کنکور

ملاک بومی بودن در کنکور

سهمیه بومی چیست

نحوه تقسیم ظرفیت رشته های بومی به سهمیه های مختلف، بر اساس محاسباتى انجام می شود که اطلاع از آن محاسبات کاربردی در انتخاب رشته ندارد. توضیحات زیر برای کسانی است که علاقه مند هستند در این باره بیشتر بدانند.

مهمترین نکته کاربردی گزینش بومى، در انتخاب رشته، این است که انتخاب رشته های بومی احتمال قبولی شما در دانشگاه های بومى را افزایش می دهد.

هر رشته محل (یک رشته در یک دانشگاه)، ظرفیتی دارد که میان سهمیه های مختلف تقسیم می شود. در گزینش بومی، بخشی از ظرفیت هر رشته محل مخصوص داوطلبان بومی است. بنابر این احتمال قبولی داوطلبان بومی در دانشگاه های استان بومى یا نزدیک به آن بیشتر از دیگران است.

برای استفاده از مزایای گزینش بومی، لازم است این موارد را بشناسید:

  • منطقه بومی (استان، ناحیه و قطب) خود (در بند پنجم کارنامه)
  • بومى بخش یا شهر در رشته محل هایى که پذیرش بومى شهرى یا بخش دارند.
  • رشته های بومی واقع در منطقه خود.
  • رشته های پر طرفدار (در این رشته ها مزایاى بومی گزینى کمتر است).
  • نحوه تقسیم رشته ها(کشوری و بومی)

جهت دریافت مشاوره در زمینه تاثیر بومی گزینی در کنکور سراسری

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره 9099071375 تماس بگیرید

تماس از طریق تلفت ثابت در استان تهران با مشاره 9092305784

تماس از طریق موبایل همراه اول با شماره 99221106

پاسخگویی همه روزه از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل

رشته های کشوری و رشته های بومی

رشته های موجود در دانشگاه ها به دو دسته کلی کشوری و بومی تقسیم می شوند که روش تقسیم ظرفیت آنها در بین سهمیه ها، مختلف است.

نحوه گزینش رشه های بومی

رشته های کشوری: رشته هایی هستند که در کل کشور، فقط در بعضی از دانشگاه ها وجود دارند. مانند رشته های بیوتکنولوژی یا باستانشناسی.

رشته های بومی: به جز رشته های کشوری، رشته های تحصیلی دوره هاى روزانه بر اساس میزان پراکندگی آنها در سطح کشور، به سه نوع رشته های استانی، ناحیه ای و قطبی تقسیم می شوند.

رشته های استانی: رشته هایی است که در بیشتر استان های کشور دایر است. (مانند کاردانی حسابداری دوره های روزانه)

رشته های ناحیه ای: رشته هایی است که در بیشتر استانها دایر نیست، ولی در چند استان کنارهم (که یک ناحیه را تشکیل می دهند) وجود دارند (مانند رشته هاى معمارى، پزشکى و حقوق دوره روزانه).

رشته های قطبی : رشته هایی است که در بیشتر ناحیه ها دایر نیست ولی در چند ناحیه کنارهم (که یک قطب را تشکیل می دهند) وجود دارند (مانند رشته هاى مهندسى صنایع، فیزیوتراپى و تاریخ دوره روزانه).

نقشه ناحیه ها و قطب های بومی

نقشه ناحیه ها و قطب های بومی

با نگاهى به این نقشه و با توجه به منطقه بومى خود، مىتوانید حدس بزنید احتمال قبولى شما در دانشگاه هاى چه مناطقى بیشتر است.

نحوه تعیین استان بومی داوطلب

ملاک تعیین استان بومی سه سال آخر تحصیلات دبیرستان یا هنرستان است.

در صورتی که سه سال آخر تحصیلات فرد در یک استان نباشد یا در خارج از کشور باشد، استان محل تولد، استان بومی او خواهد بود.

در صورتی که محل تولد و سه سال آخر تحصیلات در خارج از کشور باشد، استان بومی فرد تهران خواهد بود.

در آزمون 98 در بعضى رشته محل ها مانند بعضى رشته محل هاى پزشکى یا دانشگاه فرهنگیان پذیرش به صورت بومى شهر یا بخش انجام مى شود.

بومی شهر : داوطلبى بومى یک شهر محسوب مى شود که از چهار شهر- محل تولد و سه سال آخر تحصیل دوره متوسطه- حداقل دو محل آن همان شهر مورد نظر باشد (بر اساس مصوبه جلسه دوازدهم شورای سنجش و پذیرش دانشجو مورخ 17 / 4/ 1397 )

بومى بخش : داوطلبى بومى یک بخش محسوب می شود که از چهار بخش- محل تولد و سه سال آخر تحصیل دوره متوسطه- حداقل دو محل آن همان بخش مورد نظر باشد (بر اساس مصوبه جلسه دوازدهم شورای سنجش و پذیرش دانشجو مورخ 17 / 4/ 1397 )

نحوه تقسیم ظرفیت رشته در کنکور

نحوه تقسیم ظرفیت رشته های کشوری : ظرفیت هر رشته محل از نوع رشته های کشوری، بعد از کسر سهمیه ایثارگران ( 25 و 5 درصد)، به نسبت شرکت کنندگان هر یک از سهمیه ها(مناطق یک، دو، سه و خانواده شهدا)، به کل شرکت کنندگان در هر گروه آزمایشی، تقسیم می شود.

نحوه تقسیم ظرفیت رشته های بومی : هر کدرشته محل در آزمون سراسری دارای ظرفیتی است. توزیع ظرفیت در آزمون سراسری متأثر از سهمیه ها و گزینش بومی می باشد (به غیر از رشته هایی که به صورت خاص از داوطلبان برخی استان ها یا شهرستانها پذیرش می نمایند). یعنی برای هر کدرشته محل ظرفیتی برای سهمیه های مختلف در نظر گرفته می شود و داوطلبان واجد شرایط در آن پذیرش مى شوند.

ظرفیت هر کدرشته محل پس از کسر 25 درصدی و 5 درصدی سهمیه ایثارگران، با توجه به نوع گزینش رشته مطابق جدول (ب) به صورت ذیل در دوره های مختلف توزیع میشود:

در رشته محل هایی که نوع گزینش آنها بومی (قطبی، ناحی های، استانی) بوده، حدود 20 درصد ظرفیت به داوطلبان آزاد و مابقی آن به نسبت تعداد شرکت کنندگان هر یک از سهمیه های مناطق یک، دو، سه و خانواده شهدا در بوم مربوطه (قطب، ناحیه، استان) به تعداد کل شرکت کنندگان آن بوم در هر گروه آزمایشی اختصاص می یابد.

تبصره 1: براساس مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در هر کدرشته محل مربوط به رشته های پرمتقاضی دوره روزانه مطابق جدول ( ب ) 40 درصد از ظرفیت باقی مانده پس از کسر سهیمه های ایثارگران، به داوطلبان آزاد اختصاص می یابد.

تبصره 2: ظرفیت خالی مانده سهمیه 25 درصدى ایثارگران، به داوطلبان داراى سهمیه 5 درصدى ایثارگران (جانبازان با جانبازى کمتر از 25 درصد و همسر و فرزندان آنان، همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه) تعلق مى گیرد و درصورتى که بازهم این ظرفیت خالى بماند، در مابقى آن داوطلبان بصورت آزاد (بدون توجه به سهمیه) و تنها بر اساس ملاک نمره کل نهایی بالاتر در زیرگروه مربوط پذیرش مى شوند.

تبصره 3: اگر سهمیه 5 درصد ایثارگران خالی بماند، خالی مانده این ظرفیت به داوطلبان آزاد (بدون توجه به سهمیه) اختصاص می یابد.

رشته های پرمتقاضی کنکور

برای تماس و مشاوره تحصیلی با مشاوران مجرب سبز مشاور با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره سراسر کشور : 75-13-907-909

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره از استان تهران: 84-57-230-909

تماس از طریق همراه اول: 06-11-22-99

نویسنده سبز مشاور

با سلام خدمت تمامی دوستان عزیزی که به سایت سبز مشاور آمده اند. امیدوارم بتوانیم لحظات خوبی را درکنار هم داشته باشیم و تمامی سوالات تحصیلی شما را پاسخ دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × دو =