کنکور

انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸

انتخاب رشته کنکور ۹۸

انتخاب رشته کنکور 98 از روز یکشنبه مورخ 98/05/20 شروع شد و تا روز پنجشنبه مورخ 98/05/24 ادامه خواهد داشت.

انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸ : کنکور سراسری ۹۸ همچون سالهای گذشته به صورت مشترک برای ورود به دانشگاه سراسری و دانشگاه آزاد برگزار می گردد. اما انتخاب رشته این دانشگاه ها با یکدیگر متفاوت می باشد. از این رو انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸ به صورت جداگانه با انتخاب رشته دانشگاه آزاد صورت خواهد گرفت.

آن دسته از داوطلبانی که تمایل به شرکت در انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸ را دارند بایستی به سایت سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org مراجعه کنند. همچنین داوطلبان تحصیل در دانشگاه آزاد جهت شرکت در انتخاب رشته دانشگاه آزاد نیز بایستی به سایت www.azmoon.org مراجعه نمایند.

داوطلبانی مجاز به انتخاب رشته شده و تصمیم به انتخاب رشته برای هر دو دانشگاه را دارند ، باید بعد از اعلام نتایج کنکور سراسری به صورت جداگانه و در زمان مقرر شده فرم انتخاب رشته خود را تکمیل نمایند . در این مرحله داوطلبان با توجه به رتبه و تراز مندرج در کارنامه اولیه کنکور سراسری 98 ، اقدام به انتخاب رشته محل های مورد علاقه خود بر اساس دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 98 می نمایند

با توجه به این که انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸ از دغدغه های اصلی داوطلبان نظام قدیم و نظام جدید بوده و مسئله ای است که ارزش آن کم تر از خود کنکور نیست ، در این مقاله قصد داریم به نحوه انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸ و جزئیات مهم مربوط به آن بپردازیم .

جهت اطلاع از نحوه انتخاب رشته کنکور و دریافت مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۳۷۵ تماس بگیرید

تماس از طریق تلفت ثابت در استان تهران با مشاره ۹۰۹۲۳۰۵۷۸۴

تماس از طریق موبایل همراه اول با شماره ۹۹۲۲۱۱۰۶

پاسخگویی همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸

زمان و نحوه انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸

انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸ با انتشار کارنامه اولیه شروع می‌گردد. داوطلبان پس از مشاهده کارنامه اولیه خود و در صورت مجاز بودن می توانند نسبت به انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸ اقدام نمایند. داوطلبان پس از اعلام نتایج اولیه و مشاهده کارنامه خود و با انتشار دفترچه انتخاب رشته کنکور ۹۸ در صورت مجاز بودن به انتخاب رشته می توانند در این مرحله شرکت نمایند.

مهم ترین قسمت کارنامه درباره رتبه و تراز شما در هر زیر گروه است . این قسمت از کارنامه کنکور به شما می گوید که در هر زیر گروه چه رتبه ای کسب کرده اید و نمره کل یا ترازتان در آن زیر گروه چند شده است . به دلیل ادغام ثبت نام دانشگاه آزاد و دانشگاه های سراسری ، وضعیت مجاز بودن در انتخاب رشته دانشگاه آزاد نیز در این کارنامه به اطلاع داوطلبان می رسد . از این رو در انتهای کارنامه کنکور ، کد دسترسی به انتخاب رشته دانشگاه آزاد نیز قرار داده شده است.

نحوه انتخاب رشته 98 : پس از مشاهده لیست رشته بایستی متناسب با علایق خود ،آینده شغلی رشته ها ، سطح دانشگاه اقدام به اولویت بندی کد رشته های خود نمایند. پس از این مرحله می توان با ورود به پخش سراسری سایت سازمان سنجش و تکمیل فرم مربوطه با ورود کد رشته‌ های انتخابی فرآیند انتخاب رشته خود را به اتمام رساند.

با توجه به این که شرکت در مرحله انتخاب رشته کنکور سراسری 98 بدون پرداخت هزینه می باشد ، داوطلبانی که بر اساس اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری 98 و توضیحات کارنامه کنکور سراسری ، با توجه به اینکه در کدام دوره مجاز شده اند ، می توانند بعد از دانلود و مطالعه دفترچه انتخاب رشته کنکور 98 نسبت به انتخاب رشته خود اقدام نمایند.

فرم انتخاب رشته ، هم زمان با انتشار دفترچه انتخاب رشته ۹۸ ، توسط سازمان سنجش در اختیار داوطلبانی که بر اساس کارنامه اولیه مجاز به انتخاب رشته می باشند ، قرار می گیرد . داوطلبان می توانند بر اساس گروه آزمایشی که در کنکور آن شرکت نموده اند نسبت به ثبت حداکثر 150 رشته محل از بین رشته محل های مندرج در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 98 در فرم انتخاب رشته اقدام نمایند . بعد از تکمیل فرم انتخاب رشته ، سایت یک کد رهگیری 15 رقمی به داوطلب ارائه می دهد که وی موظف است تا پایان اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری 98 از آن نگهداری کند.

اطلاعات موجود در کارنامه کنکور سراسری ۹۸

داوطلبان بایستی توجه نمایند که کارنامه کنکور سراسری ۹۸ به صورت مشترک برای دانشگاه های سراسری و دانشگاه آزاد صادر می گردد.

در بخش انتهایی کارنامه برای داوطلبانی که تمایل به شرکت در انتخاب رشته دانشگاه آزاد را دارند کد دسترسی به انتخاب رشته دانشگاه آزاد درج شده است. داوطلبان با استفاده از این کد امکان انتخاب رشته دانشگاه آزاد را خواهند داشت.

اما بخش مهم کارنامه کنکور سراسری که بسیار تاثیر گذار در انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸ می باشد بخشی است که در آن رتبه و تراز داوطلبان مشخص شده است.

در قسمت دیگر مشخص شده است که داوطلب در کدام یک از دوره ها مجاز به انتخاب رشته می باشد. در کارنامه کنکور سراسری ۹۸ درصد دروس و اطلاعات اولیه داوطلبان نیز موجود می باشد.

لازم به ذکر است در صورتی که در رابطه با این اطلاعات ابهامی وجود داشته باشد و یا اینکه داوطلب نسبت به نتیجه آزمون اعتراض داشته باشد می توان از طریق سیستم پاسخگویی موجود در صفحه اصلی سایت سازمان سنجش نسبت به ثبت اعتراض خود اقدام نماید.

انتخاب رشته آزمون سراسری ۹۸

سهمیه ها و تاثیر آن در انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸

تاثیر سهمیه در انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸ بسیار قابل توجه و حیاتی است . نکته مهم این است که در انتخاب رشته کنکور سراسری ، برای تمامی رشته های رشته های تجربی ، ریاضی ، انسانی ، هنر و زبان ، رتبه در سهمیه بسیار مهم تر از رتبه کشوری است . اکثر متقاضیان کنکور 98 مشمول سهمیه مناطق یعنی یکی از سهمیه های منطقه یک ، منطقه دو و یا منطقه سه می شوند.

سهمیه های کنکور سراسری شامل سهمیه مناطق ، سهمیه رزمندگان ، سهمیه جانبازان و ایثارگران ، سهمیه آموزگاران ، سهمیه بهیاران ، خانواده شهید و … است . از بین این سهمیه ها سهمیه مناطق برای هر داوطلبی در نظر گرفته می شود، یعنی همه داوطلبان سهمیه مناطق را دارند علاوه بر آن برای داوطلبانی که دارای سهمیه ای غیر از سهمیه مناطق هستند ، یک سهمیه مجزا در نظر گرفته می شود بنابراین هر داوطلبی می تواند یک سهمیه منطقه و یک سهمیه غیر از سهمیه مناطق داشته باشد .

اگر داوطلبی تنها مشمول سهمیه مناطق باشد که فقط با همان سهمیه گزینش شده و انتخاب هایش بررسی می شود درصورتیکه برای داوطلبان دو سهمیه ای در کارنامه اولیه داوطلب یک رتبه در سهمیه غیر مناطق و یک رتبه در سهمیه مناطق قرار می گیرد اما در پذیرش نهایی ، سهمیه ای برای داوطلب اعمال می شود که شانس قبولی داوطلب در آن سهمیه بیشتر باشد بنابراین تنها یکی از سهمیه ها برای هر داوطلب در کنکور در نظر گرفته می شود .

برای استفاده از هر کدام از این سهمیه ها و دیگر سهمیه ها شرایط و ضوابط از قبل تعیین شده ای وجود دارد که در صورت دارا بودن شرایط مندرج در دفترچه ثبت نام امکان استفاده از این سهمیه ها برای داوطلبان وجود دارد.

در سهمیه مناطق داوطلبان به مناطق سه گانه تقسیم بندی می شوند. در کارنامه نیز رتبه در سهمیه و رتبه بدون اعمال سهمیه مناطق در نظر گرفته شده است.

احتمال پذیرش داوطلبانی که رشته های خود را متناسب با منطقه خود انتخاب نمودن بالاتر می باشد. به همین جهت در انتخاب رشته خود به بحث سهمیه مناطق توجه نمایید.

داوطلبان در صورتی که شرایط استفاده از این سهمیه را دارند بایستی اطلاعات مورد نیاز را در این رابطه هنگام ثبت نام کنکور سراسری در بخش های تعیین شده وارد نمایند.

تاثیر بومی گزینی در انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸

برخی رشته ها در انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸ به صورت بومی گزینی اقدام به پذیرش دانشجو دارد. در دفترچه کنکور سراسری ۹۸ در رابطه با این رشته های ذکر شده است که تنها پذیرش دانشجو از میان داوطلبان بومی صورت می‌گیرد. در ادامه دفترچه نیز توضیحاتی در رابطه با مناطقی که شامل این پذیرش می باشد ارائه شده است.

در انتخاب رشته کنکور سراسری 98 با سهمیه ای به نام بومی گزینی رو به رو هستیم . بومی گزینی به این معناست که در برخی رشته محل ها اولویت با داوطلبانی است که در آن بوم قرار می گیرند . سهمیه بومی در انتخاب رشته داوطلبان تمامی رشته های تجربی ، ریاضی ، انسانی ، هنر و زبان تاثیر بسزایی دارد علی الخصوص در انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان تاثیر به سزایی دارد . پذیرش در بعضی رشته ها بصورت سهمیه بومی گزینی استانی ، سهمیه بومی گزینی ناحیه ای ، سهمیه بومی گزینی قطبی و سهمیه بومی گزینی کشوری می باشد. در همه حالات غیر از سهمیه کشوری ، شانس قبولی داوطلبی که از سهمیه بومی گزینی برای یک رشته محل استفاده می کند بیشتر از فردی است که از یک بوم دیگر برای همان رشته محل متقاضی است.

به همین جهت داوطلبان در صورت دارا بودن شرایط انتخاب این رشته ها بایستی توضیحات موجود در بخش های تعیین شده را با دقت مطالعه کنند.

از رشته هایی که به صورت بومی گزینی معمولا اقدام به پذیرش دانشجو دارد می توان به رشته های دوره کاردانی وزارت بهداشت اشاره نمود. برای انتخاب این رشته‌ ها برخی شرایط دیگر نیز ذکر شده است که در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸ بطور کامل توضیحات لازم ارائه شده است.

توضیحات پایانی در رابطه با انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸

با توجه به اهمیت بسیار بالا انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸ توصیه می گردد داوطلبان در فرایند انتخاب رشته خود از افراد مجرب در این رابطه مشاوره گیرند. چرا که این مرحله از حساس ترین مراحل در فرایند کنکور سراسری به حساب می‌ آید.

از این رو داوطلبان نبایستی هیچ اشتباهی را در این مرحله کنند. در رابطه با انتخاب رشته محل ها نیز توصیه می گردد داوطلبان اطلاعات لازم در رابطه با رشته ها ، آینده شغلی آنها و همچنین محل های دانشگاهی داشته باشند.

با توجه به این که رتبه و تراز اکتسابی شما در انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸ تاثیر بسزایی دارد ، مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی سبز مشاور آماده اند تا با بررسی دقیق کارنامه و به کارگیری تجارب خود شما را در انتخاب رشته ای دقیق و بی نقص یاری نمایند . شما می توانید از طریق سیستم مشاوره تحصیلی تلفنی سبز مشاور با کارشناسان این مرکز در تماس باشید.

برای تماس و مشاوره تحصیلی با مشاوران مجرب سبز مشاور با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره سراسر کشور : 75-13-907-909

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره از استان تهران: 84-57-230-909

تماس از طریق همراه اول: 06-11-22-99

برچسب ها

نویسنده سبز مشاور

با سلام خدمت تمامی دوستان عزیزی که به سایت سبز مشاور آمده اند. امیدوارم بتوانیم لحظات خوبی را درکنار هم داشته باشیم و تمامی سوالات تحصیلی شما را پاسخ دهیم.

‫10 نظرها

 1. سلام
  در انتخاب رشته دانشگاه آزاد امکان انتخاب کد رشته های انسانی برای بچه های ریاضی هست؟؟؟ممنون از کسانی که جواب بدن.

 2. سلام ، با رتبه ی ۱۸۴۷۷ منطقه ۲ و با تراز ۸۰۶۷ میتونم فیزیوتراپی روزانه گیلان یا علوم ازمایشگاه کرج قبول شم؟
  ممکنه راهنمایی کنین چه رشته هایی تو دانشگاه روزانه میتونم قبول شم

 3. سلام من با رتبه 2260 و تراز 9600 و درصدهای ادبیات 53 عربی77 دینی 64 زبان 86 ریاضی 43 زیست 60 فیزیک 61 و شیمی 54 و سهمیه عادی منطقه 1 ایا امیدی به پردیس یا ازاد داروسازی یا دندانپزشکی وجود دادرد

 4. میخاستم ببینم با نمره کل نهایی ۵٢٧٨ زیر گروه یک و ۵٣٨٩ زیر گروه دو رشته تجربی میتونم تکنسین اتاق عمل یا علوم ازمایشگاهی البته فوق دیپلم باشن دانشگاه ازاد خوزستان قبول بشم

 5. سلام، دوستان با رتبه ۱۹۰۰۰ منطقه سه می شه دامپزشکی بین الملل یا آزاد ورودی بهمن قبول شد ؟
  ممنون می‌شم راهنمایی کنین

 6. سلام خسته نباشید ۱_میخواستم بدونم اگر ادبیات 52 عربی 74 دینی 76 زبان 65 زمین 75 شیمی ۶۴ زیست 52 فیزیک 40 ریاضی 33 باشه رتبه کشوری ام چند میشه و دارو تهران شیراز مشهد اصفهان قبولم ؟
  ۲_اگر بخوام رتبه تو منطقه رو بدست بیارم باید میانگین زیر گروه ها رو بدست بیارم ؟

 7. کسانی که امتحان پیش دانشگاهی رو افتادن و شهریور قراره پاس کنن چیکار باید بکنند؟؟؟باتوجه به اینکه برای انتخاب رشته 98 کد سوابق تحصیلی رو باید داشته باشیم.

 8. کنکور ریاضی با پاسخنامه سفید و سهمیه ایثارگری احتمالش هست روزانه قبول شم؟منطقه دو هستم؟

 9. سلام اگر کسی امسال رشته هنر روزانه قبول شده باشه ولی نره سال دیگه میتونه کنکور تجربی روزانه بده؟؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × چهار =