دانشگاه پیام نور

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور

نحوه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور : در این مطلب تمامی اطلاعات مورد نیاز شما را بطور کامل درباره شرایط ، ضوابط و مراحل مختلف ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور به طور کامل توضیح دهیم. در انتهای صفحه نیز نرم افزار رشته های بدون کنکور دانشگاه پیام نور قرار داده شده است که بطورت رایگان می توانید استفاده نمایید.

در ابتدای این مطلب به بیان شرایط اختصاصی ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور خواهیم پرداخت و پس از آن مراحل این ثبت نام را به صورت توضیح خواهیم داد.

لازم به ذکر می باشد که ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور در واقع همراه با انتخاب رشته کنکور سراسری می باشد. از این رو مراحل این ثبت نام با انتخاب رشته کنکور سراسری یکی می باشد.

مراحل ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور به مانند ثبت نام در دیگر دانشگاه ها مراحل متعددی دارد که پس از اتمام این مراحل رسید ثبت نام در اختیار داوطلبان قرار می گیرد.

در این بخش ابتدا به بیان تیتر وار این مراحل می پردازیم تا داوطلبان با این مراحل آشنا شوند.

 1. مراجعه به سایت سنجش و آموزش کشور
 2. ورود به بخش سراسری در این سایت
 3. دانلود دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور
 4. پرداخت هزینه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور
 5. ورود به لینک انتخاب رشته و تکمیل این فرایند ثبت نام
 6. دریافت رسید انتخاب رشته

مراجعه به سامانه سازمان سنجش و آموزش کشور

همانگونه که بیان شد ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور در ورودی مهر ماه از طریق سامانه سازمان سنجش و آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org هم زمان با شروع انتخاب رشته کنکور سراسری برگزار می گردد.

به همین جهت داوطلبان ابتدا وارد سامانه سازمان سنجش که در تصویر زیر مشخص می باشد شوند.

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور

ورود به بخش سراسری سامانه سازمان سنجش برای دانلود و ثبت نام بدون آزمون دانشگاه پیام نور

پس از این که داوطلبان برای ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور وارد سامانه سازمان سنجش شدند بایستی به بخش سراسری این سامانه وراد شوند.

برای این منظور همانگونه که در تصویر مشخص می باشد از طریق نوار ابزار سمت راست سامانه بر روی آیکون سراسری کلیک نموده و وارد این بخش شوید.

ثبت نام بدون آزمون دانشگاه پیام نور

دریافت دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور

پس از ورود به بخش سراسری سامانه سنجش اولین اقدام برای ثبت نام بدون آزمون دانشگاه پیام نور دانلود دفترچه ثبت نام می باشد.

این دفترچه با عنوان دفترچه ثبت نام و انتخاب رشته بر اساس سوابق تحصیلی می باشد.

پس از دریافت دفترچه بایستی به بخش رشته های دانشگاه پیام نور این دفترچه مراجعه نمود. و کد رشته های مورد نظر خود را از آن استخراج کرده و یادداشت کنید.

لازم به ذکر است ثبت نام دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی و دانشگاه پیام نور یکی بوده و هر دو در یک دفترچه می باشند و با مراجعه به انتهای دفترچه می توانید رشته های بدون کنکور غیرانتفاعی را نیز مشاهده نمایید.

ثبت نام بدون کنکور پیام نور

پرداخت هزینه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور

بعد از انتخاب رشته و یادداشت کردن کد رشته ها که تا بیست انتخاب می تواند باشد باید در این مرحله کارت اعتباری ثبت نام خریداری کنید. در این مرحله از فرایند ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور داوطلبان بایستی اقدام به خرید کارت ثبت نام یا انتخاب رشته نمایند.

برای خرید این کارت ابتدا به بخش خرید کارت در سامانه سازمان سنجش شوید. لینک خرید کارت در صفحه اول و سایر صفحات سایت سنجش در سمت چپ در بخش دسترسی سریع با عنوان خرید کارت اعتباری  قابل دسترس می باشد. که با ورود به این بخش می توانید کارت اعتباری را خریداری نمایید.

ثبت نام دانشگاه پیام نور

همانگونه که در تصویر بالا مشخص می باشد ، پس از کلیک بر روی خرید کار بایستی بر روی لینک سریال ثبت نام بر اساس سوابق تحصیلی کلیک نموده و وارد بخش خرید کارت که در تصویر زیر قابل مشاهده می باشد شوید.

ثبت نام پیام نور

در این مرحله ابتدا اطلاعات مشخص شده را وارد نمایید و درگاه بانکی مورد نظر که معمولا بانک سامان می باشد را انتخاب کنید. سپس بر روی دکمه تایید و ادامه کلیک  نموده و وارد مرحله بعد شوید.

لازم به ذکر است که در مرحله بعد حتما شماره پیگیری پرداخت را که در کادر مشکی رنگ مشخص می باشد یاداست نمایید. این شماره پیگیری در صورت بروز هرگونه مشکل در فرایند پرداخت و یا برای بازیابی کارت خریداری شده می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

پس از این اقدام وارد درگاه پرداخت اینترنتی می شوید. در این مرحله اطلاعات کارت بانکی همراه با رمز دوم را وارد نموده و در نهایت شماره سریال ۱۲ رقمی را دریافت خواهید نمود این شماره را حتما یادداشت کنید زیرا برای ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور باید وارد کنید البته این شماره به شماره همراهی هم که داده اید پیامک می شود..

دانشگاه پیام نور

ورود به لینک انتخاب رشته و تکمیل این فرایند ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور

پس از این که داوطلبان اقدام به خرید کارت ثبت نام نمودند و رشته های مورد نظر خود را از طریق دفترچه ثبت نام مشخص کردند می توانند از طریق لینک ثبت نام که در تصویر زیر قابل مشاهده می باشد فرایند ثبت نام خود را با تکمیل اطلاعات خواسته شده تکمیل نمایند.

ثبت نام بدون آزمون پیام نور

پس از کلیک بر روی این لینک داوطلب بایستی شماره سریال ۱۲ رقمی را که در مرحله قبل با پرداخت هزینه ثبت نام دریافت نموده است ، در بخش تعیین شده وارد نماید.

در مرحله بعد داوطلب بایستی فرم زیر را تکمیل نماید.

فرم پیش نویس ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور

همانگونه که در تصویر می توان مشاهده نمود داوطلب بایستی در بند های ۱ تا ۸ اطلاعات شناسنامه ای خود را وارد نماید.

در مرحله بعد در بند های ۹ تا ۱۳ اطلاعات تحصیلی خود را که شامل اطلاعات مربوط به مدرک تحصیلی می باشد را وارد نماید.

 • ۱۳ که مربوط به کد دانش آموزی می باشد برای داوطلبان نظام جدید بخصوص داوطلبانی که بعد از سال ۸۴ مدرک دیپلم خود را دریافت نموده اند ضروری به حساب می آید.
 • ۱۴ داوطلب دین خود را مشخص می نماید.
 • ۱۵ داوطلب بایستی مشخص سازد که از کدام یک از سهمیه ها استفاده می نماید.
 • ۱۶ در صورتی که از سهمیه های خاص مانند سهمیه شاهد و ایثارگری استفاده می نماید بایستی کد پیگیری ۱۲ رقمی را در این بند وارد نماید.
 • ۱۷ نیز اختصاص به بیان مدت حضور در جبهه می باشد.
 • ۱۸ کد محل تولد داوطلب را با کمک دفترچه وارد نمایید
 • ۱۹ نوع معلولیت که باید یک گزینه را در صورت داشتن معلولیت انتخاب نماید.
 • ۲۰ اتباع خارجی باید کشور خود را انتخاب نمایند.

فرم پیش نویس ثبت نام بدون آزمون دانشگاه پیام نور

 • ۲۱ داوطلب بایستی یکی از وضعیت های تحصیلی در آموزش عالی را مشخص سازد. هر کدام از گزینه ها که شما در آن گروه قرار دارید را انتخاب کنید.
 • ۲۲ کد استان و کد بخش محل تولد داوطلب بایستی وارد شود. ( برای دریافت این کد ها می تواند در داخل سایت به صورت آنلاین جستجو نمود و یا این که از طریق دفترچه ثبت نام این کد ها را مشخص نمود )
 • ۲۳ کد نظام وظیفه می باشد که شامل یکی از ۱۲ حالت زیر بایستی باشد. ( در صورت مونث بودن این بخش را رد کنید )
 1. دارا بودن کارت پایان خدمت هوشمند
 2. دارا بودن کارت معافیت دائم هوشمند ( کفالت ، پزشکی ، ایثارگران و موارد خاص ).
 3. مشمولان دارای برگ معافیت موقت هولوگرام دار بدون غیبت ( پزشکی و کفالت ) در مدت اعتبار آن. در صـورت قبـولی ایـن افـراد بایـد مجـوز لازم جهت ثبت نام در دانشگاه را از معاونت وظیفه عمومی محل استقرار دانشگاه اخذ نمایند. ضمناً چنانچه مدت اعتبار معافیت موقت به اتمام برسد، دانشـجو شرایط ادامه تحصیل را ندارد مگر در صورت داشتن سایر شرایط که باید نسبت به اخذ اصل معافیت تحصیلی اقدام نمایند.
 4. متولدین سال ۱۳۵۴ و قبل از آن، این قبیل مشمولان باید پس از اعلام قبولی و در زمان ثبتنام کارت معافیت دائم هوشـمند (معافیـت سـنی عنایـت مقام معظم رهبری) را ارائه نمایند.
 5. دانش آموزان سال آخر دوره متوسطه یا پیش دانشگاهی که به صورت حضوری و پیوسته مشغول به تحصیل بوده و تا تاریخ ۶/۳۱ همان سال برای ورودی مهر و ۱۱/۳۰ همان سال برای ورودی بهمن در سنوات مجاز تحصیلی (حداکثر ۲۰ سالگی تمام)، فارغ التحصیل می شوند.
 6. فارغ التحصیلان مقطع متوسطه (دارای مدرک پیش دانشگاهی) به شرط اتمام تحصیل حداکثر تا ۲۰ سـالگی بـه صـورت پیوسـته و حضـوری ( مـدارس روزانه ، بزرگسالان و آموزش از راه دور ) و درصورتی که وارد غیبت نشده باشند.
 7. دانش آموزانی که قبل از سن مشمولیت (قبل از ۱۸ سالگی تمام) موفق به اخذ پیش دانشگاهی شده باشند ، به شرط نداشتن غیبت.
  توضیح : دانش آموزانی که در سن ۱۷ سالگی و قبل از سن مشمولیت موفق به اخذ دیپلم یا پیش دانشگاهی می شوند، چنانچـه حـداکثر تـا شـش مـاه پـس از رسیدن به سن مشمولیت (۱۸ سالگی تمام) وارد دانشگاه شوند، مجاز به ادامه تحصیل می باشند؛ در غیر این صورت به دلیل ورود به غیبت، مجاز به ادامه تحصیل نخواهند بود. مگر اینکه در مهلت شش ماه معرفی، خود را از طریق یکی از دفاتر پلیس+ ۱۰ به وظیفه عمومی معرفی کرده و در هنگـام پـذیرش در دانشگاه دارای برگ اعزام بدون غیبت باشند.
 8. کارکنان وظیفه (سربازان در حال خدمت) بدون غیبت اولیه دارای مدرک پیش دانشگاهی حضوری و پیوسته (دانش آمـوز رسـمی) بـه شـرطی کـه در مقطع کارشناسی و بالاتر پذیرفته شوند.
 9. کارکنان وظیفه ای که خدمت دوره ضرورت آنان تا تاریخ ۳۱/۶/۱۳۹۷ به پایان میرسد (این دسته از افراد بایـد بـه هنگـام ثبـت نـام در دانشـگاه، گواهی یا کارت پایان خدمت ارائه نمایند).
 10. طلاب علوم دینی دارنده مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی دارای معافیت تحصیلی حوزه؛ به شرطی کـه مرکـز مـدیریت حـوزه هـای علمیـه یـا مرکـز مدیریت حوزه علمیه خراسان یا اصفهان تأیید نمایند که طلبه قادر است ضمن اشتغال به تحصیل در حوزه به موازات آن در دانشگاه نیز تحصیل کند، بـا همان معافیت تحصیلی حوزه، اشتغال به تحصیل وی در دانشگاه بلامانع است. بدیهی است هر موقع که حوزه علمیه معافیت تحصـیلی طلبـه ای را خاتمـه یافته اعلام نماید، ادامه تحصیل وی در دانشگاه منوط به اجازه سازمان وظیفه عمومی و صدور معافیت تحصیلی دانشـگاهی اسـت. ایـنگونـه دانشـجویان برای ثبت نام در هر ترم تحصیلی باید موافقتنامه حوزه علمیه مربوط را ارائه نمایند
 11. کارکنان پایور شاغل در نیروهای مسلح با ارائه گواهی اشتغال به خدمت و موافقت از اداره نیروی انسانی سازمان مربوط برای ادامه تحصیل.
 12. دانشجویان انصرافی درصورتی که در سقف سنوات تحصیلی اولیه، موضوع تبصره ۱ ماده ۳۳ قانون، انصراف داده و همچنین از تاریخ انصراف آنان در دانشگاه و رشته قبلی تا زمان پذیرش در دانشگاه و رشته جدید بیش از یک سال سپری نشده باشد. مضافاً مشروط به اینکه قبلاً (از تاریخ ۲۲/۸/ ۱۳۹۰ به بعد) از امتیاز یک بار انصراف استفاده نکرده باشند.
 • ۲۴ تا ۲۸ اطلاعات مربوط به آدرس را وارد نمایید.
 • ۲۹ تا ۳۶ اطلاعات مربوط به آخرین مدرک تحصیلی خود را وارد نمایید. کد بخش دیپلم معمولا روی کارنامه همان سال ذکر می گردد و در صورت نداشتن می توانید از مدرسه بپرسید.
 • ۳۷ و ۳۸ علاقمندی خود را برای شرکت را گروه آزمایشی هنر و زبان های خارجی را مشخص سازید.

در پایان کد رشته های مورد نظر را بایستی وارد نمایید.

دریافت رسید ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور

پس از اتمام مراحل بالا و تکمیل فرایند ثبت نام بدون آزمون دانشگاه پیام نور داوطلبان می توانند رسید ثبت نام خود را دریافت نمایند. دریافت رسید ، آخرین مرحله از فرایند ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور به حساب می آید.

در آخر در صورتی که نیاز به کمک داشته باشید می توانید از گروه بزرگ سبز مشاور کمک بگیرید. ما در سبز مشاور پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستیم.

در زیر نرم افزار رشته های بدون کنکور کارشناسی دانشگاه پیام نور نیز قرار داده شده است با کمک این نرم افزار می توانید به راحتی ببنید هر واحد پیام نور چه رشته هایی دارد و یا رشته مورد نظر شما در کدام دانشگاه ها ارائه می گردد.

ثبت نام بدون آزمون دانشگاه پیام نور برای نیمسال جدید آغاز شده است دوستان عزیزی که می خواهند بدون آزمون وارد دانشگاه پیام نور شوند هر چه زودتر اقدام به ثبت نام نمایند در صورتی که در روند ثبت نام مشکلی داشتند و یا نیاز به مشاوره تحصیلی داشتند با مشاوران مرکز تماس بگیرند.

 

برای تماس و مشاوره تحصیلی با مشاوران مجرب سبز مشاور با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره سراسر کشور : 75-13-907-909

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره از استان تهران: 84-57-230-909

تماس از طریق همراه اول: 06-11-22-99

برچسب ها

نویسنده سبز مشاور

با سلام خدمت تمامی دوستان عزیزی که به سایت سبز مشاور آمده اند. امیدوارم بتوانیم لحظات خوبی را درکنار هم داشته باشیم و تمامی سوالات تحصیلی شما را پاسخ دهیم.

‫6 نظرها

 1. سلام. منظور از ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور همان ثبت نام بر اساس سوابق تحصیلی می باشد؟ ممنون

  1. رحیم عزیز بله منظور دقیقا همان ثبت نام بر اساس سوابق تحصیلی دانشگاه پیام نور می باشد.

 2. سلام. ثبت نام بدون کنکور پیام نور در مقطع دکتری نیز پذیرش دارد؟ کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی دانشگاه آزاد رو دارم. ممنون

  1. رحیمی عزیز خیر متاسفانه شما شرایط شرکت در ثبت نام بدون کنکور دکتری پیام نور را ندارید.

  1. صابری عزیز ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور معمولا نیمه دوم آذر ماه یا اوایل دی ماه شروع می گردد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار + هفت =