تیزهوشان و نمونه دولتی

آشنایی با انواع مدارس دوره دوم متوسطه

انواع دبیرستان های متوسطه دوم

در این مقاله قصد داریم با معرفی مدارس دوره دوم متوسطه ، دانش آموزان و اولیای گرامی را با انواع مدارس متوسطه دوم آشنا سازیم تا در انتخاب مدرسه مناسب برای دانش آموز نهایت دقت لازم را داشته باشند. در ادامه با بررسی انواع مدارس دوره دوم متوسطه ، تمامی اطلاعات لازم برای آگاهی دانش آموزان و والدین گرامی آنان جهت انتخاب شاخه و رشته تحصیلی و هم چنین انتخاب مدرسه در چارچوب ضوابط و مقررات هدایت تحصیلی ارائه شده است:

دبیرستان ها و هنرستان های دولتی عادی

دبیرستان ها و هنرستان های دولتی عادی براساس محدوده جغرافیایی تعیین شده ( محله) از دانش آموزان همان محله به صورت رایگان ثبت نام می کنند. محدوده جغرافیایی ثبت نام درهریک از رشته های تحصیلی هر دبیرستان یا هنرستان دولتی به تفکیک مشخص شده است . تعیین شرط معدل یا شرکت درآزمون ورودی برای ثبت نام در مدارس دولتی عادی ، مجاز نیست .(مدارس دولتی عادی مجاز به ثبت نام از دانش آموزان خارج از محدوده جغرافیایی تعیین شده نمی باشند).

دبیرستان ها و هنرستان های دولتی می توانند پس از شروع سالتحصیلی به منظور ارتقای کیفیت برنامه های آموزشی و تربیتی با اخذ مجوز از اداره آموزش و پرورش منطقه و اخذ هزینه مصوب از داوطلبان ، کلاس های فوق برنامه دایر کنند . شرکت دانش آموزان در این کلاس ها اختیاری است.

نکته: ثبت نام هنرجویان واجد شرایط هنرستان های دولتی عادی از مناطق دیگر مجاز می باشد.

دبیرستان ها و هنرستان های هیأت امنایی :

دبیرستان های هیأت امنایی ، دولتی هستند و توسط هیأت امنای مدرسه ، اداره می شوند . ثبت نام دراین مدارس رایگان و براساس محدوده جغرافیایی معین انجام می شود . بنابراین تعیین شرط معدل یا شرکت درآزمون ورودی برای ثبت نام دانش آموزانی که محل سکونت آنان درمحدوده جغرافیایی تعیین شده باشد مجاز نیست . (چنانچه ظرفیت پذیرش دبیرستان های هیأت امنایی با دانش آموزان محدوده جغرافیایی تعیین شده کامل نشود با اخذ مجوز از ستاد ثبت نام اداره آموزش و پرورش منطقه، می توانند با نظارت ستاد ثبت نام برای تکمیل باقی مانده ظرفیت ، بر اساس ضابطه معدل اقدام نمایند).

ثبت نام در هنرستان های هیأت امنایی علاوه بر محدوده جغرافیایی دارای ضوابط خاص رشته های تحصیلی مربوط است.

دبیرستان ها و هنرستان های هیأت امنایی می توانند پس از شروع سالتحصیلی به منظور ارتقای کیفیت برنامه های آموزشی و تربیتی با اخذ مجوز از اداره آموزش و پرورش منطقه ی مرب وط و اخذ هزینه مصوب از داوطلبان، کلاس های فوق برنامه دایر کنند. شرکت دانش آموزان دراین کلاس ها اختیاری است.

نکته: ثبت نام هنرجویان واجد شر ایط هنرستان های هیأت امنایی از سایر مناطق بلا مانع می باشد.

دبیرستان ها و هنرستان های نمونه دولتی :

مدارس نمونه دولتی با گزینش فارغ التحصیلان مستعد پایه نهم از طریق آزمون ورودی و تأمین امکانات مناسب و با مشارکت مالی اولیای دانش آموزان، موجبات ارتقای آموزشی و پرورشی دانش آموزان را فراهم می آورند . (دستورالعمل ثبت نام مدارس نمونه دولتی متوسطه دوم و برگزاری آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی از طریق مدارس دوره اول اعلام خواهد شد).

برنامه هفتگی این مدارس علاوه بر 35 ساعات دروس رسمی ( دارای ساعت فعالیت فوق برنامه ی آموزشی و پرورشی بوده که هزینه ی آن توسط اولیای محترم
دانش آموزان پرداخت می گردد).

دبیرستان های فرهنگ :

دبیرستان های فرهنگ به من ظور جذب دانش آموزان مستعد و علاقه مند به تحصیل در رشته ادبیات و علوم انسانی، تأسیس شده اند . این دبیرستان ها از طریق آزمون ورودی، از بین فارغ التحصیلان خردادماه پایه نهم ثبت نام می نمایند . شرط ثبت نام مدارس فرهنگ و شرکت درآزمون ورودی دبیرستان های فرهنگ داشتن معدل کل 17 و بالاتر در پایه نهم می باشد . (برگزاری آزمون ورودی دبیرستان های فرهنگ از طریق دبیرستان های دوره اول اعلام خواهد شد.)

مدارس فرهنگ دولتی هستند و به صورت هیأت امنایی اداره می شوند و تحصیل درآنها رایگان است . دبیرستان های فرهنگ می توانند پس از شروع سالتحصیلی به منظور ارتقای کیفیت آموزشی و تربیتی ، بااخذ مجوز از اداره آموزش و پرورش منطقه ی مربوط، کلاس های فوق برنامه را با دریافت هزینه مربوط از اولیای محترم دانش آموزان دایرکنند.

دبیرستان ها و هنرستان های شاهد :

دبیرستان ها و هنرستان های شاهد یکی از انواع مدارس دولتی است که به منظور تقویت بنیه علمی و ارتقای کیفیت شرایط تحصیلی فرزندان معزز ایثارگران (شاهد، جانبازان، آزادگان ، رزمندگان ، و…) فعالیت می کنند. برنامه هفتگی این دبیرستان ها شامل 40 ساعت در هفته است . هزینه برگزاری جلسات آموزشی ، پرورشی و پژوهشی مازاد بر برنامه درسی مصوب این مدارس بر اساس مجوز اداره کل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش تعیین و توسط اولیای محترم دانش آموزان پرداخت می گردد. ثبت نام دانش آموزان در این مدارس بر اساس اولویت های تعریف شده در دستورالعمل ثبت نام مدارس شاهد انجام می شود.

اولیای محترم دانش آموزان برای اطلاع از دستورالعمل ثبت نام مدارس شاهد می توانند اردیبهشت ماه از طریق سایت اطلاع رسانی اداره کل سامانه سجا بنشانی اینترنتی saja.medu.ir ، سامانه آزمون های آموزش و پرورش شهر تهران بنشانی azmoon.tehranedu.ir و مدیران مدارس محل تحصیل فرزندشان و یا رسانه های گروهی مطلع شوند.

دبیرستان های استعدادهای درخشان :

این دبیرستان ها با هدف شناسایی و پرورش استعدادهای برتر تأسیس شده اند . برنامه هفتگی این دبیرستان ها شامل 42 ساعت درهفته است . هزینه برگزاری جلسات آموزشی، پرورشی و پژوهشی مازاد بر برنامه درسی مصوب این مدارس بر اساس مجوز مرکز پرورش استعدادهای درخشان تعیین و توسط اولیای محترم دانش آموزان پرداخت می گردد.

پذیرش مدارس تیزهوشان از طریق آزمون ورودی، از بین فارغ التحصیلان خردادماه پایه نهم ثبت نام می نمایند . شرط ثبت نام مدارس تیزهوشان متوسطه دوم و شرکت درآزمون ورودی دبیرستان های تیزهوشان داشتن معدل کل 19 و بالاتر در پایه نهم می باشد.

ثبت نام آزمون تیزهوشان متوسطه اول از طریق سامانه hoosh.medu.ir و ثبت نام مدارس تیزهوشان نهم به دهم (متوسطه دوم) از طریق سامانه azmoon.medu.ir انجام می گیرد و داوطلبان بر اساس اطلاعیه های مندرج در این سامانه ها میتوانند جهت ثبت نام اقدام نمایند.

دبیرستان های وابسته علوم و معارف اسلامی

این دبیرستان ها با مجوز وزارت آموزش و پرورش توسط نهادهای آموزشی – دینی مانند مدرسه عالی شهید مطهری (ره) سازمان تبلیغات اسلامی ، حوزه های علمیه و … تاسیس می شوند. ثبت نام در این مدارس بر اساس آز مون ورودی و مصاحبه انجام می شود. این نوع مدارس می توانند با استفاده از آئین نامه توسعه مشارکت های مردمی به صورت هیأت امنایی اداره شوند و دریافت کمک های مردمی و هزینه های خدمات آموزشی فوق برنامه، مطابق قوانین و ضوابط مربوط به این مدارس مجاز می باشد.

دانش آموزان و اولیای محترم میتوانند جهت اطلاع از زمان و نحوه ثبت نام مدارس دوره دوم متوسطه و آشنایی با شرایط پذیرش در این مدارس با کارشناسان مرکز مشاوره تحصیلی تلفنی سبز مشاور در ارتباط باشند.

برای تماس و مشاوره تحصیلی با مشاوران مجرب سبز مشاور با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره سراسر کشور : 75-13-907-909

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره از استان تهران: 84-57-230-909

تماس از طریق همراه اول: 06-11-22-99

برچسب ها

نویسنده سبز مشاور

با سلام خدمت تمامی دوستان عزیزی که به سایت سبز مشاور آمده اند. امیدوارم بتوانیم لحظات خوبی را درکنار هم داشته باشیم و تمامی سوالات تحصیلی شما را پاسخ دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − 15 =