کنکور

شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1400

شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1400

متقاضیان شرکت در آزمون کارشناسی ارشد بایستی در ابتدا از شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1400 اطلاع پیدا کنند. همزمان با شروع فرایند ثبت نام آزمون ، شرایط و ضوابط ثبت نام کنکور ارشد از طریق سایت سازمان سنجش در اختیار داوطلبان قرار می گیرد . این شرایط به چند بخش عمومی ، اختصاصی ، مقررات وظیفه عمومی ، شرایط و ضوابط ثبت نام اتباع خارجی و شرایط استفاده از سهمیه ها و تسهیلات تقسیم شده و در دفترچه راهنمای این آزمون درج می شود .

بر اساس اطلاعیه سازمان سنجش زمان ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1400 طبق روال سال گذشته از 16 تا 23 آذر ماه می باشد و روند ثبت نام کارشناسی ارشد 1400 هم چون سالیان گذشته به صورت اینترنتی بوده و کلیه متقاضیان دانشگاه های سراسری اعم از روزانه ، نوبت دوم ( شبانه ) ، پیام نور ، غیرانتفاعی و پردیس خودگردان و دانشگاه آزاد می بایست در زمان ثبت نام کارشناسی ارشد 1400 به سایت سازمان سنجش به آدرس sanjesh.org مراجعه کرده و نسبت به تکمیل فرم اینترنتی ثبت نام اقدام نمایند.

داوطلبانی مجاز به در این مرحله می باشند که واجد شرایط عمومی و اختصاصی بوده و از نظر مقررات وظیفه عمومی منعی نداشته باشند . با توجه به یکپارچه بودن آزمون کارشناسی ارشد 1400 متقاضیان رشته محل های کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد نیز ملزم به رعایت شرایط مندرج در دفترچه ثبت نام کارشناسی ارشد 1400 می باشند که در ادامه به بررسی مهم ترین این شرایط می پردازیم .

جهت دریافت مشاوره در زمینه شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1400

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۳۷۵ تماس بگیرید

پاسخگویی همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

شرایط عمومی ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1400

داوطلبان لازم است دارای شرایط عمومی به شرح ذیل بوده و از لحاظ مقررات وظیفه عمومی منعی نداشته باشند.

الف) اعتقاد به اسلام یا یکی از ادیان مصرح در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران .

ب) عدم احراز ملتزم نبودن نسبت به احکام عملی اسلام (انجام دادن واجبات و پرهیز کردن از محرمات ).

تبصره: اقلیت های دینی (ادیان رسمی ) مندرج در قانون اساسی از این شرط مستثنی هستند، به شرط آنکه متجاهر به نقض احکام اسلامی نباشند.

ج) عدم احراز عناد نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران .

تبصره : در صورتی که داوطلب سابقه عناد با نظام جمهوری اسلامی داشته ، باید تغییر نظر او احراز شود.

د) نداشتن سابقه عضویت در ساواک و فراماسونری و اعقاب آنها.

ه ) عدم احراز فساد اخلاقی.

و) عدم اشتهار به ارتکاب اعمال خلاف شئون شغلی و تحصیلی در طول تحصیل یا زمان اشتغال.

شرایط اختصاصی ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد 1400

داوطلبان جهت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1400 از نظر وضعیت تحصیلی در شرایط و موقعیت های متفاوتی قرار دارند . از این رو سازمان سنجش بخشی از دفترچه راهنمای این آزمون را به بررسی شرایط اختصاصی متقاضیان نسبت داده و با ارائه بندها و تبصره های مختلف محدودیت ها و ممنوعیت های ممکن را معرفی کرده است . در قسمت زیر به توضیح اجمالی شرایط اختصاصی ثبت نام کارشناسی ارشد 1400 می پردازیم :

الف) داشتن مدرک کارشناسی (لیسانس ) یا کارشناسی ارشد ( فوق لیسانس یا دکترای حرفه ای ) یا اشتغال به تحصیل در سال آخر مقطع کارشناسی که مدرک مذکور مورد تأیید شورای عالی انقلاب فرهنگی یا وزارت علوم ، تحقیقا ت و فناوری و یا وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی باشد.

تبصره 1: بر اساس مصوبه چهارمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد ناپیوسته (به استثنای پذیرفته شدگان دوره های روزانه آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1399 که حق شرکت در آزمون سال 1400 را ندارند)، در صورت تمایل به ثبت نام و شرکت در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1400 در صورت داشتن سایر شرایط و ضوابط مندرج در این دفترچه راهنما می بایست تا پایان مهلت مقرر ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1400 ، از تحصیل انصراف قطعی حاصل نمایند. بدیهی است در صورتی که دانشجویان شاغل به تحصیل (ورودی های سال 97 و قبل از آن) بدون انصراف از تحصیل در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1400 شرکت نموده و در ردیف پذیرفته شدگان نهایی قرار گیرند، قبولی آنها باطل شده و هیچ اقدام دیگری میسر نخواهد بود. لازم به توضیح است مهلت انصراف برای دانشجویان شاغل به تحصیل، تا پایان تاریخ ثبت نام می باشد.

تبصره 2: فارغ التحصیلان و دانشجویان رشته های گروه پزشکی متقاضی شرکت در این آزمون ، قبل از اقدام به ثبت نام باید توجه داشته باشند که از لحاظ طرح تعهد خدمت به وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، وضعیت خود را مشخص و از نظر وزارت مذکور منعی برای ثبت نام و شرکت در آزمون و در صورت قبولی برای ادامه تحصیل نداشته باشند. در غیر این صورت عواقب مترتب بر آ ن به عهده شخص متقاضی خواهد بود.

تبصره 3: فارغ التحصیلان و دانشجویان رشته های دبیری باید قبل از ثبت نام موافقت کتبی و بدون قید و شرط وزارت آموزش و پرورش را مبنی بر ادامه تحصیل دریافت و آن را نزد خود نگه دارند تا به هنگام قبولی در دانشگاه ارائه نمایند. بدیهی است در صورت قبولی باید مجدداً به وزارت آموزش و پرورش تعهد خدمت بسپارند.

تبصره 4: دارندگان مدارک تحصیلی معادل می بایست حائز شرایط « آیین نامه شرکت دارندگان مدارک معادل و غیررسمی در آزمون های ورودی مقاطع بالاتر » باشند. بدیهی است آن عده از دارندگان مدارک معادل که قبل از تاریخ ابلاغ مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی (مبنی بر ممنوعیت برگزاری دوره های معادل) در دوره های معادل پذیرفته شده اند، در شمول این مصوبه قرار می گیرند.

تبصره 5: کلیه دارندگان مدرک معادل ضمن خدمت فرهنگیان که طی سال های 77 تا 81 به دوره های مذکور راه یافته اند ، حسب مورد از تسهیلات برای ادامه تحصیل برخوردار می شوند.

 تبصره 6: ادامه تحصیل افرادی که دارای مدارک استخدامی، داخلی و یا با عنوان « معادل » میباشند،منوط به تأیید دفتر آموزش عالی غیردولتی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می باشد. بدیهی است صرفاً تأییدیه تحصیلی و یا قبولی در آزمون جامع دارندگان مدرک معادل، مجوز ثبت نام در دانشگاه نمی باشد.

تبصره 7: داوطلبان شاغل در وزارتخانه ها، سازمان ها و نهادهای دولتی باید قبل از ثبت نام موافقت کتبی و بدو ن قید و شرط محل کار خود را مبنی بر ادامه تحصیل دریافت و آن را نزد خود نگه دارند.

ب)به فارغ التحصیلان دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی معتبر خارجی که به دلیل کیفیت (اعتبار دانشگاه و محتوای درسی ) به مدرک فارغ التحصیلی ارزشیابی شده آنان عنوان معادل تعلق گرفته است، اجاز ه داده می شود که در این آزمون ثبت نام و شرکت نمایند. بدیهی است در صورت پذیرفته شدن، چنانچه حداقل 80 درصد نمره حدنصاب گزینش آزاد در رشته امتحانی و در سهمیه آزاد (غیر از کدرشته محل های بورسیه و هر نو ع سهمیه دیگر) را کسب نمایند، عنوان معادل از مدرک تحصیلی آنان حذف و مجاز به ادامه تحصیل خواهند بود.

 ج) بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد مدارک تحصیلی صادر شده توسط مرکز مدیریت حوزه های علمیه یا مرکز مدیریت حوزه علمیه خراسان و یا اصفهان، فضلا و طلاب حوزه های علمیه که بر اساس مدرک صادر شده توسط مراکز فوق، دوره سطح 2 را گذرانده اند و یا تا 99/6/31 فارغ التحصیل می شوند، منحصراً می توانند در هر یک از کدرشته های امتحانی گروه علوم انسانی ثبت نام و در آزمون آن شرکت نمایند و صورت پذیرفته شدن مشروط به گذراندن دروس پیش نیاز به تشخیص گروه آموزشی ادامه تحصیل دهند. بدیهی است این دسته از داوطلبان باید تصویر مدرک فراغت از تحصیل خود را که توسط مرکز مدیریت حوزه های علمیه یا مرکز مدیریت حوزه علمیه خراسان و یا اصفهان صادر گردیده است در اختیار داشته باشند.

 د) بر اساس مصوبه چهارمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی پذیرفته شدگان نهایی دوره های روزانه در آزمون ورودی دوره های کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 99 ، حتی در صورت عدم ثبت نام و یا انصراف قطعی از رشته قبولی، مجاز به ثبت نام و شرکت در آزمون ورودی دوره های کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1400 نخواهند بود.

تبصره: با توجه به رأی هیئت عمومی دیوان عدالت اداری به شماره 726 مورخ 1399/05/28 دانشجویان شاغل به تحصیل در دوره های غیرروزانه کارشناسی ارشدناپیوسته ) به شرط نداشتن مشکل نظام وظیفه برای برادران( می توانند بدون انصراف از تحصیل، درآزمون کارشناسی ارشد سال1400 ثبت نام و شرکت نمایند. بدیهی است این داوطلبان پس از اعالم نتایج نهایی در صورت قبولی باید انصراف قطعی از رشته قبلی را به دانشگاه جدید محل تحصیل ارائه دهند.

 ه ) دانشجویان سال آخر و دانش آموختگان مقطع کارشناسی پیوسته یا ناپیوسته که از تاریخ 86/6/31 به بعد فارغ التحصیل شده اند، در صورتیکه معدل آنان  کمتر از 12 باشد، حق ثبت نام و شرکت در این آزمون را ندارند.

و) پذیرفته شدگان دوره روزانه با توجه به تعهدات آموزش رایگان باید برابر طول مدت تحصیل دوره کارشناسی ارشد، در موق ع ثبت نام تعهد بسپارند تا در محلی که وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در صورت نیاز تعیین می کند به خدمت اشتغال ورزند.

تبصره: پذیرفته شدگان شاغل در وزارتخانه ها، سازمان ها و نهادهای دولتی با توجه به تعهدات آموزش رایگان باید برابر طول مدت تحصیل دوره کارشناسی ارشد ، در موقع ثبت نام به وزارتخانه ، سازمان و یا نهاد دولت ی مربوط تعهد خدمت بسپارند.

ز) وزارت علوم ، تحقیقا ت و فناوری به هیچیک از دانشجویا ن مقط ع کارشناسی ارشد بورس تحصیلی اعطاء نمی نماید.

ح) بهره مندان از مزایای صندوق های رفاه دانشجویان چنانچه قصد ادامه تحصیل در مقطع بالاتر را داشته باشند، می توانند با سپردن تضمین کافی (به تشخیص صندوق های رفاه دانشجویان ) به صندوق های مذکور، انجام تعهد خود را به بعد از خاتمه مقطع تحصیلی جدید موکول نمایند.

تبصره: چنانچه هر یک از فارغ التحصیلان پس از اشتغال و کسب درآمد نسب ت به پرداخت اقساط وام خود اقدام ننموده باشند، مشمول تسهیلات موضوع این بند نخواهند شد و لازم است قبل از ثبت نام در مقطع تحصیلی جدید با صندوق های رفاه دانشجویان تسویه حساب نمایند.

در پایان لازم به ذکر است داوطلبان در صورتی که در زمینه شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1400 و نحوه انجام ثبت نام در این آزمون، اطلاعات کافی نداشته باشند می توانید با کارشناسان مشاوره تحصیلی تلفنی سبز مشاور در تماس باشید.

برای تماس و مشاوره تحصیلی با مشاوران مجرب سبز مشاور با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره سراسر کشور : 75-13-907-909

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره از استان تهران: 84-57-230-909

تماس از طریق همراه اول: 06-11-22-99

نویسنده سبز مشاور

با سلام خدمت تمامی دوستان عزیزی که به سایت سبز مشاور آمده اند. امیدوارم بتوانیم لحظات خوبی را درکنار هم داشته باشیم و تمامی سوالات تحصیلی شما را پاسخ دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 2 =