کنکور

آشنایی با سهمیه های مختلف در آزمون سراسری

سهمیه های مختلف در کنکور سراسری

در آزمون سراسری، طبق قوانین، ظرفیت رشته محل ها، بین سهمیه های مختلف تقسیم می شود. شرایط استفاده از سهمیه ها، در دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور به طور کامل توضیح داده شده است. سهمیه های مختلفی در انتخاب رشته کنکور سراسری موثر می باشند که در توضیحات زیر مواردی که برای انتخاب رشته اهمیت دارد شرح داده می شود.

سهمیه مناطق

شرکت کنندگان متقاضی سهمیه مناطق در آزمون سراسری سال جاری با توجه به ملاک های زیر جزو یکی از سهمیه های مناطق 1، 2 و 3 محسوب گردیده و در کارنامه کنکور نتیجه اولیه آنان لحاظ گردیده است.

♦ برای داوطلبان نظام آموزشی جدید 3- 3- 6، بخش محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال آخر دبیرستان(پایه دهم تا دوازدهم).

♦ برای داوطلبان نظام ترمی واحدی و سالی واحدی آموزش متوسطه، بخش محل اخذ مدرک تحصیلی دوره پیش دانشگاهی و دو سال آخر دبیرستان.

♦ برای داوطلبان نظام قدیم آموزش متوسطه، بخش محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال آخر دبیرستان یا هنرستان.

♦ در صورتی که بخش محل اخذ مدرک تحصیلی داوطلبان سهمیه مناطق متفاوت باشد، سهمیه داوطلب بخش محل اخذ مدرک تحصیلی منطقه مرفه تر (حتی یک سال از سه سال) تعیین می شود. ( بر اساس مصوبه جلسه پانزدهم شورای سنجش و پذیرش دانشجو مورخ (1397/10/08 فارغ التحصیلان دوره های کاردانی (فوق دیپلم) پیوسته آموزشکده های فنی و حرفه ای، بر اساس بخش محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال آخر دوره دبیرستان و یا هنرستان (سال اول، دوم و سوم دبیرستان و یا هنرستان)، جزو یکی از سهمیه های مناطق 1، 2 و یا 3 محسوب می شوند.

♦ داوطلبانی که حداقل دو سال از سه سال آخر تحصیل در دوره متوسطه و یا سال آخر دوره متوسطه خود را در خارج از کشور گذرانده اند، جزو سهمیه منطقه 3 محسوب می شوند.( براساس مصوبه جلسه یازدهم شورای سنجش و پذیرش دانشجو مورخ 22 / 12 / 1396 )

♦ کلیه داوطلبان معلول (نابینا، ناشنوا، نیمه بینا، نیمه شنوا و معلولین جسمی حرکتی) جزو سهمیه منطقه 3 محسوب می شوند.

جهت دریافت مشاوره در زمینه تاثیر سهمیه های مختلف در کنکور سراسری و دانشگاه آزاد 98

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره 9099071375 تماس بگیرید

تماس از طریق تلفت ثابت در استان تهران با مشاره 9092305784

تماس از طریق موبایل همراه اول با شماره 99221106

پاسخگویی همه روزه از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل

آشنایی با سهمیه های مختلف در آزمون سراسری

سهمیه داوطلبان آزمون سراسری در مناطق درگیر بلایاى طبیعى

بر اساس ماده 5 آیی ننامه اجرایی مصوبه جلسه 817 مورخ 7/ 3/ 1398 شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص ماده واحده تکمیل و تعمیم شمول ماده واحده جلسه 739 مورخ 1392/8/28 شورا مبنی بر اختصاص سهمیه به داوطلبان آزمون سراسری در مناطق درگیر بلایای طبیعی و مصوبه جلسه 19 مورخ 5/ 5/ 1398 شورای سنجش و پذیرش دانشجو، حداکثر 5 درصد مجموع ظرفیت دوره روزانه دانشگاه های واقع در این استان ها به صورت مازاد برظرفیت در رشته هاى موردنیاز و پیشنهادى استاندارى ها پس از تائید شورای سنجش و پذیرش دانشجو، به داوطلبانى که شهر یا بخش »محل اقامت « یا »محل اخذ مدرک تحصیلی سال آخر دوره متوسطه « یا »محل اخذ مدرک تحصیلی سال ماقبل آخر دوره متوسطه « و یا »محل اخذ مدرک تحصیلی دو سال ماقبل آخر دوره متوسطه « دریکى از شهرها یا بخش هاى درگیر بلایاى طبیعى باشد، اختصاص داده مى شود.

این داوطلبان می توانند کدرشته های اختصاصی این شهرستان ها را از بخش های مربوط در دفترچه راهنمای انتخاب رشته، انتخاب نمایند.

شهر و یا بخش محل اقامت در صورتی ملاک عمل قرار می گیرد که داوطلب مستقلا یا به همراه خانواده در زمان وقوع بلایای طبیعی در آن شهرستان یا بخش اقامت داشته و این موضوع مورد تأیید فرمانداری ذىربط قرار گیرد.

داوطلبانی که شرایط استفاده از این آیین نامه را دارند و در زمان وقوع بلایای طبیعی، آسیب جانی و مالی دیده اند، باید قبل از انتخاب رشته گواهی مربوط را از فرمانداری محل رخداد حادثه دریافت و در زمان انتخاب رشته، گزینه مربوط به استفاده از این سهمیه را انتخاب نمایند.

داوطلبانی که با این سهمیه در دانشگاه پذیرفته می شوند، باید در زمان قبولی گواهی دریافتی فوق را به دانشگاه محل قبولی تحویل نمایند و اگر فاقد گواهی مورد تائید فرمانداری باشند، قبولی آنها لغو می شود و اجازه شرکت در آزمون سال بعد را نخواهند داشت.

این ظرفیت در دانشگاه های واقع در مناطق آسیب دیده همان استان اختصاص می یابد و در صورت نبود رشته در آن استان، در دانشگاه های واقع در استانهای همجوار اختصاص داده می شود. اولویت با دانشگاه های واقع در شهر منطقه آسیب دیده، سپس دانشگاه های واقع در استان مربوطه است.

این سهمیه زمانی اختصاص خواهد یافت که بلایای طبیعی موجب خسارتهاى جانی و مالی شود به طوریکه این خسارتها عملا موجب وقفه و خلل در تحصیل دانش آموزان شده باشد.

پذیرش در این کد رشته محل ها مستلزم کسب حدنصاب 80 درصد گزینش آزاد و در رشته هاى پزشکى، داروسازى و دندانپزشکى کسب حدنصاب 85 درصد گزینش آزاد خواهد بود.

میزان تعهد خدمت پذیرفته شدگان با استفاده از این سهمیه، دو برابر مدت تحصیل است که در زمان ثبت نام باید تعهد خود را به استانداری مربوطه اعلام و یک نسخه از آن در پرونده دانشجو درج شود.

♦ هرگونه تغییر رشته یا انتقال برای پذیرفته شدگان با استفاده از این سهمیه ممنوع است.

مدت اعتبار سهمیه برای هر منطقه درگیر بلایای طبیعی، حداکثر 3 سال می باشد. در سال اول وقوع بلایای طبیعی، توسط سازمان سنجش آموزش کشور اقدام می شود. برای تخصیص سهمیه در سال دوم و یا سال سوم از زمان شروع اختصاص سهمیه برای آن منطقه، در صورت تصویب شورای سنجش و پذیرش دانشجو، اقدام خواهد شد.

الف) سهمیه اختصاصی به داوطلبان مناطق سیل زده (استان های خراسان شمالی،خوزستان، گلستان و لرستان):

داوطلبان کلیه بخش های مندرج در جدول ذیل که طبق اعلام وزارت کشور جزو بخش های آسیب دیده جانی و مالی ناشی از سیل می باشند، در صورت دارا بودن شرایط و ضوابط مندرج در قسمت سهمیه داوطلبان آزمون سراسری در مناطق درگیر بلایاى طبیعى، می توانند کدرشته محل های مخصوص سهمیه سیل استان خود را در قسمت مربوط از دفترچه انتخاب رشته، انتخاب نمایند.

ب) سهمیه اختصاصی به داوطلبان مناطق زلزله زده کرمانشاه

داوطلبان کلیه بخش های شهرستان های اسلام آباد غرب، پاوه، ثلاث باباجانی، جوانرود، دالاهو،روانسر، سرپل ذهاب، قصر شیرین و گیلانغرب و همچنین بخش های کوزران و ماهیدشت از شهرستان کرمانشاه که طبق اعلام وزارت کشور جزو بخش های آسیب دیده جانی و مالی ناشی از زلزله کرمانشاه می باشند، در صورت دارا بودن شرایط و ضوابط مندرج در قسمت سهمیه داوطلبان آزمون سراسری در مناطق درگیر بلایاى طبیعى می توانند کدرشته محل های مخصوص سهمیه داوطلبان مناطق زلزله زده استان کرمانشاه را در قسمت مربوط از دفترچه راهنمای انتخاب رشته، انتخاب نمایند.

ضمناً مدت تخصیص این سهمیه از ابتدای اعمال سهمیه، به مدت سه سال و حداکثر تا آزمون سراسری سال 1399 قابل اجرا می باشد.

سهمیه مناطق محروم در کنکور و انتخاب رشته

براساس مصوبه دوازدهمین جلسه کمیته مطالعات و برنامه ریزی آزمون سراسری مورخ 1372/1/21 ، حداقل 40 درصد از ظرفیت کد رشته محل هاى ناحیه اى، قطبى و کشورى دوره روزانه دانشگاهها و موسسات آموزش عالی واقع در استان های ایلام، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، سیستان و بلوچستان، کردستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان و هرمزگان به داوطلبان بومی این استانها اختصاص مى یابد.

براساس مصوبه سال 1392 مجلس شورای اسلامی، مبنی بر پذیرش 30 درصد دانشجوی بومی از محل اصلاح قانون عدالت آموزشی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در راستای تربیت و تأمین نیروی انسانی بومی مورد نیاز مناطق محروم کشور، مصوبه مربوط را برای رشته های کلیه مقاطع گروه علوم پزشکی اجرا می نماید. با توجه به اهمیت شرایط و ضوابط پذیرش در این خصوص، داوطلبان ضرورت دارد به شرایط درج شده در فصل دوم دفترچه راهنما توجه نمایند.

♦ تغییر رشته و یا انتقال پذیرفته شدگان این سهمیه ممنوع می باشد.

بر اساس مصوبه جلسه سی و سوم شورای عالی انقلاب فرهنگی مورخ 14 / 3/ 1366 و به منظور تأمین نیروی متخصص استان های: ایلام، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، سیستان و بلوچستان، کردستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان و هرمزگان در رشته های مورد نیاز برحسب نظر استاندار یهای این استا نها و به تعداد 500 نفر از داوطلبان بومى استان هاى مذکور در دانشگاه ها پذیرش می شوند. بدیهی است که پذیرش در این رشته ها به صورت آزاد و از بین داوطلبان بومى هر یک از استان هاى مذکور انجام مى شود.

تبصره: تغییر رشته پذیرفته شدگان این سهمیه ممنوع می باشد و انتقال محل تحصیل منوط به موافقت استانداریها و در محدوده دانشگاه های واقع در قطب دانشگاهی می باشد.

سهمیه داوطلبان شهرستان های جنوب استان کرمان (جیرفت، عنبرآباد، کهنوج، رودبار جنوب، قلعه گنج و منوجان) و شهرستان بشاگرد در استان هرمزگان

بر اساس مصوبه شصتمین جلسه کمیته مطالعه و برنامه ریزی آزمون سراسری مورخ 1388/2/3 و سایر مصوبات، داوطلبان بومی شهرستانهای مذکور که حداقل دو ( 2) شهر از چهار ( 4) شهر »محل اخذ مدرک تحصیلی سال آخر » ،« محل اخذ مدرک تحصیلی سال ماقبل آخر » ،« محل اخذ مدرک تحصیلی دو سال ماقبل آخر « و »محل تولد « آ نها یکی از شهرهای فوق باشند، می توانند کد رشته های اختصاصی این شهرستان ها را از بخش های مربوط در این دفترچه انتخاب نمایند.

بدیهی است در صورت پذیرفته شدن در این کد رشته ها، داوطلبان می بایست گواهی مربوطه را در زمان ثبت نام به موسسه قبولی خود ارائه نمایند، در غیراینصورت قبولی آنها لغو می گردد. ضمناً پذیرفته شدگان مشمول تسهیلان این سهمیه باید متعهد شوند که به مدت دو برابر مدت تحصیل در مناطق محروم استان خود خدمت نمایند.

سهمیه داوطلبان شهرستان ابوموسی در استان هرمزگان

در راستای اجرای مصوبه 625 مورخ 21 / 3/ 1387 شورای عالی انقلاب فرهنگی، مبنی بر اختصاص سهمیه برای داوطلبان شهرستان ابوموسی، 40 درصد از ظرفیت پذیرش رشته های تحصیلی دانشگاه های استان هرمزگان، به این دسته از داوطلبان اختصاص دارد. البته کسب حدنصاب 75 درصد گزینش آزاد الزامی است.

تبصره 1- ملاک بومی جهت استفاده از این سهمیه، سکونت مستمر به مدت 3 سال در شهرستان ابوموسی، میباشد.

تبصره 2- چنانچه داوطلبان واجد شرایط حدنصاب لازم را در رشته های دانشگاه های استان هرمزگان کسب ننمایند، بصورت 100 درصد در دانشگاه پیام نور ابوموسی جایابی و معرفی می شوند. بدیهی است در صورت پذیرفته شدن در این کدرشته ها داوطلب می بایست مدارک لازم را در زمان ثبت نام به »موسسه محل قبولی ارائه دهد، در غیراینصورت قبولی وی لغو خواهد شد.

داوطلبانی که حائز شرایط استفاده از این سهمیه می باشند، باید درخواست، مدارک و تأییدیه فرمانداری مبنی بر 3 سال سکونت مستمر در شهرستان ابوموسی را به سازمان سنجش آموزش کشور ارسال نمایند.

سهمیه بهیاران در کنکور و انتخاب رشته

مطابق رأی جلسه 175 مورخ 16 / 8/ 1395 شورای عالی برنام هریزی علوم پزشکی، سهمیه ویژه بهیاران از سال تحصیلی 97 – 1396 ، به مدت سه سال به میزان 5 درصد ظرفیت در قالب ظرفیت های موجود، پذیرش مقطع کارشناسی پیوسته رشته پرستاری دوره روزانه، برحسب تعداد متقاضی در هر استان تمدید گردیده است.

سهمیه بهیاران در رشته پرستاری در منطقه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی محل اشتغال متقاضیان معتبر می باشد، بدیهی است تعریف استان بومی، استان محل بومی بهیار بر اساس مندرجات کارنامه می باشد.

لذا داوطلبان شاغل حرفه بهیاری که دارای دیپلم بهیاری مورد تأیید وزارت آموزش و پرورش بوده و بندهای 31 و 36 تقاضانامه ثبت نامی را علامت گذاری و تکمیل نموده اند، چنانچه مجاز به انتخاب رشته شده باشند، در صورت انتخاب رشته های پرستاری با نمره کل حاصل از نمرات دروس عمومی و تخصصی گروه آزمایشی علوم تجربی و احتساب نمره درس تخصصی بهیاری (باتأثیر مثبت)، گزینش می شوند. ضمناً گزینش این داوطلبان برای سایر رشته ها، با نمره کل بدون احتساب دروس تخصصی بهیاری مى باشد.

شرایط و ضوابط رشته پرستاری در دانشگاه های علوم پزشکی ویژه بهیاران شاغل با دیپلم بهیاری

شرایط عمومی:

1) دارا بودن شرایط عمومی شرکت در آزمون سراسری سال 1398 .

2) برخورداری از سلامت کامل جسمی و روانی.

شرایط اختصاصی:

1) دارا بودن گواهینامه اشتغال به خدمت، اعم از دولتی و یا غیردولتی به تأیید دفتر پرستاری محل خدمت.

2) دارا بودن حداقل سه سال سابقه خدمت اعم از دولتی و یا غیردولتی به عنوان بهیار در استان محل خدمت پس از اخذ مدرک دیپلم به تأیید دفتر پرستاری محل ارائه خدمت.

3) دارا بودن دیپلم بهیاری نظام قدیم آموزش متوسطه (چهار ساله) و یا دیپلم بهیاری نظام جدید آموزش متوسطه (سه ساله) به اضافه اخذ مدرک پیش دانشگاهی حداکثر تا تاریخ 31 / 6/ 1398 .

تذکرات:

1) استان بومی، استان محل خدمت (محل اشتغال) بهیار می باشد (متقاضیان حق انتخاب کدرشته محل های ایجاد شده در استان های همجوار را ندارند. در صورت عدم رعایت این ضابطه در صورت قبولی، قبولی داوطلب لغو خواهد شد).

2) طول دوره تحصیل و نظام آموزشی مطابق آیی ننامه آموزشی مقاطع کاردانی، کارشناسی پیوسته و کارشناسی ناپیوسته مصوب شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی است.

3) پذیرفته شدگان این سهمیه مجاز به انتقال و جابجایی نمی باشند.

4) برنامه آموزشی مطابق برنامه آموزشی مقطع کارشناسی پیوسته پرستاری مصوب شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی است. درس هایی که دانشجو در دوره بهیاری گذرانده است در مقطع کارشناسی پیوسته، تطبیق واحد داده نم یشود و دانشجو ملزم است کلیه دروس مقطع کارشناسی پیوسته پرستاری را بگذراند.

سهمیه رزمندگان، ایثارگران و خانواده شهدا در کنکور

سهمیه 25 درصد ایثارگران شامل:

 • همسر و فرزندان شهدا، آزادگان
 • همسر و فرزندان آنان، جانبازان (با جانبازی 25 درصد به بالا)
 • همسر و فرزندان آنان
 • 25 درصد از ظرفیت هر رشته محل، مربوط به این سهمیه است.

سهمیه 5 درصد ایثارگران شامل:

 • جانبازان(با جانبازی کمتر از 25 درصد)، همسران و فرزندان آنان
 • همسر و فرزندان رزمندگان (با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه)
 • ایثارگران برای قبولی در هر رشته محل، باید حداقل 70 درصد نمره گزینش آزاد در آن رشته محل را کسب کنند.

سهمیه رزمندگان شامل :

 • رزمندگان(با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه) می باشد.
 • حد نصاب نمره برای این داوطلبان 75 درصد نمره گزینش آزاد در رشته محل مورد نظر می باشد.

سهمیه خانواده شهدا شامل:

پدر، مادر، خواهر و برادر شهید

محدودیت استفاده از سهمیه رزمندگان و ایثارگران:

داوطلبان زیر فقط یکبار می توانند با استفاده از سهمیه ایثارگران در رشته های دوره روزانه و دوبار در دوره های دیگر(نوبت دوم(شبانه)، پیام نور، غیرانتفاعی، مجازی غیرانتفاعی و پردیس خودگردان و ظرفیت مازاد) پذیرفته شوند:

 • داوطلبان با سهمیه رزمندگان بسیجى، وزارت جهاد کشاورزی و ستاد کل نیروهای مسلح از سال 1368 به بعد.
 • داوطلبان با سهمیه های رزمندگان و ایثارگران بنیاد شهید و امور ایثارگران از سال 1376 به بعد.

تعهدات پذیرفته شدگان سهمیه های مختلف کنکور

همه پذیرفته شدگان در رشته های روزانه (از همه مناطق)، بابت تحصیل رایگان، تعهد دارند که حداکثر یک سال پس از فار غالتحصیلی، در هر منطق های از کشور که دولت در صورت نیاز برای آنها تعیین می کند، خدمت نمایند. تعهدهای دیگر مانع از انجام این تعهد نمی شود.

پذیرفته شدگان دوره های روزانه که از سهمیه مناطق 2 و 3 (بر اساس ضوابط مربوط به تقسیم بندی سهمیه ها) پذیرفته شده اند، علاوه بر تعهدات شرعی و اخلاقی که به عهده دارند بابت تحصیل رایگان و امتیازاتی که در پذیرش سهمیه ای از آن برخوردار شده اند، باید متعهد شوند که پس از گذراندن دوره تحصیلی در مقطع رشته ای که پذیرفته شده اند (برای برادران پس از انجام خدمت وظیفه عمومی) به مدت دو برابر زمان تحصیل در هر یک از نقاط ایران (به تشخیص سازمان های ذیربط)، نسبت به ایفای تعهد خود اقدام نمایند. تعهدهای دیگر مانع از انجام این تعهد نمی شود.

تبصره 1: بر اساس تصمیمات متخذه در جلسه مور خ 24 / 9/ 1375 کمیته مطالعه و برنامه ریزی آزمون سراسری دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی، پس از اعلام نتایج، هر یک از پذیرفته شدگان دوره روزانه با سهمیه های ثبت نامی مناطق 2 و یا 3 که حداقل نمره سهمیه آزاد یا منطقه یک را دارا باشند، به میزان طول مدت دوره تحصیل باید تعهد خدمت بسپارند.

پذیرفته شدگان کدرشته های خاص همانند کدرشته های مخصوص داوطلبان استان یا شهر خاص، بورسیه ها و یا سهمیه مناطق محروم، تعهدات آنان بر اساس قراردادهای منعقده بین ارگانهای مربوط صورت می پذیرد و مشمول موارد فوق نمی باشند.

تبصره 2: مدت تعهد برای استفاده کنندگان از سهمیه های مناطق 2 و 3 در رشته های تحصیلی دوره روزانه در هر صورت کمتر از 5 سال نخواهد بود.

استفاده کنندگان از سهمیه منطقه یک، خانواده شهدا، ایثارگران و رزمندگان در رشته های تحصیلی دوره روزانه (بر اساس ضوابط مربوط به تقسیم بندی سهمیه ها) علاوه بر تعهدات شرعی و اخلاقی که به عهده دارند باید متعهد شوند که پس از گذراندن دوره تحصیل در مقطع رشته ای که پذیرفته شده اند (برای برادران پس از انجام خدمت وظیفه عمومی) به مدت یک برابر مدت زمان تحصیل خود، تعهد مربوط به استفاده از آموزش رایگان را در مناطقی که وزارتخانه ها و سازمان های ذیربط تعیین می کنند، خدمت نمایند.

استفاده کنندگان از سهمیه مناطق 1، 2، 3، خانواده شهدا، رزمندگان و ایثارگران در رشته های تحصیلی دوره روزانه، در صورتی که ظرف یک سال پس از پایان دوره تحصیل (بدون احتساب خدمت وظیفه عمومی برای برادران) از انجام خدمت به نحو فوق استنکاف نمایند، وزارت ذیربط مجاز و مختار است که علاوه بر استرداد دو برابر هزینه سرانه دانشجو در طول مدت تحصیل، از تحویل مدارک تحصیلی تا انجام خدمت یا استرداد مبلغ تعیین شده خودداری نماید.

بورسیه های نهادها و وزارتخانه ها موظفند بر طبق قرارداد منعقد شده از طرف سازمان یا وزارت متبوع عمل نمایند.

پذیرفته شدگان سهمیه ها و کدرشته محل های خاص (مانند سهمیه مناطق زلزله زده، رشته های دارای تعهد وزارت بهداشت و …) تابع قوانین و مقررات مربوط به آن کدرشته محل مندرج در این دفترچه راهنما می باشند.

پذیرفته شدگان دانشگاه های وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دور ههای غیر روزانه، اعم از: نوبت دوم (شبانه)، پیام نور، غیرانتفاعی، مجازی غیرانتفاعی، پردیس خودگردان و ظرفیت مازاد تعهد خدمت ندارند.

تذکر مهم: پذیرفته شدگان کلیه رشته های تحصیلی ذیربط در کلیه سهمیه های مختلف باید متعهد شوند که پس از فارغ التحصیل شدن در صورت نیاز سازمان ها و ادارات دولتی و ارگانها و نهادهای انقلاب اسلامی و به تشخیص مراجع ذیصلاح در صورت عدم نیاز سازمانها و ارگانهای مذکور، در بخش خصوصی به تشخیص و معرفی وزارت کار و امور اجتماعی خدمت نمایند.

برای تماس و مشاوره تحصیلی با مشاوران مجرب سبز مشاور با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره سراسر کشور : 75-13-907-909

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره از استان تهران: 84-57-230-909

تماس از طریق همراه اول: 06-11-22-99

نویسنده سبز مشاور

با سلام خدمت تمامی دوستان عزیزی که به سایت سبز مشاور آمده اند. امیدوارم بتوانیم لحظات خوبی را درکنار هم داشته باشیم و تمامی سوالات تحصیلی شما را پاسخ دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست + سیزده =