دانشگاه علمی کاربردی

راهنمای ورود به دانشگاه علمی کاربردی

راهنمای پذیرش و ورود به دانشگاه علمی کاربردی

چگونه وارد دانشگاه علمی کاربردی شویم؟ در سال های اخیر باتوجه به افزایش پذیرش بدون کنکور دانشگاه های کشور ، خیل عظیمی از داوطلبان علاقه مندان به ادامه تحصیل در دانشگاه علمی کاربردی می باشند ولی از نحوه ثبت نام در دانشگاه علمی کاربردی و روش پذیرش دانشگاه جامع علمی کاربردی اطلاع چندانی ندارند. راهنمای ورود به دانشگاه علمی کاربردی به شما داوطلبان تحصیل در این دانشگاه کمک می کند ضمن آشنایی با نحوه ثبت نام و شرایط پذیرش دانشگاه علمی کاربردی ، با توجه به مدرک پایه خود در رشته های مورد علاقه خود شرکت کرده و ادامه تحصیل دهید.

با توجه به پذیرش بدون آزمون دانشگاه علمی کاربردی و تنوع بسیار بالای رشته های دانشگاه علمی کاربردی ، برای داوطلبانی که تمایلی به شرکت در کنکور سراسری را ندارند ثبت نام بدون کنکور دانشگاه علمی کاربردی گزینه بسیار مناسبی به حساب می آید.

در رابطه با زمان و نحوه ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی میتوان گفت ، پذیرش دانشگاه علمی کاربردی هرساله در دو نوبت صورت می گیرد و پذیرش تنها در مقاطع تحصیلی کاردانی و کارشناسی ناپیوسته صورت می‌گیرد و داوطلبان می توانند با توجه به مدرک تحصیلی خود در یکی از این دوره ها شرکت نموده و ادامه تحصیل دهند.

برای اطلاع از راهنمای ورود به دانشگاه علمی کاربردی و نحوه پذیرش دانشگاه علمی کاربردی

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۳۷۵ تماس بگیرید

تماس از طریق تلفن ثابت در استان تهران با مشاره ۹۰۹۲۳۰۵۷۸۴

تماس از طریق موبایل همراه اول با شماره ۹۹۲۲۱۱۰۶

پاسخگویی همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

راهنمای ورود به دانشگاه علمی کاربردی
راهنمای ورود به دانشگاه علمی کاربردی

شرایط پذیرش در دانشگاه علمی کاربردی

همانگونه که در ابتدا بیان کردیم ثبت نام بدون کنکور دانشگاه علمی کاربردی تنها در دو مقطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته (کاردانی به کارشناسی) صورت می گیرد. آن دسته از داوطلبانی که تمایل به تحصیل در هر یک از این مقاطع را داشته باشند باید شرایط شرکت در این دوره ها را دارا باشند. ثبت نام بدون کنکور دانشگاه علمی کاربردی از جمله  ثبت نام های می باشد که الزامی به مطابقت رشته پایه داوطلب با رشته انتخابی وجود ندارد. به همین جهت داوطلبان می توانند در دو مقطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته رشته دلخواه خود را بدون هیچ گونه محدودیتی انتخاب نمایند. شرایط ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی در مقاطع مختلف بشرح ذیل می باشد :

کاردانی:

 1. مجاز بودن به تحصیل از نظر قوانین و مقررات جاری کشور و داشتن شرایط عمومی ورود به آموزش عالی، برابر مصوبات شورای عالی فرهنگی.
 2. داشتن دیپلم نظام قدیم آموزش متوسطه (چهار ساله یا شش ساله نظری و هنرستان)، دیپلم سه ساله نظام قدیم و یا داشتن دیپلم نظام جدید فنی و حرفه ای و یا دیپلم نظام جدید کاردانش.
 3. داشتن شرایط اختصاصی اعلام شده توسط هریک از مراکز آموزشی تحت نظارت دانشگاه جامع علمی-کاربردی که در دفترچه راهنمای آزمون درج می گردد.
 • مبنای گزینش دانشجو در هریک از کد رشته های کاردانی دانشگاه علمی کاربردی ، بر اساس  معدل کل دیپلم و نیز اولویت های بومی بودن صورت می گیرد.

کارشناسی ناپیوسته:

 1. مجاز بودن به تحصیل از نظر قوانین و مقررات جاری کشور و داشتن شرایط عمومی ورود به آموزش عالی، برابر مصوبات شورای عالی فرهنگی.
 2. دارا بودن مدرک کاردانی : داشتن مدرک کاردانی (فوق دیپلم) دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی مورد تأیید شورای عالی انقلاب فرهنگی یا وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و یا داشتن مدرک کاردانی پیوسته آموزشکده های فنی و حرفه ای وزارت آموزش و پرورش
 • این دسته از داوطلبان می توانند برحسب ضوابط بدون در نظر گرفتن عنوان مدرک کاردانی یا فوق دیپلم خود و بر اساس علاقمندی به هریک از رشته های کارشناسی دانشگاه علمی کاربردی نسبت به انتخاب رشته مبادرت نمایند.

زمان و نحوه ورود به دانشگاه علمی کاربردی

پذیرش دانشجو در دانشگاه علمی کاربردی دو مرتبه در سال انجام می شود. ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی در نوبت اول که برای ورودی مهر ماه می باشد از مرداد ماه شروع شده و تا اواخر شهریور ماه ادامه خواهد داشت و همچنین پذیرش نوبت دوم دانشگاه علمی کاربردی برای ورودی بهمن ماه از نیمه اول دی ماه شروع می گردد. داوطلبان عزیز توجه داشته باشید که ثبت نام کاردانی دانشگاه علمی کاربردی و ثبت نام کارشناسی دانشگاه علمی کاربردی در دو بازه زمانی متفاوت و معمولا در ابتدا ثبت نام کاردانی شروع می گردد و پس اتمام ثبت نام کاردانی ، ثبت نام مقطع کارشناسی ناپیوسته شروع می گردد.

روش ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی مهر و بهمن بصورت اینترنتی خواهد بود و از طریق سایت www.sanjesh.org می باشد. متقاضیان میتوانند بر اساس زمانبندی اعلام شده با مراجعه به سایت سنجش و خرید سریال ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی وارد سیستم ثبت نام شده و انتخاب رشته نمایند.  توجه داشته باشید که تمامی مراحل ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی بصورت اینترنتی می باشد و از مراجعه حضوری به دانشگاه ها و مراکز علمی کاربردی جهت انجام ثبت نام خودداری نمایید. ثبت نام داوطلبان زمانی تکمیل می شود که کد رهگیری ثبت نام را از سایت سنجش دریافت نمایند.

با ورود به بخش علمی کاربردی سایت سنجش داوطلبان می‌توانند دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه علمی کاربردی را دانلود نمایند. در این دفترچه اطلاعات مورد نیاز داوطلبان در رابطه با لیست رشته محل ها ، ظرفیت ، آدرس واحد های دانشگاهی و دیگر موارد مرتبط با دانشگاه علمی کاربردی درج شده است.

 رشته های موجود در دانشگاه علمی کاربردی

رشته های دانشگاه علمی کاربردی در چهار گروه آموزشی مدیریت و خدمات اجتماعی ، صنعت ، فرهنگ و هنر و کشاورزی گنجانده شده است. داوطلبان در فرآیند انتخاب رشته دانشگاه علمی کاربردی ملزم هستند تنها از میان رشته های یک گروه آموزشی اقدام به انتخاب رشته نمایند به همین جهت در صورت انتخاب رشته از سایر گروه ها فرآیند ثبت نام تکمیل نمی گردد.

تقریبا میتوان گفت تمامی رشته های دانشگاهی در پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی دانشگاه علمی کاربردی ارائه می شود و داوطلبانی که در ثبت نام بدون کنکور دانشگاه علمی کاربردی مهر و بهمن شرکت می کنند می توانند در بسیاری از رشته های ارائه شده در تمامی مقاطع دانشگاه علمی کاربردی بصورت بدون آزمون پذیرش شوند. رشته های دانشگاه علمی کاربردی در چهار گروه صنعت ، مدیریت و خدمات اجتماعی ، کشاورزی و فرهنگ و هنر ارائه می شود.

در ذیل لینک رشته های بدون کنکور دانشگاه علمی کاربردی قرار داده شده و شما میتوانید با کلیک بر روی لینک های زیر از لیست رشته های موجود در دانشگاه علمی کاربردی اطلاع پیدا کنید.

داوطلبان برای مقطع کاردانی داوطلبان حداکثر 30 رشته محل را می توانند انتخاب نمایند. همچنین برای انتخاب رشته مقطع کارشناسی دانشگاه علمی کاربردی نیز امکان انتخاب 20 کد رشته برای داوطلبان فراهم می باشد.

همچنین داوطلبانی که تمایل به اطلاع از ثبت نام و لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد مهر و بهمن را دارند میتوانند به سایت دانشگاه آزاد azmoon.org مراجعه نمایند.

امتیازات ثبت نام در دانشگاه علمی کاربردی

 • از ویژگی های بسیار مهم ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی پذیرش بدون آزمون آن می باشد. همچنین این دانشگاه برای داوطلبان شاغل نیز ظرفیت‌ های جداگانه در نظر گرفته است که این مورد امتیاز ویژه ای برای این دسته از داوطلبان به حساب می آید.
 • طول دوره تحصیل در مقطع کاردانی دانشگاه علمی کاربردی و همچنین کارشناسی ناپیوسته دانشگاه علمی کاربردی دو سال می باشد و داوطلبان واحد های تعیین شده را بایستی در چهار ترم تحصیلی بگذرانند.
 • از دیگر امتیازات خاص تحصیل در دانشگاه علمی کاربردی میزان شهریه آن می باشد. چرا که شهریه تعیین شده برای دانشگاه علمی کاربردی در مقطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته به نسبت سایر دانشگاه ها از پایین‌ ترین میزان برخوردار می باشد. داوطلبان در طول دوره تحصیل در هر ترم شهریه ای بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان به عنوان شهریه کاردانی علمی کاربردی و شهریه کارشناسی علمی کاربردی باید پرداخت نمایند که به نسبت سایر دانشگاه‌ها مبلغ بسیار اندکی می باشد.
 • همچنین به جهت نوع رشته ها و ارتباط رشته های تعیین شده با بازار کار تحصیل در دانشگاه علمی کاربردی برای داوطلبان شاغل بسیار ایده‌آل به حساب می آید. چرا که این رشته ها ارتباط بسیار نزدیکی با صنعت را دارا می باشند. همچنین زمان برگزاری کلاس ها معمولا در آخر هفته ها می باشد و این امر باعث شده است داوطلبان شاغل استقبال بالایی از دوره ها و ثبت نام های بدون کنکور دانشگاه علمی کاربردی داشته باشند.

در پایان لازم به ذکر است اعلام نتایج دانشگاه علمی کاربردی از طریق سایت سازمان سنجش صورت می گیرد. داوطلبانی که اقدام به ثبت نام بدون کنکور دانشگاه علمی کاربردی نموده اند معمولاً ۲ الی ۳ هفته پس از اتمام فرایند ثبت نام می توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش و بخش جامع علمی کاربردی نسبت به مشاهده نتیجه ثبت نام خود اطلاع حاصل نمایند.

ثبت نام پذیرفته شدگان دانشگاه علمی کاربردی از طریق سامانه هم آوا به آدرس اینترنتی www.uast.ac.ir انجام می گیرد. داوطلبان موظفند پس از اعلام نتایج دانشگاه علمی کاربردی ، در صورتی که جزو پذیرفته شدگان این دانشگاه باشند برای ثبت مشخصات داوطلبی و اسکن مدارک خود از طریق سامانه هم آوا اقدام نمایند.

برای تماس و مشاوره تحصیلی با مشاوران مجرب سبز مشاور با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره سراسر کشور : 75-13-907-909

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره از استان تهران: 84-57-230-909

تماس از طریق همراه اول: 06-11-22-99

برچسب ها

نویسنده سبز مشاور

با سلام خدمت تمامی دوستان عزیزی که به سایت سبز مشاور آمده اند. امیدوارم بتوانیم لحظات خوبی را درکنار هم داشته باشیم و تمامی سوالات تحصیلی شما را پاسخ دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 2 =