کنکور

انتخاب رشته کنکور تجربی ۹۸

انتخاب رشته کنکور تجربی ۹۸

انتخاب رشته کنکور تجربی ۹۸ : در کنکور سراسری معمولا بیشترین میزان رقابت و به همان نسبت بالاترین متقاضیان اختصاص به گروه تجربی دارد. کنکور سراسری ۹۸ نیز به همین صورت می باشد و بیش از ۵۰ درصد داوطلبان شرکت کننده در کنکور سراسری داوطلبان گروه تجربی را شامل می شود.

از این رو انتخاب رشته کنکور تجربی ۹۸ به نسبت سایر گروه ها رقابت بالایی را به وجود آورده است. انتخاب رشته کنکور تجربی ۹۸ همانند انتخاب رشته کنکور سایر گروه ها پس از اعلام نتایج اولیه و صدور کارنامه اولیه داوطلبان شروع می‌گردد.

در انتخاب رشته کنکور سراسری تجربی ۹۸ داوطلبان بایستی از میان رشته محل های موجود که در دفترچه انتخاب رشته موجود می باشد اقدام به انتخاب رشته های مورد علاقه خود نمایند.

برای دریافت مشاوره در زمینه انتخاب رشته کنکور تجربی ۹۸

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۳۷۵ تماس بگیرید

تماس از طریق تلفن ثابت در استان تهران با شماره ۹۰۹۲۳۰۵۷۸۴

تماس از طریق موبایل همراه اول با شماره ۹۹۲۲۱۱۰۶

پاسخگویی همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

انتخاب رشته کنکور تجربی ۹۸

انتخاب رشته کنکور تجربی ۹۸

در زمینه انتخاب رشته کنکور تجربی ۹۸ داوطلبان بایستی به مواردی توجه نمایند. از جمله این موارد می توان به کارنامه اولیه آنان اشاره نمود. در این کارنامه در واقع مشخص می گردد که داوطلب موردنظر مجاز به انتخاب رشته در کدام یک از دوره ها و دانشگاه ها می باشد.

لازم به ذکر است به طور کلی داوطلبان مجاز به شرکت در انتخاب رشته دوره های روزانه ، شبانه یا نوبت دوم ، مجازی ، پردیس های خودگردان ، دانشگاه پیام نور و غیر انتفاعی می باشند.

در فرایند انتخاب رشته کنکور تجربی ۹۸ موارد تاثیرگذار متعددی می‌توان ذکر نمود که توصیه می گردد داوطلبان با توجه به این موارد اقدام به انتخاب رشته خود نمایند.

با توجه به اهمیت بسیار بالایی انتخاب رشته در فرایند کنکور سراسری گروه تجربی به صورت جداگانه در این مطلب به بررسی انتخاب رشته کنکور تجربی ۹۸ خواهیم پرداخت.

زمان و نحوه انتخاب رشته کنکور تجربی ۹۸

انتخاب رشته کنکور تجربی ۹۸ همانند فرایند انتخاب رشته کنکور ۹۸ در سایر گروه های آموزشی با انتشار کارنامه اولیه داوطلبان و دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری شروع می گردد.

از این رو بر اساس سنوات گذشته اواسط مرداد ماه را می توان زمان شروع انتخاب رشته کنکور تجربی ۹۸ تخمین زد. با انتشار دفترچه انتخاب رشته داوطلبانی که تمایل به تحصیل در دانشگاه سراسری را دارند بایستی به سایت سازمان سنجش به نشانی اینترنتی www.sanjesh.org مراجعه نمایند. پس از مراجعه به این سایت ابتدا در بخش سراسری سایت سنجش دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی را دانلود نموده و فرایند انتخاب رشته خود را شروع نمایند.

داوطلبان در این مرحله حداکثر حق انتخاب ۱۵۰ کد رشته محل را خواهند داشت. داوطلبان کد رشته محل های مورد علاقه خود را ابتدا از دفترچه انتخاب رشته انتخاب نمایند. این کد رشته ها را بر اساس آیتم هایی همچون

  • علاقمندی
  • بازار کار و آینده شغلی رشته ها
  • سطح علمی دانشگاه پذیرنده
  • میزان شانس قبولی براساس رتبه داوطلب در زیر گروه مورد نظر

دسته بندی نمایند.

برای این منظور می‌توان از پیش فرم انتخاب رشته موجود در انتهای دفترچه استفاده نمود. پس از دسته‌ بندی رشته محل ها در مرحله نهایی با ورود به بخش سراسری سایت سازمان سنجش امکان ثبت کد رشته ها و تکمیل فرایند انتخاب رشته فراهم می گردد. با تکمیل این فرآیند کد رهگیری انتخاب رشته در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد.

لازم به ذکر است آن دسته از داوطلبانی که تمایل به شرکت در انتخاب رشته دانشگاه آزاد را دارند می‌ توانند با استفاده از کد دسترسی انتخاب رشته آزاد که در انتهای کارنامه اولیه آنها وجود دارد برای این ام راقدام نمایند.

برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد داوطلبان بایستی با مراجعه به سایت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد به نشانی اینترنتی www.azmoon.org نسبت به تکمیل فرایند انتخاب رشته خود در دانشگاه آزاد اقدام نمایند.

همچنین داوطلبانی که تمایل به تحصیل در رشته های موجود در دانشگاه های پیام نور و غیرانتفاعی را دارند بایستی به صورت جداگانه اقدام به خرید کارت اعتباری انتخاب رشته از طریق سایت سازمان سنجش نموده و نسبت به انتخاب رشته خود اقدام نمایند.

در این بخش لازم به یاد آوریست که در کنکور سراسری ۹۸ فرایند انتخاب رشته دانشگاه های دولتی بدون کنکور به طور کامل ، متفاوت با انتخاب رشته کنکور تجربی انجام خواهد بود. از این رو داوطلبان بایستی به صورت جداگانه برای این منظور اقدام نمایند.

در ادامه این مطلب به بیان توضیحاتی در زمینه وارد موثر در انتخاب رشته کنکور تجربی ۹۸ خواهیم پرداخت. از این رو در صورتی که در این رابطه ابهامی وجود داشته باشد توصیه می گردد به ادامه مطلب تجه نمایید.

کارنامه اولیه و تاثیر آن در انتخاب رشته کنکور تجربی ۹۸

همان طور که در ابتدا بیان کردیم انتخاب رشته کنکور تجربی ۹۸ با انتشار کارنامه اولیه و اعلام نتایج کنکور سراسری ۹۸   داوطلبان شروع می‌گردد. در این کارنامه علاوه بر اطلاعات داوطلب که شامل نام و نام خانوادگی شماره داوطلبی و موارد دیگر می باشد اطلاعاتی در رابطه با رتبه و تراز داوطلب در هر کدام از زیرگروه ها وجود دارد.

از جمله مهمترین بخش های کارنامه اولیه داوطلبان شرکت کننده در کنکور تجربی می‌توان به بخشی اشاره نمود که در آن مجاز بودن داوطلب برای شرکت در انتخاب رشته هر کدام از زیر گروه ها به طور جداگانه اعلام شده است.

این بخش از کارنامه همانگونه که در تصویر زیر می توان مشاهده نمود به طور جداگانه مشخص شده است که داوطلب در دوره های روزانه و نوبت دوم ، دانشگاه پیام نور ، دانشگاه غیر انتفاعی ، دوره مجازی و پردیس های خودگردان مجاز به انتخاب رشته می باشد و یا خیر.

انتخاب رشته کنکور تجربی ۹۸

داوطلبان با توجه به اطلاعاتی در این بخش بیان شده است بایستی در مرحله بعد با انتشار دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸ اقدام به شرکت در انتخاب رشته کنکور گروه تجربی نمایند.

زیر گروه ها و تاثیر آن در انتخاب رشته کنکور تجربی ۹۸

در انتخاب رشته کنکور تجربی ۹۸ رشته های موجود در یک گروه آموزشی در پنج زیر گروه دسته‌ بندی می‌گردد و رتبه داوطلبان نیز به همان نسبت در این پنج زیر گروه به صورت جداگانه ذکر شده است. در تصویر زیر می توان رتبه داوطلب را در زیر گروه های پنج گانه مشاهده نمود.

انتخاب رشته کنکور تجربی

همانگونه که می توان مشاهده نمود داوطلب مورد نظر در زیر گروه یک و زیر گروه چهار رتبه مناسبی کسب نموده است. از این رو در انتخاب رشته احتمال قبولی در رشته های زیر گروه ها بالا می باشد. اما با توجه به ارزشمندی بالای رشته های زیر گروه یک داوطلب مورد نظر بایستی از میان رشته های زیر گروه یک اقدام به انتخاب رشته نماید.

دلیل اصلی دسته بندی رشته ها و مشخص شدن رتبه داوطلبان به صورت جداگانه در این زیر گروه‌ ها این امر باشد که داوطلب می‌تواند متناسب با رتبه کسب شده در هر کدام از این زیرگروه ها میزان قبولی خود را در رشته‌ های موجود در این زیر گروه ها را تخمین بزند.رشته های موجود در این زیرگروه ها با یک دیگر تناسب دارند و معمولا با هم دیگر در ارتباط می باشند.

لازم به ذکر است رشته های موجود در هر کدام زیر گروه ها به صورت زیر دسته بندی می گردد.

  • زیر گروه ۱ : مهمترین رشته هایی که در زیر گروه یک قرار می گیرد می توان به رشته های پزشکی ، دندانپزشکی ، دامپزشکی ، کاردرمانی ، بینایی سنجی ، پرستاری ، مامایی ، گفتار درمانی ، هوشبری ، اتاق عمل و… اشاره نمود. از این رو رقابت برای پذیرش در رشته های موجود در زیرگروه یک در کنکور تجربی بسیار بالا می باشد.
  • زیرگروه ۲ : مهم‌ترین رشته هایی که در زیر گروه دو قرار می گیرد می توان به رشته های داروسازی ، شیمی و دبیری شیمی اشاره نمود. رشته داروسازی از پرطرفدارترین رشته ها در زیر گروه ۲ به حساب می آید.
  • زیر گروه ۳ : رشته های موجود در زیرگروه ۳ شامل رشته هایی همچون رشته زمین شناسی ، دبیری زمین شناسی و… می باشد.
  • زیر گروه ۴ : زیر گروه چهار رشته هایی که در زیر گروه ۴ به حساب می آید می توان به رشته های هوانوردی ، ناوبری هوایی ، حسابداری ، مدیریت تمامی گرایش ها ، علوم اقتصادی و… اشاره نمود. در این میان رشته های حسابداری و مدیریت از جمله رشته‌ های پرطرفدار به حساب می آید.
  • زیر گروه ۵ : از رشته های موجود در زیرگروه ۵ می توان به رشته های تولیدات گیاهی ، تکنولوژی تولیدات دامی ، تکنولوژی های جنگلداری ، مهندسی کشاورزی ، مهندسی منابع طبیعی ، کتابداری در شاخه پزشکی ، بهره برداری گیاهان دارویی و معطر و دیگر رشته ها اشاره نمود.

برای تماس و مشاوره تحصیلی با مشاوران مجرب سبز مشاور با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره سراسر کشور : 75-13-907-909

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره از استان تهران: 84-57-230-909

تماس از طریق همراه اول: 06-11-22-99

برچسب ها

نویسنده سبز مشاور

با سلام خدمت تمامی دوستان عزیزی که به سایت سبز مشاور آمده اند. امیدوارم بتوانیم لحظات خوبی را درکنار هم داشته باشیم و تمامی سوالات تحصیلی شما را پاسخ دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 1 =