وبلاگ سبز مشاور

www.irtextbook.ir

irtextbook.com

سامانه ثبت نام اینترنتی کتاب های درسی از طریق سایت www.irtextbook.ir

ثبت نام کتاب درسی و ثبت سفارش و توزیع کتاب های درسی سال تحصیلی 99 – 1400 دوره های تحصیلی آموزش ابتدایی، متوسطه دوم شاخه فنی و حرفه ای (پایه دهم، یازدهم و دوازدهم)، شاخه نظری رشته معارف اسلامی و کتاب های درسی تکمیلی مدارس دوره اول متوسطه ویژه استعدادهای درخشان از طریق سامانه www.irtextbook.ir یا www.irtextbook.com انجام می شود.

دانش آموزان و اولیای آنان در صورت تمایل می‌توانند از طریق این سامانه نسبت به ثبت سفارش فردی اقدام نمایند  و برای ورود به سامانه، نام کاربری و رمز عبور دانش آموز را وارد نمایند. برای ورود به سامانه کد ملی دانش آموز، نام کاربری و شش رقم سمت راست شماره سریال شناسنامه دانش آموز، “رمز عبور” ورود به سامانه است.

کتاب های درسی دانش آموزان دوره های تحصیلی آموزش ابتدایی، متوسطه دوم شاخه های فنی و حرفه ای، کاردانش، رشته معارف اسلامی و کتاب های درسی تکمیلی دوره اول متوسطه ویژه دانش آموزان استعدادهای درخشان، از طریق مدرسه محل تحصیل آنان که در سفارش دانش آموز قید شده است، توزیع می شود.

زمان شروع ثبت سفارش اینترنتی کتاب های درسی از روز، یکشنبه، 24 فروردین ماه 1399 میباشد.

برای دریافت مشاوره تخصصی ثبت نام کتب درسی مقطع ابتدایی تا پیش دانشگاهی سالتحصیلی 99 – 1400

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشوز با شماره 9099071375 تماس بگیرید

تماس از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره 9092305784

تماس از طریق همراه اول با شماره 99221106

پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل

www.irtextbook.ir

نحوه سفارش کتاب های درسی دانش‌آموزان

مدارس موظفند هرچه سریعتر با ورود به سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی، نسبت به ثبت سفارش گروهی کتاب‌های درسی دانش‌آموزان اقدام و از ارجاع دانش‌آموز یا اولیای دانش‌آموز به کافی نت‌ ها پرهیز نمایند.

تحویل کتاب درسی از اداره آموزش و پرورش منطقه به مدرسه، براساس سفارش های (فردی یا گروهی) پرداخت شده در سامانه www.irtextbook.ir خواهد بود.

دانش‌ آموز یا اولیای دانش‌ آموز صرفا موظف به پرداخت هزینه کتاب درسی برابر با قیمت پشت جلد (ثبت شده در سامانه) می‌باشد؛ لذا، دریافت هرگونه وجه اضافی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

به دلیل الکترونیک بودن فرآیند فروش و توزیع کتاب‌ های درسی، کنترل ثبت سفارش کتاب درسی دانش‌ آموزان از طریق سامانه امکان‌ پذیر است؛ لذا درخواست ارائه نسخه چاپی (پرینت) برگ سفارش کتاب درسی از دانش‌آموز یا اولیای دانش‌آموز ممنوع می‌باشد.

ورود مدارس به سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی، از طریق سامانه سناد انجام می شود.

نحوه ورود به سامانه ثبت نام و سفارش کتاب درسی دانش آموزان

برای ثبت سفارش و خرید کتاب های درسی، حتما باید از کامپیوتر شخصی یا لپ تاپ استفاده شود. برای ورود به سامانه بهتر است از مرورگر Firefox یا Chrome استفاده شود.

برای ورود به سامانه www.irtextbook.ir ، کد ملی و شماره سریال شناسنامه دانش آموز مورد نیاز است . شماره سریال شناسنامه عددی شش رقمی است که در تصویر زیر نمونه آن نمایش داده شده است.

توجه : در صورت وجود یکی از مشکلات زیر امکان ورود به سامانه وجود ندارد:

 • دانش آموز برای سال تحصیلی جاری در سامانه سناد ثبت نام نداشته باشد؛ در این صورت دانش آموز باید جهت ثبت نام به مدرسه محل تحصیل خود مراجعه نماید.
 • شماره سریال شناسنامه دانش آموز صحیح نباشد؛ در این صورت دانش آموز باید جهت اصلاح شماره سریال شناسنامه به مدرسه محل تحصیل خود مراجعه نماید.
 • دوره تحصیلی دانش آموز، ابتدایی، پیش دانشگاهی، متوسطه دوم شاخه فنی و حرفه ای (پایه دهم و یازدهم) یا دوره اول متوسطه مدارس استعدادهای درخشان (پایه های ۷ و ۸ و ۹) نباشد.

دانش آموزان اتباع باید به جای کد ملی، کد اتباع در سامانه سناد و به جای شماره سریال شناسنامه، 6 رقم یک (111111) وارد نمایند.

دانش آموزان دوره تحصیلی متوسطه اول، پایه های 7 ، 8 و 9 ، دانش آموزان دوره تحصیلی متوسطه دوم، پایه های 10 و 11 رشته های نظری (ریاضی فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی و هنر) نمی توانند از طریق سامانه irtextbook.ir ، کتاب درسی را به صورت دوره ای سفارش دهند.

این دانش آموزان باید برای خرید کتاب های درسی خود در شهریورماه 1398 از طریق کتاب فروشی های معتبر در سطح شهر اقدام نمایند.

تقویم زمانی سفارش کتاب های درسی سالتحصیلی 99 – 1400

عنوان فعالیتدوره تحصیلیشروعپایان
ثبت سفارش گروهی و انفرادیآمادگی تکمیلی (پیش دبستانی استثنایی)

پایه دوم تا ششم دوره ابتدایی (عادی و استثنایی)

پایه هشتم و نهم دوره اول متوسطه

پایه هشتم و نهم دوره اول متوسطه پیش حرفه ای استثنایی

پایه یازدهم و دوازدهم دوره دوم متوسطه (نظری، فنی و حرفه ای و کاردانش)

پایه یازدهم و دوازدهم دوره دوم متوسطه حرفه ای استنثایی

99/1/2499/3/23
آمادگی مقدماتی (پیش دبستانی استثنایی)

پایه اول دوره ابتدایی (عادی و استثنایی)

99/4/899/6/9
پایه هفتم دوره اول متوسطه

پایه هفتم دوره اول متوسطه پیش حرفه ای استثنایی

پایه دهم دوره دوم متوسطه

پایه دهم دوره دوم متوسطه حرفه ای استثنایی

99/4/899/6/15
اصلاح سفارشتمامی دوره های تحصیلی99/4/1799/6/31
توزیع استان به منطقهتمامی دوره های تحصیلی99/2/199/6/31
توزیع منطقه به مدرسهتمامی دوره های تحصیلی استثنایی99/5/2599/5/31
دوره ابتدایی99/6/199/6/13
دوره اول متوسطه99/5/2599/6/15
دوره دوم متوسطه نظری99/6/199/6/19
دوره دوم متوسطه فنی و حرفه ای و کاردانش99/6/199/6/25
توزیع مدرسه به دانش‌آموز تمامی دوره های تحصیلی99/6/1099/7/1

سوالات متداول درباره ثبت سفارش اینترنتی کتاب درسی دانش آموزان از طریق سایت irtextbook.com

 • سفارش فردی و سفارش گروهی چه تفاوتی دارند؟
  سفارش فردی توسط دانش آموز و سفارش گروهی توسط مدرسه انجام می شود؛ در هر دو نوع سفارش، تحویل کتاب به دانش آموز توسط مدرسه محل تحصیل انجام می شود.
 • سفارش کتاب برای دانش آموزانی که قبولی آنان در پایه فعلی نامشخص است، چگونه است؟
  لازم است مدارس و دانش آموزان به شرح جدول تقویم زمانی نسبت به ثبت سفارش کتاب های سال تحصیلی آتی بر فرض قبولی دانش آموز اقدام نمایند. در عین حال، در صورت عدم موفقیت دانش آموز در پایه فعلی، در زمان اصلاح سفارش امکان تغییر پایه وجود خواهد داشت.
 • دانش آموزانی که در آینده احتمال انتقال محل سکونت و مدرسه محل تحصیل آنان از یک استان به استان دیگر وجود دارد، چه زمانی سفارش و خرید کتاب های درسی خود را انجام دهند؟
  این دانش آموزان باید طبق تقویم زمانی، سفارش و خرید کتاب های درسی خود را از طریق سامانه انجام دهند و در زمان اصلاح سفارش، نسبت به ثبت نام در مدرسه جدید و اصلاح سفارش خود اقدام نمایند تا کتاب ها در مدرسه جدید به آنان تحویل داده شود. در صورتی که سفارش در زمان مقرر اصلاح نگردد، تحویل کتاب در مدرسه قبلی دانش آموز انجام خواهد شد.
 • ثبت سفارش کتاب های درسی در سامانه انجام شده اما پرداخت انجام نشده است؛ آیا فرآیند سفارش و خرید تکمیل شده است؟
  خیر؛ تا زمانی که وجه کتاب های سفارش داده شده پرداخت نشود، فرآیند سفارش و خرید تکمیل نمی گردد و عدم پرداخت به منزله انصراف از خرید می باشد.
 • پرداخت وجه کتاب های درسی سفارش داده شده در سامانه چگونه انجام می شود؟
  پرداخت وجه کتاب های درسی سفارش داده شده در سامانه به صورت اینترنتی با استفاده از کارت بانکی و از طریق درگاه پرداخت بانک می باشد.
 • آیا از هر کارت بانکی می توان برای پرداخت اینترنتی استفاده نمود؟
  از تمامی کارت های صادر شده توسط بانک های دولتی و خصوصی و یا موسسات اعتباری که عضو شبکه شتاب باشند می‌توان برای پرداخت اینترنتی استفاده نمود؛ البته باید از طریق دستگاه های ATM، رمز دوم کارت را نیز فعال کرده باشید.
 • برای پرداخت اینترنتی وجه کتاب های درسی سفارش داده شده، در سایت بانک چه اطلاعاتی دریافت می شود؟ شماره کارت: عددی ۱۶ رقمی که روی کارت درج شده است؛ این عدد بصورت چهارعددِ ۴ رقمی است.
  رمز دوم کارت یا رمز پرداخت اینترنتی: معمولا رمز پرداخت اینترنتی (یا رمز دوم کارت)، از طریق پایانه های خودپرداز بانک صادرکننده کارت، قابل تنظیم است.
  CVV2 یا رمز تایید کننده کارت: معمولا عددی ۳ یا ۴ رقمی است که در پشت یا روی کارت درج شده است.
  تاریخ انقضا: تاریخی است طبق تقویم شمسی که معمولا روی کارت درج شده و به صورت سال و ماه است.
 • از چه طریقی می توانم مطمئن شوم که فرآیند ثبت سفارش من با موفقیت انجام شده است؟
  روی منوی مشاهده سفارش کلیک کنید و اطلاعات سفارش خود را مشاهده نمایید. کد پیگیری سفارش نیز از طریق پیامک به شماره تلفن همراه دانش آموز (که در مرحله ثبت سفارش در سامانه ثبت شده است) ارسال می‌‌گردد.
 • آیا نیاز به چاپ سفارش می باشد؟
  خیر؛ در صورت نیاز می توانید با وارد کردن کد ملی و شماره سریال شناسنامه وارد سامانه شوید، سپس از منوی مشاهده سفارش، اطلاعات سفارش را مشاهده، ذخیره و یا چاپ نمایید.

مطالب مفید

ثبت نام مدارس تیزهوشان

ثبت نام مدارس نمونه دولتی

ثبت نام مدارس شاهد

ثبت نام مدارس ماندگار البرز

ثبت نام مدارس فرهنگ

برای تماس و مشاوره تحصیلی با مشاوران مجرب سبز مشاور با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره سراسر کشور : 75-13-907-909

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره از استان تهران: 84-57-230-909

تماس از طریق همراه اول: 06-11-22-99

برچسب ها

نویسنده سبز مشاور

با سلام خدمت تمامی دوستان عزیزی که به سایت سبز مشاور آمده اند. امیدوارم بتوانیم لحظات خوبی را درکنار هم داشته باشیم و تمامی سوالات تحصیلی شما را پاسخ دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 3 =