دانشگاه آزاد

میزان شهریه ظرفیت مازاد خودگردان دانشگاه آزاد

میزان شهریه ظرفیت مازاد خودگردان دانشگاه آزاد

میزان شهریه ظرفیت مازاد خودگردان دانشگاه آزاد : ظرفیت مازاد خودگردان در دانشگاه آزاد به دوره ای اطلاق می گردد که در آن داوطلبان در برابر پرداخت شهریه بیشتری به نسبت سایر دوره ها امکان تحصیل در رشته های خاصی را پیدا می‌کند. این دسته از داوطلبان برای استفاده از ظرفیت مازاد خودگردان بایستی حتما در کنکور سراسری شرکت نموده باشند. با توجه به اینکه میزان شهریه ظرفیت مازاد خودگردان دانشگاه آزاد مبلغ بالاتری نسبت به سایر مقاطع می باشد به همین جهت داوطلبان بایستی در زمینه انتخاب ظرفیت مازاد خودگردان و تحصیل در آن دقت نمایند. در این مقاله نیز به بررسی میزان شهریه ظرفیت مازاد خودگردان دانشگاه آزاد خواهیم پرداخت. از این رو میزان آن را در رشته های پرطرفدار مورد بررسی قرار می دهیم.

لازم به ذکر است میزان شهریه ظرفیت مازاد خودگردان دانشگاه آزاد را تنها در رشته‌ های پزشکی و پیراپزشکی مورد بررسی قرار می دهیم.دلیل این امر نیز این می باشد که ظرفیت مازاد خود گردان در رشته های پزشکی و پیراپزشکی دانشگاه آزاد از طرفداران بیشتری برخوردار می باشد.

میزان شهریه ظرفیت مازاد خودگردان دانشگاه آزاد

میزان شهریه ظرفیت مازاد خودگردان دانشگاه آزاد در رشته های پزشکی دندانپزشکی و داروسازی

رشته های پزشکی دندانپزشکی و داروسازی از رشته های مهم و پر متقاضی در دانشگاه آزاد به حساب می آید. مهمترین دلیل اهمیت بالی تحصیل در این رشته ها آینده کاری این رشته ها می باشد.  این رشته ها با توجه به ساختار خاص آن و واحد های عملی تعریف شده برای آن میزان شهریه بالاتری به نسبت سایر رشته ها خواهد داشت. در این بخش به بررسی میزان شهریه ظرفیت مازاد خودگردان دانشگاه آزاد در این رشته ها خواهیم پرداخت
همانگونه که بیان شد میزان شهریه ظرفیت مازاد خودگردان دانشگاه آزاد در این رشته ها رقم بالاتری به نسبت سایر رشته ها می باشد. از این رو می توان میزان شهریه هر ترم تحصیل در رشته های پزشکی ، دندان پزشکی و دارو سازی را مبلغی بین ۱۰ میلیون و ۶۵ هزار تومان تا ۱۲ میلیون و ۵۴۸ هزار تومان در نظر گرفت. البته این مبلغ به صورت حدودی بیان شده است و ممکن است تغییراتی داشته باشد.

همچنین لازم به ذکر است هزینه واحدهای عملی و مواد دندانی دانشجویان رشته دندانپزشکی که در دوره بالینی به تحصیل می پردازند سالانه مبلغ شش میلیون تومان به شهریه این دسته از دانشجویان با توجه به موافقت وزیر بهداشت اضافه می گردد.

میزان شهریه ظرفیت مازاد خودگردان دانشگاه آزاد در سایر رشته های پیراپزشکی

دیگر رشته هایی نیز وجود دارد که در ظرفیت مازاد خود گردان دانشگاه آزاد پذیرش دارد. از جمله این رشته ها که معمولا طرفداران زیادی دارد می توان به رشته های  پرستاری ، مامایی ، اتاق عمل ، علوم تغذیه ، علوم آزمایشگاهی و… اشاره نمود. برای داوطلبان که مایل به تحصیل در این دسته از رشته ها می باشند نیز اطلاع از میزان شهریه ظرفیت مازاد خودگردان دانشگاه آزاد در این دسته از رشته ها می تواند اهمیت داشته باشد. البته میزان شهریه ظرفیت مازاد خودگردان دانشگاه آزاد در این رشته ها به نسبت رشته های پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی کمتر می باشد. به همین جهت می‌توان با توجه به این میزان شهریه گزینه مناسبی برای ادامه تحصیل باشد. البته در مجموع میزان شهریه ظرفیت مازاد خودگردان دانشگاه آزاد به نسبت سایر بخش ها مبلغی بالاتر می باشد. با توجه به این توضیحات میزان شهریه در نظر گرفته برای این رشته ها را می توان مبلغی در حدود ۷ میلیون و ۵۸ هزار و ۷۰۰ تومان تا ۱۲ میلیون و ۵۲۳ هزار و ۵۰۰ تومان در نظر گرفت. این اختلاف به نوع واحد ها و تعداد آنها بستگی دارد. چرا که در برخی ترم ها دانشجویان بایستی تعداد واحد های عملی بیشتری به نسبت سایر ترم ها اخذ نمایند. که این امر باعث می شود هزینه شهریه داوطلبان در برخی ترم ها بیتر شود.

توضیحات پایانی در زمینه میزان شهریه ظرفیت مازاد خودگردان دانشگاه آزاد

موارد و مبالغی که در این مطلب در زمینه میزان شهریه ظرفیت مازاد خودگردان دانشگاه آزاد عنوان گردید بر اساس مبالغی می باشد توسط معاونت آموزشی وزارت بهداشت و شورای مصوبات هیأت امنای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی تصویب گردیده است. البته بر اساس اعلام وزارت بهداشت هر دانشگاهی می‌تواند بر اساس شرایط خاصی از جمله جایگاه و رتبه بندی کشوری امکانات علمی و… میزان شهریه خود را پس از تصویب هیئت امنا ۱۰ الی ۱۵ درصد افزایش دهد. به همین جهت داوطلبان بایستی برای اطلاع دقیق از میزان شهریه ظرفیت مازاد خودگردان دانشگاه آزاد در هر کدام از واحدها به صورت جداگانه به بررسی واحد مورد نظر خود بپردازند. البته اختلاف بین این رقم با میزان مبلغ عنوان شده در این مطلب بالا نمی باشد.

برای تماس و مشاوره تحصیلی با مشاوران مجرب سبز مشاور با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره سراسر کشور : 75-13-907-909

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره از استان تهران: 84-57-230-909

تماس از طریق همراه اول: 06-11-22-99

برچسب ها

نویسنده سبز مشاور

با سلام خدمت تمامی دوستان عزیزی که به سایت سبز مشاور آمده اند. امیدوارم بتوانیم لحظات خوبی را درکنار هم داشته باشیم و تمامی سوالات تحصیلی شما را پاسخ دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده + شش =