نظام مهندسی

ثبت نام آزمون نظام مهندسی

ثبت نام آزمون نظام مهندسی

ثبت نام آزمون نظام مهندسی : آزمون نظام مهندسی مختص رشته های معماری طراحی ، عمران (نظارت- محاسبات- اجرا) ، تاسیسات مکانیکی (نظارت- طراحی)  ، تاسیسات برقی (نظارت- طراحی) ، نقشه برداری  ، معماری (نظارت – اجرا)  ، شهرسازی ، ترافیک می باشد. فارغ تحصیلان این رشته ها برای کسب پروانه نظام مهندسی بایستی اقدام به ثبت نام آزمون نظام مهندسی نمایند.

این آزمون نیز مانند دیگر آزمون ها زمان بندی و شرایط خاص خود را دارد و داوطلبان در صورت دارا بودن آن امکان ثبت نام را خواهند داشت.

ثبت نام آزمون نظام مهندسی

ثبت نام آزمون نظام مهندسی

فارغ التحصیلان رشته های در بخش اول بودیم برای اینکه بتوانند در حوزه مهندسی فعالیت نمایند بایستی دارای پروانه نظام مهندسی باشند.

جهت کسب این پروانه آزمون برگزار می گردد و در صورت موفقیت در این آزمون و کسب حد نصاب تعیین شده پروانه نظام مهندسی برای داوطلبان پذیرفته شده در آن صادر میگردد. ثبت نام آزمون نظام مهندسی هر سال دو بار صورت می‌گیرد و این آزمون در دو بازه زمانی متفاوت برگزار می شود.

برای ثبت نام آزمون نظام مهندسی داوطلبان بایستی به سایت ثبت نام این آزمون به نشانی اینترنتی inbr.ir مراجعه نمایند. با توجه به اطلاع رسانی محدودی که در رابطه با ثبت نام آزمون نظام مهندسی صورت می‌گیرد در این مقاله سعی نمودیم تا اطلاعات کامل در رابطه با ثبت نام این آزمون و شرایط و موارد مرتبط با آن ارائه نماییم.

به همین جهت در صورتی که در رابطه با ثبت نام آزمون نظام مهندسی سوال و یا ابهامی داشته باشید توصیه می گردد به مطالب ارائه شده در بخش‌ های بعدی توجه نمایید.

زمان شروع ثبت نام آزمون نظام مهندسی

در ابتدا بیان کردیم ثبت نام آزمون نظام مهندسی دو بار در سال صورت می گیرد به همین جهت داوطلبان و فارغ تحصیلان رشته های مورد نظر در طول سال دوباره امکان شرکت در آزمون نظام مهندسی را خواهند داشت.

البته زمان شروع ثبت نام آزمون نظام مهندسی معمولاً در سنوات گذشته زمانبندی های متفاوتی برای خود داشته است. بام این جهت داوطلبان برای اطلاع دقیق از زمان شروع ثبت نام آزمون نظام مهندسی بایستی به سایت ثبت نام آزمون به نشانی اینترنتی inbr.ir مراجعه نمایند.

به طور کلی با توجه به سنوات گذشته می تواند زمان شروع ثبت نام آزمون نظام مهندسی برای نیمه اول سال را فروردین و اردیبهشت ماه در نظر گرفت. برای نیمه دوم سال نیز زمان شروع ثبت نام معمولا آذر و یا دی ماه می باشد.

نحوه ثبت نام آزمون نظام مهندسی

ثبت نام آزمون نظام مهندسی به صورت اینترنتی و از طریق سایت تعیین شده صورت می‌گیرد. داوطلبان در بازه زمانی شروع ثبت نام بایستی به سایت ثبت نام آزمون نظام مهندسی به نشانی اینترنتی inbr.ir بایستی مراجعه نمایند.

با ورود به این سایت داوطلبان با تصویر زیر مواجه می شوند که در ابتدا بایستی به بخش سامانه آزمون های ورود به حرفه مراجعه نمایید.

نحوه ثبت نام آزمون نظام مهندسی

پس از ورود به سامانه آزمون های ورود به حرفه داوطلبان لینک های ثبت نام را می توانند مشاهده نمایند. در این میان با کلیک ثبت نام در بخش آزمون ورود به حرفه مهندسان می توان به بخش ثبت نام وارد شد.

پس از ورود به این بخش داوطلبان در گام نخست بایستی اقدام به پرداخت هزینه ثبت نام و شرکت در آزمون نمایند. پرداخت هزینه ثبت‌نام نیز از طریق همین سایت صورت می گیرد. هزینه شرکت در این آزمون متناسب با رشته داوطلبان مبلغی بین ۸۵ الی ۹۰ هزار تومان می باشد.

شرایط ثبت نام آزمون نظام مهندسی

پس از پرداخت هزینه ثبت نام داوطلبان بایستی در مرحله بعد اقدام به تکمیل فرم ثبت نام نمایند. در تکمیل فرم ثبت نام داوطلبان اطلاعات خواسته شده را در بخش های تعیین شده وارد نمایید و فرایند ثبت نام نام خود را تکمیل نمایند.

شرایط ثبت نام آزمون نظام مهندسی

مورد مهم دیگر در رابطه با ثبت نام آزمون نظام مهندسی شرایط ثبت نام و شرکت در این آزمون می باشد. همچون دیگر آزمون ها برای شرکت و ثبت نام در آزمون نظام مهندسی شرایط و ضوابط از پیش تعیین شده ای وجود دارد.

از جمله این شرایط می توان به دارا بودن مدارک دانشگاهی اشاره نمود. تنها داوطلبانی که فارغ التحصیل رشته های معماری طراحی ، عمران (نظارت- محاسبات- اجرا) ، تاسیسات مکانیکی (نظارت- طراحی)  ، تاسیسات برقی (نظارت- طراحی) ، نقشه برداری  ، معماری (نظارت – اجرا)  ، شهرسازی ، ترافیک می باشد امکان ثبت نام در این آزمون را خواهند داشت.

همچنین تمامی فارغ التحصیلان رشته های مذکور در مقاطع کاردانی ، کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا حق ثبت نام در آزمون نظام مهندسی را خواهند داشت.

مورد دیگر سابقه شغلی می باشد. به این صورت که برای فارغ تحصیلان کارشناسی بایستی حداقل ۳ سال ، کارشناسی ارشد ۲ سال و دکتری ۱ سال سابقه کاری مرتبط با رشته خود را داشته باشند و این سابقه کاری بایستی به تایید نظام مهندسی استان بومی داوطلب رسیده باشد.

لازم به ذکر است برای برخی از رشته ها شرایط سنی نیز در نظر گرفته شده است. با توجه به این توضیحات توصیه می گردد داوطلبان قبل از ثبت نام تمامی شرایط و ضوابط آن را با دقت مطالعه نمایند و در صورت دارا بودن شرایط تعیین شده اقدام به ثبت نام آزمون نظام مهندسی نمایند.

فرایند ثبت نام آزمون نظام مهندسی

زمان برگزاری آزمون نظام مهندسی

آزمون نظام مهندسی در دوره‌های اخیر زمانبندی متعددی برای خود داشته است به گونه ای که در برخی دوره‌ ها زمان برگزاری آزمون متفاوت با دوره های دیگر برگزار گردید.

با این وجود می توان زمان برگزاری آزمون نظام مهندسی پیش رو را ۱۱ و ۱۲ بهمن ماه دانست. داوطلبان در سایت ثبت نام در این آزمون در بازه زمانی اعلام شده می توانند برای شرکت در آزمون نظام مهندسی اقدام نمایند.

توضیحات پایانی در مورد ثبت نام آزمون نظام مهندسی

از مهمترین موارد مرتبط با ثبت نام آزمون نظام مهندسی شرایط ثبت نام می باشد و داوطلبان بایستی تمامی شرایط تعیین شده را دارا بوده باشند. البته ممکن است در نگاه اول برخی از این شرایط سخت به نظر برسد اما امکان ثبت نام تنها در صورت دارا بودن این شرایط وجود دارد. برای اطلاع از این شرایط می توانید در بخش راهنمای ثبت نام فایل مورد نظر را دانلود و مطالعه نمایید.

همچنین لازم به ذکر است عضویت در دفتر نظام مهندسی و دارا بودن کد نظام مهندسی از شرایط ثبت نام نمی باشد و این امر اختیاری است.

در رابطه با منابع آزمون نیز بایستی بیان نمایم که منابع این آزمون متناسب با رشته های مختلف متفاوت می باشد. اما منابع آزمون نظام مهندسی مباحث و مقررات ملی ساختمان می باشد و از مباحث ۱ تا ۲۱ عنوان منابع این آزمون می توان یاد نمود. البته همان گونه که بیان شد متناسب با رشته های داوطلبان منابع دیگر نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در نهایت توصیه می گردد داوطلبان در بازی زمان اعلام شده نسبت به ثبت نام خود اقدام نمایند چرا که در صورت عدم تمدید زمان ثبت نام امکان ثبت نام برای داوطلبان فراهم نمی گردد به همین جهت ثبت نام خود را به روزهای پایانی موکول نکنید.

برای تماس و مشاوره تحصیلی با مشاوران مجرب سبز مشاور با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره سراسر کشور : 75-13-907-909

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره از استان تهران: 84-57-230-909

تماس از طریق همراه اول: 06-11-22-99

نویسنده سبز مشاور

با سلام خدمت تمامی دوستان عزیزی که به سایت سبز مشاور آمده اند. امیدوارم بتوانیم لحظات خوبی را درکنار هم داشته باشیم و تمامی سوالات تحصیلی شما را پاسخ دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.