه دفترچه ثبت نام فراگیر دانشگاه پیام نور

پس از این که داوطلبان برای ثبت نام فراگیر دانشگاه پیام نور وارد بخش پیام نور سایت سازمان شنجش شدید بایستی در اولین اقدام دفترچه ثبت نام فراگیر دانشگاه پیام نور را دانلود و مورد مطالعه قرار دهید.

در این دفترچه داوطلبان اطلاعاتی در زمینه شرایط و ضوابط ثبت نام فراگیر دانشگاه پیام نور ، لیست رشته های فراگیر پیام نور ، و مهمتر از همه منایع مورد مطالعه برای هر کدام از گرایش ها وجود دارد که بایستی به طور کامل مطالعه گردد.

خرید کارت ثبت نام فراگیر پیام نور

قبل از این که داوطلبان اقدام به شروع فرایند ثبت نام فراگیر دانشگاه پیام نور نمایند بایستی در ابتدا کارت ثبت نام را خریداری نمایند. کارت ثبت نام در واقع هزینه ثبت نام و شرکت در آزمون می باشد.

برای خرید کارت ثبت نام همانگونه که در تصویر زیر می توان مشاهده نمود با بخش خرید کارت در صفحه اصلی سایت مراجعه نمایید. پس از ورود به این بخش کارت ثبت نام فراگیر دانشگاه پیام نور را انتخاب نموده و وارد درگاه اینترنتی پرداخت شوید.

ثبت نام کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه پیام نور

لازم به ذکر است خرید اینترنتی کارت ثبت نام با استفاده از کارت بانکی دارای رمز دوم امکانپذیر می باشد.

کلیک بر روی لینک ثبت نام و تکمیل فرایند ثبت نام فراگیر دانشگاه پیام نور

پس از این که داوطلبان کارت ثبت نام را خریداری نمودند می توانند برای تکمیل فرایند ثبت نام اقدام نمایند. به همین جهت ابتدا بر روی لینک ثبت نام فراگیر دانشگاه پیام نور کلیک نمایید.

پس از این اقدام بایستی شماره کارت ثبت نام دوازده رقمی را که در مرحله قبل خریداری نموده اند در بخش تعیین شده وارد نموده و اقدام به تکمیل اطلاعات درخواست شده نمایند.

در تصویر زیر اطلاعات درخواست شده در این ثبت نام را مشاهده نمایید.

ثبت نام فراگیر کارشناسی ارشد پیام نور

 1. در بند ۱ تا بند ۸ داوطلبان اطلاعات شناسنامه ای خود را وارد نمایند.
 2. در بند ۹ دین خود را وارد نمایید.
 3. در بند ۱۰ تا ۱۲ سهمیه پذیرش خود را مشخص نمایید.
 4. در بند ۱۳ و ۱۴ کد محل تولد و محل صدور شناسنامه خود را وارد نمایید.
 5. در بند ۱۵ کد نظام وظیفه خود را وارد نمایید. ( کد های نظام وظیفه در انتهای این بخش قرار داده شده است)
 6. در بند ۱۶ تابعیت خود را وارد نماید.
 7. در بند ۱۷ نوع معلولیت داوطلب مشخص شود.
 8. در بند ۱۹ تا ۲۵ اطلاعات مربوط به مدرک تحصیلی خود را وارد نمایید.

فراگیر کارشناسی ارشد پیام نور

 1. در بند ۲۶ رشته امتحانی و کد آن را وارد نمایید.
 2. در بند ۲۷ اولویت های انتخابی خود را مطابق با رشته امتحانی وارد نمایید.
 3. در بند ۲۸ تا ۳۴ اطلاعات مربوط به آدرس محل سکونت خود را وارد نمایید.

کد های نظام وظیفه:

 • کد ۱ کارت پایان خدمت.
 • کد ۲ کارت معافیت دائم (کفالت، پزشکی، ایثارگران، موارد خاص و…)
 • کد ۳ معافیت موقت بدون غیبت (پزشکی، کفالت و…) در مدت اعتبار آن. (این دسته از افراد پس از اتمام اعتبار معافیت موقت، بدون معافیت تحصیلی مجاز به ادامه تحصیل نمی باشند). ارائه ی کارت معافیت دائم در هنگام ثبت نام و تشکیل پرونده دانشجویی و یا معافیت تحصیلی پـس از اتمـام اعتبار معافیت موقت، الزامی است.
 • کد ۴ واجدین شرایط معافیت سنی عنایت مقام معظم رهبری (دارندگان مدرک کارشناسی متولد سال ۱۳۵۴و قبل از آن). این قبیـل مشـمولان
  باید پس از اعلام قبولی و در هنگام تبدیل وضعیت به دانشجویی، کارت معافیت دائم رهبری را ارائه نمایند.
 • کد ۵ متولدین نیمه اول سال ۱۳۴۵ و قبل از آن، مشروط بر آن که تغییر سن نداده باشند.
 • کد ۶ پرسنل پایور و شاغل در نیروهای مسلح با ارائه گواهی اشتغال به خدمت و حکم کارگزینی.
 • کد ۷ کارکنان متعهد خدمت در وزارتخانه ها و سازمانها (دانش آموخته دوره کارشناسی و یا کارشناسی ارشد) – با ارائه گواهی اشتغال مبنی بـر « تعهـد خدمت و معافیت از انجام خدمت سربازی پس از انجام تعهد» و موافقت سازمان مربوط برای ادامه تحصیل.
 • کد ۸ مشمول (لیسانس) اعزامی شاغل به خدمت ((سربازان در حال خدمت)) در نیروهای مسلح و سایر نهادها فاقد غیبت قبل از اعزام ـ بـا
  ارائه گواهی اشتغال به خدمت و تصویر برابر با اصل گواهی اعلام پایان تحصیلات صادره به ناجا.
  تبصره این داوطلبان پس از قبولی در آزمون دانش پذیری، در صورت داشتن غیبت قبل از اعزام و یا اخراجی قبلی در این مقطع باشند، ترخیص نخواهند شد.
 • کد ۹ مشمول دارنده برگ آماده به خدمت بدون مهر غیبت ـ دانش آموخته مقطع کارشناسی.
  تبصره:  این داوطلبان (در دوره دانش پذیری) در صورتی که تاریخ اعزام آنان قبل از اعلام قبولی در دانشگاه باشد، موظفند در موعد مقرر توسط ناجا، به خـدمت وظیفه عمومی اعزام و پس از قبولی در آزمون دانش پذیری (هنگام تبدیل وضعیت به دانشجویی) به شرط نداشتن غیبت سربازی در سر رسـید
  تاریخ اعزام به خدمت آنان؛ با مراجعه به مرکز محل تحصیل خود تقاضای ترخیص و صدور معافیت تحصیلی نمایند.
 • کد ۱۰ دانش آموخته مقطع کارشناسی (در تاریخ ۳۱/۰۶/۹۶ و بعد از آن) که در سقف مجاز سنوات تحصیلی دانش آموخته شده و در فرصت یک ساله پس از دانش آموختگی ـ با داشتن تصویر برابر با اصل گواهی اعلام پایان تحصیلات صادره به ناجا.
  تبصره: مفاد تبصره کد ۹ شامل این دسته از داوطلبان نیز میشود. داوطلبانی که مدت تحصیل آنان در مقطع کارشناسی بیش از سقف مجاز
  تحصیلی به طول انجامیده، شرایط استفاده از معافیت تحصیلی در مقطع بالاتر را ندارند.
 • کد ۱۱ دانشجوی سال آخر مقطع کارشناسی، که حداکثر تا تاریخ ۳۰/۱۱/۹۶ در سقف سنوات مجاز تحصیلی دانش آموخته میشود (فاقد غیبت سربازی)
  تبصره:  پذیرفته شدهای که بعد از قبولی قطعی در آزمـون (هنگـام ثبـت نـام و تبـدیل وضـعیت بـه دانشـجویی در دانشـگاه) مـدت یکسـال از تـاریخ
  دانش آموختگی وی در دوره کارشناسی سپری نشده باشد نیازی به ارائه ی برگ اعزام به خدمت ندارد.
 • کد ۱۲ دانشجوی انصرافی که در سقف سنوات مجاز تحصیلی انصراف داده؛ به شرط اینکه از تاریخ انصراف در رشته قبلی تا زمان پذیرش در رشته و دانشـگاه جدید بیش از یک سال سپری نشده باشد.
  تبصره: دانشجویانی که در سن مشمولیت از تاریخ ۲۲/۸/ ۹۰ به بعد از امتیاز یک بار انصراف از تحصیل اسـتفاده نکـرده باشـند در غیـر ایـن
  صورت مجاز به شرکت در دوره و آزمون نیستند.
 • کد ۱۳ دارنده معافیت تحصیلی حوزه های علمیه معتبر (در صورت تأیید شورای مدیریت حوزهای علمیه قم، اصفهان، خراسان)
  تبصره ۱:  این داوطلبان که قصد ادامه تحصیل در یک رشته دیگر در دانشگاه پیام نور را دارند پس از قبولی در آزمون با ارائه تصـویری از همـان
  معافیت تحصیلی و گواهی اشتغال به تحصیل از حوزه علمیه در هر نیمسال تحصیلی میتوانند در سنوات مجاز از تـاریخ شـروع بـه تحصـیل
  رشته اول ادامه تحصیل دهند.
  تبصره ۲:  بدیهی است هر موقع حوزه های علمیه، معافیت تحصیلی دانشجو و طلبهای را خاتمه یافته اعلام نمایند، مشمول دیگر نمی تواند بـا
  عنوان دانشجو ادامه تحصیل داده، لذا برابر مقررات بایستی مطابق با اعلام وضعیت رشته اولیه؛ خود را به سازمان وظیفه ی عمـومی معرفـی و به خدمت وظیفه اعزام و یا با مجوز وظیفه عمومی در دانشگاه ادامه تحصیل دهد.

دریافت رسید ثبت نام فراگیر دانشگاه پیام نور

پس از تکمیل فرم بالا و ثبت اطلاعات خواسته شده داوطلبان فرایند ثبت نام را به اتمام می رسانند. پس از این اقدام رسید ثبت نام فراگیر دانشگاه پیام نور در اختیار داوطلبان قرار می گیرد. از این رسید به هنگام دریافت کارت ورود به جلسه و همچنین اعلام نتایج می توان استفاده نمود.

در صورت نیاز به مشاوره تحصیلی می توانید از مشاوران سبز مشاور کمک بگیرید.

ثبت نام فراگیر پیام نور برای سال جدید آغاز شده است دوستان عزیزی که می خواهند ثبت نام فراگیر پیام نور را انجام دهند هر چه زودتر اقدام به ثبت نام نمایند در صورتی که در روند ثبت نام فراگیر پیام نور مشکلی داشتند و یا نیاز به مشاوره تحصیلی داشتند با مشاوران مرکز تماس بگیرند.

برای تماس و مشاوره تحصیلی با مشاوران مجرب سبز مشاور با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره سراسر کشور : 75-13-907-909

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره از استان تهران: 84-57-230-909

تماس از طریق همراه اول: 06-11-22-99

برچسب ها

نویسنده سبز مشاور

با سلام خدمت تمامی دوستان عزیزی که به سایت سبز مشاور آمده اند. امیدوارم بتوانیم لحظات خوبی را درکنار هم داشته باشیم و تمامی سوالات تحصیلی شما را پاسخ دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 + چهارده =