کنکور

آشنایی با مقررات انتخاب رشته کنکور

مقررات انتخاب رشته چیست

در تصمیم گیری برای انتخاب رشته ها، اطلاع از مقررات انتخاب رشته آزمون سراسری و تحصیل در دانشگاه، مهم و تعیین کننده است. در اینجا با مهمترین مقرراتی که می تواند در تصمیم گیری شما مؤثر باشد، آشنا می شوید.

بعضی از شرایط آزمون سراسری، مهم برای انتخاب رشته

با توجه به قانون اصلاح قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور مصوب 26 / 2/ 1395 مجلس محترم شورای اسلامی، و براساس مصوبه چهاردهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو مورخ 14 / 8/ 1397 میزان و نحوه تأثیر سوابق تحصیلی در آزمون سراسری سال 1398 به صورت زیر می باشد:

الف) آن دسته از دیپلمه های ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی که دیپلم خود را در سال 1398 و در نظام آموزشی جدید ( 3- 3- 6) اخذ نموده اند و امتحانات دروس پایه دوازدهم آنها به صورت نهایی، سراسری و کشورى برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دیپلم ( پایه دوازدهم -سال سوم آموزش متوسطه نظام جدید 3- 3- 6) به میزان حداکثر 30 درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و به صورت تأثیر مثبت در نمره کل نهایی آنان لحاظ می شود.

ب) آن دسته از دیپلمه های ریاضی فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی که دیپلم خود را از سال 1384 به بعد در نظام آموزشی سالی واحدی یا ترمی واحدی دریافت نموده اند و امتحانات یک یا چند درس آنها به صورت نهایی، سراسری و کشورى برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دیپلم (پایه یازدهم-سال سوم آموزش متوسطه نظام قبلی) به میزان حداکثر 25 درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و ب هصورت تأثیر مثبت در نمره کل نهایی آنان لحاظ می شود.

ج) داوطلبان دارای مدرک پیش دانشگاهی ریاضی فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی، علوم و معارف اسلامی و هنر که مدرک دوره پیش دانشگاهی خود را از سال تحصیلی 91 – 1390 به بعد دریافت کرده اند و امتحانات یک یا چند درس آنها به صورت نهایی، سراسری و کشورى برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و علاوه بر سوابق تحصیلی بند “ب” ،سوابق تحصیلی موجود دوره پیش دانشگاهی به میزان حداکثر 5 درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و به صورت تأثیر مثبت در نمره کل نهایی آنان لحاظ می شود.

د) سایر دیپلمه ها (غیر از بندهای الف، ب و ج) مشمول اعمال سوابق تحصیلی نیستند. بر اساس مصوبه دوازدهمین و پانزدهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو مورخ 1397/4/17 و 8/ 10 / 1397 با توجه به عدم وجودمحدودیت نوع دیپلم برای شرکت در هریک از گرو ههای آزمایشی آزمون سراسری، دانش آموزان دیپلم فنی و حرف های و کارو دانش که در این آزمون شرکت نموده اند درصورت تمایل به اعمال سوابق تحصیلی بایستی در امتحان نهایی دروس شاخه نظری گروه آزمایشی مربوط شرکت کنند، در غیر اینصورت مشمول اعمال سوابق تحصیلی نیستند.

بر اساس قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالى کشور مصوب 10 شهریورماه 1392 مجلس شورای اسلامی، مبنى بر افزایش تدریجی و سالانه تأثیر سابقه تحصیلى در پذیرش دانشجو تا رسیدن به سقف حداقل 85 درصد کل ظرفیت پذیرش دانشجو در کشور، طبق مصوبات شورای سنجش و پذیرش دانشجو، پذیرش در رشته محل های صرفا براساس سوابق تحصیلی، خارج از فرآیند آزمون سراسری و به صورت جدا از رشته محل های باآزمون و مستقل از این مرحله با رعایت قوانین و مقررات مربوطه و با ملاک معدل کتبی دیپلم با توجه به نوع دیپلم داوطلب و رشته انتخابی وی انجام می شود.

داوطلبان متقاضی می توانند با مراجعه به سامانه پذیرش دانشجو صرفا براساس سوابق تحصیلی مندرج در سایت این سازمان که از تاریخ 20 / 12 / 1397 فعال گردیده و تا 28 / 6/ 1398 مهلت ثبت نام وجود خواهد داشت با مطالعه دقیق دفترچه راهنمای انخاب رشته مربوط نسبت به ثبت نام و انتخاب رشته اقدام نمایند. لازم به توضیح است دفترچه راهنمای ثبت نام و انتخاب رشته در رشته های پذیرش صرفا بر اساس سوابق تحصیلی از تاریخ 17 / 11 / 1397 در پایگاه اطلاع رسانی این سازمان به همراه اطلاعیه های اصلاحی آن قرار گرفته است. لذا کدرشته محل های مربوط به پذیرش بر اساس سوابق تحصیلیدر این دفترچه راهنما درج نخواهد شد.

جهت دریافت مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری و دانشگاه آزاد 98

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره 9099071375 تماس بگیرید

تماس از طریق تلفت ثابت در استان تهران با مشاره 9092305784

تماس از طریق موبایل همراه اول با شماره 99221106

پاسخگویی همه روزه از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل

شرط انصراف از تحصیل دانشجویان

دانشجویان روزانه، برای شرکت دوباره در آزمون سراسری علاوه بر داشتن سایر شرایط و ضوابط مندرج در این دفترچه و دفترچه راهنمای ثبت نام، باید تا بیست و پنجم اسفند 1397/12/25 از تحصیل در رشته خود انصراف قطعی داده باشند. در غیر این صورت، قبولی آنها در رشته جدید باطل خواهد شد.

– به دانشجویانی که در آزمون سراسری شرکت کرده اند اما در زمان اعلام شده انصراف قطعی نداده اند، توصیه می شود انتخاب رشته نکنند.

شرط انصراف از تحصیل، مربوط به دانشجویان دوره های تحصیلی دیگر(غیر از روزانه) نیست.

دانشجویان فعلی دوره های تحصیلی دیگر(به جز دوره روزانه) که بدون انصراف در آزمون امسال شرکت کرده اند، در صورت قبولی، قبل از ثبت نام در رشته جدید، باید از رشته قبلی خود انصراف دهند.

محدودیت هاى آزمون سال آینده، برای پذیرفته شدگان رشته های روزانه امسال

– براساس مصوبه نهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو مورخ 20 / 8/ 1396 ، پذیرفته شدگان دوره روزانه (اعم از رشته های تحصیلی متمرکز و یا نیمه متمرکز) آزمون سراسری سال 1398 مجاز به ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری سال 1399 برای انتخاب رشته های دوره روزانه نخواهند بود. بدیهی است این افراد در صورت انصراف قطعی تا تاریخ مقرر (مطابق ضوابط مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام سال 1399 ) منحصراً می توانند نسبت به ثبت نام و شرکت در آزمون برای انتخاب سایر دوره ها (به جز رشته های دوره روزانه) اقدام نمایند.لازم به توضیح است رشته های دانشگاه های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی و  همچنین رشته های مربوط به مناطق محروم، زلزله زده و سیل زده، مشمول ضوابط رشته های دوره روزانه می باشند.

– قبولین رشته های دوره روزانه آزمون سراسری سال 1397 ، در صورتی که مشغول به تحصیل بوده اند و تا تاریخ 25 / 12 / 1397 از تحصیل انصراف داده اند، منحصرا در رشته محل های دوره های غیرروزانه مندرج در دفترچه انتخاب رشته گزینش خواهند شد.

مدرک تحصیلی شرط ضروری برای پذیرش

داوطلبان برای قبولی در دانشگاه باید یکی از مدارک تحصیلی زیر را تا پایان شهریور 1398 اخذ نمایند:

  • یا دیپلم متوسطه نظام جدید آموزشی 3- 3- 6
  • یا دیپلم متوسطه نظام قدیم
  • یا مدرک پیش دانشگاهی (نظام آموزشی سالی واحدی یا ترمی واحدی)
  • یا مدرک کاردانی (برای داوطلبان دیپلم فنی و حرفه ای یا کاردانش)

یادآوری: اگر فردی یکی از این مدارک را نداشته باشد، حتی اگر در یکى از رشته محل هاى انتخابى خود قبول شود، قبولی او باطل می شود و نمی تواند در آن رشته ثبت نام کند.

در صورت قبولی در رشته هایی که پذیرش آنان از نیمسال دوم سال تحصیلی 98 – 99 آغاز می گردد به شرط دریافت مدرک تحصیلی دیپلم نظام آموزشی جدید 3- 3- 6 و یا پیش دانشگاهی و یا مدرک کاردانی تا تاریخ 30 / 11 / 1398 ، ثبت نام و ادامه تحصیل آنان بلامانع می باشد.

وضعیت نظام وظیفه

بر اساس اعلام رسمی سازمان نظام وظیفه عمومی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران داوطلبان » مرد « برای شرکت در آزمون سراسری سال 1398 لازم بوده به هنگام پذیرش در دانشگاه (قبول قطعی و ثبت نام) شرایط مندرج در دفترچه ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری را دارا بوده باشند.

شرایط و ضوابط پذیرش اتباع غیرایرانی:

کلیه اتباع غیرایرانی شرکت کننده در آزمون سراسری سال 1398 ، باید علاوه بر دارا بودن شرایط عمومی و اختصاصی این آزمون (مندرج در دفترچه راهنمای شماره 1)، لازم است بند مربوط را در تقاضانامه ثبت نام اینترنتی، علامتگذاری نموده باشند. بدیهی است چنانچه اتباع غیرایرانی که در ردیف پذیرفته شدگان نهایی این آزمون قرار گیرند، در زمان ثبت نام بند 30 تقاضانامه را علامتگذاری ننموده باشند، پذیرش آنان لغو خواهد شد.

فقط »اتباع غیر ایرانى مقیم جمهورى اسلامى ایران « و داراى »اقامت قانونى « مجاز به ثبت نام و یا شرکت در آزمون سراسری بوده و در صورت شرکت اتباع غیر ایرانى مقیم سایر کشورها، پذیرش آنان »کان لم یکن « تلقى مى گردد.

اتباع غیرایرانی مجاز به انتخاب رشته های تحصیلی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی در مناطق ممنوعه تردد و اسکان اتباع خارجی نم یباشند. بدیهی است در صورت پذیرش و اعلام قبولی داوطلبان غیرایرانی در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی واقع در مناطق ممنوعه، پذیرش آنان در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی همان سال، »کان لم یکن « تلقی می گردد.

توضیح و فهرست مناطق ممنوعه تردد و اسکان برای این داوطلبان، در سایت اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور درج شده است.

پذیرش اتباع غیرایرانی در رشته هایی که منجر به ایجاد تعهداتی برای جمهوری اسلامی ایران شود (از جمله تعهدات استخدامی) و رشته های خاص و غیرمجاز اکیدا ممنوع می باشد. توضیح و فهرست این رشته ها، در سایت اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور »در فهرست موضوعات عمومی « درج شده است.

مطابق مصوبات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کلیه پذیرفته شدگان غیرایرانی آزمون سراسری در دور ههای روزانه (در کلیه رشته ها و مقاطع تحصیلی غیرپزشکی) مؤظف به پرداخت شهریه تحصیلی طبق مصوبات هیأت امنای دانشگاه های تحت پوشش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری حداکثر به میزان 80 درصد شهری هها ی دور ههای نوبت دوم (شبانه) می باشند (در دانشگاه های علوم پزشکی، پرداخت شهریه تابع مقررات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می باشد).

برای تماس و مشاوره تحصیلی با مشاوران مجرب سبز مشاور با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره سراسر کشور : 75-13-907-909

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره از استان تهران: 84-57-230-909

تماس از طریق همراه اول: 06-11-22-99

نویسنده سبز مشاور

با سلام خدمت تمامی دوستان عزیزی که به سایت سبز مشاور آمده اند. امیدوارم بتوانیم لحظات خوبی را درکنار هم داشته باشیم و تمامی سوالات تحصیلی شما را پاسخ دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 − چهار =