کنکور

نقل و انتقالات دانشگاه های سراسری

نقل و انتقالات دانشگاه های سراسری

نقل و انتقالات دانشگاه های سراسری : به طور کلی دانشگاه سراسری به آن دسته از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی گفته می شود که معمولا از طریق کنکور سراسری اقدام به پذیرش دانشجو می نمایند. البته این دسته از دانشگاه ها پذیرش بدون آزمون نیز در پاره ای موارد دارند.

برای دانشجویانی که در این دانشگاه ها مشغول به تحصیل می باشند در صورت انتقالی و یا میهمانی شرایط و ضوابط خاصی در نظر گرفته شده است. به همین جهت اطلاع از شرایط و ضوابط نقل و انتقالات دانشگاه های سراسری امری مهم به حساب می آید.

نقل و انتقالات دانشگاه های سراسری

نقل و انتقالات دانشگاه های سراسری

در طول دوره تحصیلی برای برخی از دانشجویان شرایطی به وجود می‌ آید که مجبور می شوند دانشگاه خود را تغییر دهند. برای دانشجویان دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی دولتی و غیر دولتی در این حالت شرایط و ضوابط خاصی در نظر گرفته شده است. تمامی این موارد با عنوان شرایط و ضوابط نقل و انتقالات دانشگاه های سراسری شناخته می شود.

در از جمله این موسسات آموزشی می توان به دانشگاه های دوره های روزانه و نوبت دوم ، موسسات غیرانتفاعی ، پردیس های خودگردان دانشگاهی ، دوره های نیمه حضوری ، دوره های مجازی ، دانشگاه فرهنگیان و موسسات آموزش عالی فنی حرفه ای اشاره نمود.

برای دانشجویان مشغول به تحصیل در این موسسات و دانشگاهها شرایط و ضوابط خاصی برای نقل انتقالات در نظر گرفته شده است. تمامی مطالبی در زمینه نقل و انتقالات دانشگاه های سراسری در ادامه این مطلب بیان می نماییم مربوط به آیین نامه میهمانی و انتقالی دانشجویان موسسه آموزش عالی دولتی و غیر دولتی می باشد. این آیین نامه توسط وزارت علوم تحقیقات و فناوری انتشار گردیده است.

همچنین لازم به ذکر است به طور کلی سازمان امور دانشجویی متولی این امر می باشد. با توجه به این توضیحات در ادامه مطلب دانشجویان عزیز را به مشاهده و مطالعه دقیق ضوابط و شرایط نقل و انتقالات دانشگاه های سراسری دعوت می نماییم

زمان شروع نقل و انتقالات دانشگاه های سراسری

به طور کلی بایستی بیان شود نقل و انتقالات دانشگاه های سراسری در طول یک سال تحصیلی تنها یک بار انجام می گیرد.

بر اساس آخرین تغییراتی که در زمینه نقل و انتقالات دانشگاه های سراسری صورت گرفت زمان شروع این فرآیند را می توان اردیبهشت ماه هر سال تخمین زد. در این بازه زمانی دانشجویان بایستی با مراجعه به سامانه نقل و انتقالات دانشگاه سراسری به نشانی اینترنتی  portal.saorg.ir برای ثبت درخواست خود اقدام نمایند.

شرایط و ضوابط نقل و انتقالات دانشگاه های سراسری

همان گونه که بیان کردیم نقل و انتقالات دانشگاه سراسری به طور کلی شامل تمامی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی می گردد. البته شرایط و ضوابط نقل و انتقالات دانشگاه آزاد و نقل و انتقالات دانشگاه علمی کاربردی متفاوت می باشد.

برای این دانشگاه ها برخی شرایط و ضوابط خاص و جداگانه در نظر گرفته شده است که از جمله این شرایط و ضوابط می‌توان به موارد زیر اشاره نمود. لازم به ذکر است در صورت وجود هر کدام از این از این شرایط امکان ثبت درخواست جهت انتقالی و یا میهمانی برای دانشجویان فراهم می گردد.

 1. دانشجوی دختر
 2. فوت و یا مجروح شدن سرپرست خانوار که به گونه‌ ای که سرپرست خانوار دانشجو شود و دانشجو به عنوان کفیل خانواده شناخته شود. لازم به ذکر است این مورد بایستی در زمان دانشجویی اتفاق افتد
 3. ابتلای دانشجو به بیماری خاص و صعب العلاج
 4. دانشجوی پسر در دوره دانشجویی متاهل شده باشد و همسر وی نیز دانشجو باشد.
 5. معلولیت خاص و موثر در زمان دانشجویی. به این صورت که دانشجوی معلول قبل از زمان دانشجویی تحت پوشش و حمایت سازمانی بهزیستی باشد.

در این زمینه موارد دیگر نیز وجود دارد که داوطلبان می‌توانند با مراجعه به سایت نقل و انتقالات دانشگاه های دولتی و غیر دولتی و مشاهده آیین نامه نقل و انتقالات دانشگاه های سراسری از این موارد اطلاع حاصل نمایند.

شرایط نقل و انتقالات دانشگاه های سراسری

امکان نقل و انتقالات میان چه دانشگاه هایی وجود دارد

در زمینه نقل و انتقالات بین دانشگاه ها نیز شرایط و ضوابط خاصی وجود دارد. این شرایط به این صورت می باشد:

 1. امکان نقل و انتقال از دوره های شبانه به روزانه وجود ندارد.
 2. امکان نقل و انتقال از پیام نور به دوره‌های روزانه و شبانه وجود ندارد.
 3. امکان نقل و انتقال از دانشگاه غیر دولتی به دولتی وجود ندارد.
 4. امکان نقل و انتقال از دانشگاه های غیر دولتی به دانشکده های فنی حرفه ای و مراکز علمی کاربردی وجود ندارد.
 5. نقل و انتقال از موسسات دولتی به مراکز پیام نور و موسسات غیر دولتی بلامانع می باشد.

شرایط نقل و انتقالات دانشگاه های سراسری در زمینه شهریه

در رابطه با پرداخت شهریه در نقل و انتقالات دانشگاه سراسری شرایط و ضوابط خاص خود را دارد. از جمله این شرایط و ضوابط می‌توان به موارد زیر اشاره نمود :

 1. آن دسته از دانشجویانی که در دوره روزانه انتقالی و یا میهمان شده میزان پرداخت شهریه مطابق با تعرفه شهریه دانشجویان نوبت دوم می باشد. تبصره دانشجویان دوره روزانه متقاضی انتقالی در صورتی که نمره قبولی دوره روزانه دانشگاه مقصد را دارا بوده باشند از پرداخت شهریه معاف می‌شوند.
 2. دانشجویانی که مشغول به تحصیل در دوره نوبت دوم می باشند در طول دوره میهمانی ملزم به پرداخت شهریه ثابت به دانشگاه مبداء خود و کل شهریه ثابت و متغیر به دانشگاه مقصد می باشند.
 3.  آن دسته از دانشجویانی که در موسسات غیردولتی مشغول به تحصیل می باشند در طول دوره در کلیه حالت های میهمانی ملزم به پرداخت شهریه ثابت و متغیر به واحد آموزشی مبداء خود و پرداخت شهریه متغیر واحد آموزش مقصد می باشند.

نحوه ثبت درخواست نقل و انتقالات دانشگاه های سراسری

به طور کلی بایستی به نشود امکان ثبت درخواست برای نقل و انتقالات دانشگاه سراسری به صورت اینترنتی و از طریق سایت امور دانشجویی به نشانی اینترنتی portal.saorg.ir صورت می گیرد.

در تصویز زیر می توان صفحه اصلی این سایت را مشاهده نمود.

شرایط و ضوابط نقل و انتقالات دانشگاه های سراسری

داوطلبان بایستی در بازه زمانی اعلام شده با مراجعه به این سایت ابتدا اقدام به دانلود و مطالعه آیین نامه نقل و انتقالات دانشگاه سراسری نماید. پس از مطالعه دقیق این آیین نامه بایستی ابتدا در این سایت عضو شوید.

پس از عضویت در سایت امکان ثبت درخواست در بازه زمانی اعلام شده وجود دارد. لازم به ذکر است پس از ثبت درخواست حداکثر تا ۱۵ تیرماه دانشگاه مبدا بایستی از طریق سامانه موافقت یا عدم موافقت خود را در این رابطه اعلام دارد.

البته در صورتی که دانشگاه مبدا در این بازه زمانی موافق خود را اعلام ندارد و به طور کلی مخالف انتقال شد دانشجو می‌توانند با ارائه مدارک خود به شورای بررسی موارد خاص موسسه های استان تقاضای رسیدگی دوباره نماید.

توضیحات پایانی در زمینه نقل و انتقالات دانشگاه های سراسری

در پایان لازم به ذکر است برخی شرایط و ضوابط خاصی در زمینه نقل و انتقالات دانشگاه سراسری وجود دارد که در این بخش می‌توان به برخی موارد آن اشاره نمود.

 1. در صورت انتقال دانشجو تنها واحد هایی که با نمره ۱۲ و بالاتر از آن دانشجو کسب نموده است مورد پذیرش در واحد مقصد قرار می گیرد.
 2. مدارک فارغ التحصیلی دانشجویان انتقالی توسط موسسه یا واحد آموزشی مقصد صادر می گردد
 3. امکان انتقال دانشجو در هر مقطع تحصیلی تنها یک بار صورت می گیرد
 4. امکان میهمانی و یا انتقال در کلیه حالت‌ های ذکر شده میان موسسات و دانشگاه های مختلف در یک شهر ممنوع می باشد در این حالت تنها برای تک درس امکان میهمانی برای دانشجویان وجود دارد
 5. در تمامی موارد انتقالی میهمانی ها چه به صورت دائم و یا موقت اولویت با دانشجویان دختر می باشد.

برای تماس و مشاوره تحصیلی با مشاوران مجرب سبز مشاور با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره سراسر کشور : 75-13-907-909

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره از استان تهران: 84-57-230-909

تماس از طریق همراه اول: 06-11-22-99

برچسب ها

نویسنده سبز مشاور

با سلام خدمت تمامی دوستان عزیزی که به سایت سبز مشاور آمده اند. امیدوارم بتوانیم لحظات خوبی را درکنار هم داشته باشیم و تمامی سوالات تحصیلی شما را پاسخ دهیم.

‫4 نظرها

 1. سلام. من در نقل و انقالات دانشگاه روزانه شرکت کردم میخواستم ببینم مدارک فارغ التحصیلی دانشجویان انتقالی از کدوم دانشگاه صادر خواهد شد؟ متشکر

  1. اسماعیلی فر عزیز مدارک فارغ التحصیلی صادر شده برای دانشجویان انتقالی سراسری از دانشگاه مبدا صادر می گردد.

 2. سلام من دانشجوی ترم دوم شبانه کارشناسی هستم ، آیا میشه من در نقل و انتقالی دانشگاه های سراسری شرکت کنم و درخواست انتقالی بع دانشگاه روزانه رو بدم؟سپاس

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده − 3 =