کنکور

راهنمای جامع انتخاب رشته کارشناسی ارشد 98

انتخاب رشته کارشناسی ارشد 98

انتخاب رشته کارشناسی ارشد 98 برای داوطلبان کنکور ارشد بسیار مهم و حیاتی می باشد. داوطلبان در صورتی که اطلاعات جامعی در مورد رشته ها، کیفیت آموزشی و رفاهی دانشگاه های مختلف و عوامل موثر بر انتخاب رشته ارشد 98 داشته باشند، می توانند بر اساس علایق و استعدادهایشان، انتخاب رشته خود را با موفقیت پشت سر بگذارند.

آزمون کارشناسی ارشد 98 همانند سال گذشته (سراسری و دانشگاه آزاد ) به صورت یکجا و ادغام شده برگزار شد و در نتیجه یک کارنامه برای هر دو آزمون برای داوطلبان در روز 17 تیرماه صادر شد.

علیرغم اینکه یک کارنامه برای هر دو آزمون سراسری و آزاد کارشناسی ارشد صادر می شود، اما انتخاب رشته سراسری ارشد 98 جدای از انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد 98 انجام می شود.  بطوریکه با اعلام نتایج آزمون کارشناسی ارشد و انتشار کارنامه اولیه، ابتدا انتخاب رشته کارشناسی ارشد سراسری از طریق سایت سنجش sanjesh.org انجام می شود و سپس انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد از سایت azmoon.org شروع می شود.

با اعلام نتایج و انتشار کارنامه های اولیه آزمون کارشناسی ارشد 98، دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد 98 سازمان سنجش برای دانشگاههای سراسری، غیرانتفاعی، پیام نور و دوره های مختلف روزانه، شبانه (نوبت دوم)، پردیس خودگردان، مجازی برای مقاطع کارشناسی ارشد توسط سازمان سنجش در سایت سنجش قرار می گیرد.

اولین و مهمترین کار برای شروع فرایند انتخاب رشته، دریافت دفترچه شماره 2 یا همان دفترچه راهنمای انتخاب رشته ارشد 98 است. شما باید تعداد نفرات دوره های روزانه، شبانه، پیام نور، غیر انتفاعی، مجازی رشته خود را به صورت مجزا استخراج نمایید. به علاوه جمع کل ظرفیت پذیرش آزمون کارشناسی ارشد رشته مورد نظر را حساب نمایید.

با توجه به اینکه ترکیبی از عوامل در انتخاب رشته ارشد 98 تاثیرگذار است، فرآیند انتخاب رشته کارشناسی ارشد 98 برای افراد یک فرآیند پیچیده شده و ممکن است سردرگمی هایی را برای آن ها به همراه داشته باشد. به همین دلیل توصیه می کنیم از مشاوره و راهنمایی با افراد آگاه برای نحوه تکمیل فرم انتخاب رشته کارشناسی ارشد 98 بهره ببرید.

از آنجایی که انتخاب رشته در هر مقطعی، سختی و چالشهای خود را دارد در این مطلب سعی شده است به تمام سوالات شما در زمینه انتخاب رشته کارشناسی ارشد 98 پاسخ داده شود.

جهت دریافت مشاوره انتخاب رشته کارشناسی ارشد 98

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره  9099071375 تماس بگیرید

تماس از طریق تلفن ثابت در استان تهران با شماره 9092305784

تماس از طریق موبایل همراه اول با شماره 99221106

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

راهنمای جامع انتخاب رشته کارشناسی ارشد 98
راهنمای جامع انتخاب رشته کارشناسی ارشد 98

مشاوره انتخاب رشته کارشناسی ارشد 98

تحلیل کارنامه کارشناسی ارشد 98 برای انتخاب رشته دقیق و صحیح

اولیت قدم برای انجام انتخاب رشته صحیح اطلاع از محتویات کارنامه کارشناسی ارشد می باشد. کارنامه و نتایج اولیه آزمون ارشد 98، در سایت سازمان سنجش انتشار می یابد. کارنامه کارشناسی ارشد سازمان سنجش، دارای بخشهایی خواهد بود که دانستن و تفکیک اطلاعات مهم آن به شما کمک می کند تا کار انتخاب رشته کارشناسی ارشد 98 خود را راحت تر انجام دهید.

1 . شماره داوطلبی : این شماره نشان دهنده شماره داوطلب در رشته امتحانی اول بوده و توسط سازمان سنجش تعیین می گردد .

2 . علاقه مند پیام نور و غیرانتفاعی : در این ردیف برای داوطلبانی که در زمان ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد نسبت به شرکت در گزینش رشته های پیام نور و غیرانتفاعی اعلام علاقه مندی کرده و کارت اعتباری مجزا خریداری کرده باشند کلمه ” بلی  ”  و برای سایر داوطلبان ” خیر ” درج شده است . عبارت ” خیر ” به این معناست که داوطلب در مرحله انتخاب رشته ، مجاز به انتخاب رشته محل های دوره پیام نور و غیر انتفاعی نخواهد بود .

داوطلبانی که در زمان ثبت نام برای انتخاب این رشته محل ها اعلام علاقه مندی نکرده ولی حداقل نمره علمی لازم برای انتخاب رشته های این دانشگاه ها را کسب کرده باشند ، در این مرحله نیز فرصت خواهند داشت با خرید کارت اعتباری نسبت به اعلام علاقه مندی به انتخاب این دانشگاه ها و موسسات اقدام نمایند .

3 . وضعیت انتخاب رشته داوطلب : در این ردیف ، در صورتی که داوطلب با توجه به رتبه و تراز اکتسابی در هر کد ضریب و سایر ضوابط و شرایط مندرج در دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد ، مجاز به شرکت در مرحله انتخاب رشته باشد ، عبارت ” مجاز می باشید ” و در غیر این صورت عبارت ” مجاز نیستید ” درج می شود .

4 . معدل موثر : طبق مصوبه شورای برنامه ریزی تحصیلات تکمیلی ، به دلیل اختلاف سطح علمی دانشگاه ها ، معدل دوره کارشناسی متقاضیان را تراز کرده و از آن به عنوان معدل موثر یاد می کنند . عوامل مختلفی چون رشته ، دانشگاه و نمره علمی در محاسبه این معدل تاثیرگذار می باشند . داوطلبان دقت کنند که این معدل با معدل ثبت نامی که در قسمت اول کارنامه کارشناسی ارشد توضیح دادیم ، متفاوت بوده و تاثیر 20 درصدی در گزینش نهایی بر اساس این معدل صورت می گیرد .

5 . کد و نام رشته امتحانی اول : این ردیف نشان دهنده نام رشته امتحانی است که در آزمون مربوط به آن شرکت کرده اید .

6 . نمرات اکتسابی : در این ردیف از کارنامه کارشناسی ارشد ۹۸ می توانید نام دروس مجموعه امتحانی اول را به همراه نمره هر درس مشاهده نمایید . پس از محاسبه نمرات مثبت و منفی ، نمره خام داوطلب در هر درس محاسبه شده و به صورت درصد و در فاصله (100 و 33/33- ) در اختیار داوطلبان قرار می گیرد . در واقع نمره هر درس بیان کننده آن است که داوطلب چند درصد از نمره یک درس را پس از کسر نمرات منفی پاسخ های غلط کسب کرده است .

7 . وضعیت داوطلب در هر کد ضریب در رشته امتحانی اول : این بخش از کارنامه کنکور کارشناسی ارشد به داوطلب برای داشتن انتخاب رشته ای دقیق و حساب شده کمک می کند .

تحلیل کارنامه کارشناسی ارشد

عوامل موثر در انتخاب رشته کارشناسی ارشد 98

مهمترین عاملی که باید به عنوان اولین اولویت های انتخاب رشته داوطلبان مورد توجه قرار بگیرد، علاقه می باشد. زیرا فرد باید از نظر روحی و روانی آمادگی لازم برای پذیرش شغلی که رشته دانشگاهی به آن منتهی می شود داشته باشد.

برخی دیگر از عوامل موثر بر انتخاب رشته کارشناسی ارشد 98، اعتبار و ارزش علمی دانشگاه، گرایش، شهریه دانشگاه، شهر محل قبولی، آینده شغلی و بازار کار و امکان ادامه تحصیل در مقطع دکتری می باشد که در ادامه به بررسی تک تک این عوامل می پردازیم.

بهتر است شما در زمان انتخاب رشته کارشناسی ارشد 98 و قبل از انتخاب گرایش، این سوالات اساسی را از خودتان بپرسید که چرا میخواهم گرایش X را انتخاب کنم. شاید سوال بهتر این باشد که از خود بپرسید در آینده می خواهید در چه جایگاه شغلی قرار بگیرید. پس مشخص کردن هدف یا اهداف بلند مدت در زمینه شغلی که می خواهید انتخاب کنید، اولین کاری است که لازم است انجام شود. همچنین باید این مسئله را مدنظر داشته باشید که تحصیل در رشته و گرایش X در رسیدن به این هدف چه کمکی به شما می کند.

اهمیت شهریه دانشگاه در انتخاب رشته کارشناسی ارشد 98 : مساله ی دیگری که باید داوطلبان ارشد در زمان انتخاب رشته مد نظر داشته باشند، شهریه دانشگاه ها است. این عامل می تواند برای بسیاری از داوطلبان یکی از فاکتورهای مهم و تعیین کننده برای انتخاب یا عدم انتخاب یک دانشگاه باشد. از بین تمامی دوره ها، تنها دوره روزانه دانشگاه های سراسری به صورت رایگان هستند و مابقی دوره ها (نوبت دوم، پیام نور، غیرانتفاعی، دانشگاه آزاد، دوره های مجازی و پردیس) مشمول پرداخت هزینه می باشند. همچنین هر کدام از این دوره ها شرایط خاص خود را داشته و علاوه بر میزان شهریه، تفاوت های دیگری مانند نحوه ارائه ی دروس، میزان حضور دانشجو در کلاس های درس و … دارند؛ بنابراین داشتن شناخت بیشتر در مورد این تفاوت ها به فرد کمک می کند تا انتخاب دقیق تری داشته باشد.

اهمیت محل دانشگاه در انتخاب رشته کارشناسی ارشد 98 : تاثیر محل دانشگاه در انتخاب رشته ارشد 98 مساله بعدی است. کسی که اولویتش درس خواندن در بهترین دانشگاه (با توجه به رتبه اش) است حاضر است برای رسیدن به این هدف سختی دور بودن از شهر و خانواده را هم تحمل کند. اما فردی را تصور کنید که متاهل و بچه دار است فکر می کنید چنین فردی باز هم دانشگاه را به خانواده ترجیح می دهد؟ یا فردی که شاغل است می تواند برای گرفتن مدرک از یک دانشگاه خوب تهران، شغل خود را رها کند و به شهر دیگری برود؟ پس از تعیین اهداف، اولین کاری که لازم است قبل از پر کردن فرم انتخاب رشته ارشد انجام دهید، تعیین لیستی از اولویت هایتان در زندگی است.

برای اکثر افراد لیست دانشگاه ها از بهترین دانشگاه ها تا دانشگاه پیام نور و غیرانتفاعی مشخص است، اما چه چیزی باعث می شود افراد در انتخاب دانشگاه تردید کنند؟ اولین عامل شهر محل سکونت است. دوری یا نزدیکیِ محل زندگی با محل تحصیل در انتخاب رشته کارشناسی ارشد 98 به دلیل شاغل بودن برخی افراد یا متاهل بودن، بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. با وجود کوتاه بودن دوره ارشد و تعداد واحدهای کمتری که دانشجویان به صورت ترمی دریافت می کنند، درصورتی که واحدهای درسی به صورت پراکنده چیده شود، امکان رفت و آمد برای فرد مشکل خواهد بود. درنتیجه در چنین موقعیتی این عامل به عنوان مهمترین و اولین فاکتور در انتخاب رشته مورد توجه قرار خواهد گرفت.

اهمیت آینده شغلی و بازار کار در انتخاب رشته کارشناسی ارشد 98 : مسلما یکی از عواملی که افراد را ترغیب به ادامه تحصیل می کند، به دست آوردن جایگاه شغلی بالاتر و درآمد بیشتر است. یکی از سوالاتی که ذهن بسیاری از داوطلبان ارشد را هنگام انتخاب رشته درگیر می کند، بازار کار گرایش های مختلف رشته امتحانی خود است. به دست آوردن شغل، عاملی است که علاوه بر گرایش به عوامل دیگری مثل علاقه و توانمندی ها و استعدادهای خود فرد نیز بستگی دارد. در صورتی که فرد علاقه و توانمندی لازم را داشته باشد، پس از اتمام درس و گذراندن دوره های تخصصی مرتبط با رشته و گرایش خود، می تواند جذب بازار کار شود.

اهمیت ادامه تحصیل در مقطع دکتری در انتخاب رشته ارشد 98 : بسیاری از داوطلبانی که در کنکور ارشد شرکت می کنند، قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری را نیز دارند. از سوی دیگر برخی از داوطلبان با توجه به شناختی که از خود دارند، می دانند که بعد از گذراندن دوره ارشد قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری رشته خود را نیز دارند. نکته ای که این دسته از داوطلبان باید به آن توجه کنند این است که دانشگاهی را در اولویت قرار دهند که در رشته انتخابی خود در مقطع دکتری نیز پذیرش دارد.

اهمیت قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری در خارج از کشور در انتخاب رشته کارشناسی ارشد 98 : بسیاری از داوطلبان ارشد قصد دارند برای مقطع دکتری اپلای کنند که این موضوع تا حدی بر روند انتخاب رشته آن ها تاثیر می گذارد. اولین نکته در این مورد این است که به هیچ وجه نباید سراغ موضوعات و گرایش های حساس و نظامی بروید. تفاوت زیادی بین گرایش های دیگر وجود ندارد و انتخاب موضوع پایان نامه مهم است؛ قطعا گرایش های جامع دست شما را برای انتخاب موضوع بازتر قرار می دهد.

همچنین انتخاب دانشگاه های برتر تهران نیز در این مورد بسیار کمک کننده است، این موضوع به دلیل شناخته شدن این دانشگاه ها نیست زیرا به جز دانشگاه شریف و تا حدی دانشگاه تهران و آن هم در موارد خیلی کم بقیه دانشگاه ها، عملا شناخته شده نیستند. اما تحصیل در دانشگاه های برتر تهران باعث می شود که شما در فضا و اتمسفری قرار بگیرید که تعداد زیادی از دانشجویان، قصد اپلای دارند و این موضوع بسیار کمک کننده است.

اولویت بندی صحیح انتخاب رشته کارشناسی ارشد 98

یکی از مهم ترین قسمتهای انتخاب رشته کارشناسی ارشد در سال 98 مانند سال های گذشته، مربوط به بحث اولویت بندی 100 انتخاب شما در فرم انتخاب رشته کارشناسی ارشد 98 می باشد. انتخاب رشته کارشناسی ارشد 98 یعنی اینکه بدانید با رتبه ای که در آزمون کارشناسی ارشد به دست آورده اید، چه رشته و گرایش و دانشگاهی را در مقطع ارشد براساس قبولی های ارشد سال 97 قبول می شوید. شانس قبولی شما در کارشناسی ارشد نسبت مستقیمی دارد با رتبه شما در سهمیه به اضافه اولویت بندی انتخابهای رقبای شما در آزمون ارشد که مجاز به انتخاب رشته کارشناسی ارشد شده اند

نحوه انتخاب رشته و تعیین الویت ها: هر رتبه ای که به دست آورده اید، بهتر است به ترتیب زیر عمل کنید:

  • ابتدا کد رشته های روزانه را به ترتیب علاقه به دانشگاهی که دارید، انتخاب کنید.
  • سپس کدرشته های شبانه را انتخاب کنید،
  • سپس کدرشته های پیام نور را انتخاب کنید،
  • سپس کد رشته های غیر انتفاعی را انتخاب کنید
  • و در نهایت کد رشته های مجازی را انتخاب کنید.

حالا چرا باید بدین طریق عمل کنید؟ چون ممکن است رتبه های قبل از شما به دلایل خاص: متاهل بودن، شاغل بودن،…. امکان انتخاب کدرشته های روزانه ی شهری غیر از شهر خود را نداشته باشند و ناچاراً شبانه شهرخود را به روزانه شهرهای دیگر ترجیح دهند و به لحاظ مالی هم مشکلی نداشته باشند. بنابراین اگر شما از همان ابتدا شبانه ها را انتخاب کنید، فرصت قبولی در روزانه را از دست خواهید داد. به عبارت دیگر، ممکن است فردی به دلیل شرایط کاری و مشکلات سفر و جابجایی مجبور باشد، فقط و فقط کدرشته روزانه و شبانه شهر خودش را انتخاب کند که این یک مورد خاص، محسوب می شود.

مهم ترین نکات درباره اولویت بندی انتخاب رشته کارشناسی ارشد 98

1- اولویت بندی خود را براساس علاقه انجام دهید. مهم نیست که شما در یک کد رشته دانشگاه قبول می شوید یا نه. شما 100 انتخاب دارید که بهتر است هر 100 تای آن را بچینید، مگر این که رشته ای که در آزمون کارشناسی ارشد آن شرکت کرده اید تعداد کد رشته های خیلی زیادی نداشته باشد و یا اینکه علاقه مندی شما به یک سری از کد رشته های دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد سازمان سنجش و در نتیجه محدود و زیر 100 تا باشد.

2- دسته بندی انتخاب های خود را در اولویت بندی انتخاب رشته کارشناسی ارشد رعایت کنید. بهترین دسته بندی عبارتست از چیدن 20 درصد انتخاب های اول از انتخابهایی که انتخاب ایده آل هستند و شانس قبولی در آنها ندارید و یا شانس قبولی شما در ارشد 98 آنها بسیار پایین است. 30 درصد بعدی انتخابها بهتر است شامل انتخاب های خوشبینانه ای باشد که شاید قبل شوید و شاید هم نشوید. 40 درصد بعدی انتخابها بهتر است از بین انتخابهای پر احتمال باشد و در نهایت کار انتخاب رشته خود را با پر کردن 10 درصد از انتخابهایی که قبولی شما در آنها در هر صورتی تضمین شده است به پایان برسانید.

3- اگر در آزمون ارشد 98، هم رشته اصلی را شرکت کرده اید و هم رشته شناور را، باید جوری بین انتخابهای هر دو رشته با توجه به علاقه و رتبه خود توازن ایجاد کنید. البته این کار سخت است و بهتر است این کار یا با یک سیستم نرم افزاری و یا توسط مشاوران بسیار خبره انجام شود.

4- سعی کنید عواملی همچون شهریه، دوری و نزدیکی جغرافیایی، شیوه تحصیل، نوع دوره مورد تحصیل در کارشناسی ارشد، شرایط خوابگاه و وام را نیز در نظر بگیرید تا بتوانید بهترین انتخاب رشته کارشناسی ارشد را بدون پشیمانی برای خود رقم بزنید.

شیوه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد 98

شیوه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یکی دیگر از سوالات مهم داوطلبان است.

آموزشی-پژوهشی: در انتخاب رشته کارشناسی ارشد خود باید بدانید که در این حالت، هم واحدهای عملی و هم نظری و هم پایان نامه وجود خواهد داشت و کاملترین شیوه آموزشی می باشد. برای ادامه تحصیل در دکترا این شیوه، بهترین نوع می باشد و از نظر اعتبار، معتبرترین می باشد.

آموزش محور: در این دوره، پایان نامه و واحدهای عملی وجود ندارد و واحدهای ارائه سمینار در آن وجود خواهد داشت و عملا این دسته شانس پایینی برای گرفتن دکترا خواهند داشت. 2 تا 4 واحد سمینار (تحقیقات نظری و تئوریک) را شامل خواهد شد.

پژوهشی: واحد های آنها بیشتر عملی خواهد بود و تنها 6 تا 10 واحد درسی نظری خواهند داشت و پایان نامه برای آنها بسیار پر رنگ تر می باشد. این گروه نیز با توجه به نوع مقالات و پایان نامه پژوهشی-عملیاتی خود شانس برای دکترا خواهند داشت.

سهمیه های موثر در انتخاب رشته کارشناسی ارشد 98

سهمیه های خاص در انتخاب رشته کارشناسی ارشد 98 چگونه در قبولی تأثیر خواهند داشت؟

سهمیه رزمندگان و ایثارگران تا 20% ظرفیت پذیرش کارشناسی ارشد را به خود اختصاص می دهند و شرط آن علاوه بر دارا بودن شرایط رزمندگی و یا ایثار گری کسب حد نصاب حداقل 70 درصد برای ایثارگران و حداقل 80 درصد برای رزمندگان می باشد. در واقع نمره آنها نباید کمتر از 70 تا 80 درصد کل نمره آخرین فرد مجاز باشد.

در واقع می توان این 20 درصد را اینگونه تعبیر نمود که از هر 10 نفر پذیرش، دو نفر با این سهمیه وارد دانشگاه خواهند شد.

سهیمه جدیدی با نام سهمیه 5 درصد نیز در سال گذشته برای انتخاب رشته کنکور سراسری به وجود امد که این سهمیه برای کارشناسی ارشد نیز قرار است اعمال شود. در نظر داشته باشید که تاثیر این سهیه زیاد تفاوتی را در قبولی کارشناسی ارشد ایجاد نمی کند و تنها قدری قبولی شما را بهتر می کند.

عملاً یکی از سخت ترین نوع انتخاب رشته ها مروبط به انتخاب رشته کارشناسی ارشد در سهمیه های ایثارگران می باشد که گاهی اوقات بدون وجود یک مشاور کاملاً مسلط امکان پذیر نخواهد بود.

اشتباه هات رایج در انتخاب رشته کارشناسی ارشد 98

اشتباه اول: عده ای از داوطلبان که رتبه خود را اصطلاحا درخشان نمی بینند, با جمع زدن ظرفیت پذیرش یک یک دانشگاههای مورد انتخاب رشته و محاسبه فاصله رتبه خود از عدد بدست آمده, از انتخاب رشته منصرف می شوند. اشتباه این عزیزان از آنجا ناشی می شود که آنها با نحوه انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاهها آشنایی ندارند.

اشتباه دوم: با توجه به اینکه نحوه انتخاب رشته کارشناسی ارشد براساس علاقمندی داوطلب می باشد, این مطلب به خوبی توسط انتخاب رشته کنندگان تفهیم نشده و گروهی در ترتیب کردن رشته های مورد تقاضای خود دچار اشتباه می شوند.

اشتباه سوم: عدم آشنایی صحیح از سهمیه ثبت نامی در آزمون کارشناسی ارشد ,امتیازات و نحوه تخصیص معدل.

اشتباه چهارم: عدم انتخاب رشته های متناسب با رتبه داوطلب که شاید این اشتباه بدترین و مهمترین بین آنها باشد. فراموش نکنید بازه مطلوب و متناسب با رتبه خود باید انتخاب شود,در غیر اینصورت فرصت انتخاب رشته خود را از دست میدهید.انتخاب این بازه مناسب نیازمند به اطلاعات آماری داشته و در دسترس همگان نیست.

از آن جا که انتخاب رشته ای دقیق و بی نقص ملزم به مشورت با کارشناسان مجرب در این زمینه می باشد توصیه می کنیم با استفاده از خدمات مشاوره تحصیلی تلفنی سبز مشاور با مشاوران این مرکز در تماس باشید .

برای تماس و مشاوره تحصیلی با مشاوران مجرب سبز مشاور با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره سراسر کشور : 75-13-907-909

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره از استان تهران: 84-57-230-909

تماس از طریق همراه اول: 06-11-22-99

نویسنده سبز مشاور

با سلام خدمت تمامی دوستان عزیزی که به سایت سبز مشاور آمده اند. امیدوارم بتوانیم لحظات خوبی را درکنار هم داشته باشیم و تمامی سوالات تحصیلی شما را پاسخ دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × چهار =