تیزهوشان و نمونه دولتی

ثبت نام مدارس فرهنگ

ثبت نام مدارس فرهنگ

ثبت نام مدارس فرهنگ : ثبت نام مدارس فرهنگ از دیگر ثبت نام های  مدارس می باشد که از طریق برگزاری آزمون صورت می گیرد. البته ثبت نام مدارس فرهنگ دارای تفاوت هایی با سایر مدارس می باشد به همین جهت آن دسته از دانش آموزانی که تمایل به تحصیل در مدرسه فرهنگ را داشته باشند و می‌خواهند اقدام به ثبت نام مدارس فرهنگ نمایند بایستی ابتدا از برخی شرایط و ضوابط خاص در این رابطه اطلاعات لازم را کسب نمایند.

ثبت نام مدارس فرهنگ

ثبت نام مدارس فرهنگ

ثبت نام مدارس فرهنگ در کنار ثبت نام مدارس نمونه دولتی و ثبت نام مدارس تیزهوشان از جمله ثبت نام های مهم مدارس به حساب می آیند. ثبت نام آزمون مدارس فرهنگ نیز همانند ثبت نام دیگر مدارس دارای برخی شرایط و ضوابط اولیه می باشد که دانش آموزان در صورت دارا بودن شرایط و ضوابط اولیه امکان ثبت نام در مدارس فرهنگ را خواهند داشت.

البته این ثبت نام در واقع ثبت نام آزمون مدارس فرهنگ می باشد. چرا که پذیرش و تحصیل در مدارس فرهنگ تنها از طریق شرکت در آزمون ورودی این مدارس صورت می گیرد.

با توجه به این توضیحات ابتدایی در ادامه این مطلب به بررسی شرایط و ضوابط و دیگر موارد مرتبط با ثبت نام مدارس فرهنگ خواهیم پرداخت. از این رو در صورتی که در این رابطه سوال و یا ابهامی داشته باشد توصیه می گردد به ادامه این مطلب مراجعه نمایید.

شرایط و ضوابط ثبت نام مدارس فرهنگ

همانگونه که در ابتدا بیان شد برای ثبت نام آزمون مدارس فرهنگ دانش اموزان بایستی در ابتدا برخی شرایط و ضوابط را دارا بوده باشند. از جمله این شرایط و ضوابط اولیه برای ثبت نام آزمون مدارس فرهنگ می توان به موارد زیر اشاره نمود :

  • تمامی داوطلبان در ابتدا جهت ثبت نام در آزمون مدارس فرهنگ بایستی حداقل دارای معدل ۱۷ و بالای آن در امتحانات نوبت دوم پایه نهم خود باشد.
  • تمامی داوطلبان بایستی در زمان ثبت نام مشغول به تحصیل در پایه نهم بوده باشد.

لازم به ذکر است با توجه به اینکه ثبت نام در مدارس فرهنگ قبل از اعلام نتایج امتحانات نوبت دوم مدارس صورت می گیرد از این رو دانش آموزان در زمان برگزاری این آزمون از معدل دقیق خود اطلاع ندارند.

از این رو در صورتی که دانش‌آموزی در این آزمون حد نصاب لازم را کسب نموده باشند و به اصطلاع در آزمون نمره قبولی کسب کند  اما از سوی دیگر در امتحانات نوبت دوم معدل زیر ۱۷ را به دست آورند امکان ثبت نام در مدارس فرهنگ را نخواهند داشت. چرا که یکی از مهمترین شرایط این ثبت نام را دارا نمی باشد. از این رو امتحانات نوبت دوم پایه نهم از اهمیت بسیار زیادی برای پذیرش و تحصیل در مدار فرهنگ را دارا می باشد.

ثبت نام آزمون مدارس فرهنگ

نحوه ثبت نام و زمان برگزاری آزمون مدارس فرهنگ

ثبت نام مدارس فرهنگ بر خلاف سایر مدارس به صورت حضوری انجام می گردد. به همین جهت دانش آموزان و والدین آنها بایستی به همراه مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام در این آزمون به صورت حضوری به نزدیکترین مدرسه فرهنگ در منطقه خود مراجعه نمایند.

از جمله مدارک مورد نیاز برای ثبت نام حضوری در آزمون مدارس فرهنگ می توان به موارد زیر اشاره نمود :

  • دو قطعه عکس سه در چهار
  • تصویر آخرین کارنامه تحصیلی دانش آموز
  • تکمیل فرم تقاضانامه ثبت نام مدارس فرهنگ
  • واریز هزینه ثبت نام آزمون ورودی مدارس فرهنگ

لازم به ذکر است ثبت نام مدارس فرهنگ در سنوات گذشته در اردیبهشت ماه صورت می‌گیرد و شروع این ثبت نام از طریق اطلاعیه هایی که توسط وزارت آموزش و پرورش و سایت های مدارس فرهنگ صادر می گردد اعلام می‌شود. از این رو به احتمال فراوان امسال نیز ثبت نام آزمون این مدارس در این بازه زمانی شروع خواهد شد.

به همین جهت دانش اموزان در باز در این بازه زمانی و پس از انتشار اطلاعیه شروع ثبت نام بایستی به صورت حضوری اقدام به ثبت نام در آزمون مدارس فرهنگ نمایند.

در زمینه زمان برگزاری این آزمون نیز می توان بیان نمود که اواخر خرداد ماه برای این امر تخمین زده می شود. از این رو نیز دانش آموزان پس از اتمام اتحانات نوبت دوم خود بایستی در آزمون مدارس فرهنگ شرکت نمایند.

توضیحات پایانی در زمینه ثبت نام مدارس فرهنگ

از موارد بسیار مهمی در زمینه ثبت نام مدارس فرهنگ باید بدان توجه نمود این است که مدارس فرهنگ تنها در رشته‌های علوم انسانی اقدام به پذیرش دانش آموز می نمایند. و در سایر رشته های تحصیلی پذیرش دانش آموز ندارند.

همچنین این ثبت نام تنها از میان دانش آموزانی صورت می‌گیرد که در پایه نهم مشغول به تحصیل می باشند.  به همین جهت ثبت نام مدارس فرهنگ در متوسطه اول و پایه های ششم به هفتم انجام نمی گیرد.

از دیگر موارد بسیار مهم در ثبت نام آزمون مدارس فرهنگ معدل دانش آموزان می باشد. با توجه به اینکه برگزاری آزمون مدارس فرهنگ قبل از اعلام نتایج امتحانات پایانی دیگر مدارس می باشد به همین جهت در صورت عدم کسب حد نصاب لازم در زمینه معدل از ثبت نام و پذیرش دانش آموزان پذیرفته شده ممانعت به عمل آید.

همچنین یادآور می شویم که دانش آموزان در صورت پذیرش در آزمون مدارس فرهنگ می‌توانند بدون توجه به محل سکونت خود و بدون رعایت محدوده شهری هر کدام از مدارس فرهنگ را برای ادامه تحصیل خود انتخاب نمایند. این مورد می تواند در شهر بزرگی همچون تهران امتیاز ویژه ای به حساب اید.

با وجود این که این مورد از ویژگی‌های خاص مدارس فرهنگ می باشد اما پس از انتخاب مدرسه و ثبت نام حضوری در آن امکان تغییر مدرسه و انتقال به سایر مدارس برای دانش آموزان وجود نخواهد داشت. به همین جهت انتخاب مدارس فرهنگ پس از قبولی در آزمون مدارس دقت نمایید.

برای تماس و مشاوره تحصیلی با مشاوران مجرب سبز مشاور با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره سراسر کشور : 75-13-907-909

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره از استان تهران: 84-57-230-909

تماس از طریق همراه اول: 06-11-22-99

نویسنده سبز مشاور

با سلام خدمت تمامی دوستان عزیزی که به سایت سبز مشاور آمده اند. امیدوارم بتوانیم لحظات خوبی را درکنار هم داشته باشیم و تمامی سوالات تحصیلی شما را پاسخ دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده + 17 =