وزارت بهداشت

پزشکی بدون کنکور

پزشکی بدون کنکور

در زیر سر فصل های مطلب پزشکی بدون کنکور آمده است. برای دسترسی به هر قسمت روی لینک مربوطه در زیر کلیک نمایید.

  1. مقدمه
  2. پزشکی بدون کنکور
  3. تحصیل در واحد ها و پردیس‌ های بین المللی
  4. شرکت در آزمون لیسانس به پزشکی
  5. تحصیل در رشته های دارای تعهد خدمت
  6. تحصیل در رشته های نزدیک به پزشکی بدون آزمون
  7.  میزان شهریه تحصیل در پزشکی بدون کنکور

[sta_anchor id=”1″ /]

مقدمه

پزشکی بدون کنکور : بسیاری از داوطلبان در سایت های گوناگون با تیتر پزشکی بدون کنکور مواجه می شوند. با توجه به اینکه تحصیل در رشته های پزشکی مهم ترین هدف داوطلبان گروه تجربی می‌ باشد همین جهت این داوطلبان بسیار علاقمند و پیگیر اخبار مرتبط با پزشکی بدون کنکور می باشند.

رشته های پزشکی به طور کلی زیر مجموعه دانشگاه های علوم پزشکی می باشند و در دانشگاه های سراسری ، آزاد و وزارت بهداشت امکان تحصیل در این رشته ها وجود دارد. اما برای تحصیل و پذیرش در رشته های پزشکی در این دانشگاه ها داوطلبان بایستی در کنکور سراسری شرکت نمایند.

پزشکی بدون کنکور [sta_anchor id=”2″ /]

پزشکی بدون کنکور

اکثر داوطلبان گروه های تجربی در کنکور سراسری به دنبال پذیرش و تحصیل در رشته های پزشکی می باشند. چرا که این رشته ها از لحاظ جایگاه اجتماعی و بازار کار در سطح بسیار مطلوبی هستند.

اما با توجه به ظرفیت بسیار کم این رشته ها رقابت برای تحصیل در آنها از طریق کنکور سراسری بسیار سخت می باشد. به همین جهت معمولا داوطلبان به دنبال پزشکی بدون کنکور می باشند. اما سوال اساسی در این رابطه این است که آیا اصولاً امکان تحصیل در رشته پزشکی بدون شرکت در کنکور سراسری وجود دارد و یا خیر.

در این رابطه بایستی بیان نماییم داوطلبان تنها از طریق شرکت در کنکور سراسری یا همان آزمون ورودی امکان تحصیل در رشته های پزشکی را خواهند داشت. البته در رابطه با این امر استثنائات و موارد جایگزین دیگری نیز وجود دارد.

با توجه به این توضیحات در این مطلب به بررسی و بیان آن خواهیم پرداخت. به همین جهت در صورتی که در زمینه پزشکی بدون کنکور به دنبال پاسخ هستید مطالب ارائه شده در ادامه می تواند برای شما مفید واقع گردد.

[sta_anchor id=”3″ /]

تحصیل در واحد ها و پردیس‌ های بین المللی

یکی از راه هایی که در زمینه پزشکی بدون کنکور می توان برای داوطلبان توصیه نمود تحصیل در واحدها و پردیس های بین المللی دانشگاه های سراسری و دانشگاه آزاد می باشد.

البته تحصیل در این واحد ها تنها از طریق شرکت در آزمون سراسری می باشد. اما به نسبت سایر دانشگاه ها و به دلیل هزینه بالای تحصیل در آنها معمولا رتبه های برتر به دنبال تحصیل در واحدها و پردیس های بین المللی نمی باشند. به همین جهت رقابت برای پذیرش در این واحد ها به نسبت کمتر می باشد.

همچنین داوطلبان می‌ توانند در دانشگاه های خارج از کشور نیز اقدام به ثبت نام و تحصیل در رشته های پزشکی نمایند.این دسته از داوطلبان پس از گذران تعدادی واحد اقدام به درخواست جهت انتقالی به داخل کشور و دانشگاه های برتر کنند. البته هزینه تحصیل در هر دو این موارد به نسبت بالا می باشد.

[sta_anchor id=”4″ /]

شرکت در آزمون لیسانس به پزشکی

از جمله آزمون هایی که در سال های اخیر معمولا برگزار می گردد آزمون لیسانس به پزشکی می باشد. این آزمون مختص به داوطلبان و فارغ تحصیلان رشته های گروه تجربی و ریاضی است.

این آزمون توسط دانشگاه تهران و هر ساله در بازه زمانی مشخصی برگزار می گردد. داوطلبان در صورت موفقیت در آزمون ورودی امکان تحصیل در رشته های پزشکی را خواهند داشت. داوطلبان عزیز می توانند برای کسب اطلاعات تکمیلی در رابطه با آزمون لیسانس به پزشکی به لینک مربوطه مراجعه نمایند.

شرایط پزشکی بدون کنکور [sta_anchor id=”5″ /]

تحصیل در رشته های دارای تعهد خدمت

وزارت بهداشت در چند سال اخیر در برخی از شهر ها به دلیل کمبود نیرو و یا دیگر دلایل اقدام به پذیرش دانشجویان و داوطلبان بر اساس سوابق تحصیلی و بدون توجه به رتبه کنکور آنان می نماید. پذیرش و تحصیل در این رشته ها در مقطع کاردانی بوده و پذیرفته‌ شدگان از آموزش رایگان برخوردار می‌گردند.

همچنین طول دوره تحصیل ۲ ساله و در واحد های علوم پزشکی شهر های مورد نظر برگزار می گردد. البته با توجه به این موارد تحصیل و پذیرش در این دسته از رشته ها دارای شرایط و ضوابط خاص خود می‌ باشد. از جمله این شرایط می‌توان به موارد زیر اشاره نمود :

 • داوطلبان جهت تحصیل در رشته های دارای تعهد خدمت باعث زیر ۲۳ سال بوده باشند
 • تمامی داوطلبان بایستی بومی شهر و یا استان به حساب آیند
 • پذیرش و تحصیل در این رشته ها منوط به قبولی در مصاحبه های اولیه می باشد
 • تمامی داوطلبان نبایستی قبلا دانشجو بوده باشند
 • پذیرفته شدگان پس از اتمام طول دوره تحصیل بایستی دوره تعهد خدمت خود را سپری نمایند که معمولا ۳ برابر طول دوره تحصیل می باشد.

[sta_anchor id=”6″ /]

تحصیل در رشته های نزدیک به پزشکی بدون آزمون

دیگر موردی که در زمینه پزشکی بدون کنکور می توان بدان اشاره نمود تحصیل در رشته های نزدیک به پزشکی می باشد که به صورت بدون آزمون اقدام به پذیرش دانشجویان می نمایند.

از جمله این رشته ها می توان به رشته مهندسی پزشکی در دانشگاه آزاد اشاره نمود که در برخی از واحد ها به صورت بدون آزمون در مقطع کارشناسی اقدام به پذیرش دانشجو می‌ نمایند.

همچنین دانشگاه علمی کاربردی در مقطع کاردانی و کاردانی به کارشناسی در برخی رشته ها از جمله رشته های خدمات سلامت در گرایشهای دارویاری و مطب داری ، رشته گیاه پزشکی ، رشته بهداشت یاری دامپزشکی ، رشته علوم آزمایشگاهی دامپزشکی ، رشته تجهیزات پزشکی در گرایش های تجهیزات آزمایشگاه تشخیص پزشکی ، تجهیزات کنترل عفونی و استریلیزاسیون و رشته تجهیزات پزشکی اتاق عمل ، رشته انتقال خون در گرایش های نگهداری و حمل فراورده های خونی اشاره نمود

لازم به ذکر است برای تحصیل در این رشته ها داوطلبان نیاز به شرکت در کنکور سراسری را نخواهند داشت و پذیرش در آنها بدون آزمون و بدون کنکور می باشد.

[sta_anchor id=”7″ /]

میزان شهریه تحصیل در پزشکی بدون کنکور

از موارد بسیار مهم در رابطه با تحصیل در رشته پزشکی بدون کنکور اطلاع از میزان شهریه این رشته می باشد. همان طور که در بخش‌ های قبلی بیان کردیم تحصیل در رشته های دارای تعهد خدمت رایگان بوده و داوطلبان نیازی به پرداخت شهریه ندارند.

اما در صورتی که تمایل به تحصیل در رشته های پزشکی در واحد ها و پردیس های بین المللی خواهید داشت لازم به ذکر است که تحصیل در این رشته ها برای هر ترم هزینه بین ۱۰ تا ۱۲ میلیون تومان را در بر خواهد داشت.

البته ممکن است هر کدام از واحد ها و پردیس های بین المللی هزینه های جداگانه ای را نیز داشته باشند. به همین جهت ممکن است مبلغ و میزان پرداخت شهریه در هر ترم برای داوطلبان و دانشجویان موارد متفاوتی باشد.

از این رو در صورتی که تمایل به تحصیل در این رشته ها را دارید قبل از ثبت نام با مراجعه به سایت واحد مورد نظر از میزان دقیق شهریه اعلام شده در سال جاری اطلاع حاصل نمایید.

برای تماس و مشاوره تحصیلی با مشاوران مجرب سبز مشاور با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره سراسر کشور : 75-13-907-909

تماس از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره از استان تهران: 84-57-230-909

تماس از طریق همراه اول: 06-11-22-99

نویسنده سبز مشاور

با سلام خدمت تمامی دوستان عزیزی که به سایت سبز مشاور آمده اند. امیدوارم بتوانیم لحظات خوبی را درکنار هم داشته باشیم و تمامی سوالات تحصیلی شما را پاسخ دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.