کنکور

مشاوره تحصیلی

مشاوره تحصیلی

مشاوره تحصیلی : امروزه با توجه به افزایش نوع دانشگاه ها ، تعداد رشته ها ، آینده شغلی رشته ها ، رقابت بر سر رشته های پرطرفدار و بسیاری از دلایل دیگر مشاوره تحصیلی امری ضروری و اجتناب ناپذیر می باشد.
مشاوره تحصیلی خود زیر مجموعه ای از مشاوره به حساب می آید که دارای مباحث متعددی است. در این مطلب به بررسی و بیان مباحث مطرح در این موضوع خواهیم پرداخت.

موضوعات مطرح در مشاوره تحصیلی

مشاوره تحصیلی که خود زیر مجموعه مشاوره در حالت عام می باشد دارای زیر مجموعه های مستقلی می باشد که در این بخش به صورت تیتر وار به بیان این زیرمجموعه ها خواهیم پرداخت.

لازم به ذکر است در ادامه این مطلب به ارائه توضیحاتی جداگانه در مورد هر کدام از این زیرمجموعه ها خواهیم پرداخت.

  1. مشاوره تحصیلی مدارس ( آزمون های تیزهوشان و نمونه دولتی و شاهد )
  2. مشاوره تحصیلی انتخاب رشته مدارس ( مشاوره نهم به دهم)
  3. مشاوره کنکور سراسری
  4. مشاوره انتخاب رشته سراسری
  5. مشاوره دانشگاه آزاد
  6. مشاوره دانشگاه پیام نور
  7. مشاوره دانشگاه علمی کاربردی
  8. مشاوره ارشد
  9. مشاوره دکتری

مشاوره تحصیلی مدارس ( آزمون های تیزهوشان و نمونه دولتی)

در دوره های اخیر قبولی در مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی برای والدین و همچنین دانش آموزان از اهمیت بالایی برخوردار گردده است. در این زمینه والدین و دانش آموزان با رعایت برخی موارد می توانند زمینه ساز موفقیت در این آزمون ها گردند.

برای موفقیت در این آزمون ها توجه به استعداد واقعی دانش آموزان از سوی والدین از اولویت اصلی برخوردار است. در موارد بسیاری مشاهده می گردد که والدین فشار بالایی برای قبولی در این آزمون ها در فضای خانه ایجاد می نمایند. که این امر در بیشتر موارد نتیجه عکس دارد.

به همین جهت در این زمینه استعدادسنجی و مشاهده واقعیت های موجود بایستی مورد توجه قرار گیرد. والدین نبایستی توقع خارج از حد توان از فرزندان خود داشته باشند. چرا که این امر باعث فشار روانی بالا و در نتیجه افت تحصیلی دانش آموزان می شود و ممکن است این امر خطرات جبران ناپذیری در فرایند یادگیری دانش آموزان داشته باشد.

وظیفه مشاوره تحصیلی در زمینه مدارس و آزمون های تیزهوشان در واقع ایجاد نگرش مناسب در این زمینه و فراهم نمودن فضای فکری مطلوب برای والدین و دانش آموزان می باشد. این امر تنها با کمک مشاوران با تجربه در زمینه مدارس فراهم می گردد.

مشاوره تحصیلی مدارس

 

مشاوره تحصیلی انتخاب رشته مدارس ( مشاوره نهم به دهم)

انتخاب رشته نهم به دهم در مدارس از مهمترین مراحل در فرایند تحصیلی دانش آموزان می باشد که بایستی به این مرحله توجه ویژه ای نمود.

در این مرحله دانش آموزان مسیر و آینده تحصیلی خود را تعیین می نمایند. با توجه به این که اغلب دانش آموزان در این مرحله به بلوغ فکری کامل برای تصمیم گیری و انتخاب رشته نرسیده اند از این رو بایستی این انتخاب با نظارت مشاوران کار آزموده انجام گیرد.

در این مورد بایستی با توجه به واقعیت های موجود که همان استعداد های دانش آموزان و موثر قرار دادن نظرات دانش آموزان که همان اصل علاقمندی می باشد زمینه های یک انتخاب رشته مناسب را فراهم نمود.

با توجه به این که دانش آموزان در این دوره معمولا از گروه های دوستی و هم سالان خود تاثیرات بالایی می پذیرند ممکن است انتخاب های آنان تحت تاثیر گروه های دوستی قرار گیرد.

از جمله راهکار های حل این معضل ارائه اطلاعات مناسب در زمینه رشته های به دانش آموزان می باشد.

مشاوره تحصیلی انتخاب رشته مدارس

 

مشاوره کنکور سراسری

کنکور سراسری به جرات مهمترین و حساس ترین مرحله در فرایند ورود به دانشگاه به حساب می آید. موفقیت در این امر با توجه به فرسایشی بودن فرایند برگزاری آزمون سراسری به عوامل متعددی بستگی دارد.

در این زمینه استعداد و توانمدی های دانش آموزان ، روش های مطالعه و یادگیری ، منابع مورد استفاده از موارد موثر به حساب می آید که با همیاری و راهنمایی یک مشاوره تمام وقت و کارآزموده می توان زمینه های موفقیت در این آزمون را فراهم نمود.

داوطلبان در اکثر موارد در زمینه روش های مطالعه برای کنکور دارای مشکلات متعددی می باشند که در بسیاری از موارد روش های مطالعه غلط  باعث به هدر رفت زمان و انرژی داوطلبان منجر می گردد.

به همین جهت در صورت کسب نتایج ضعیف در اولین اقدام در مورد روش های مطالعه تجدید نظر بایستی صورت گیرد.

اما مهمترین مورد در این میان استفاده از منابع دقیق می باشد. منابع آزمون سراسری هر کدام برای دوره خاصی از آماده سازی کنکور کاربرد دارند و تشخیص زمان دقیق استفاده و میزان آن بر عهده مشاور می باشد. از این رو حضور یک مشاور در کنار داوطلب می تواند در این مرحله از آزمون سراسری از اولویت های اصلی به حساب آید.

همچنین شرکت در آزمون های آزمایشی و ارائه بازخورد های متناسب نیز از دیگر موارد مهم در فرایند مشاوره تحصیلی کنکور سراسری می باشد.

مشاوره کنکور سراسری

 

مشاوره انتخاب رشته سراسری

پس از شرکت داوطلبان در کنکور سراسری و اعلام نتایج اولیه ، داوطلبان مجاز بایستی اقدام به انتخاب رشته نمایند. مشاوره تحصیلی کنکور سراسری در این مرحله از از حساسیت های بالایی برخوردار می باشد. چرا که در این مرحله داوطلبان با توجه به رتبه های کسب نموده بایستی اقدام به انتخاب رشته نمایند. در این فرایند موارد متعددی می تواند زمینه ساز یک انتخاب رشته مناسب را فراهم سازد که در ادامه به بیان برخی از این موارد خواهیم پرداخت.

داوطلبان مجاز به انتخاب رشته در این فرایند بایستی در ابتدا با توجه به رتبه کسب نموده لیستی از رشته هایی که احتمال بالایی برای قبولی در آنها را داشته باشند تهیه نمایند.

در تهیه این لیست اولیه رشته های مود علاقه داوطلبان بایستی از اولویت اصلی برخوردار باشد.

پس از تهیه مجموعه ای از رشته های منتخب داوطلبان به فیلتر دیگری توجه نمایند. این فیلتر آینده شغلی رشته های مورد نظر می باشد. چرا که تنها قبولی در یک رشته نبایستی اولویت اصلی داوطلبان باشد. رشته هایی را در این لیست قرار دهید که دارای آینده شغلی مطلوب باشد. چرا که انتخاب رشته کنکور سراسری نه تنها آینده تحصیلی داوطلبان بلکه آینده شغلی آنان نیز تحت تاثیر قرار می گیرد.

البته موراد دیگری نیز می تواند در این فراید موثر قرار گیرد که زا جمله این موارد می توان به ،  توجه به سطح دانشگاه و مسافت آن با محل زندگی از جمله این موارد است.

لازم به ذکر می باشد که در فرایند انتخاب رشته لیست رشته های مورد نظر ممکن است بارها مورد تجدید نظر قرار گیرد که جای نگرانی نمی باشد و امری عادی به حساب می آید.

همچنین داوطلبان در انتخاب رشته خود می توانند از نرم افزار های انتخاب رشته مجازی استفاده نمایند. البته این نرم افزار ها بر اساس اطلاعات کنکور سراسری سال قبل داوطلبان می باشد از این رو نمی توان به طور کامل از خروجی این نرم افزار های استفاده نمود.

مشاوره انتخاب رشته سراسری

 

مشاوره تحصیلی دانشگاه آزاد

دانشگاه آزاد از جمله برند های اصلی در حوزه آموزش عالی به حساب می آید که همه ساله در مقاطع مختلف اقدام به پذیرش دانشجو دارد.

در رابطه با مشاوره تحصیلی دانشگاه آزاد موارد متعددی ممکن است مطرح گردد که از مهمترین آنها می توان به انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد ، ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد ، شرایط و ضوابط تحصیل در این دانشگاه اشاره نمود.

با توجه به این که انتخاب رشته کنکور سراسری در دانشگاه آزاد داوطلبان تعداد انتخاب های کمتری به نسبت انتخاب رشته کنکور دانشگاه های سراسری دارند ، از این رو این امر از حساسیت بالایی برخوردار می باشد.

در زمینه ثبت نام های بدون کنکور دانشگاه آزاد، با توجه به تقاضای بالا از سوی داوطلبان برای این شیوه پذیرش ، بایستی دقت بالایی در فرایند ثبت نام از سوی داوطلبان صورت گیرد.

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد در دو ورودی مهر و بهمن ماه صورت می گیرد که این امر احتمال قبولی داوطلبان را بالا می برد.

مشاوره تحصیلی دانشگاه آزاد

مشاوره تحصیلی دانشگاه پیام نور

دانشگاه پیام نور با سابقه بالا در حوزه آموزش عالی مورد توجه داوطلبان تحصیلات دانشگاهی می باشد. پذیرش و تحصیل در این دانشگاه با روش های با آزمون و بدون آزمون می باشد که هر کدام شرایط و ضوابط مختص به خود را دارد که زمینه ساز بروز سوالات متعددی برای داوطلبان تحصیل در این دانشگاه شده و نیاز به مشاوره تحصیلی برای دانشگاه پیام نور بیش از بیش حس می گردد..

لازم به ذکر می باشد که فرایند پذیرش با آزمون دانشگاه پیام نور همراه با کنکور سراسری می باشد که این امر می تواند فرایند این پذیرش را حساس سازد. از این رو این فرایند از طریق سایت سازمان سنجش انجام می گیرد.

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور نیز بر اساس سوابق تحصیلی داوطلبان می باشد از این رو انتخاب رشته های این شیوه پذیرش بایستی متناسب با مدرک پایه داوطلبان باشد.

در نهایت بایستی بیان نمود که با توجه به شهریه های پایین این دانشگاه به نسبت سایر دانشگاه ها و همچنین کیفیت مورد قبول سطح آموزش در دانشگاه پیام نور ، این دانشگاه را به گزینه مناسب برای ادامه تحصیل تبدیل نموده است.

مشاوره تحصیلی دانشگاه پیام نور

 

مشاوره تحصیلی دانشگاه علمی کاربردی

یکی از مهمترین مواردی که در زمینه تحصیل در دانشگاه علمی کاربردی بایستی مورد توجه قرار گیرد انتخاب رشته می باشد. به جهت تعدا زیاد رشته های موجود در دانشگاه علمی کاربردی و همچنین نبود اطلاعات کامل در زمینه این رشته های این مورد از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

همچنین دانشگاه علمی کاربردی برای پذیرش دانشجو دارای شرایط و ضوابط خاصی می باشد که از جمله این شرایط و ضوابط می توان به مدرک پایه برای ثبت نام اشاره نمود. برای تحصیل در مقطع کاردانی دانشگاه علمی کاربردی داوطلبان نیازی به داشتن مدرک پیش دانشگاهی ندارند و تنها داشتن مدرک دیپلم برای این پذیرش کفایت می کند.

مورد دیگر در زمینه ظرفیت ها این دانشگاه می باشد. دانشگاه علمی کاربردی با وجود تنوع رشته ها میزان ظرفیت مناسبی را برای هرکدام رشته های خود در نظر گرفته است که این امر احتمال قبولی در این دانشگاه را بالا می برد. همچنین ظرفیت های جداگانه ای نیز برای داوطلبان شاغل و غیر شاغل وجود دارد که تمامی این موارد باعث پیچیدگی فرایند ثبت نام و قبولی در دانشگاه علمی کاربردی شده است.

مشاوره تحصیلی دانشگاه علمی کاربردی

مشاوره تحصیلی کارشناسی ارشد

در فرایند مشاوره تحصیلی کارشناسی ارشد داوطلبان از موراد مطرح می توان به فرایند انتخاب رشته کارشناسی ارشد اشاره نمود. فرایند انتخاب رشته در مقطع کارشناسی ارشد با توجه جایگاه این مقطع تحصیلی از حساسیت های بالایی برخوردار می باشد.

از سوالات مهم در فرایند مشاوره کارشناسی ارشد به پذیرش بدون این آزمون اشاره نمود. پذیرش بدون آزمون در مقطع ارشد دارای شایط و ضوابط خاصی می باشد که از جمله آن می توان به معدل داوطلبان اشاره نمود.

پذیرش بدون آزمون در کارشناسی ارشد در واقع برای دانشجویان استعداد های درخشان می باشد. به همین جهت در این امر داوطلبان بایستی از اطلاعات مناسبی برخوردار باشند.

همچنین مشاوره تحصیلی برای انتخاب رشته کارشناسی ارشد نیز بسیار مهم و کاربردی می باشد ، زیرا که این مقطع پیش زمینه ای برای مقطع دکتری می باشد و باید برای انتخاب رشته حتما مقطع دکتری نیز در نظر گرفته شود.

همچنین انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد و سراسری بصورت جداگانه می باشد و نبودن اطلاعات جامع و کامل از رتبه های قبولی در سال های اخیر ، مشکلات انتخاب رشته کارشناسی ارشد را بیش از بیش سخت تر می نماد.

مشاوره ارشد

مشاوره تحصیلی دکتری

مقطع دکتری مهمترین مقطع تحصیلی می باشد که سوالات متعددی در زمینه نحوه پذیرش و شرایط و ضوابط آن ممکن است برای داوطلبان به وجود آید.

این امر با توجه به تغییراتی که در پذیرش دکتری ایجاد گردید و در آن آزمون دکتری دانشگاه آزاد و سراسری ادغام گردید شدت بیشتری یافت.

از جمله این شرایط و ضوابط می توان به الزام داوطلبان برای شرکت در آمون دکتری اشاره نمود. البته میزان تاثیر آزمون دکتری در نحوه پذیرش داوطلبان موثر می باشد ولی عامل اصلی و تعیین کننده در آزمون دکتری مصاحبه این آزمون می باشد که امری بسیار مهم در این آزمون می باشد و بدون داشتن اطلاعات و رزومه خیلی قوی نمی توان در این آزمون قبول شد.

از این رو داوطلبان بایستی در این زمینه اطلاعات مناسبی را داشته باشند که بخشی از مشاوره دکتری بیان و ارائه این موارد می باشد.

از دیگر مباحث مطرح در مشاوره تحصیلی دکتری می توان به نحوه آمادگی برای آزمون دکتری و یا منابع این آزمون اشاره نمود.

مشاوره دکتری

در آخر در صورتی که نیاز به مشاوره تحصیلی داشته باشید می توانید از گروه بزرگ سبز مشاور کمک بگیرید. ما در سبز مشاور پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستیم.

 

برای تماس و مشاوره تحصیلی با مشاوران مجرب سبز مشاور با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره سراسر کشور : 75-13-907-909

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره از استان تهران: 84-57-230-909

تماس از طریق همراه اول: 06-11-22-99

نویسنده سبز مشاور

با سلام خدمت تمامی دوستان عزیزی که به سایت سبز مشاور آمده اند. امیدوارم بتوانیم لحظات خوبی را درکنار هم داشته باشیم و تمامی سوالات تحصیلی شما را پاسخ دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده + 6 =