دانشگاه علمی کاربردی

معافیت تحصیلی دانشجویان دانشگاه علمی کاربردی

شرایط نظام وظیفه کاردانی و کارشناسی علمی کاربردی

دانشگاه جامع علمی کاربردی به پذیرفته شدگان رشته های این دانشگاه که پذیرش آنها بدون آزمون، براساس معدل کل، نوع دیپلم و با توجه به اولویت‌های بومی و غیربومی، سهمیه شاغل، آزاد، رزمندگان و ایثارگران انجام می‌شود، معافیت تحصیلی اعطا می‌کند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه جامع علمی کاربردی، معافیت تحصیلی به پذیرفته شدگان دوره های کاردانی فنی، کاردانی حرفه‌ای،  مهندسی فناوری و کارشناسی حرفه ای، طبق ضوابط تعلق می‌گیرد

مقررات وظیفه عمومی برای ثبت نام در دوره های بدون کنکور دانشگاه علمی کاربردی مقطع کاردانی و کارشناسی :

براساس اعلام سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، داوطلبان مرد لازم است جهت شرکت در پذیرش دوره های بدون کنکور دانشگاه علمی کاربردی، یکی از شرایط زیر را داشته باشند و وضعیت نظام وظیفه خود را مطابق موارد زیر به طور مشخص در تقاضانامه ثبت نام درج نمایند.

1) داشتن کارت پایان خدمت هوشمند.
2) داشتن کارت معافیت دایم هوشمند (کفالت، پزشکی، ایثارگران و موارد خاص).
3) داشتن برگ معافیت موقت هوشمند بدون غیبت (پزشکی، کفالت) در مدت اعتبار آن. این دسته از افراد پس از اتمام اعتبار معافیت موقت، بدون معافیت تحصیلی مجاز به ادامه تحصیل نمیباشند. بنابراین بایستی پس از اتمام معافیت موقت از سوی دانشگاه درخواست مجوز ادامه تحصیل به وظیفه عمومی ارایه و صرفاً در صورت رعایت سایر شرایط قانون خدمت وظیفه عمومی مجوز ادامه تحصیل صادر خواهد شد.
4) متولدین سال 1354 و قبل از آن، این قبیل مشمولان باید پس از اعلام قبولی و در زمان ثبتنام کارت معافیت دایم هوشمند (معافیت سنی عنایت مقام معظم رهبری) را ارایه نمایند.
5) دانش آموزان سال آخر دوره متوسطه یا پیش دانشگاهی که به صورت حضوری و بدون وقفه تحصیلی مشغول به تحصیل بوده و حداکثر تا تاریخ 31 شهریور در سنوات مجاز تحصیلی فارغ التحصیل شناخته میشوند. مشمولان فارغ التحصیل دوره کاردانی که در سنوات مجاز تحصیلی مدرک خود را اخذ نموده و دارای برگ آماده به خدمت بدون غیبت هستند که زمان پذیرش و ثبت نام آنان در دانشگاه قبل از تاریخ اعزام به خدمت (مندرج در برگ اعزام) باشد.
6) مشمولان دیپلم یا پیش دانشگاهی که در سنوات مجاز تحصیلی به صورت پیوسته و حضوری فارغ التحصیل شده اند مشروط به اینکه از تاریخ فراغت از تحصیل آنان در مقطع دیپلم یا پیش دانشگاهی تا زمان پذیرش در دانشگاه بیش از یکسال سپری نشده و همچنین قبل از ثبت نام در دانشگاه نیز وارد غیبت نشده باشند.
7) دانش آموزانی که قبل از سن مشمولیت ( 18 سالگی تمام) موفق به اخذ دیپلم یا پیش دانشگاهی به صورت حضوری یا غیرحضوری (داوطلب آزاد) شده باشند به شرط نداشتن غیبت.
دانش آموزانی که در سن 17 سالگی و قبل از سن مشمولیت موفق به اخذ دیپلم یا پیش دانشگاهی میشوند چنانچه حداکثر تا شش ماه پس از رسیدن به سن مشمولیت ( 18 سالگی تمام) وارد دانشگاه شوند مجاز به ادامه تحصیل میباشند در غیر این صورت به دلیل ورود به غیبت، مجاز به ادامه تحصیل نخواهند بود. مگر اینکه در مهلت شش ماه معرفی، خود را از طریق یکی از دفاتر پلیس + 10 به وظیفه عمومی معرفی کرده و لذا در زمان پذیرش در دانشگاه دارای برگ اعزام بدون غیبت باشند.
8) دانش آموختگان دیپلم یا پیش دانشگاهی که طی سنوات مجاز تحصیلی مدرک خود را اخذ نموده و دارای برگ اعزام به خدمت بدون غیبتاند و تاریخ اعزام آنان سپری نشده باشد.
تبصره: افرادی که تاریخ اعزام به خدمت آنان قبل از اعلام قبولی یا پذیرش در دانشگاه میباشد، لازم است برابر ضوابط مربوط نسبت به تمدید موعد اعزام خود اقدام نمایند. در غیر اینصورت به دلیل ورود به غیبت شرایط ادامه تحصیل را از دست خواهند داد.

تبصره: داوطلبانی که مدت تحصیل آنان در مقطع کاردانی بیش از سقف مجاز سنوات تحصیلی (سنوات تحصیلی اولیه + سنوات تحصیلی ارفاقی) به طول انجامیده، مجاز به ادامه تحصیل در مقطع بالاتر نیستند.
9) کارکنان وظیفه ای (سربازان حین خدمت) که خدمت دوره ضرورت آنان تا تاریخ ثبت نام و شروع به تحصیل به پایان میرسد (این دسته از افراد مجاز به شرکت در پذیرش میباشند، لیکن باید به هنگام ثبت نام در دانشگاه، گواهی یا کارت پایان خدمت ارایه نمایند).
10 ) طلاب علوم دینی دارنده مدرک دیپلم یا پیشدانشگاهی و دارای معافیت تحصیلی حوزه.
 این دسته از طلاب، مادامی که اشتغال به تحصیل آنان از سوی مرکز مدیریت حوزه علمیه مربوط تایید شود، در صورت موافقت آن مرکز (حوزه علمیه) میتوانند با همان معافیت تحصیلی حوزه، در دانشگاه نیز تحصیل نمایند و در صورتی که معافیت تحصیلی آنان به هر دلیل از سوی حوزه لغو گردد، مجاز به ادامه تحصیل در دانشگاه نمی باشند. ضمنا هنگام ثبت نام در ابتدای هر ترم تحصیلی ارایه نامه موافقت و اشتغال به تحصیل حوزه الزامیست.

 طلاب علوم دینی دارنده مدرک کاردانی یا معادل آن که دارای معافیت تحصیلی حوزوی میباشند.
در صورتی که مرکز مدیریت حوزه های علمیه یا مرکز مدیریت حوزه علمیه مستقل تایید نمایند که طلبه قادر است ضمن اشتغال به تحصیل در حوزه به موازات آن در دانشگاه نیز تحصیل کند، با همان معافیت تحصیلی حوزه، اشتغال به تحصیل وی در دانشگاه بلامانع است. این گونه دانشجویان برای ثبت نام در هر ترم تحصیلی باید موافقتنامه حوزه علمیه مربوط را ارایه نمایند. بدیهی است هر موقع حوزه علمیه معافیت تحصیلی طلبهای را خاتمه یافته اعلام کند، ادامه تحصیل وی در دانشگاه (پس از بررسی و دارابودن سایر شرایط) منوط به اجازه سازمان وظیفه عمومی و سپس صدور معافیت تحصیلی دانشگاهی خواهد بود. در غیر اینصورت مجاز به ادامه
تحصیل نخواهد بود.
11 ) کارکنان پایور شاغل در نیروهای مسلح با ارایه گواهی اشتغال به خدمت و موافقت از سازمان مربوط برای ادامه تحصیل.
12 ) دانشجویان انصرافی بدون غیبت چنانچه از تاریخ 22 / 08 / 90 (ابلاغ قانون جدید وظیفه عمومی) الزاما یکبار انصراف از تحصیل داده باشند و تاریخ انصراف آنها نیز در سنوات اولیه بوده باشد و همچنین از تاریخ انصراف در دانشگاه و رشته قبلی تا زمان پذیرش در دانشگاه و رشته جدید بیش از یکسال سپری نشده باشد.

جهت مشاوره در زمینه شرایط وظیفه عمومی کاردانی و  کارشناسی دانشگاه علمی کابردی

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۳۷۵ تماس بگیرید

تماس از طریق تلفن ثابت در استان تهران با مشاره ۹۰۹۲۳۰۵۷۸۴

تماس از طریق موبایل همراه اول با شماره ۹۹۲۲۱۱۰۶

پاسخگویی همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

شرایط نظام وظیفه کاردانی و کارشناسی علمی کابردی
شرایط نظام وظیفه کاردانی و کارشناسی علمی کابردی

تذکرات مهم مقررات وظیفه عمومی در دانشگاه علمی کاربردی

1) مشمولان غایب مجاز به ادامه تحصیل نمیباشند و در صورت شرکت در پذیرش و قبولی در آن، مجوز تحصیلی برای آنان صادر نگردیده و دانشگاهها مجاز به ثبتنام از آنها نمیباشند.
2) دانشجویان اخراجی دانشگاه ها تا پایان خدمت دوره ضرورت یا اخذ معافیت دایم، مجاز به ادامه تحصیل نمیباشند.
3) دانش آموختگان مقطع کاردانی مجاز به شروع به تحصیل مجدد در این مقطع (کاردانی) نمیباشند.
4) برابر تبصره ( 2) ماده 35 قانون خدمت وظیفه عمومی، ترخیص سربازان حین خدمت جهت ادامه تحصیل در مقطع کاردانی مجاز نمیباشد.
5) دانشجویانی که تمایل به انصراف و شروع به تحصیل مجدد دارند، در طول تحصیلات دانشگاهی (از دیپلم تا دکتری) فقط یکبار (از تاریخ 22 / 08 / 90 به بعد ) مجاز به انصراف میباشند مشروط به اینکه در سنوات اولیه تحصیلی انصراف داده و از زمان انصراف تا شروع به تحصیل مجدد بیش از یکسال سپری نشده باشد.
6) کارکنان وظیفه مجاز به تحصیل همزمان با انجام خدمت نیستند.
7) برابر تبصره ( 1) ماده 33 قانون سنوات اولیه تحصیلی در مقطع کاردانی پیوسته و ناپیوسته حداکثر 2/5 سال می باشد که برابر با تبصره 2 همین ماده ،  با موافقت کمیسیون موارد خاص دانشگاه و سایر شرایط، این مدت حداکثر یکسال به عنوان سنوات ارفاقی با درخواست دانشگاه طی مدت سه ماه به دفتر پلیس+ 10 قابل افزایش میباشد. دانشجویانی که در مدت مذکور فارغالتحصیل نشوند مجاز به ادامه تحصیل در مقطع بالاتر نخواهند بود. در صورت عدم درخواست سنوات ارفاقی سنوات تحصیلی دانشجو قابل افزایش نخواهد بود.
8) آن دسته از مشمولانی که در دانشگاه پذیرفته میشوند، با درخواست معافیت تحصیلی از سوی دانشگاه مورد پذیرش به دفتر پلیس + 10 شهرستان محل استقرار دانشگاه مراجعه نمایند و در صورت صدور مجوز ادامه تحصیل (معافیت تحصیلی) میتوانند در دانشگاه ثبت نام نمایند.

مقالات مرتبط با دانشگاه علمی کاربردی :

برای تماس و مشاوره تحصیلی با مشاوران مجرب سبز مشاور با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره سراسر کشور : 75-13-907-909

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره از استان تهران: 84-57-230-909

تماس از طریق همراه اول: 06-11-22-99

نویسنده سبز مشاور

با سلام خدمت تمامی دوستان عزیزی که به سایت سبز مشاور آمده اند. امیدوارم بتوانیم لحظات خوبی را درکنار هم داشته باشیم و تمامی سوالات تحصیلی شما را پاسخ دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده − 6 =