تیزهوشان و نمونه دولتی

انتخاب رشته نهم به دهم

انتخاب رشته نهم به دهم

انتخاب رشته نهم به دهم : انتخاب رشته نهم به دهم که در دوره دبیرستان صورت می گیرد مهم ترین مرحله در دوران تحصیل دانش آموزان به حساب می آید. در واقع دانش آموزان با انتخاب رشته مناسب و درست مسیری را پیش رو خواهند داشت که به آینده شغلی و تحصیلی خوب ختم می گردد.

انتخاب رشته نهم به دهم

انتخاب رشته نهم به دهم

در رابطه با انتخاب رشته نهم به دهم موارد متعددی می تواند موثر واقع می گردد که اطلاع از این موارد زمینه مناسبی را برای یک انتخاب رشته خوب برای دانش آموزان فراهم می گردد.

دانش آموزان و والدین آنها در فرایند انتخاب رشته نهم به دهم بایستی به این موارد توجه نمایند و با اطلاعات دقیق برای این امر اقدام نمایند. در انتخاب رشته پایه نهم به دهم به هیچ عنوان نبایستی شتاب زده و احساسی عمل نمود. بلکه بایستی با بررسی همه جوانب گزینه های پیش رو دست اقدام به انتخاب نمود.

با توجه به اینکه انتخاب رشته نهم به دهم را می توان اولین و مهم‌ترین مرحله در دوران تحصیل دانش‌آموزان تلقی نمود به همین جهت در ادامه مطلب به بررسی و بیان موارد موثر و تاثیر گذار در انتخاب رشته نهم به دهم خواهیم پرداخت.

زمان شروع انتخاب رشته نهم به دهم

انتخاب رشته نهم به دهم که توسط دانش آموزان پایه نهم پس از اتمام سال تحصیلی صورت می گیرد بر اساس زمان بندی های صورت گرفته بایستی در اوایل تیرماه شروع گردد. در این بازه زمانی دانش آموزان با کمک و راهنمایی والدین و مشاوران مدرسه که زیر نظر آموزش و پرورش می باشند بایستی اقدام به انتخاب رشته خود نمایند. در ادامه به بررسی موارد موثر در این انتخاب رشته خواهیم پرداخت.

انتخاب رشته پایه نهم به دهم

ملاک های هدایت تحصیلی در انتخاب رشته نهم به دهم

برای انتخاب رشته نهم به دهم ملاک های هدایت تحصیلی در نظر گرفته شده است که از جمله این ملاک ها می توان به موارد زیر اشاره نمود.

  1. عملکرد تحصیلی ۳۵ امتیاز
  2. آزمون های مشاوره ای ۳۰ امتیاز
  3. نظر دانش آموز ۱۰ امتیاز
  4. نظرخواهی از دبیران ۱۰ امتیاز
  5. نظر مشاور ۱۰ امتیاز
  6. نظرخواهی از والدین ۵ امتیاز

تاثیر درس برنامه ریزی تحصیلی در انتخاب رشته نهم به دهم

دانش آموزان در پایه نهم درسی با عنوان برنامه ریزی تحصیلی خواهند داشت. هدف این درس در واقع این است که دانش آموزان را با رشته های مختلف و آینده شغلی آنها آشنا شوند. البته در صورتی که این درس زمینه مناسب و کافی برای آشنایی دانش آموزان با انواع رشته ها و آینده شغلی آنها و موارد مرتبط با انتخاب رشته نهم به دهم را برای دانش آموزان فراهم نکند لازم می شود دانش آموزان خود به صورت مستقل در رابطه با انتخاب رشته و شرایط خاص هر کدام از رشته ها به بررسی بپردازند.

به همین جهت توصیه می‌شود دانش آموزان در فضای خارج از مدرسه نیست متناسب با علایق خود و دیگر زمینه های موثر اقدام به کسب اطلاعات در رابطه با رشته ها ، آینده شغلی آنها و به طور کل فضای حاکم بر رشته ها بپردازند.

نقش دروس پایه در انتخاب رشته نهم به دهم

از ملاک هایی که در زمینه انتخاب رشته نهم به دهم معمولا مورد توجه مدارس ، دانش‌آموزان و والدین قرار می گیرد نمره های کسب نموده آنان در برخی در دروس پایین می باشد. با توجه به اینکه دانش آموزان در سال منتهی به انتخاب رشته خود با دروس متعددی روبرو می شوند هر کدام از آنها درس تخصصی دیگر رشته ها می باشد دانش آموزان ممکن است سال سختی از لحاظ تنوع درست داشته باشند.

به همین جهت این پایه تحصیلی و نمرات دانش اموزان در این دروس در واقع می تواند ملاکی برای سنجش استعداد و توانایی دانش آموزان در رشته های مختلف باشد. از این رو تلاش مضاعف دانش آموزان در این پایه تحصیلی می‌تواند باعث شکوفا شدن استعدادهای آنان با مشخص شدن توانایی دانش آموزان در هر کدام از رشته ها شود.

انتخاب رشته پایه تحصیلی نهم به دهم

در صورتی که نیاز به مشاوره تحصیلی در این زمینه داشته باشید می توانید با مشاورین گروه سبز مشاور در ارتباط باشید.

دیگر عوامل مهم در انتخاب رشته نهم به دهم

دانش آموزان در فرایند انتخاب رشته نهم به دهم به برخی موارد دیگر نیز باعث توجه نمایند که این موارد در واقع مواردی می باشد که به خود دانش آموز ارتباط مستقیمی دارد.

اصل علاقمندی در انتخاب رشته

از جمله مهمترین موارد موثر در انتخاب رشته نهم به دهم که ارتباط نزدیکی و مستقیم با خود دانش آموز دارد بحث علایق دانش آموزان می باشد.

با توجه به اینکه دانش آموزان در فرایند انتخاب رشته نهم به دهم دست به انتخاب رشته ای می‌زنند که آینده شغلی و تحصیلی آنان را تحت شعاع قرار می دهد به همین جهت عدم توجه به اصل علاقمندی صدمات جبران ناپذیر ممکن است برای دانش آموزان به همراه داشته باشد.

دانش آموزان در واقع با انتخاب رشته مسیر را برای خود ترسیم می‌نمایند که این مسیر ممکن است چندین سال از زندگی آنان را تحت تاثیر خود قرار دهد. دانش آموزان با رشته انتخاب شده به دنبال ایجاد یک شخصیت جدید برای خود خواهند بود. به همین جهت بایستی رشته ای را انتخاب نمایند که بدان علاقه کامل دارند.

انتخاب رشته پایه نهم به دهم مدارس

اصل استعداد و توانایی در انتخاب رشته

مورد دیگر در رابطه با انتخاب رشته نهم به دهم استعداد و توانایی مرتبط با رشته می باشد. هر کدام از رشته ها با توجه به فضای حاکم بر آن ها و زمینه کاری و شغلی آنها استعداد و توانایی های خاصی را طلب می نمایند. به همین جهت هنگام انتخاب رشته ، رشته ای را انتخاب نمایید که با استعداد ها و توانایی هایتان تناسب مناسبی داشته باشد.

اصل شرایط روحی و شخصیتی در انتخاب رشته

مورد آخر در زمینه انتخاب رشته نهم به دهم روحیه و شخصیت خاص متناسب با رشته می باشد. هر رشته ای متناسب با جایگاه خود روحیه و شخصیت خاصی را همانند استعداد و توانیی طلب می نماید. آنگونه که برای تحصیل در رشته ای استعداد و توانایی مرتبط با رشته را بایستی داوطلبان و دانش آموزان دارا باشند ، روحیه و شخصیت متناسب با خود را نیز می خواهد. به همین جهت دانش آموزان و همچنین والدین آنها به این مورد نیز در فرایند انتخاب رشته نهم به دهم توجه نمایند.

برای تماس و مشاوره تحصیلی با مشاوران مجرب سبز مشاور با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره سراسر کشور : 75-13-907-909

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره از استان تهران: 84-57-230-909

تماس از طریق همراه اول: 06-11-22-99

برچسب ها

نویسنده سبز مشاور

با سلام خدمت تمامی دوستان عزیزی که به سایت سبز مشاور آمده اند. امیدوارم بتوانیم لحظات خوبی را درکنار هم داشته باشیم و تمامی سوالات تحصیلی شما را پاسخ دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده + یازده =