کنکور

ثبت نام آزمون دکتری

ثبت نام آزمون دکتری

ثبت نام آزمون دکتری : در چند سال اخیر تغییرات گسترده‌ ای در زمینه آزمون های ورودی مقاطع مختلف تحصیلی صورت گرفت. این تغییرات باعث گردید که تمامی آزمون های ورودی به طور مشترک برای دانشگاه های سراسری و دانشگاه آزاد برگزار گردید.

آزمون دکتری نیز به همین شکل به صورت مشترک برای این دانشگاه‌ ها برگزار می گردد. به همین جهت تمامی داوطلبانی که تمایل به تحصیل در مقطع دکتری را دارند بایستی به طور مشترک اقدام به ثبت نام آزمون دکتری نمایند. لازم به ذکر است ثبت نام آزمون دکتری به صورت اینترنتی و توسط سایت سنجش برگزار می گردد.

ثبت نام آزمون دکتری

ثبت نام آزمون دکتری

از جمله مهمترین آزمون های ورودی در میان مقاطع تحصیلی آزمون دکتری می باشد. مقطع دکتری که در حدود پنج سال به طول می انجامد آخرین مقطع و مهمترین مقطع تحصیلی دانشگاهی به حساب می آید.

همان طور که در ابتدا بیان کردیم این آزمون به صورت مشترک برای دانشگاه سراسری و آزاد برگزار می گردد. از این‌ رو داوطلبان که تمایل به تحصیل در مقطع دکتری دانشگاه آزاد را دادند نیز بایستی برای ثبت نام آزمون دکتری به سایت سازمان سنجش مراجعه نمایند.

به همین جهت فرآیند ثبت نام آزمون دکتری برای تمامی داوطلبان یکسان می باشد. در ادامه مطلب به بررسی موارد مرتبط با ثبت نام آزمون دکتری زمان بندی آن و شرایط اولیه این ثبت نام خواهیم پرداخت.

زمان شروع ثبت نام آزمون دکتری

در هیمن ابتدا بایستی بیان نماییم که ثبت نام آزمون دکتری از جمله ثبت نام های دانشگاهی می باشد که در نیمه دوم سال صورت میگیرد.

بر اساس سنوات گذشته می توان زمان شروع ثبت نام آزمون دکتری را برای امسال نیز آذرماه تخمین زد. به همین جهت در این بازه  زمانی داوطلبانی که تمایل به تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه های آزاد و سراسری را دارند بایستی در صورت دارا بودن شرایط ثبت نام آزمون دکتری با مراجعه به سایت سازمان سنجش اقدام به شروع فرایند ثبت نام نمایند.

آزمون دکتری

شرایط ثبت نام آزمون دکتری

برای ثبت نام آزمون دکتری همانند دیگر آزمون ها شرایط و ضوابط اولیه و خاصی وجود دارد. از این رو داوطلبان بایستی ابتدا نسبت به این شرایط اطلاع حاصل نمایند.

از مهم ترین شرایط ثبت نام در آزمون دکتری می توان به مدرک پایه اشاره نمود. بدین صورت که تمامی داوطلبان بایستی دارای مدارک کارشناسی ارشد یا دکتری حرفه‌ ای باشند تا بتوانند در آزمون دکتری ثبت نام نمایند.

از این رو داوطلبانی که تا ۳۱ شهریور ماه سال جاری مدرک کارشناسی ارشد خود را دریافت نکرده باشند امکان ثبت نام در آزمون دکتری را نخواهند داشت.

همچنین برای داوطلبانی که قصد شرکت در دیگر گروه های آموزشی را دارند و رشته کارشناسی ارشد آنها با رشته مورد آزمون یکی نمی باشد نیز شرایط خاصی وجود دارد که بایستی این دسته از داوطلبان به این مورد نیز توجه نمایند.

داوطلبان عزیز می توانند برای اطلاع از شرایط ثبت نام آزمون دکتری با مشاورین گروه سبز مشاور در ارتباط باشند.

نحوه ثبت نام آزمون دکتری

همانطور که در ابتدای مطلب بیان کردیم ثبت نام آزمون دکتری به صورت اینترنتی و از طریق سایت سازمان سنجش صورت می‌گیرد. از این رو در رو داوطلبان بایستی برای شروع فرآیند ثبت نام آزمون دکتری به سایت سازمان سنجش به نشانی اینترنتی www.sanjesh.org مراجعه نمایند.

ورود به بخش دکتری تخصصی در سایت سنجش

پس از ورود به سایت سازمان سنجش در اولین گام بایستی به بخش دکترای تخصصی این سایت مراجعه نمایید. برای ورود به این بخش هم گونه که در تصویر زیر نیز می توان مشاهده نمود بر روی گزینه ای دکتری تخصصی از منوی سمت راست سایت کلیک نمایید.

نحوه ثبت نام آزمون دکتری

با این کلیپ داوطلب وارده بخش اختصاصی دکتری تخصصی در سایت سازمان سنجش می شود. در این بخش داوطلبان به تمامی اطلاعیه های مرتبط با آزمون دکتری دسترسی خواهند داشت.

دانلود دفترچه و خرید کارت اعتباری

پس از ورود به این بخش اولین اقدام دانلود و مطالعه دفترچه ثبت نام آزمون دکتری می باشد. به همین جهت برای دانلود دفترچه ثبت نام بر روی لینک آن کلیک نمایید. پس از دانلود دفترچه اقدام با مطالعه کامل دفترچه و اطلاع از شرایط و ضوابط و همچنین فرآیند ثبت نام آزمون دکتری نماید.

پس از مطالعه دفترچه ثبت نام آزمون دکتری و اطلاع از شرایط و ضوابط ثبت نام و دیگر موارد مرتبط با آن داوطلبان بایستی اقدام به تهیه کارت اعتباری ثبت‌ نام نمایند.

برای این منظور نیز بایستی به صفحه اصلی سایت سنجش مراجعه نمایید. پس ورود به این بخش بر روی گزینه خرید کارت اعتباری از منوی سمت چپ سایت کلیک نمایید.

فرایند ثبت نام آزمون دکتری

با کلیک بر روی این گزینه داوطلبان وارد بخش خرید کارت‌ های اعتباری می‌ شوند که در آن بایستی اقدام به انتخاب کارت اعتباری ثبت نام آزمون دکتری نمایند.

پس از انتخاب این گزینه در مرحله بعد اطلاعات اولیه خود را که شامل نام ، نام خانوادگی ، شماره تلفن ثابت و شماره تلفن همراه می باشد را وارد نموده و تایید نمایید.

پس از تایید در مرحله پایانی بایستی اطلاعات کارت بانکی خود را به همراه رمز دوم وارد نموده و فرآیند خرید کارت اعتباری را تکمیل کنید. پس از پایان این فرآیند شماره کارت اعتباری خریداری شده در اختیار داوطلب قرار می گیرد.

تکمیل فرم ثبت نام

با خرید کارت اعتباری ثبت نام می توان با کلیک بر روی لینک ثبت نام آزمون دکتری در بخش دکتری تخصصی سایت سازمان سنجش فرآیند ثبت نام خود را تکمیل نمایید.

در این مرحله داوطلبان بایستی اطلاعات شناسایی و همچنین اطلاعات تحصیلی خود را در بخش های تعیین شده وارد نموده و گروه آزمایشی خود را انتخاب نمایید. پس از پایان فرآیند ثبت نام کد رهگیری یا همان رسید ثبت نام خود را دریافت نمایید. لازم به ذکر است فرایند ثبت نام در صورتی کامل خواهد شد که بتوانید رسیده ثبت نام یا همان کد رهگیری ثبت نام را دریافت نمایید.

از دیگر مراحل آزمون دکتری می توان به اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری ، انتخاب رشته آزمون دکتری ، شرایط ثبت نام آزمون دکتری و… اشاره نمود. تمامی این مراحل پس از مرحله ثبت نام می باشد.

برای تماس و مشاوره تحصیلی با مشاوران مجرب سبز مشاور با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره سراسر کشور : 75-13-907-909

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره از استان تهران: 84-57-230-909

تماس از طریق همراه اول: 06-11-22-99

برچسب ها

نویسنده سبز مشاور

با سلام خدمت تمامی دوستان عزیزی که به سایت سبز مشاور آمده اند. امیدوارم بتوانیم لحظات خوبی را درکنار هم داشته باشیم و تمامی سوالات تحصیلی شما را پاسخ دهیم.

‫6 نظرها

  1. سلام ، ببخشید میخواستم بدونم ثبت نام آزمون دکتری دانشگاه سراسری با دکتری دانشگاه آزاد مشترک می باشد؟ممنون

    1. راسخی عزیز هزینه ثبت نام دکتری ۸۰ هزار تومان می باشد در صورتی که امسال افزایشی نداشته باشیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده − 8 =