کنکور

نحوه و شرایط تغییر رشته و انتقال در دانشگاه سراسری 98 – 99

شرایط تغییر رشته و انتقالی در دانشگاه سراسری

نحوه و شرایط تغییر رشته و انتقال در دانشگاه سراسری 98 – 99 : پس از قبولی در دانشگاه سراسری و شروع تحصیل ممکن است برخی از دانشجویان بنا به هر دلیلی تمایل به تغییر رشته و یا دانشگاه داشته باشند. این دسته از دانشجویان برای رسیدن به این هدف بایستی با توجه به شرایط تعیین شده در بازه زمانی خاصی برای این امر اقدام نمایند. اما قبل از هر اقدامی بایستی ابتدا اطلاعات لازم در زمینه نحوه و شرایط تغییر رشته در دانشگاه سراسری 98 – 99 را کسب نمایند.

لازم به ذکر است در زمینه نحوه و شرایط تغییر رشته و انتقال در دانشگاه سراسری 98 – 99 مواد خاصی ذکر شده است که با توجه به این شرایط و ضوابط داوطلبانی که تمایل به تغییر رشته دارند بایستی اقدام نمایند. در ادامه به بیان برخی از این شرایط و ضوابط خواهیم پرداخت.

برای مشاوره نحوه و شرایط تغییر رشته و انتقال در دانشگاه سراسری 98 – 99

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره 9099071375 تماس بگیرید

تماس از طریق تلفت ثابت در استان تهران با مشاره 9092305784

تماس از طریق موبایل همراه اول با شماره 99221106

پاسخگویی همه روزه از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل

نحوه و شرایط تغییر رشته و انتقال در دانشگاه سراسری 98 – 99

نحوه و شرایط تغییر رشته در دانشگاه سراسری 98 – 99

واجدین شرایط، با توجه به نحوه و شرایط تغییر رشته و انتقال در دانشگاه سراسری 98 – 99 می توانند برای تغییر رشته اقدام نمایند:
 1. دانشجو واجد شرایط ادامه تحصیل در دانشگاه باشد. و به هر دلیلی ( اعم از دلایل انضباطی یه غیر انضباطی ) از ادامه تحصیل محروم نشده باشد.
 2. فرد در هر یک از مقاطع تحصیلی ( کاردانی – کارشناسی – کارشناسی ارشد – دکتری ) در طول دوران تحصیل خود فقط یک بار می تواند اقدام به تغییر رشته نماید.
 3. حضور دانشجو در مرکز محل تحصیل ، برای انجام درخواست تغییر رشته، ضروری است.
 4. دانشجویان گروه آزمایشی علوم انسانی و هنر، اگر حداقل 12 واحد درسی با معدل کل 12 و بالاتر را گذرانده باشند، می توانند در داخل دو گروه آزمایشی علوم انسانی و هنر در مرکز یا واحد محل تحصیل تغییر رشته دهند.
 5. دانشجویان گروه آزمایشی علوم ریاضی و علوم تجربی اگر حداقل 12 واحد درسی با معدل کل 12 و بالاتر را گذرانده باشند، می توانند به تمام رشته های فعال در مرکز یا واحد محل تحصیل تغییر رشته دهند.
 6. گذراندن حداقل 12 واحد درسی توسط دانشجو الزامیست. ( حداقل یک نیمسال تحصیلی ).
 7. در صورت موافقت با تقاضای تغییر رشته دانشجو ، فرد باید در اولین نیمسال اقدام به ثبت نام حضوری کند و در صورت عدم ثبت نام ، به منزله انصراف او تلقی می شود و تا پایان دوره تحصیلی مجاز به تغییر رشته نخواهد بود.
 8. اگر در رشته جدید برای ورود دانشجو مصاحبه و یا شرایط گزینش قرار داده باشند ، قبولی دانشجو فقط در صورت احراز شرایط مصاحبه و یا قوانین گزینش انجام می پذیرد و دانشجو باید در آن ها نیز نمره لازم را کسب کند.
 9. دانشجویانی که دارای معدل 12 و بالای 12 باشند، مجاز به تغییر رشته خواهند بود.
 10. دانشجویانی که به عنوان مهمان دائم درحال تحصیل می باشند، می توانند در همان مرکزی که مهمان هستند ، با توجه به شرایط ، از امکان تغییر رشته استفاده نمایند.
 11. اگر دانشجو نمره لازم جهت تحصیل در رشته های دوره روزانه را نداشته باشد می تواند اقدام به تغییر رشته در رشته های نوبت دوم ( شبانه ) نماید.
 12. تغییر رشته دانشجویانی که به دستگاه های اجرایی خاص تعهد دارند ، بارعایت کلیه شرایط این ماده و اعلام موافقت دستگاه اجرایی ذیربط امکان پذیر است.
 13. اگر رشته مورد نظر دانشجو در مرکز ارائه نمی شود، دانشجو بعد از کسب شرایط تغییر رشته، مجاز به اعلام تقاضای مهمان دائم به مرکز مجری رشته است.
 14. درصورت موافقت با تغییر رشته و ثبت نام در رشته جدید، داشجو مجاز به بازگشت به رشته قبلی نخواهد بود.
 15. واحد آموزشی دانشگاه حداکثر یک هفته بعد از دریافت تقاضا ، درخواست داوطلب را مورد بررسی قرار داده و نتیجه را به فرد اعلام می کند.
 16. امکان تغییر رشته در مقطع کارشناسی ناپیوسته وجود ندارد.
 17. واحدهای گذرانده شده دانشجو توسط دانشگاه مورد بررسی قرار می گیرد و سپس دروس مشترک معادل سازی می شود.

مهلت تغییر رشته دانشگاه در سال تحصیلی 98 – 99

همانگونه که در ابتدای نحوه و شرایط تغییر رشته و انتقال در دانشگاه سراسری 98 – 99  بیان شد جدا از شرایط و ضوابط زمانبندی خاصی برای این امر نیز از سوی دانشگاه سراسری تعیین شده است. از این رو برای سال تحصیلی جدید آخرین مهلت جهت ثبت درخواست تغییر رشته 30 شهریور ماه سال جاری می باشد. دانشجویان موظف اند تا این تاریج در صورت دارا بودن شرایط تغییر رشته نسبت به این امر اقدام نمایند.

نحوه و شرایط تغییر رشته و انتقال در دانشگاه سراسری

مراحل انتقال از دانشگاه به دانشگاه دیگر

انتقالی از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت با تغییر رشته میباشد. از این رو داوطلبان بایستی ابتدا درخواست خود را در سامانه الکترونیکی  ثبت نمایند. این سامانه معمولا و هر سال دوبار در ماه های اردیبهشت و آذر جهت ثبت درخواست انتقالی فعال می گردد.

پس از درخواست انتقالی از سوی دانشجو دانشگاه مبدا و مقصد بررسی های لازم را انجام می دهند. و در صورت موافقط مبدا و مقصد امکان انتقالی برای دانشجو وجود خواهد داشت.

لازم به ذکر است که تنها موفقیت در ثبت درخواست انتقالی به معنای قبول حتمی درخواست نمی باشد و ممکن است به هر دلیلی دانشگاه مبدا یا مقصد با درخواست انقالی مخالفت کنند.

همچنین دانشجویان توجه داشته باشند که برای ثبت درخواست انتقالی طبق قانون دانشجوی مورد نظر بایستی ترم اول را در محل دانشگاه قبولی خود بگذراند. و پس از گذراندن حدقل یک ترم تحصیلی در دانشگاه مبدا اجازه ثبت درخواست انتقالی برای دانشجوی مورد نظر امکان پذیر خواهد بود.

لازم است توجه نمایید که معمولا برای دانشگاه های روزانه، دانشگاه مبدا معمولا با انتقالی موافقت می کند چرا که دانشجو به عنوان یک هزینه برای دانشگاه تلقی میشود، اما دانشگاه مقصد به دلیل اینکه هزینه اضافی را متحمل میشود ممکن است درخواست را نپذیرد. در این موارد دانشجو بایستی با اشاره به شرایط خاص و مواردی که برای نقل و انتقال امتیاز به حساب می آید نسبت به ثبت درخواست خود اقدام نماید.

البته در سایر دانشگاه ها ( غیرانتفاعی ها ، پردیس های خودگردان  یا ظرفیت مازاد ) دانشگاه مبدا معمولا با درخواست انتقالی دانشجویان خود موافقت نخواهد کرد. به دلیل اینکه یک منبع درآمد را از دست خواهد داد ولی دانشگاه مقصد راغب به پذیرش دانشجو به عنوان یک منبع درآمد خواهد بود.

شرایط موافقت با انتقالی به دانشگاه دیگر

در این بخش به صورت کوتاه به بیان برخی از شرایط نقل و انتقال در دانشگاه ها خواهیم پرداخت. از جمله این شرایط می توان به موراد زیر اشاره نمود.

 1. شرط  تأهل و سکونت همسر در شهری دیگر
 2. سرپرست خانوار بودن
 3. معلولیت یا مصدومیت خاص یا بیماری خاص
 4. . هم ترازی علمی دانشگاه مبدا و مقصد
 5. معدل  بالا ( به عنوان یکی از فاکتور های کمکی برای انتقالی بحساب می آید)

برای تماس و مشاوره تحصیلی با مشاوران مجرب سبز مشاور با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره سراسر کشور : 75-13-907-909

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره از استان تهران: 84-57-230-909

تماس از طریق همراه اول: 06-11-22-99

برچسب ها

نویسنده سبز مشاور

با سلام خدمت تمامی دوستان عزیزی که به سایت سبز مشاور آمده اند. امیدوارم بتوانیم لحظات خوبی را درکنار هم داشته باشیم و تمامی سوالات تحصیلی شما را پاسخ دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 + چهار =