کنکور

امتحانات و نحوه پذیرش دانشجو دوره دکتری

امتحانات و نحوه پذيرش دانشجو دوره دکتری Ph.D

مواردی در خصوص آزمون دکتری 99 :

آزمون ورودی دوره دکتری Ph.D سال 99 بر اساس برنامه زمانی پیشبینی شده، در روز جمعه 98/12/9  و در یک نوبت برگزار خواهد شد.

الف) سطح سؤالات امتحانات اختصاصی دکتری حسب مورد در حد دانش و تجربیات فارغ التحصیل دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد در هر رشته، مطابق فهرست برنامه های مصوب شورای عالی برنامه ریزی و براساس ضرایب جدول ذیل (جدول شماره 1) صورت میگیرد.

جدول ضرایب امتحانی کنکور دکتری

ب) کلیه داوطلبانی که در آزمون دوره دکتری Ph.D سال 99 ثبت نام مینمایند، توجه داشته باشند سؤالات به گونه ای طراحی گردیده که نیاز به استفاده از ماشین حساب در آزمون نمیباشد، لذا از آوردن هرگونه ماشین حساب در جلسه آزمون جداً خودداری نمایند. بدیهی است در صورت مشاهده، داوطلب به عنوان متقلب محسوب گردیده و طبق ضوابط و آئین نامه های مربوط با ایشان برخورد خواهد شد.

نحوه پذیرش دانشجو در دوره دکتری Ph.D

براساس قانون « سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور » پذیرش دانشجو در دوره دکتری (Ph.D) و دستیاری رشته های گروه دامپزشکی، شامل دو مرحله است که هر یک از مراحل مطابق با شیوه نامه اجرایی آزمون انجام میگیرد:

الف) معرفی اولیه داوطلبان: مرحله اول آزمون متمرکز است که توسط سازمان انجام میشود و پس از برگزاری آزمون، کارنامه ای شامل: نمرات خام، تراز، نمره کل و …. در اختیار داوطلبان قرار خواهد گرفت که « داوطلبان مجاز به انتخاب رشته » براساس آن اقدام به انتخاب رشته نموده و براساس کدرشته ، محل های انتخابی و حدنصاب نمره سنجش عمومی (آزمون متمرکز) که با هماهنگی دانشگاهها و موسسات آموزش عالی پذیرنده تعیین میشود با توجه به سهمیه داوطلب به کدرشته محلهای حائز حدنصاب معرفی خواهند شد.

تبصره: براساس قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور سنجش و پذیرش در مقطع دکتری ناپیوسته، برحسب هر یک از شیوه های آموزشی – پژوهشی و پژوهش محور به شرح زیر انجام میشود :

لازم به ذکر است اجرای مرحله اول (آزمون متمرکز) توسط سازمان سنجش آموزش کشور و تخصیص امتیاز مربوط به سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری،مصاحبه علمی و …. توسط دانشگاهها و مراکز آموزش عالی پذیرنده دانشجو انجام خواهد شد.

ب) پذیرش نهایی داوطلبان: پذیرش نهایی از بین داوطلبان معرفی شده به دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی، براساس نتیجه سنجش عمومی (آزمون متمرکز) و نتیجه مصاحبه دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی، بررسی مدارک و یا هر روش دیگر مطابق آیین نامه های مربوط، اولویت کدرشته محل های انتخابی و ظرفیت اعلام شده و سهمیه داوطلب صورت خواهد گرفت. شایان ذکر است گزینش نهایی آزمون براساس معیارهای فوق انجام خواهد شد.

تبصره 1: نمره مصاحبه (ارزیابی سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری و مصاحبه علمی و سنجش عملی) براساس شیوهنامه ابلاغی که از سوی سازمان سنجش آموزش کشور به دانشگاهها و موسسات آموزش عالی ارسال میگردد، صورت خواهد گرفت و دانشگاهها برای کلیه افراد معرفی شده، نمرهای مطابق با شیوهنامه مذکور تعیین و برای گزینش نهایی به این سازمان ارسال میکنند.

تبصره 2: دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی میتوانند با توجه به نمرات داوطلبان و نظر گروه های آموزشی، حدنصاب (مرحله دوم) برای داوطلبان را تعیین و به سازمان سنجش ارسال کنند.

تبصره 3: دانشگاهها مجاز به برگزاری آزمون کتبی و شفاهی از داوطلبان معرفی شده برای مرحله دوم بوده و نمره آن در مقدار نمره مصاحبه علمی و سنجش عملی لحاظ میگردد.

تبصره 4: سهمیه های رزمندگان و ایثارگران و مربیان مطابق ضوابط مندرج در صفحات 4 و 5 دفترچه راهنما اعمال میشود.

امتیاز متقاضیان آیین نامه استعدادهای درخشان: داوطلبان واجد شرایط برای پذیرش در دوره دکتری میتوانند براساس آیین نامه و مصوبات مربوط شورای هدایت استعدادهای درخشان وزارت علوم تحقیقات و فناوری اقدام نمایند.

نکات و توصیه های مهم:

1) اگر از طریق کافینت اقدام به ثبت نام مینمایید، تأکید میشود که تمامی مراحل ورود اطلاعات ثبت نامی را شخصاً انجام دهید و یا شخصاً بر انجام امور مربوط، در کافینت نظارت مستقیم داشته باشید.

2) مسئولیت هرگونه خطا در درج اطلاعات اشتباه در تقاضانامه، متوجه شخص داوطلب است و سازمان سنجش آموزش کشور به هیچ وجه امکان اصلاح اشتباهات مذکور را نداشته و هیچگونه عذری پذیرفته نخواهد شد.

3) توصیه میشود داوطلبان پس از تکمیل تقاضانامه و دریافت شماره پرونده 6 رقمی و کدپیگیری 16 رقمی، یک نسخه پرینت از تقاضانامه تهیه و نزد خود نگهداری نمایند.

4) هرگونه تغییری از طریق نشریه پیک سنجش (هفته نامه خبری و اطلاع رسانی سازمان سنجش)، سایت سازمان سنجش و در صورت لزوم از طریق رسانه های گروهی اعلام خواهد شد.

مطالب مرتبط:

 مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی سبز مشاور آماده اند تا از طریق خدمات مشاوره تحصیلی تلفنی به تمامی سوالات شما پیرامون کنکور دکتری پاسخ دهند .

برای تماس و مشاوره تحصیلی با مشاوران مجرب سبز مشاور با شماره زیر تماس بگیرید

تماس از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره

909-907-1375

پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل

نویسنده سبز مشاور

با سلام خدمت تمامی دوستان عزیزی که به سایت سبز مشاور آمده اند. امیدوارم بتوانیم لحظات خوبی را درکنار هم داشته باشیم و تمامی سوالات تحصیلی شما را پاسخ دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.