کنکور

شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد : با توجه به اینکه همه ساله شاهد بالا رفتن میزان تقاضا برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد هستیم از این رو داوطلبان شرکت کننده در آزمون کارشناسی ارشد نیز به مقدار قابل توجهی افزایش یافته است.

این امر باعث بوجود آمدن رقابت بالایی در میان داوطلبان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد شده است. در مطلبی که به عنوان ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد انتشار گردید بیان شد که برای ثبت نام کارشناسی ارشد شرایط خاصی وجود دارد. از این رو اطلاع از شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد از موارد مهم در فرآیند ثبت نام این آزمون می باشد.

شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد نیز به مانند دیگر مقاطع تحصیلی شرایط و ضوابط خاص خود را دارد. داوطلبانی که تمایل به ثبت نام در این آزمون و تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را دارند بایستی ابتدا از شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد اطلاعات دقیقی را حاصل نمایند.

در مطلبی که در زمینه ثبت نام این آزمون انتشار دادیم به طور کوتاه در زمینه شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد توضیحاتی ارائه گردید. اما به دلیل اهمیت این موضوع به طور جداگانه در این مطلب به بررسی کامل شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد خواهیم پرداخت.

لازم به ذکر است شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد هم چون شرایط شرکت در کنکور سراسری و یا شرایط ثبت نام آزمون دکتری به دو دسته شرایط عمومی و شرایط اختصاصی ثبت نام تقسیم بندی می گردد.

داوطلبان عزیز بایستی قبل از ثبت نام اقدام به دانلود و مطالعه دقیق دفترچه ثبت نام از سایت سنجش نمایند.

در ادامه مطلب به بیان این شرایط خواهیم پرداخت.

شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد (شرایط عمومی)

شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد در بخش عمومی همچوه شرایط ثبت نام سایر آزمون ها می باشد. این شرایط در فرایند ثبت نام بایستی ابتدا لحاظ گردد. در واقع شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد در بخش عمومی به شرایط اولیه ثبت نام اشاره دارد. از این رو ایش شرایط در تمامی آزمون ها معمولا لحاظ می گردد. از جمله شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد در بخش عمومی می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 1. اعتقاد تمامی داوطلبان به دین اسلام و سایر ادیان اشاره شده در قانون اساسی
 2. مشخص نشدن عدم التزام داوطلب نسبت به احکام عملی اسلام.  تبصره: داوطلبانی که جزو اقلیت های دینی می‌باشند و در قانون اساسی نیز بدان اشاره شده است از این شرط مستثنا می‌باشند به شرط اینکه داوطلب متجاهر به نقض احکام اسلامی نبوده باشد.
 3. عدم احراز دشمنی داوطلب نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران. تبصره: در صورتی که داوطلب در گذشته عناد و دشمنی با نظام جمهوری اسلامی داشته باشد شرایط حال املاک است و بایستی تغییر نظر او احراز گردد
 4. عدم سابقه عضویت و فعالیت در گروه هایی همچون ساواک ، فراماسونی و سایر گروه های این چنینی.
 5. عدم احراز فساد اخلاقی
 6. عدم اشتهار به ارتکاب اعمال خلاف شئون شغلی و تحصیلی در طول دوره تحصیل و یا در زمان اشتغال.

شرایط اختصاصی ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد شرایط اختصاصی

بخش دوم در زمینه شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد اشاره به شرایط اختصاصی این آزمون دارد. شرایط اختصاصی همانگونه که مشخص است به آن دسته از شرایط و ضوابط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد اشاره دارد که مختص به این آزمون می باشد. به همین جهت تمامی داوطلبان بایستی این شرایط و ضوابط را جهت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد خود رعایت نمایند.

از جمله این موارد می‌توان به شرایط زیر اشاره نمود:

 1. تمامی داوطلبان بایستی دارای مدرک کارشناسی یا مدارک بالاتر از آن یعنی کارشناسی ارشد و یا دکترای حرفه‌ای باشند.
 2. آن دسته از داوطلبان که سال آخر دوره کارشناسی می باشند ، حداکثر تا ۳۱ شهریور ماه سال جاری بایستی فارغ التحصیل شده باشند
 3. مدرک ارائه شده توسط داوطلبان یا همان مدرک پایه بایستی مورد تایید وزارت علوم تحقیقات و فناوری و یا وزارت بهداشت قرار گرفته باشد
 4. دانشجویان دوره کارشناسی ارشد و دکتری حرفه ای تنها در صورتی حق ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد را دارند که انصراف قطعی خود را در بازه زمانی تعیین شده اعلام نمایند
 5. آن دسته از فارغ التحصیلان دانشجویانی که در رشته های پزشکی بایستی طرح تعهد خدمت در وزارت بهداشت را طی نمایند بایستی قبل از ثبت‌نام وضعیت خود را در این رابطه مشخص کرده و از سوی وزارت بهداشت منعی برای ثبت نام و تحصیل در این مقطع را نداشته باشند.
 6. آن دسته از داوطلبان و دانشجویانی که در رشته های دبیری مشغول به تحصیل و فعالیت می باشند بایستی از سوی وزارت آموزش و پرورش تایید نامه‌ ی کتبی به منظور موافقت این وزارت با ادامه تحصیلی داوطلبان ارائه کنند.
 7. تمامی داوطلبان شاغل در وزارتخانه‌ها ، سازمان‌ها و نهادهای دولتی بایستی قبل از ثبت نام موافقت نامه کتبی و بدون قید شرط محل کار و یا سازمان خود را برای ادامه تحصیل دریافت نموده باشند.
 8. آن دسته از دانشجویان دوره روزانه کارشناسی ارشد سال گذشته در صورتی که حتی در این دوره ثبت نام نکرده باشند امکان ثبت نام و شرکت در کنکور سراسری کارشناسی ارشد و انتخاب رشته محل روزانه را نخواهند داشت
 9. دانشجویان دوره های شبانه ، نیمه‌حضوری ، دانشگاه های پیام نور ، موسسات آموزش عالی غیر انتفاعی ، پردیس های بین المللی و دوره های مجازی که در آزمون سال گذشته قبول شده است باشند مشکلی برای ثبت نام در آزمون امسال را نخواهند داشت.
 10. آن دسته از دانشجویان و دانش آموختگان دوره کارشناسی پیوسته و ناپیوسته که بعد از ۳۱ شهریور ۸۶ فارغ التحصیل شده اند در صورتی که معدل آنان کمتر از ۱۲ باشد حق ثبت‌ نام و شرکت در این آزمون را ندارند.

توضیحات پایانی در زمینه شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

در این مطلب همانگونه که مشخص شد به بررسی و بیان کرد ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد در دو بخش شرایط عمومی و اختصاصی پرداخته بود.

اما لازم به ذکر است که شرایط اختصاصی کنکور کارشناسی ارشد موارد متعدد دیگری را نیز دارد. به گونه ای که هر مدام از این شرایط برای خود تبصره های متعددی را نیز شامل می گردد. به همین جهت به داوطلبانی که تمایل به شرکت در آزمون کارشناسی ارشد را دارند توصیه می گردد قبل از ثبت نام به طور کامل اقدام به مطالعه دفترچه ثبت نام نمایند و از این موارد اطلاعات دقیق حاصل کنند.

در پایان لازم به ذکر است داوطلبان در صورتی که در زمینه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد ، اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد و سایر موضوعات مرتبط اطلاعات کافی نداشته باشند می توانند به مطالبی که این رابطه انتشار داده شده مراجعه نمایند.

برای تماس و مشاوره تحصیلی با مشاوران مجرب سبز مشاور با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره سراسر کشور : 75-13-907-909

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره از استان تهران: 84-57-230-909

تماس از طریق همراه اول: 06-11-22-99

برچسب ها

نویسنده سبز مشاور

با سلام خدمت تمامی دوستان عزیزی که به سایت سبز مشاور آمده اند. امیدوارم بتوانیم لحظات خوبی را درکنار هم داشته باشیم و تمامی سوالات تحصیلی شما را پاسخ دهیم.

‫2 نظرها

 1. سلام ، داوطلبانی که سال آخر دوره کارشناسی هستند و شهریور ۹۸ فارغ التحصیل خواهند شد ، در ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد چه معدلی رو وارد می کنند؟متشکر

  1. قهزمانی عزیز باید معدل کل تا نیمسال قبل خود را موقع ثبت نام کارشناسی ارشد وارد نمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × پنج =