کنکور

چگونه انتخاب رشته کنیم؟

راهنمای تصویری انتخاب رشته کنکور

چگونه انتخاب رشته کنیم؟

همه داوطلبان (چه آنها که در یک گروه آزمایشی شرکت کرده اند و چه آنها که در دو یا سه گروه آزمایشی شرکت کرده اند)، در یک فرم و حداکثر تا 150 رشته محل می توانند انتخاب رشته کنند.

رشته محل های مورد نظر خود را از دفترچه راهنماى انتخاب رشته، بخش ظرفیت ها، مربوط به هرگروه آزمایشی، انتخاب کنید.

برای انتخاب رشته از دوره های مختلف (روزانه، نوبت دوم، پیام نور و دوره های دیگر) به شرایط اختصاصی هر دوره در این دفترچه توجه کنید.

برای جلوگیری از اشتباه، بهتر است قبل از ورود به سامانه اصلی انتخاب رشته، رشته های انتخابی خود را با کد مربوط به هر رشته، به ترتیب علاق همندی در پیش نویس انتخاب رشته وارد کنید. پیش نویس فرم انتخاب رشته در آخر دفترچه می باشد.

پس از نهایی کردن رشته های انتخابی و اطمینان از ترتیب انتخاب های خود، آنها را در سامانه اصلی انتخاب رشته، به سازمان سنجش اعلام کنید.

به یاد داشته باشید، در فرم انتخاب رشته، اولویت(ترتیب) رشته هایی که انتخاب می کنید فقط نشان دهنده علاقه مندی شماست و تأثیری در افزایش احتمال قبولی ندارد.

اگر نمره و شرایط لازم برای قبولی در رشته ای را داشته باشید، این رشته را در هر اولویتی(اول یا صد و پنجاهم) انتخاب کنید، احتمال قبولی شما در آن رشته بیشتر نمی شود.

در مجموعه رشته هایی که انتخاب می کنید، اولین رشته انتخابی، نشان دهنده بیشترین علاقه شما و آخرین رشته انتخابی، نشان دهنده کمترین علاقه شما است.

اگر در مجموعه رشته هایى که انتخاب کرده اید، شرایط قبولی در چند رشته را داشته باشید، سازمان سنجش اولین رشته را به عنوان رشته قبولی اعلام میکند.

به رشته هایی که انتخاب می کنید و ترتیب آنها در فرم انتخاب رشته دقت کنید.

شما مىتوانید در محدوده زمانی انتخاب رشته(از 20 / 5/ 98 تا 24 / 5/ 98 ) تا هشت نوبت رشته های انتخابى خود را ویرایش نمایید.

فراموش نکنید، بعد از پایان مهلت ویرایش، امکان جابجایی رشته های انتخابی در فرم انتخاب رشته نیست.

پس از اعلام نتایج نهایی کنکور (دردهه سوم شهریور ماه)، امکان تغییر رشته قبولی، در بین مجموعه رشته هایی که انتخاب کرده اید نیست.

جهت دریافت مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری و دانشگاه آزاد 98

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره 9099071375 تماس بگیرید

تماس از طریق تلفت ثابت در استان تهران با مشاره 9092305784

تماس از طریق موبایل همراه اول با شماره 99221106

پاسخگویی همه روزه از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل

چگونه رشته های انتخابی خود را به سازمان سنجش اعلام کنیم؟ (انتخاب رشته اینترنتی)

پس از انتخاب کدرشته محل ها از دفترچه راهنماى انتخاب رشته و اطمینان از رشته های انتخابی خود و ترتیب علاقه مندى به رشته ها، وارد صفحه انتخاب رشته سازمان سنجش شوید.

ابتدا از صفحه اصلى وبگاه سازمان سنجش وارد صفحه آزمون سراسرى شوید. در صفحه آزمون سراسرى، وارد صفحه انتخاب رشته شوید.

انتخاب رشته

از صفحه انتخاب  رشته های تحصیلى آزمون سراسرى، بعد از چند مرحله وارد صفحه اصلى انتخاب رشته می شوید.

 • صفحه اطلاعات آزمون

در این صفحه فرصت زمانی انتخاب رشته و شماره تماس برای رفع اشکالات احتمالى اعلام شده است. مهلت انتخاب رشته از روز یکشنبه 20 مرداد ماه 1398 تا پایان روز پنجشنبه 24 مرداد ماه 1398 مىباشد.

در صفحه اصلی وبگاه سازمان سنجش، از اینجا میتوانید وارد صفحه آزمون سراسرى شوید. اگر (طبق بند هفتم کارنامه) مجاز به انتخاب دوره هاى پیام نور و غیر انتفاعى یا دانشگاه فرهنگیان شده اید ولى قبلا در زمان ثبت نام، علاقه مندى خود را اعلام نکرد ه اید، در این صفحه مىتوانید از پیوند(لینک) خرید کارت (سمت راست صفحه) هزینه آن را پرداخت نمایید تا بتوانید از این دور هها هم، رشته محل هایی را انتخاب کنید.

 • ورود به سیستم انتخاب رشته

با تأیید این مورد که اطلاعیه ها و این دفترچه راهنما را مطالعه کرده اید، به صفحه بعدی وارد می شوید.

ورود به سیستم انتخاب رشته

از این صفحه، به سه روش می توانید وارد سیستم انتخاب رشته خود شوید.

 1. روش اول- سریال ثبت نامی( 12 رقمی) + شماره شناسنامه
 2. روش دوم- شماره پرونده+ کد ملی + سریال شناسنامه
 3. روش سوم- شماره رهگیری ثبت نام( 16 رقمی) + کد ملی

به یکى از روش هاى بالا، به صفحه بعدی به نام صفحه اطلاعات داوطلب، وارد می شوید.

 • صفحه اطلاعات داوطلب

در این صفحه اطلاعات شخصى شما نمایش داده مى شود. اگر اطلاعات مربوط به شما صحیح است، آن را تایید کنید تا وارد صفحه بعدی شوید.

در پایین صفحه اطلاعات داوطلب، معدل کتبی دیپلم و عنوان دیپلم شما درج شده است. اگر اشکالی در آن می بینید، می توانید آنها را اصلاح کنید.

دو بند دیگر مربوط به داوطلبان اتباع خارجی و بهیاران است که باید تکمیل شود. پس از تکمیل و تأیید، اطلاعات داوطلب، وارد صفحه اصلی انتخاب رشته می شوید.

 • صفحه اصلى انتخاب رشته

اگر قصد دارید:

 • از دوره هاى پیام نور، غیرانتفاعی و دانشگاه فرهنگیان، رشته هایی را انتخاب کنید و تازه هزینه آن را پرداخت کرده اید. لازم است سریال پرداخت مربوط به هرکدام را وارد نمایید.
 • فراموش نکنید 16 رشته از گروه هنر آزمون عملى دارد که براى انتخاب هر یک از آنها باید در آزمون عملى آن رشته شرکت کرده و یا شرکت نمایید.
 • کسانی که قبلا در زمان ثبت نام علاقه مندی خود را به پیام نور و غیرانتفاعى اعلام کرده اند، در اینجا لازم نیست اقدامی نمایند.
 • همه داوطلبان فقط یک فرم انتخاب رشته دارند. حتی اگر در دو یا سه گروه آزمایشی شرکتکرده باشند.

فرم انتخاب رشته

نحوه وارد کردن رشته های انتخابی در فرم الکترونیک سنجش

در پایین صفحه دو ستون ترتیب اولویت و کد رشته محل قرار دارد.

کد(عددی) رشته های انتخابی خود را به ترتیب علاق همندی وارد کنید.

با وارد کردن کد هر رشته، عنوان آن رشته و نام دانشگاه به طور خودکار نمایش داده می شود. با دقت در عنوان رشته، مطمئن شوید که کد را درست وارد کرده اید.

اگر کدی را که مربوط به گروه آزمایشی شما نیست وارد کنید چنین پیغامی ظاهر می شود: در کد رشته محل های مجاز شما، این کد رشته محل یافت نشد.

اگر مجاز نباشید رشته ای را انتخاب کنید(مثلاً در گروه هنر ثبت نام نکرده اید اما رشته هایی از آن گروه را انتخاب کنید) چنین پیغامی ظاهر می شود: اگر در کد و عنوان رشته ها یا ترتیب آنها اشتباهی مشاهده میکنید، میتوانید اشتباهات را اصلاح کنید.

پایان ورود کدهاى عددى رشته محل ها

بعد از اینکه کد رشته محل هاى مورد نظر خود را وارد کردید، در پایان، با فشردن گزینه تایید و ادامه، رسید انتخاب رشته که شامل مشخصات فردى و فهرست رشته های انتخابی شماست،نمایش داده مىشود.

رسید انتخاب رشته

1. شماره پرونده و شماره رسید انتخاب رشته(کد عددی 15 رقمی) را، که در بالای این صفحه(رسید انتخاب رشته) قرار دارد، حتما یادداشت نمایید.

2. اگر چنین رسیدی دریافت نکنید، انتخاب رشته شما تمام نشده است.

3. بهتر است که این صفحه را چاپ و تا اعلام نتیجه نهایی از آن نگهداری کنید.

4. پس از پایان این مراحل، شما این امکان را دارید که تا هشت نوبت وارد صفحه انتخاب رشته شوید و رشته های انتخابی تان را ویرایش نمایید.

5. امکان هشت نوبت ویرایش در محدوده زمانی انتخاب رشته (از 20 / 5/ 98 تا 24 / 5/ 98 ) است و پس از پایان مهلت انتخاب رشته، امکان تغییر آن نیست.

برای تماس و مشاوره تحصیلی با مشاوران مجرب سبز مشاور با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره سراسر کشور : 75-13-907-909

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره از استان تهران: 84-57-230-909

تماس از طریق همراه اول: 06-11-22-99

نویسنده سبز مشاور

با سلام خدمت تمامی دوستان عزیزی که به سایت سبز مشاور آمده اند. امیدوارم بتوانیم لحظات خوبی را درکنار هم داشته باشیم و تمامی سوالات تحصیلی شما را پاسخ دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک + 15 =